Ви се случила некоја натприродна работа?

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.226
Поени од реакции
78.821
@Agda Beata не знам што се случило. Единствените информации што ги имам се реконструкција на настанот од твоја перспектива. Меморијата не е релевантен извор на докази бидејќи е подложна на модификации. Првенствено, случката ја перцепираме низ многу филтри и толкувања, а потоа додаваме нешта кога ја прераскажуваме. Меморијата се менува за време на тој процес. Крајната верзија честопати е многу поразлична од оригиналната случка.
Иако точно, ова е многу широко и важи буквално за секој раскажувач на настан. Се подразбира.
Додека ние овде имаме в предвид дека во случајов не е премногу флагрантен тој елемент.
 
Последно уредено:

Toma

Корона стронг
Член од
22 април 2014
Мислења
4.066
Поени од реакции
3.212
Да се родам у ебидонија.
 
Член од
12 февруари 2014
Мислења
7.732
Поени од реакции
24.356
Ти го виде недостигот на внимание.
Точно, како погоди? Јас сум личност која пати од недостаток на внимание кое го наоѓа на форум и потпаѓа под влијание на некоја рандом особа која ме опсипува со комплименти, ми дава лажна надеж и ме зашеметува со пичкина магија. Фројд не ти е рамен, да си ибеш...
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.541
Поени од реакции
34.711
Не е фер, сакам и јас. :(
Речете им на духовите да причекаат.
...си реков ај да помогнеме, ама гледам и ти дека како мене на сличен начин, ем ги повикуваш духовите т.е. изразуваш желба да ги видиш и сега кога може се случи тоа бараш објаснување што било тоа, некогаш треба да се внимава што посакуваш дека може и да се исполни!
Пак јас. Нови места, сама, долг и напорен пат. Вечерва кога почнав да размислувам за тоа и паничен напад добив. Ќе ви пишувам од три држави. Не им дозволувам на демоните да ме совладаат. :)
..треба да правиш разлика, духови и демони не е исто, кога јавно се изјаснуваш дека си посилна од тие што се силни и лоши, демони, нормално дека ќе те совладат, а ти се уште се чудиш зошто „те посети“ машката особа кај старата жена!
Денес добивам итен повик од него, доаѓам таму и што да видам, човекот седи на земја облеан во крв. И тој и жена му пијани. Гледам дека изгубил доста крв, му кажувам дека ќе ѕвонам на итната помош, категорично одби. Инсистирав, викнав брза помош и објаснив каква е ситуацијата во куќава и предложив да дојде и полиција за да истражи дали се случило нешто.
...чудно како влегуваш во стан/ куќа кога и на старата жена и било многу лошо, ама и овде двајцата биле пијани на под, едниот целиот крв, прашање од двата случаеви - Кој ти отвори врата?
Психозата е губење на контакт со реалноста. Може да настане преку земање на дрога, мозочна повреда, одредени болести или претрпена огромна траума.
Анксиозноста може да се појави како придружен симптом на психозата, додека психозата е еден од симптомите на шизофренијата.
... убаво кажано, што би рекла за момент на „претрпена огромна траума“ кај тебе? да речеме си се преплашила од влошената состоба на старата особа и при самото трчање кон нејзиниот стан да речеме за секунд си изгубила контакт со реалноста посакувајќи машка личност да ти помогне и да во дел од секунда навистина „го гледаш“ како претрчува пред тебе?
Зарем не ти направи некаква пречка заминувањето од државата, т.е. менување на зоната на комфорт? Иначе, браво! Си направил сѐ што јас треба да направам, ама не се чувствувам спремна и тоа си пресекол сѐ од корен. Човече, која храброст треба за такво нешто, особено ако си анксиозен. Алал!
... да и самата признаш дека не можеш да совладаш такви моменти, кога покрај тие секојдневни трауми си одалечена од твојот роден крај и твоите најблиски? што мислиш тоа така ќе помине без последици?
Анксиозноста е состојба на умот предизвикана од насобрани страв и фобии и се средува. Менталните болести како на пример шизофренија се нешто сосема друго, но некои психолози ја дефинираат и анксиозноста како ментална болест, сепак ова е дискутабилно, дури ни стручните лица не можат да дадат ист одговор. Зошто? Затоа што анксиозноста е „нормална“ во ограничени количини и секој човек ја има. Тоа е оној инстинкт за преживување што предизвикува fight or flight реакција. Е сега, секој човек различно реагира на стрес. Некој е во состојба полесно да се справи со животните кризи, а некој ќе се плаши постојано дури и откако кризата поминала. Сѐ зависи од менталниот склоп на човекот, животното искуство, возраст итн.
... со тоа би рекла, нормално што ти се причинило да некоја машка фигура во тој претрпен страв кон блиска стара особа со која си контктирала, далеку од својот роден крај, претрчал пред тебе како проекција некоја за желба од машка особа да ти помогне во дадена ситуација!
ете ако предходното детективско објаснување не ти се допадна, што мислиш за вакво паранормално размислување? :cool:
 
Член од
2 септември 2010
Мислења
7.148
Поени од реакции
7.515
:facepalm::pos::pos: Слободно време што ти прави, ќе си отвараш нови јузери и ќе си пишуваш.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.541
Поени од реакции
34.711
:facepalm::pos::pos: Слободно време што ти прави, ќе си отвараш нови јузери и ќе си пишуваш.
...ако мислиш за мене единствена сум! а според стажот на форумов и богами редовноста веќе препознавам различни никови но исти стил, и постирање и слично... што укажува на дупли јузери! секој си има свој стил на присутност на форумот, но не е мој да бидам дупликат (y)
 
Член од
2 септември 2010
Мислења
7.148
Поени од реакции
7.515
...ако мислиш за мене единствена сум! а според стажот на форумов и богами редовноста веќе препознавам различни никови но исти стил, и постирање и слично... што укажува на дупли јузери! секој си има свој стил на присутност на форумот, но не е мој да бидам дупликат (y)
Препознаваш дупли јузери затоа што си некој од админите, можеш што сакаш да пишеш кур ме боли ама не е смешно ништо, само се глупираш најверојатно дека имаш слободно време или си скроз луда.
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.699
Поени од реакции
27.626
...си реков ај да помогнеме, ама гледам и ти дека како мене на сличен начин, ем ги повикуваш духовите т.е. изразуваш желба да ги видиш и сега кога може се случи тоа бараш објаснување што било тоа, некогаш треба да се внимава што посакуваш дека може и да се исполни!

..треба да правиш разлика, духови и демони не е исто, кога јавно се изјаснуваш дека си посилна од тие што се силни и лоши, демони, нормално дека ќе те совладат, а ти се уште се чудиш зошто „те посети“ машката особа кај старата жена!

...чудно како влегуваш во стан/ куќа кога и на старата жена и било многу лошо, ама и овде двајцата биле пијани на под, едниот целиот крв, прашање од двата случаеви - Кој ти отвори врата?

... убаво кажано, што би рекла за момент на „претрпена огромна траума“ кај тебе? да речеме си се преплашила од влошената состоба на старата особа и при самото трчање кон нејзиниот стан да речеме за секунд си изгубила контакт со реалноста посакувајќи машка личност да ти помогне и да во дел од секунда навистина „го гледаш“ како претрчува пред тебе?

... да и самата признаш дека не можеш да совладаш такви моменти, кога покрај тие секојдневни трауми си одалечена од твојот роден крај и твоите најблиски? што мислиш тоа така ќе помине без последици?

... со тоа би рекла, нормално што ти се причинило да некоја машка фигура во тој претрпен страв кон блиска стара особа со која си контктирала, далеку од својот роден крај, претрчал пред тебе како проекција некоја за желба од машка особа да ти помогне во дадена ситуација!
ете ако предходното детективско објаснување не ти се допадна, што мислиш за вакво паранормално размислување? :cool:
ало бијонс не троши време на ова и оди у ординација чекаат луѓе со вистински проблеми
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.629
Поени од реакции
34.888
Бијонс е доктурка или бајачка?
 

Con Artist

the man with the key
Член од
1 мај 2012
Мислења
5.045
Поени од реакции
19.656
Бијонс е плагин за XenForo. PoC проект за семинарска на тема machine learning и chatbots.

Не ја замуабетувајте многу, да не забагира. Ќе влезе во infinite loop на тресење глупости и неповрзани муабети, ќе го падне цел форум.
 
Член од
7 март 2009
Мислења
1.127
Поени од реакции
788
Ова го имам приметено,секогаш кога ќе застанам некаде со мисла дали да тргнам да го украдам предметот или не,и така си стојам во место замислен,одеднаш или пролетува или ќе се појави црно-бела страчка! Преку мојата интуиција знам дека таа ми носи порака дека имам слободен избор и дека сам си ја бирам страната-си одам,бело и моја победа,одам да крадам-црно и тежина,башка на ова лоша карма....Ова не се шегувам,сум семеен човек,многу ретко пијам алкохол,пиво обично,не се дрогирам и водам здрав живот,така да оставам простор за дебата
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.601
Поени од реакции
38.755
Пред малце не ми даде на хромот да се логирам на фб, а од сите други браузери и апликации може, многу чудно
 

NelTu

Coffee addict
Член од
1 август 2011
Мислења
2.370
Поени од реакции
7.013
Значи кујната и дневната соба ни се заедно, лево кујната, десно дневната соба.
Од мала ме вадеше од контакт зошто ламбата од кујната се уклучуваше од страната на дневната, и овај од дневната од страната на кујната.

Е сеа последнава година незнам што се случи ламбава за кујнава си се уклучува на прекидачот што е од кај кујната а таја за дневната се уклучува од страната кај дневната.

25 год живеам во истата куќа и механички одам да запалам ламба во дневна и ми се пали во кујна..... значи знам цел живот дека се обратно поврзани, знам дека треба да чкрапнам лево за да се запали ламбата десно..... и мајками и братми се чудат за истото, како можи преку ноќ да се смени вакво нешто.....

btw никој ништо нема чепкано по инсталации за струја, значи тие си се внатре во ѕидовите, и уште не можам да си разјаснам како ова можи да се случува.....

не знам дали ова се смета за надприродна појава ама морав да пишам пошто стварно е многу чудно.........

Untitled.png
 

Kajgana Shop

На врв Bottom