Ви се случила некоја натприродна работа?

Член од
12 февруари 2014
Мислења
7.731
Поени од реакции
24.344
Ок, нешто повеќе за човекот? (или во наводници да го ставам)
Како изгледаше (облека, старост...), како се движеше, рече ли нешто, он те виде ли.....

Како тоа, влегуем унутра и глеам човек истрча у дневна? Истрча од каде?

Нешто за тебе, како се осеќаше ти коа го виде? Или ништо невообичаено не почувствува...Мирис можда некој невообичаен за тоа место?
Што ти рече старицата, освен тоа дека имало крв на мачката, а ти виде дека нема.
„Истрчувањето“ беше во делот од секундата кога ја отворив вратата и после ми го снема од видик. Сѐ што видов беше машка силуета со темни алишта. Не почувтвував ништо невообичаено и не се сеќавам на мирис или нешто друго затоа што во фокус ми беше жената за да ѝ помогнам. Прво нешто што помислив е дека некој асоцијален роднина ѝ е во посета, мада никогаш не се случило некој да се крие од нас. Жената беше возбудена и не рече многу, рече дека цел ден не се чувствува добро и капак на тоа било кога го видела мачорот крвав. Вика: и постелата со крв ми ја направи. Ја гледам постелата, нема ништо.
Друго ме мачи, немаше логика јас да добијам итен повик доколку имаше посета во станот, посета за која она е свесна, нели.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.521
Поени од реакции
34.660
Јас да ви кажам што се случи, вие најдете ми логично објаснување. Имено, добивам итен повик од жена која штотуку се всели во старечки дом, не ѝ било добро. Отварам врата кај неа дома и гледам човек истрча во дневната соба. Изигнорирав, си викам роднина ѝ е на посета на жената и влегов кај неа во спална. Жената лежеше на кревет и имаше паничен напад. Небитно. Ја прашувам кој ѝ е на гости, вика никој. Како никој? Со кого си дома? Со мачорот. Не ѝ верувам. Ја смирувам и викам ајде да го најдеме мачето(видела крв на него и се исплашила), излегуваме од спалната соба и се наоѓаме во претсобјето, тука имам целосен увид на кујната, нема никој. Се упатуваме во дневна, нема жива душа во станот освен мачорот. Мачорот беше во ред и немаше никаква крв на него. Пукајте! Што видов?
ретроспектива:
1. Си отворила врата и си влегла преку прагот кај старата жена дома!
2. Низ ходник си влегла во спална кај старата која лежела на кревет!
3. Во тој временски период од ходник кон спална си видела човек како истрчал во дневна соба (од непознат правец, спална, тоалет или ходник)
4. Двете, ти и старата жена од спална соба сте застанале кој ходникот и сте гледале кон дневна каде немало никој освен мачорот!
прашање:
...дали дневната соба имало балкон, орман и долги темни завеси, место каде нејзиниот внук можел да се излезе(балкон) или сокрие (завеси, орман) ?
правецот на заминување или криење на човекот сигурно мачорот го покажал со своите очиња, ама немало кој да го види каде тоа гледа!
п.с.
сето ова изнесено под претпоставка дека не користиш лекови со халуциногени ефекти или да речеме некои чудни антидепресиви! :toe:
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
8.891
Поени од реакции
17.503
Нема шанси да е лопов, местото е обезбедено со аларм и заклучени се и нивните врати и надворешните. Плус има обезбедување.



Тешко мене ако чекам од вас да ме мажите, и тоа кај во Велес, уште па и Јурија или Којник.




Нема шанси некој да влезе или излезе додека сум таму. Што год да е, ќе чуев и ќе видев. Мали соби се и претсобјето е во средина, каде што имав увид цело време.
Епа извини ама уште не сум слушнал Албанци ергени да се женат со наши стари моми за 500 евра :icon_mrgr:

Шала на страна најверојатно ти се причинило.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.212
Поени од реакции
78.776
„Истрчувањето“ беше во делот од секундата кога ја отворив вратата и после ми го снема од видик. Сѐ што видов беше машка силуета со темни алишта. Не почувтвував ништо невообичаено и не се сеќавам на мирис или нешто друго затоа што во фокус ми беше жената за да ѝ помогнам. Прво нешто што помислив е дека некој асоцијален роднина ѝ е во посета, мада никогаш не се случило некој да се крие од нас. Жената беше возбудена и не рече многу, рече дека цел ден не се чувствува добро и капак на тоа било кога го видела мачорот крвав. Вика: и постелата со крв ми ја направи. Ја гледам постелата, нема ништо.
Друго ме мачи, немаше логика јас да добијам итен повик доколку имаше посета во станот, посета за која она е свесна, нели.
Ок, оваа задњата реченица кажува работи кои ние не ги знаеме ако не ни ги кажеш.

Creepy малку, вака коа све ќе се собере. Тие што веруваат у такви ствари би ти рекле дека некој лош ентитет од нечовечка природа поминал таму. Интересно е исто, да се види дали у будуче ќе има нешто кај таа баба.

Баш сеа глеам на ХРТ една емисија што се вика На Рубу Знаности (релативно позната) и у гости беше една Енглескиња што тврди и објаснуе како си комуницира со животни, оноа баш комуницираат како свесни интелегентни битија, али телепатски. Е, она баш би имала интересен муабет со мачката на бабата.

Кажи ми само уште кога точно се десило ова.


Ботко и Шабан ги очекувам набрзо да почнат да тролаат овде.
 
Член од
12 февруари 2014
Мислења
7.731
Поени од реакции
24.344
ретроспектива:
1. Си отворила врата и си влегла преку прагот кај старата жена дома!
2. Низ ходник си влегла во спална кај старата која лежела на кревет!
3. Во тој временски период од ходник кон спална си видела човек како истрчал во дневна соба (од непознат правец, спална, тоалет или ходник)
4. Двете, ти и старата жена од спална соба сте застанале кој ходникот и сте гледале кон дневна каде немало никој освен мачорот!
прашање:
...дали дневната соба имало балкон, орман и долги темни завеси, место каде нејзиниот внук можел да се излезе(балкон) или сокрие (завеси, орман) ?
правецот на заминување или криење на човекот сигурно мачорот го покажал со своите очиња, ама немало кој да го види каде тоа гледа!
п.с.
сето ова изнесено под претпоставка дека не користиш лекови со халуциногени ефекти или да речеме некои чудни антидепресиви! :toe:
Дневната соба има балкон и балконската врата се отвара одвнатре, ама не и однадвор. Однадвор нема квака воопшто. Го видов и балконот патем.
Реков, не може да е посета затоа што нема логика да добијам повик од неа кога ѝ е лошо, освен ако не е сама.[DOUBLEPOST=1543267755][/DOUBLEPOST]
Ок, оваа задњата реченица кажува работи кои ние не ги знаеме ако не ни ги кажеш.

Creepy малку, вака коа све ќе се собере. Тие што веруваат у такви ствари би ти рекле дека некој лош ентитет од нечовечка природа поминал таму. Интересно е исто, да се види дали у будуче ќе има нешто кај таа баба.

Баш сеа глеам на ХРТ една емисија што се вика На Рубу Знаности (релативно позната) и у гости беше една Енглескиња што тврди и објаснуе како си комуницира со животни, оноа баш комуницираат како свесни интелегентни битија, али телепатски. Е, она баш би имала интересен муабет со мачката на бабата.

Кажи ми само уште кога точно се десило ова.


Ботко и Шабан ги очекувам набрзо да почнат да тролаат овде.
Јас секогаш барам логично објаснување за работите, секогаш! Овојпат не можам да си објаснам, а знам точно што видов.
@Botko и @Shahbaz нека повелат со логично објаснување.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.212
Поени од реакции
78.776
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.521
Поени од реакции
34.660
Дневната соба има балкон и балконската врата се отвара одвнатре, ама не и однадвор. Однадвор нема квака воопшто. Го видов и балконот патем.
Реков, не може да е посета затоа што нема логика да добијам повик од неа кога ѝ е лошо, освен ако не е сама @Botko и @Shahbaz нека повелат со логично објаснување.
...јас не мислев дека влегол од балкон, јас претпоставив дека излегол од балкон, на кој спрат живее старата?
...човекот сигурно, млад дечко, мејби нејзин внук или некое детиште комшиче со што нормално дека старата се јавила на телефон иако и било лошо зашто истиот „посетител“ бил непоканет со цел да украде нешто да речеме?
 
Член од
12 февруари 2014
Мислења
7.731
Поени од реакции
24.344
...јас не мислев дека влегол од балкон, јас претпоставив дека излегол од балкон, на кој спрат живее старата?
...човекот сигурно, млад дечко, мејби нејзин внук или некое детиште комшиче со што нормално дека старата се јавила на телефон иако и било лошо зашто истиот „посетител“ бил непоканет со цел да украде нешто да речеме?
Ќе слушнев и осетев ако се отвореше балконската врата. На трети спрат е.
На жената навистина ѝ беше лошо, нема муабет тука.
Со жената имаме секојдневен контакт, случајот ќе беше познат на полицијата доколку некој дошол да ја пљачка.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.521
Поени од реакции
34.660
Ќе слушнев и осетев ако се отвореше балконската врата. На трети спрат е.На жената навистина ѝ беше лошо, нема муабет тука.Со жената имаме секојдневен контакт, случајот ќе беше познат на полицијата доколку некој дошол да ја пљачка.
... можеби има залепен балкон до нејзиниот од соседниот стан и човекот едноставно се префрлил?
...па како познат на полиција случајот кога Ти „си го прекинала“ во негова рација низ станот и тој уплашен само што влегол пред тебе, побегнал преку балконска врата не успевајќи ништо да направи/ украде?
ааааааа да! може само го шутнал мачорот со клоца и таму малку искрварило, ама со шепа и со јазик си ја излижал крвта што малку протекла од клоцата на човекот? затоа жената видела крв, а ти не си видела крв на мачоро :)
 
Член од
12 февруари 2014
Мислења
7.731
Поени од реакции
24.344
... можеби има залепен балкон до нејзиниот од соседниот стан и човекот едноставно се префрлил?
...па како познат на полиција случајот кога Ти „си го прекинала“ во негова рација низ станот и тој уплашен само што влегол пред тебе, побегнал преку балконска врата не успевајќи ништо да направи/ украде?
ааааааа да! може само го шутнал мачорот со клоца и таму малку искрварило, ама со шепа и со јазик си ја излижал крвта што малку протекла од клоцата на човекот? затоа жената видела крв, а ти не си видела крв на мачоро :)
Ама нема залепени балкони. :) Како ќе влезе некој во заклучена зграда, со закллучени врати на секој стан и обезбедена со аларм и обезбедување?
 

LustingVertigo

Snopdan Dogovich
Член од
1 декември 2017
Мислења
746
Поени од реакции
984
Последниот пат кога на мачорот му дадов да пие редбул почна да лебде и падна на дилдото по 3 секунди
 

Shahbaz

Транс Шиптaр
Член од
15 октомври 2013
Мислења
519
Поени од реакции
1.052
Овде има сериозен материјал за истрага, го чекам Сашо фактор х да ја среди шминката, па да земеме да разгледаме.

Во меѓувреме, најдов неколку заеднички особини на повеќето привиденија:

Најчесто пакосникот/духот/тој_во_тоа_црното.ру е виден од млада(или повозрасна), ѓевојка. Истата е во благ шок, и бара помош да го преброди овој траума.

Жртва/сајдкик/таа_бабата_глува.pl во овие стравотни случки е најчесто припадник на ранлива група (баба, дете, тинејџерка со пирс на носот, или најобични гнасни цигани). Оваа личност е единствената што може да посведочи на настанот, но најчесто не може — стара е, болна, неарна во глаата.

Во приказната има некој чуден детал, турен туку така, кој дава дополнителна драматичност со целата таа мистерија која се крие позади овој немил знак (мачето на бабата било со крв, гуштерот на комшијата имал гихт). Нали, omen, што би рекле фановите на класични хорори.
 
Член од
6 мај 2018
Мислења
1.140
Поени од реакции
2.734
@Agda Beata не знам што се случило. Единствените информации што ги имам се реконструкција на настанот од твоја перспектива. Меморијата не е релевантен извор на докази бидејќи е подложна на модификации. Првенствено, случката ја перцепираме низ многу филтри и толкувања, а потоа додаваме нешта кога ја прераскажуваме. Меморијата се менува за време на тој процес. Крајната верзија честопати е многу поразлична од оригиналната случка.
 
Член од
2 септември 2010
Мислења
7.148
Поени од реакции
7.515
... можеби има залепен балкон до нејзиниот од соседниот стан и човекот едноставно се префрлил?
...па како познат на полиција случајот кога Ти „си го прекинала“ во негова рација низ станот и тој уплашен само што влегол пред тебе, побегнал преку балконска врата не успевајќи ништо да направи/ украде?
ааааааа да! може само го шутнал мачорот со клоца и таму малку искрварило, ама со шепа и со јазик си ја излижал крвта што малку протекла од клоцата на човекот? затоа жената видела крв, а ти не си видела крв на мачоро :)
Тоа е тоа, случајот е решен.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom