Исхрана - првиот клучен фактор за постигнувањето на атлетско тело

Член од
15 јуни 2013
Мислења
1.687
Поени од реакции
2.547
Здраво дечки.

Некој предлог за зачин (без содиум) за пилешки стек, варен компир и ориз?

Од кога почнав да вежбам овие трите ги јадам без зачин, само варени. Почнува тортура да ми станува ова, стекот поготово, одвратен е :sick:

Поздрав
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.662
Поени од реакции
34.956
Здраво дечки.

Некој предлог за зачин (без содиум) за пилешки стек, варен компир и ориз?

Од кога почнав да вежбам овие трите ги јадам без зачин, само варени. Почнува тортура да ми станува ова, стекот поготово, одвратен е :sick:

Поздрав
Не се спремаш за на бина па да не јадеш натриум, умерена количина не ти смета, воведи само калиум повеќе во исхраната за да запазиш сооднос и немаш мака.
 
Член од
15 јуни 2013
Мислења
1.687
Поени од реакции
2.547
Не се спремаш за на бина па да не јадеш натриум, умерена количина не ти смета, воведи само калиум повеќе во исхраната за да запазиш сооднос и немаш мака.
Сол само на стекот пред варење да одстои во фрижидер пола сат, сат. (Друго се што јадам е без зачин. А и доста проста диета имам.) И после пред варење му ја мењавам водата и го мијам од вишокот сол. Демек по мек бил на ваков начин. Иначе како гума е.
Сепак само солта не е доволна за вкус. Некој друг зачин да предложиш шо оди со овие три јадења (стек, ориз, компир). На оризот би рокнал цимет, друго незнам што би ставил.
 

Makaron

КЕН ЛИИИИ лиду дибу даут јууууууу !!!!
Член од
16 јули 2014
Мислења
7.612
Поени од реакции
11.739
Здраво дечки.

Некој предлог за зачин (без содиум) за пилешки стек, варен компир и ориз?

Од кога почнав да вежбам овие трите ги јадам без зачин, само варени. Почнува тортура да ми станува ова, стекот поготово, одвратен е :sick:

Поздрав
Сол како сол додава вкус на секое јадење.

И да биде сос без сол ќе има лош вкус.
 
Член од
26 октомври 2016
Мислења
1.912
Поени од реакции
1.379
Здраво дечки.

Некој предлог за зачин (без содиум) за пилешки стек, варен компир и ориз?

Од кога почнав да вежбам овие трите ги јадам без зачин, само варени. Почнува тортура да ми станува ова, стекот поготово, одвратен е :sick:

Поздрав
paskanak, odlicen vkus mu dava. zemisi sos zero calori gi ima vo vero i tinex i isto taka imas poseben zacin za pilesko.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.684
Поени од реакции
38.870
Здраво дечки.

Некој предлог за зачин (без содиум) за пилешки стек, варен компир и ориз?

Од кога почнав да вежбам овие трите ги јадам без зачин, само варени. Почнува тортура да ми станува ова, стекот поготово, одвратен е :sick:

Поздрав
како јадеш без сол? стекот ако не е мариниран у солена вода бар 10-12 саати е нешто најтегаво што можеш у уста да ставиш. Боље ти е да јадеш батаци со ориз место стек ем поефтини се ем повкусни.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.662
Поени од реакции
34.956
Сол само на стекот пред варење да одстои во фрижидер пола сат, сат. (Друго се што јадам е без зачин. А и доста проста диета имам.) И после пред варење му ја мењавам водата и го мијам од вишокот сол. Демек по мек бил на ваков начин. Иначе како гума е.
Сепак само солта не е доволна за вкус. Некој друг зачин да предложиш шо оди со овие три јадења (стек, ориз, компир). На оризот би рокнал цимет, друго незнам што би ставил.
Јас на се ставам црн бибер си земам во зрно и со мелница го мелам свеж, буковец на оризот пред да го јадам, вегета во оризот пред да го печам, а на месото истите овие зачини и често ким, рузмарин.
Исто со оризот ми оди многу добро лажица павлака или малку јогурт :) и задолжително ставам пред да заврши со печење златна мешавина.
 
Член од
19 февруари 2015
Мислења
1.772
Поени од реакции
2.075
како јадеш без сол? стекот ако не е мариниран у солена вода бар 10-12 саати е нешто најтегаво што можеш у уста да ставиш. Боље ти е да јадеш батаци со ориз место стек ем поефтини се ем повкусни.
Od cekin stekot ne sstavam nisto , samo voda , mek e i ne se tegne...
 
Член од
15 јуни 2013
Мислења
1.687
Поени од реакции
2.547
како јадеш без сол? стекот ако не е мариниран у солена вода бар 10-12 саати е нешто најтегаво што можеш у уста да ставиш. Боље ти е да јадеш батаци со ориз место стек ем поефтини се ем повкусни.
Да, тегав е. 30 минути до 2 сати во солена вода пред варење и ок е така, се јади некако.
 
Член од
25 септември 2016
Мислења
827
Поени од реакции
1.031
Незнам зошто ви претставува проблем да јадете тегав стек (кој реално не е толку тегав)... Варено месо како варено, секогаш ќе биде тегаво ако ви смета тоа земете си скара и правете го стекот на скара... Не сакам да ме сватите погрешно ама не тренирате модерен балет, па да ви биде тешко да изедете 500 грама тегаво месо...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom