Боди билдинг и теретани - прашања, одговори, заблуди, совети...

Член од
13 јули 2010
Мислења
1.082
Поени од реакции
447
Со среќа!
Може да отидеш да ја снимиш кичмата чисто информативно за себе да видиш во каква состојба ти се наоѓа, да не дојдеш како мене во ситуација да сфатиш дека си ја заебал денот кога ќе се укочиш целосно. Еднаш се сјебува, а враќање назад нема никогаш, мене таргет ми беа 250кг на мртво и не успеав да ги достигнам, 230кг ми беше последниот пат и не верувам дека повторно ќе пробам да правам со поголема килажа од 60кг.
Од каде волку песимизам :)
Повредите се неминовни, нема бегање од нив било кој спорт да е, ама има начин секогаш да се работи околу повредата, и прилично сум сигурен дека со тек на време све заздравува. А да знаеш не е решение да престанеш со вежбата во никој случај, може само полошо да биде.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.514
Поени од реакции
34.557
Од каде волку песимизам :)
Повредите се неминовни, нема бегање од нив било кој спорт да е, ама има начин секогаш да се работи околу повредата, и прилично сум сигурен дека со тек на време све заздравува. А да знаеш не е решение да престанеш со вежбата во никој случај, може само полошо да биде.
Ако имаш лек за повреди на рбетен столб, тогаш си иден милионер :)
Дискусхернија, дискуспатија, лумбоишијалгија барем јас немам сретнато јунак што ги излекувал во целост.
 
Член од
13 јули 2010
Мислења
1.082
Поени од реакции
447
Ако имаш лек за повреди на рбетен столб, тогаш си иден милионер :)
Дискусхернија, дискуспатија, лумбоишијалгија барем јас немам сретнато јунак што ги излекувал во целост.
Поминува, не во целост ама pain free движење, и вежбање и живеење без болка секако дека може. Најлошо нешто е ако престанеш со активност, и не прекинувај да ја правиш вежбата, може само да ти помогне.
Можеш да пробаш мене ова ми помага некогаш кога имам болки во грбот, извади го душекот спиј на рамно, ама рамно рамно даски, и стави перница под нозе, да го тргне притисокот на долна кичма кога спиеш.
Видеово дава многу добра психолошка насока на размислување при повреда. Можеби повредата не е како твојата но сепак доста корисно.
 
Последно уредено:
Член од
25 септември 2016
Мислења
827
Поени од реакции
1.031
Не користам подолг период preworkout бидејќи кога го конзумирам наместо да ме освежи вушност ме заспива, денес земав една поединечна доза и пак исти проблем... Пребарував на интернет и нема баш нешто за овај проблем, како да губам кислород дали некој имал вакво искуство?
 
Член од
5 април 2010
Мислења
602
Поени од реакции
214
Има некој нарачувано foam roller од нет ? Линкче некое за да нарачам ?
 
Член од
5 април 2010
Мислења
602
Поени од реакции
214
Зашто да мора од нет да е?
Па немора ама како што гледав овде се по 2000+ ден, а на нет се 10-15 евра, мада не сум разглдувал многу кај нас по продавнициве па така да ако имаш препорака бујрум. ХД
 
Член од
25 септември 2016
Мислења
827
Поени од реакции
1.031
Па немора ама како што гледав овде се по 2000+ ден, а на нет се 10-15 евра, мада не сум разглдувал многу кај нас по продавнициве па така да ако имаш препорака бујрум. ХД
А зошто сам да не си го направиш за ЏАБЕ?
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.514
Поени од реакции
34.557
Па немора ама како што гледав овде се по 2000+ ден, а на нет се 10-15 евра, мада не сум разглдувал многу кај нас по продавнициве па така да ако имаш препорака бујрум. ХД
Имаш и поефтини, во Џамбо ти се под 1000ка, а еве и во Ранерс ги имаш за 1100, знам дека ги имаше и на групер на попусти, види може да најдеш и сега.
 

GavolRulz

hippopotomonstrosesquipedaliophobia
Член од
23 март 2008
Мислења
12.602
Поени од реакции
11.144
Тие што имаат широки рамења, а сакаат да се женат, одете во "Љубов и секс", има интересна понуда за вас :icon_mrgr::icon_mrgr:
 
Член од
22 јули 2015
Мислења
607
Поени од реакции
493
Знај некој колку кошта испитување на тестостерон? И каде се прави?
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.514
Поени од реакции
34.557
Знај некој колку кошта испитување на тестостерон? И каде се прави?
600-700 денари по хормон е цената најчесто, имаш и во приватни лаборатии и на клиника, али како и да се свртиш ќе ти биде на приватно, преку фонд само ако те има на листата дека боледуваш од болест за која е неопходно такво испитување, исто е и за хормони на тироидна.
 
Член од
22 јули 2015
Мислења
607
Поени од реакции
493
600-700 денари по хормон е цената најчесто, имаш и во приватни лаборатии и на клиника, али како и да се свртиш ќе ти биде на приватно, преку фонд само ако те има на листата дека боледуваш од болест за која е неопходно такво испитување, исто е и за хормони на тироидна.
Mи треба некаков упат на приватна или само да одам и да кажам што сакам да испитам?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom