Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
23 март 2015
Мислења
7.011
Поени од реакции
1.983
Не е дека немаат жал туку на повеќето им е веќе видена приказната да се има скејпгоут, дежурен кривец за се во државава. Еве на пример други гледишта - како може мало дете да падне од мост на кој треба да има ограда? Зошто мостот немал исправна ограда и не бил обезбеден? Зошто детето било без надзор од возрасен?
Девојчето имало 17 години, колку што знам. Чудно е што се удавило. Во секој случај, сочувство до семејството.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.495
Еве јас сум од тие психопати но Македонец ( тоа северџани за тие што гласаа ЗА и тие што Бојкотираа)

Кога гледам дека системот не функционира, секако дека ќе го УБИЈАМ тоа куче а и останати од глутницата. Кога шетам со детето и гледам дека женски од по 40кгр шетаат питбули,ротфалјери, кане корсо и слични раси но БЕЗ маски, а често и без ланец и нив ми доаѓа да ги убијам, истото важи и машки.
На кеј еден ми вика не се плаши мирно, не каса. Ма пи*ка ти мајчина собери си го до тебе, да не го распарам (ради такви дебили, трчам со нож во џебот).
Но ако убијам куче, државата/системот НЕМА многу да се засекира и да ме бара да ме казни. Освен ако некој не труби и врши притисок, а знаеме кои се тие.

Зашто тогаш тие анима мунди организираа протест против тој на кружен тек што ја утепа агресивната џукела ... не ја утепал од мерак, туку напаѓала, плус мораше човекот да им плати 500 евра, а се штител себеси и членови од фамилијата.

90% од кучињава по улици не ми изгледаат на купени кучиња па пуштени. Кој би купувал такви лингури :unsure: .
Во Кина нема регистри, а нема кучиња по улици :D

И доста со социјалистичките размислувања, дека системот е должен да ни го реши секој проблем. Нивна должност е само да соберат даноци и наплатат казни :cool:
Нормално дека не ти изгледаат на купени кучиња туку на лингури затоа што се измелезени по 100 пати од нивните предци купени кучиња со педигре и не се правилно хранети, исчешлани и избањати од бог зна кога.

Зошто системот да не функционира, зошто кога плаќаме данок и 4392432 измислени давачки кои само ги имам видено тука и дури ни во збирутљина од земја како Бугарија?

И значи затоа што системот не функционира, утреден мене некој ако во сообраќајов ме собере на црвено, треба да излезам од кола (ако можам) и да земам да го откостам од мавање? И така за се што ќе се случи како џунгла да си вадиме хебли, да се колеме, да се откостуваме од мавање?

Или полесно е да имплементираме превентивни мерки при создавањето на култура на живеење па да не мора да изиграваме племе?

Мислам каде со прашањава, во 1345 година?

Не е проблемот до кучињата, овие плукни залепи мерки ги има секаде во државава и не се ни мерки, ова со уличните кучиња е само капак на се. Во земјава се делува само ако се случи проблем, скраја да е однапред да обмислиш како да спречиш да настане проблем.

[DOUBLEPOST=1541509574][/DOUBLEPOST]
Девојчето имало 17 години, колку што знам. Чудно е што се удавило. Во секој случај, сочувство до семејството.
Тоа ми е мене уште побизарно ако имала 17 години, но во ред, не можеме да знаеме што биднало ако не сме биле.
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.666
Поени од реакции
28.087
Еве јас сум од тие психопати но Македонец ( тоа северџани за тие што гласаа ЗА и тие што Бојкотираа)

Кога гледам дека системот не функционира, секако дека ќе го УБИЈАМ тоа куче а и останати од глутницата. Кога шетам со детето и гледам дека женски од по 40кгр шетаат питбули,ротфалјери, кане корсо и слични раси но БЕЗ маски, а често и без ланец и нив ми доаѓа да ги убијам, истото важи и машки.
На кеј еден ми вика не се плаши мирно, не каса. Ма пи*ка ти мајчина собери си го до тебе, да не го распарам (ради такви дебили, трчам со нож во џебот).
Но ако убијам куче, државата/системот НЕМА многу да се засекира и да ме бара да ме казни. Освен ако некој не труби и врши притисок, а знаеме кои се тие.

Зашто тогаш тие анима мунди организираа протест против тој на кружен тек што ја утепа агресивната џукела ... не ја утепал од мерак, туку напаѓала, плус мораше човекот да им плати 500 евра, а се штител себеси и членови од фамилијата.

90% од кучињава по улици не ми изгледаат на купени кучиња па пуштени. Кој би купувал такви лингури :unsure: .
Во Кина нема регистри, а нема кучиња по улици :D

И доста со социјалистичките размислувања, дека системот е должен да ни го реши секој проблем. Нивна должност е само да соберат даноци и наплатат казни :cool:
А јас ако се најдам со моето дете таму каде што ти ке ги убиеш кичињата па моето дете да го истрауматизираш, и така си џукела бетер од тие кучињата бездомни па јас тебе ке ти пресудам.Ножот има у чмарот да ти го напикам
 
Последно уредено:
Член од
23 март 2015
Мислења
7.011
Поени од реакции
1.983
" ...Пизда им материна ретардирана, најголемиот изрод во историјата на македонскиот народ го прават херој. :tapp:
Ако за Груевски вака зборуваш, за Заев би требало доживотен затвор да бараш. Па Груевски е најдобриот премиер во Македонија.[DOUBLEPOST=1541510107][/DOUBLEPOST]
Исто како што е можно некој уште да дркаат на Бранко така и овие.Спремни се братот да си го убијат ако каже нешто лошо за лидерот.
Бранко е „цвеќе“, идиотизам да поддржуваш еден психолошки феномен со неверојатна интенција за лажење, за газење на сопствените клетви, ветувања... човек кој ја обезличи „својата“ држава, кој ги гази уставот и законите, не почитува законски пропаднат референдум и ја спроведува агендата која народот законски не ја поддржа.
 
Последно уредено:
Член од
10 септември 2016
Мислења
9.333
Поени од реакции
19.017
Не е дека немаат жал туку на повеќето им е веќе видена приказната да се има скејпгоут, дежурен кривец за се во државава. Еве на пример други гледишта - како може мало дете да падне од мост на кој треба да има ограда? Зошто мостот немал исправна ограда и не бил обезбеден? Зошто детето било без надзор од возрасен?
Не туку се исфрустрирани личности најчесто жени.Пред некоја недела имаше едно дете копиљ од 15 години од Велес како на враќање од школо малтретира куче скитник и се снимал.Прочитав многу гадни коментари од возрасни жени кои немаат деца кои повикуваат на смрт на дете.За нив кучето е исто што и детето.Како што некоја мајка се бори за своето дете така овие се борат за кучето и децата им се на второ место.Немам ништо против тоа што одлучиле да немаат фамилија и деца нивно право и избор ама треба да ги почитуваат и останати зошто светот не се врти само околу кучињата.[DOUBLEPOST=1541510251][/DOUBLEPOST]
Ако за Груевски вака зборуваш, за Заев би требало доживотен затвор да бараш. Па Груевски е најдобриот премиер во Македонија.[DOUBLEPOST=1541510107][/DOUBLEPOST]
Бранко е „цвеќе“, идиотизам да поддржуваш еден психолошки феномен со неверојатна интенција за лажење, за газење на сопствените клетви, ветувања... човек кој ја обезличи „својата“ држава, кој ги гази уставот и законите, не почитува законски пропаднат референдум и ја спроведува агендата која народот законски не ја поддржа.
Така де само на почетокот на мислењто наместо да започнеш со Бранко да ги додадеш и Заев и Грујо нема нешто многу да згрешиш.
 
Член од
23 март 2015
Мислења
7.011
Поени од реакции
1.983
А јас ако се најдам со моето дете таму каде што ти ке ги убиеш кичињата па моето дете да го истрауматизираш, и така си џукела бетер од тие кучињата бездомни па јас тебе ке ти пресудам.Ножот има у чмарот да ти го напикам
Сакаш ли да кажеш дека нему би му го напикал ножот, а куче би оставил да му прави на детето што сака?[DOUBLEPOST=1541510314][/DOUBLEPOST]
... Така де само на почетокот на мислењто наместо да започнеш со Бранко да ги додадеш и Заев и Грујо нема нешто многу да згрешиш.
Бранко беше спомнат, затоа е во репликата.
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
9.333
Поени од реакции
19.017
А јас ако се најдам со моето дете таму каде што ти ке ги убиеш кичињата па моето дете да го истрауматизираш, и така си џукела бетер од тие кучињата бездомни па јас тебе ке ти пресудам.Ножот има у чмарот да ти го напикам
Ќе се случуваат и такви работи и тоа се повеќе ќе видиш ако за брзо време не се најде некое решение со кучињата.
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.666
Поени од реакции
28.087
Сакаш ли да кажеш дека нему би му го напикал ножот, а куче би оставил да му прави на детето што сака?
Па дивиот запад ли е ова бре ментиш па со оружје да се шетате и правда да делите?[DOUBLEPOST=1541510428][/DOUBLEPOST]
Ќе се случуваат и такви работи и тоа се повеќе ќе видиш ако за брзо време не се најде некое решение со кучињата.
Повели најди решение штом мислиш дека така лесно било тоа
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.727
Поени од реакции
12.159
Не знам дали кастрација влијае на агресивноста ама овие со обеткиве ми се многу агресивни за кастрирани животинки.
Сум зборел со ветеринар за овие проблеми. Ми кажувал и како заработуваат некои енџиоа од животинкиве, како многу од сопствениците на миленици не се расположени за да им се регистрира миленикот. Може да се претпостави зошто. Пред некоја година се збореше за воведување годишна такса. Зошто не би се вовела таа такса со мерката да се регистрираат обврзно, секој што чува миленик. Па нека шетаат малку полиција и општински служби, нека евидентираат и нека казнуваат. Ако "не се најде" сопственикот, нека се залови и нека се пушти на сосем трето место.
А јас ако се најдам
Па тоа дете нема цел живот да го водиш со себе. Мора и само да оди, па со точак, мотор, ноќно време...си размислувал за тоа? Едно куче земаа од карши, цуци буци 1 месец, сега цел ден е пред врата, агресивно скока на децата. Стално а сме надвор, скокаме да го примириме и да ги смириме децата, некогаш и да го збркаме оти почна и да напаѓа, уплав фаќаат што е нормално за човек. Татко ми стар човек, одвај оди, го турна едно од мотор. Кај ситимол едно момче средно или факс му се пуштиле, одвај со јакната извадил жива глава. Не мислиш дека тоа е нечие дете? Што треба, ние меѓу себе да се испоколеме, а нашите да страдаат. Затоа што гзот нејќат службите да го поместат. Или нема некој рушвет од ова. Данок, служби и за некоја година ќе се заврши работата. Зашто од Буда до Ваци не видов ниедно куче скитник?
 
Последно уредено:
Член од
10 септември 2016
Мислења
9.333
Поени од реакции
19.017
Па дивиот запад ли е ова бре ментиш па со оружје да се шетате и правда да делите?[DOUBLEPOST=1541510428][/DOUBLEPOST]
Повели најди решение штом мислиш дека така лесно било тоа
Мора да се најде ако смрт на 17 годишно девојче не ги разбуди властите тогаш народот ќе мора да реагира.
 
B

Bafra

Гостин
Нормално дека не ти изгледаат на купени кучиња туку на лингури затоа што се измелезени по 100 пати од нивните предци купени кучиња со педигре и не се правилно хранети, исчешлани и избањати од бог зна кога.

Зошто системот да не функционира, зошто кога плаќаме данок и 4392432 измислени давачки кои само ги имам видено тука и дури ни во збирутљина од земја како Бугарија?

И значи затоа што системот не функционира, утреден мене некој ако во сообраќајов ме собере на црвено, треба да излезам од кола (ако можам) и да земам да го откостам од мавање? И така за се што ќе се случи како џунгла да си вадиме хебли, да се колеме, да се откостуваме од мавање?

Или полесно е да имплементираме превентивни мерки при создавањето на култура на живеење па да не мора да изиграваме племе?

Мислам каде со прашањава, во 1345 година?

Не е проблемот до кучињата, овие плукни залепи мерки ги има секаде во државава и не се ни мерки, ова со уличните кучиња е само капак на се. Во земјава се делува само ако се случи проблем, скраја да е однапред да обмислиш како да спречиш да настане проблем.

[DOUBLEPOST=1541509574][/DOUBLEPOST]
Тоа ми е мене уште побизарно ако имала 17 години, но во ред, не можеме да знаеме што биднало ако не сме биле.
Некако повеќе ги сакаш кучињата него ли луѓето :

Што е со баграва бре основни правила на сообраќај да не се почитуваат? За вакви црно на бело прекршоци како поминување на црвено, вртење дупла пуна и јас сум со @Ne_sum_ja го вадиш од кола и главата му ја гмечиш на асфалт....
Има време ќе созреете, сега изигравајте хумани и дебатирајте и што ти ја знам, се додека не осетите на своја кожа.

А јас ако се најдам со моето дете таму каде што ти ке ги убиеш кичињата па моето дете да го истрауматизираш, и така си џукела бетер од тие кучињата бездомни па јас тебе ке ти пресудам.Ножот има у чмарот да ти го напикам
Дај боже да се најдеш на лице место, па лингурот кога ќе го нападне твоето дете да видам дали ќе чекаш полиција да дојде или со заби сам ќе ја распараш џукелата.
Човечки живот и кучешки споредува :facepalm:
Дојди прошетај го детето кај мене, таму во тревникот нека си поигра и ако најде некоја виршла нека не ја чепка. Некои што ја чепнале пцоисале :kuracc:

А тоа кај што ќе напикаш и во чив чмар, не ти се мешам во первезиите во лејката што ги имаш.
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.666
Поени од реакции
28.087
Нормално дека не ти изгледаат на купени кучиња туку на лингури затоа што се измелезени по 100 пати од нивните предци купени кучиња со педигре и не се правилно хранети, исчешлани и избањати од бог зна кога.

Зошто системот да не функционира, зошто кога плаќаме данок и 4392432 измислени давачки кои само ги имам видено тука и дури ни во збирутљина од земја како Бугарија?

И значи затоа што системот не функционира, утреден мене некој ако во сообраќајов ме собере на црвено, треба да излезам од кола (ако можам) и да земам да го откостам од мавање? И така за се што ќе се случи како џунгла да си вадиме хебли, да се колеме, да се откостуваме од мавање?

Или полесно е да имплементираме превентивни мерки при создавањето на култура на живеење па да не мора да изиграваме племе?

Мислам каде со прашањава, во 1345 година?

Не е проблемот до кучињата, овие плукни залепи мерки ги има секаде во државава и не се ни мерки, ова со уличните кучиња е само капак на се. Во земјава се делува само ако се случи проблем, скраја да е однапред да обмислиш како да спречиш да настане проблем.

[DOUBLEPOST=1541509574][/DOUBLEPOST]
Тоа ми е мене уште побизарно ако имала 17 години, но во ред, не можеме да знаеме што биднало ако не сме биле.
Од скоро живеам во Ѓорче ако знаеш одма до игралиштето.Трета чешма искршија деца летово оваа што ја наместија е четврта.Има тука неколку бездомни кучиња се мотаат околу игралиштето и доаѓаат да пијат вода од чешмата. Две деца по 7-8 години се качиле горе на чешмава ај што се клати може да падне да ги згмечи секој момент,уште кучево што пие вода едото го влече за опаш а другото за уво,а родителиве седнати на клупа гледаат и се смеат.Епа богами ни 5% од бездомните кучињата не се агресвни,колку што ги предизвикуваат.На Тетово Гостивар на аутопут ги пуштаат децана од гостиварскине села и гледаат и смееат како летале кога ке удри некој со 150км на саат.
 
Член од
29 декември 2007
Мислења
574
Поени од реакции
1.337
Како е можно за името немаше протест, а сега за Груевски еве протест спремале? Значи не се ни име, ни држава важни, важни се личностите, важна е партијата
Малку поинаку гледам на ова. По се изгледа, кај нас а и другде, за секој успешен протест или бунт , кој може сериозно да ја загрози власта ( значи не сметај протести за права на животните или штрајк во фабрика) не е доволно само незадолството и гневот кај народот. Потребна е иницијална критична маса која се прави или со пари или со силна организација/партија. Потоа народот се собира околу тоа јадро се повеќе и добиваш лавина ефект.
Фактот дека немаш протести и покрај видливо незадоволство значи дека нема силна организација и/или нема пари за такво нешто. Порано ВМРО правеше ГДОМ, Тврдокорни и уште пар организацији, не ми текнува , со цел да се насочуваат протестите, сега тоа не го прават бидејки “жестоко” ќе се борат во собрание како “конструктивна опозиција”.
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.666
Поени од реакции
28.087
Некако повеќе ги сакаш кучињата него ли луѓето :



Има време ќе созреете, сега изигравајте хумани и дебатирајте и што ти ја знам, се додека не осетите на своја кожа.



Дај боже да се најдеш на лице место, па лингурот кога ќе го нападне твоето дете да видам дали ќе чекаш полиција да дојде или со заби сам ќе ја распараш џукелата.
Човечки живот и кучешки споредува :facepalm:
Дојди прошетај го детето кај мене, таму во тревникот нека си поигра и ако најде некоја виршла нека не ја чепка. Некои што ја чепнале пцоисале :kuracc:

А тоа кај што ќе напикаш и во чив чмар, не ти се мешам во первезиите во лејката што ги имаш.
Нема гајле,дајбоже да те начекам отров како фрлаш во наслено место па ке ти објаснам околу џукелите некои работи[DOUBLEPOST=1541511149][/DOUBLEPOST]
Не знам дали кастрација влијае на агресивноста ама овие со обеткиве ми се многу агресивни за кастрирани животинки.
Сум зборел со ветеринар за овие проблеми. Ми кажувал и како заработуваат некои енџиоа од животинкиве, како многу од сопствениците на миленици не се расположени за да им се регистрира миленикот. Може да се претпостави зошто. Пред некоја година се збореше за воведување годишна такса. Зошто не би се вовела таа такса со мерката да се регистрираат обврзно, секој што чува миленик. Па нека шетаат малку полиција и општински служби, нека евидентираат и нека казнуваат. Ако "не се најде" сопственикот, нека се залови и нека се пушти на сосем трето место.
Па тоа дете нема цел живот да го водиш со себе. Мора и само да оди, па со точак, мотор, ноќно време...си размислувал за тоа? Едно куче земаа од карши, цуци буци 1 месец, сега цел ден е пред врата, агресивно скока на децата. Стално а сме надвор, скокаме да го примириме и да ги смириме децата, некогаш и да го збркаме оти почна и да напаѓа, уплав фаќаат што е нормално за човек. Татко ми стар човек, одвај оди, го турна едно од мотор. Што треба, ние меѓу себе да се испоколеме, а нашите да страдаат?.Затоа што гзот нејќат службите да го поместат? Или нема некој рушвет од ова. Данок, служби и за некоја година ќе се заврши работата. Зашто од Буда до Ваци не видов ниедно куче скитник?
Муабетот е дека не е решение да се колат животни или да се сипа отров по тревници
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom