Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
10 септември 2016
Мислења
9.333
Поени од реакции
19.017

Makaron

КЕН ЛИИИИ лиду дибу даут јууууууу !!!!
Член од
16 јули 2014
Мислења
7.612
Поени од реакции
11.739
минута молк за мороните `смени име, влези во ЕУ, 500 евра плата, нема загадување, расте курот +10см`
`Усвојување на уставните измени нема да биде доволно за Франција и Холандија да ја кренат рампата за ЕУ - зборуваат францускиот и холандскиот амбасадор, Тимоние и Пломп, и главниот технички преговарач со ЕУ, Маричиќ. Сега во #360степени на Алсат.`
Мислам дека ова му е јасно на секој што не е со испран мозок.

Sent from my ALE-L21 using Tapatalk
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.094
Поени од реакции
81.041
Како можи овај квази-патриот да го подржуваат не разбирам.
Тебе не ти суди судот туку политиката
" Еден ден, во не така далечната иднина, кога ќе поминам по улица и кога ќе ги сретнам твоите дечиња, ќе запрам, ќе ги поздравам и гордо ќе им кажам:
– Ви сте челад на бедемот на Македонија. Гордо да чекорите и да знаете дека вашиот татко никогаш не ја предаде Македонија. "

" Чекориме низ државава секојдневно и слободно можам да кажам:
-Нема место каде не е оставен белегот од работата на Никола Груевски.
Има некои како мене што секојдневно помислуваат на она што сме го изгубиле, и прави споредби со она што денес го имаме.Боли….боли до срж.
Изгасна перспективата, надежта и мотивот за подобро утре.
Нека ми се лути кој сака…јас повеќе не гледам ни малку надеж и перспектива, а родител сум….боли и ова..и те како боли.
Може да поведат уште милион валкани пропаганди врз тебе, но ниедна нема да го извалка твојот образ кај оние кои знаат кој си , и колку си значел за националниот интерес и просперитет на нашата земја."

Пизда им материна ретардирана, најголемиот изрод во историјата на македонскиот народ го прават херој. :tapp:
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
9.333
Поени од реакции
19.017
" Еден ден, во не така далечната иднина, кога ќе поминам по улица и кога ќе ги сретнам твоите дечиња, ќе запрам, ќе ги поздравам и гордо ќе им кажам:
– Ви сте челад на бедемот на Македонија. Гордо да чекорите и да знаете дека вашиот татко никогаш не ја предаде Македонија. "

" Чекориме низ државава секојдневно и слободно можам да кажам:
-Нема место каде не е оставен белегот од работата на Никола Груевски.
Има некои како мене што секојдневно помислуваат на она што сме го изгубиле, и прави споредби со она што денес го имаме.Боли….боли до срж.
Изгасна перспективата, надежта и мотивот за подобро утре.
Нека ми се лути кој сака…јас повеќе не гледам ни малку надеж и перспектива, а родител сум….боли и ова..и те како боли.
Може да поведат уште милион валкани пропаганди врз тебе, но ниедна нема да го извалка твојот образ кај оние кои знаат кој си , и колку си значел за националниот интерес и просперитет на нашата земја."

Пизда им материна ретардирана, најголемиот изрод во историјата на македонскиот народ го прават херој. :tapp:
*Господ го прати верба да врати во Македонија.
 

ManUtdChampions

Lleyton Hewitt
Член од
5 февруари 2009
Мислења
32.577
Поени од реакции
43.125
Секако дека од Анима Мунди се криви што живееме во земја во која никој не сака да мрдне со прст освен ако нема некаква (финансиска) корист. Анима Мунди се криви што 50% од луѓето кај нас земаат кучиња за да им се радуваат дечињата и кога ќе им досадат после година-две ги оставаат на улица. Најлесно е да се бара кривецот во поединци или некоја организација, ама сфатете дека не не бива како народ. Немаме никаква култура, никаков мемталитет и едноставно сме заникаде и така ќе си бидеме уште 100 години.

Баш протестот некни беше за да се реши проблемот со уличните кучиња и да нема ваква трагични настани. Решенија (кои барем би ја подобриле ситуацијата) има, ама за жал некој го мрзи да ги имплементира.
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.993
Едно време дотичната, благородна организација беше поврзувана со префрлање (или не знам што) на катарски пари и спонзорирање радикален ислам. Звучи чудно и неповрзано, ама ова е земја недојдија, ништо нормално не се дешава.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
9.950
Поени од реакции
17.771
Заради лигушиве од анима мунди цела држава ни е под опсада од глутници од љангачи.Стварно веќе ова е огромен проблем!
Заради Анима мунди? Само во Македонија луѓето бараат одговорност од невладина организација, кога веќе имаш владино тело кое го плаќаш од буџет и треба да го реши ова.[DOUBLEPOST=1541501252][/DOUBLEPOST]
Едно време дотичната, благородна организација беше поврзувана со префрлање (или не знам што) на катарски пари и спонзорирање радикален ислам. Звучи чудно и неповрзано, ама ова е земја недојдија, ништо нормално не се дешава.
Значи конкретно за проблемот, не знам дали некој им го има прочитано планот како да се реши проблемов ама се у право. Можеш до утре да труеш кучиња или да заловуваш и стерилизираш ама ако луѓето пак ги пуштаат на улица све е џабе.
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.993
Значи конкретно за проблемот, не знам дали некој им го има прочитано планот како да се реши проблемов ама се у право. Можеш до утре да труеш кучиња или да заловуваш и стерилизираш ама ако луѓето пак ги пуштаат на улица све е џабе.
Не викам дека не се. Тоа беше за протестот. А вака кога ќе се изгуби таков млад живот, не можеш да кажеш дека гневот на луѓето не е легитимен. Сеа тоа шо они ја напаѓаат таа организација или па животните (што е апсурдно, пошо и нивното постоење е резултат на човечка негрижа), малку е промашена метата...ама тоа е, северњачка работа.
Мислам дека на луѓево воглавно не им е по кеиф оваа организација, пошо со многу гнев одговараат, многу се радикални во ставовите...едно време ставаа гнасни слики на фејсбук...чуму тоа? Нели се поблагородни од нас, обичните? (Јас не чувам дома животно, од принцип дека мислам дека тоа е своевиден затвор за нив и никогаш не би им наштетил...е сеа они шо ги шеруваат на фејсбук и шо им ставаат чегичиња у зима - се поголеми љубители, пеки!)
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: A__
Член од
10 септември 2016
Мислења
9.333
Поени од реакции
19.017
Секако дека од Анима Мунди се криви што живееме во земја во која никој не сака да мрдне со прст освен ако нема некаква (финансиска) корист. Анима Мунди се криви што 50% од луѓето кај нас земаат кучиња за да им се радуваат дечињата и кога ќе им досадат после година-две ги оставаат на улица. Најлесно е да се бара кривецот во поединци или некоја организација, ама сфатете дека не не бива како народ. Немаме никаква култура, никаков мемталитет и едноставно сме заникаде и така ќе си бидеме уште 100 години.

Баш протестот некни беше за да се реши проблемот со уличните кучиња и да нема ваква трагични настани. Решенија (кои барем би ја подобриле ситуацијата) има, ама за жал некој го мрзи да ги имплементира.
Во право си за се ама тоа нема да го врати девојчето.Во едно нормално опшество јас мислам дека човекот е пред се.Овој проблем може да се реши само на еден начин а тоа усмртување на сите кучиња скитници.Градовите ќе се исчистат е потоа би трбало секој кој сака да чува миленик да пријави и ветеринарни служби да прават контрола дали и како се чува миленикот за во случај да пцовиса исто така ќе треба да се пријави.Ако случајно го пушти на улица да следува парична казна.Чувањето куче денеска стана тренд па кога на некој ќе му здосади како што кажа го фрла на улица.Јас верувам дека ова драстично ќе го намали бројот на кучиња скитници.Истото треба да се прави и за фрлање ѓубре на улица.За најмал отпадок кој ќе го фрлиш да те казнуваат со тоа што цела следна плата наместо да ти легне кај тебе на сметка да се даде на некоја хуманитарна организација или нешто слично.За прекршок во сообраќајот исто да има драстични казни ама да се практикуваат.Ќе видите како ќе се сменат работите.Овој народ е научен така и нема самосвест за да размисли дека така не треба а кога ќе го удриш по џебот ќе мора го смени однесувањето барем на улица.
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.993
Системски проблем.
Невладина перална за пари чекаш да ти реши нешто суштинско од кое и животи зависат (еве по овој случај се гледа, а и по други), место служби шо земаат плата од даночни пари. По овој принцип ќе дојде денот кога и криминалци ќе гонат невладини. Ебати луѓето шо не знаеме да се самоорганзираме.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.094
Поени од реакции
81.041
*Господ го прати верба да врати во Македонија.
Мајка го роди, народ да води. (и плус по некоја сметка во Белизе и Кипар)

Текстот во Република треба да покаже дека народот е на негова страна и не може он така лесно во затвор да се стави, што и да направил.[DOUBLEPOST=1541504510][/DOUBLEPOST]
Системски проблем.
Невладина перална за пари чекаш да ти реши нешто суштинско од кое и животи зависат (еве по овој случај се гледа, а и по други), место служби шо земаат плата од даночни пари. По овој принцип ќе дојде денот кога и криминалци ќе гонат невладини. Ебати луѓето шо не знаеме да се самоорганзираме.
ajde nekoj neka ne organizira!1!!!
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.667
Поени од реакции
28.087
Абе што се фативте за кучињата,ние лугето сме виновни.Убаво ви кажа членот погоре,и здруженијата се залагаат за да се тргнат бездомните кучиња од улиците.Разликата е во начинот како да се тргнат.Сигурно не е решение масовно да се убијат
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.094
Поени од реакции
81.041
Што и да се десило, ја ипак мислам дека бездомните кучиња се у пичку матер минијатурен проблем (споредбено со другите проблеми) на градовите во Македонија.
 
Член од
20 април 2012
Мислења
3.678
Поени од реакции
9.691
Оти сум антички потомок на Аминта и Александар :D
Не дека не ги сакам ама не ми се допаѓа тој начин на живот и искрено повеќе би сакал да живеам во западно опшество каде секој си ја гледа својата работа него во словенско опшество каде мора да трпиш роднини со кои не сакаш да имаш никаков контакт,да треба да се тепаш и за најмала ситница само затоа што некој те погледнал на криво или да те викат педер ако не пиеш секој ден во во големи количини.Може сум стереотипен ама мислам дека е така.
Ова повеќе си ги опишал Балканциве отколку Словените. Иначе во Полска,Словенија,Чешка менталитетот е многу поразличен тоест посличен на западното општество ко шо викаш.5 века под турско не е заебанција, затоа на Балканов имаш исфрустрирани народи на кои главна одлика им е митото и корупцијата.
 
Последно уредено:
Член од
10 септември 2016
Мислења
9.333
Поени од реакции
19.017
Што и да се десило, ја ипак мислам дека бездомните кучиња се у пичку матер минијатурен проблем (споредбено со другите проблеми) на градовите во Македонија.
Не е точно.Голем проблем е.[DOUBLEPOST=1541506881][/DOUBLEPOST]
Ова повеќе си ги опишал Балканциве отколку Словените. Иначе во Полска,Словенија,Чешка менталитетот е многу поразличен тоест посличен на западното општество ко шо викаш.5 века под турско не е заебанција затоа на Балканов имаш исфрустрирани народи на кои главна одлика им е митото и корупцијата.
Словенија можеби да ама Полска,Чешка,Словачка не.Во Прага кога бев лани од тие луѓе шо ги видов 99% се многу слични на нас.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom