Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.667
Поени од реакции
28.087
Не е точно.Еден од најголемите проблеми е.
У право е,камо среќа до таму да стигнеме уличните кучиња проблем да ни бидат најголем проблем
 
Последно уредено:

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.495
Да сте се потруделе барем една минута да одвоите и да ги прочитате барањата на луѓето кои протестираат и бараат справување со уличните животни, ќе сфатевте дека и вие плукачите на Анима Мунди сте на иста страна со нив.

Тренд веќе стана во државава да има еден скејпгоут виновен за се што не може да се одбрани, прво Ромите за загадувањето на воздухот, сега уличните кучиња.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.495
Многу луѓе се нападнати во последно време барем каде што живеам јас.
И според тебе како е попаметно и почовечки, нели како што и доликува на една нација која се бори да е признаена како нација а не како племенска заедница, да се реши проблемот?

1. Убивање на кучиња
2. Регистар на миленици, казни за напуштање миленик, задолжителна вакцинација/стерилизација на домашни миленици?

Секој проблем треба да се спречи а не да се лечи. Ние за се мислиме откако ќе се случи проблемот а најчесто и не мислиме.
 
Член од
20 април 2012
Мислења
3.678
Поени од реакции
9.691
Не е точно.Голем проблем е.[DOUBLEPOST=1541506881][/DOUBLEPOST]
Словенија можеби да ама Полска,Чешка,Словачка не.Во Прага кога бев лани од тие луѓе шо ги видов 99% се многу слични на нас.
Колку и да се слични со нас никогаш нема да го достигнат Балкансково лудило и беснило.Па од 90ти наваму имаш само војни и тензии.Горе споменативе се далеку понапред од нас и по економја и по среденост на држави.Па Чешка и Словачка се разделија на најцивилизиран начин.
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
9.333
Поени од реакции
19.017
И според тебе како е попаметно и почовечки, нели како што и доликува на една нација која се бори да е признаена како нација а не како племенска заедница, да се реши проблемот?

1. Убивање на кучиња
2. Регистар на миленици, казни за напуштање миленик, задолжителна вакцинација/стерилизација на домашни миленици?

Секој проблем треба да се спречи а не да се лечи. Ние за се мислиме откако ќе се случи проблемот а најчесто и не мислиме.
Овие кучиња што се сега на улица мора да се соберат па што сакаат нека им прават зошто во спротивно ќе има се повеќе случки како оној пред некоја година кога човек уби куче.[DOUBLEPOST=1541507895][/DOUBLEPOST]
Колку и да се слични со нас никогаш нема да го достигнат Балкансково лудило и беснило.Па од 90ти наваму имаш само војни и тензии.Горе споменативе се далеку понапред од нас и по економја и по среденост на држави.Па Чешка и Словачка се разделија на најцивилизиран начин.
Тоа да економски се многу напред отидени и ако гледаш од една страна ако живееш во Прага имаш поголема безбедност за разлика од Запад каде улиците се несигурни.Мислењето најмногу ми се базираше за Русите.
 
Член од
10 април 2018
Мислења
2.254
Поени од реакции
2.550
Како е можно за името немаше протест, а сега за Груевски еве протест спремале? Значи не се ни име, ни држава важни, важни се личностите, важна е партијата
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.495
Овие кучиња што се сега на улица мора да се соберат па што сакаат нека им прават зошто во спротивно ќе има се повеќе случки како оној пред некоја година кога човек уби куче.
Во ред, ќе ги соберат, ќе им се најде вдомувач или ќе бидат убиени како што сакаат пола психопатски северџани.

После што ќе правиме со тие кучиња што ќе бидат напуштени наредниот месец?

Зошто побогу да правиме проблем кога може лесно и да го нема? Цел свет за било која проблематика прво имплементира превентивни контроли за да се осигура дека едно 95% од портфолиото на проблеми нема да се случат во реалноста. Па една Унгарија што пред 15 години се давеше во смет и улични животни, веќе 10 години има регистри и закони за чување миленици и оди најди сега кај нив на улица нешто да скита.
 
Член од
10 септември 2016
Мислења
9.333
Поени од реакции
19.017
Во ред, ќе ги соберат, ќе им се најде вдомувач или ќе бидат убиени како што сакаат пола психопатски северџани.

После што ќе правиме со тие кучиња што ќе бидат напуштени наредниот месец?

Зошто побогу да правиме проблем кога може лесно и да го нема? Цел свет за било која проблематика прво имплементира превентивни контроли за да се осигура дека едно 95% од портфолиото на проблеми нема да се случат во реалноста. Па една Унгарија што пред 15 години се давеше во смет и улични животни, веќе 10 години има регистри и закони за чување миленици и оди најди сега кај нив на улица нешто да скита.
И јас сум за тоа напишав некаде погоре свое мислење за оваа тема.Револтиран сум многу еве читам и гледам како некои луѓе немаат жал за девојчето што почина на 17 години прашуваат кој тоа видел дека девојчето било бркано од кучиња.Никаде нема толку кучиња како овде.А ако некој не превземе нешто ќе видиш дека ќе има масовни убиства и труења на уличните кучиња.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.094
Поени од реакции
81.041
Како е можно за името немаше протест, а сега за Груевски еве протест спремале? Значи не се ни име, ни држава важни, важни се личностите, важна е партијата
На тие што би протестирале за тој изрод, не им е важна партијата.
 
B

Bafra

Гостин
Во ред, ќе ги соберат, ќе им се најде вдомувач или ќе бидат убиени како што сакаат пола психопатски северџани.

После што ќе правиме со тие кучиња што ќе бидат напуштени наредниот месец?

Зошто побогу да правиме проблем кога може лесно и да го нема? Цел свет за било која проблематика прво имплементира превентивни контроли за да се осигура дека едно 95% од портфолиото на проблеми нема да се случат во реалноста. Па една Унгарија што пред 15 години се давеше во смет и улични животни, веќе 10 години има регистри и закони за чување миленици и оди најди сега кај нив на улица нешто да скита.
Еве јас сум од тие психопати но Македонец ( тоа северџани за тие што гласаа ЗА и тие што Бојкотираа)

Кога гледам дека системот не функционира, секако дека ќе го УБИЈАМ тоа куче а и останати од глутницата. Кога шетам со детето и гледам дека женски од по 40кгр шетаат питбули,ротфалјери, кане корсо и слични раси но БЕЗ маски, а често и без ланец и нив ми доаѓа да ги убијам, истото важи и машки.
На кеј еден ми вика не се плаши мирно, не каса. Ма пи*ка ти мајчина собери си го до тебе, да не го распарам (ради такви дебили, трчам со нож во џебот).
Но ако убијам куче, државата/системот НЕМА многу да се засекира и да ме бара да ме казни. Освен ако некој не труби и врши притисок, а знаеме кои се тие.

Зашто тогаш тие анима мунди организираа протест против тој на кружен тек што ја утепа агресивната џукела ... не ја утепал од мерак, туку напаѓала, плус мораше човекот да им плати 500 евра, а се штител себеси и членови од фамилијата.

90% од кучињава по улици не ми изгледаат на купени кучиња па пуштени. Кој би купувал такви лингури :unsure: .
Во Кина нема регистри, а нема кучиња по улици :D

И доста со социјалистичките размислувања, дека системот е должен да ни го реши секој проблем. Нивна должност е само да соберат даноци и наплатат казни :cool:
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.495
И јас сум за тоа напишав некаде погоре свое мислење за оваа тема.Револтиран сум многу еве читам и гледам како некои луѓе немаат жал за девојчето што почина на 17 години прашуваат кој тоа видел дека девојчето било бркано од кучиња.Никаде нема толку кучиња како овде.А ако некој не превземе нешто ќе видиш дека ќе има масовни убиства и труења на уличните кучиња.
Не е дека немаат жал туку на повеќето им е веќе видена приказната да се има скејпгоут, дежурен кривец за се во државава. Еве на пример други гледишта - како може мало дете да падне од мост на кој треба да има ограда? Зошто мостот немал исправна ограда и не бил обезбеден? Зошто детето било без надзор од возрасен?
 
Член од
23 март 2015
Мислења
7.011
Поени од реакции
1.983
Како е можно за името немаше протест, а сега за Груевски еве протест спремале? Значи не се ни име, ни држава важни, важни се личностите, важна е партијата
Не мора да протестираат за името. Треба да поднесат обвинение (веројатно до Обвинителство) за грубо кршење на законот од страна на Собранието и Владата што не го почитуваат обвзувачкиот исход од референдумот. Секој референдум има задолжително делување според законските прописи. Според уставот, резултатите се задолжителни.[DOUBLEPOST=1541509409][/DOUBLEPOST]
На тие што би протестирале за тој изрод, не им е важна партијата.
Тоа е твое мислење. И ти треба да си против политичките судења.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom