Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.391
Поени од реакции
18.299
Everything's gonna be alright. :D
logic :D , а вие...се' ќе си прифаќате, убаво ви е'...хехехе :D
Абе немам намера да се расправам секој со умот, ама ова од Бојкотирам веќе очајно станува дури и детски.
 
Член од
6 мај 2018
Мислења
1.140
Поени од реакции
2.734
На секого му е познато дека политичките игри функционираат врз база на прагматизам и реал политик...
Веруј ми, на многу тука - тоа не им е воопшто јасно.[DOUBLEPOST=1540937307][/DOUBLEPOST]
Зошто не е доследна Рангелова? Гласаше, и кажа дека повторно ќе гласа против уставните промени, само не се согласува со политиката на раководството. Што има тука недоследно?
„Јас не можам да прифатам да бидам дел од расипани токсични игри водени од амбицијата да се нахранат неколку суети. Да имаш амбиција е позитивно, но да бидеш спремен да газиш преку живи луѓе само за да го задоволиш сопственото его и желбата за моќ е неприфатливо“

Ако ова и' e вистинската причина, како е член на УЖ и ИК на ВМРО од 2013?
Тогаш немаше суети со его и желба за моќ или тогаш не и' пречеа?
 
Последно уредено:

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
19.308
Поени од реакции
27.112
Веруј ми, на многу тука - тоа не им е воопшто јасно.[DOUBLEPOST=1540937307][/DOUBLEPOST]
„Јас не можам да прифатам да бидам дел од расипани токсични игри водени од амбицијата да се нахранат неколку суети. Да имаш амбиција е позитивно, но да бидеш спремен да газиш преку живи луѓе само за да го задоволиш сопственото его и желбата за моќ е неприфатливо“

Ако ова и' e вистинската причина, како е член на УЖ и ИК на ВМРО од 2013?
Тогаш немаше суети со его и желба за моќ или тогаш не и' пречеа?
Тогаш била дел од суетата...
 
Член од
19 февруари 2009
Мислења
1.379
Поени од реакции
1.968
Од 10%, за 10 години рамковниот % е качен на 20%. За какво јакнење збориме, не ми е јасно.
Само?
Како тргнало, тој процент ќе изедначи со процентот на вработените во западните амбасади, и организациите под нивна капа. Значи некаде 60-70%.

Зуј-от е еден од чекорите во тој правец. Кога ќе помине, следно ќе биде за секое ново вработување во јавна администрација, да се бара познавање на државните/службените јазици. Нешто слично како што сега по огласите на западните амбасади и организации се бара познавање на локалните јазици.

Ќе има во тоа и некоја поетска правда, пошто од тоа највеќе ќе бидат засегнати партиските куропушачи, ама тоа нема да ја намали бедата што ќе ја сркаме сите.
 

Klin

Колце
Член од
6 јануари 2014
Мислења
4.409
Поени од реакции
7.865
А се знае кој биле тие советници?[DOUBLEPOST=1540931669][/DOUBLEPOST]
Еве шо пишува:

“Во целата оваа потенцијална измама се претпоставува дека се замешани : една печатница од Битола, двајца советници во советот на општина Битола, брат на еден советник во советот на општина Битола, вработени лица во една агенција за обезбедување во Битола и вработени лица на кафе бар од Битола.
Се надеваме дека во скоро време ќе дојде до расфетлување на случајот и еднаш за секогаш ќе се стави крај на ваквите измами.”
пишува во текстот кој пристигна до редакцијата на signal.mk.
Како шо глеаме нема посочено никој а и јас немам појма кои се, меѓутоа за добар дел од прашањата се надевам ќе може да даде одговори членот на Советот на Општина Битола и воедно координатор на советничката група на СДСМ, Методија Илиевски, кој патем речено е и ракометен судија, заедно со брат му (барем беа) ;)

А си помислиш готово, по голема мизерија, пропаст не може веќе да се деси и одма те демантираат. На чоека да му е страв да помисли дека не може по лошо од ова.
Си има меѓусебни дупалоци да не се лажеме, вчера Бујар Османи со една блесава изјава денес ова со Општина Сарај и се на куп учкарски муабети, која е позадината може само да се претпоставува а не верувам дека е само една едниствена причина. ДУИ се малициозни, тоа е една таква структура...:gjavol:
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.240
Поени од реакции
26.094
„Јас не можам да прифатам да бидам дел од расипани токсични игри водени од амбицијата да се нахранат неколку суети. Да имаш амбиција е позитивно, но да бидеш спремен да газиш преку живи луѓе само за да го задоволиш сопственото его и желбата за моќ е неприфатливо“

Ако ова и' e вистинската причина, како е член на УЖ и ИК на ВМРО од 2013?
Тогаш немаше суети со его и желба за моќ или тогаш не и' пречеа?
Ако го гледаше интервјуто на таа недостижна величина за било кое друго живо суштество на Земјата, ќе приметиш дека нејзината улога таму била благородна. Таа уствари се противела на Груевски и неговите налудничави идеи да ги исклучи реформаторите, и тој се повлекол под таквиот нејзин притисок. Ако се прокопа малце подлабоко, сигурно ќе се најдат уште десетици, стотици, илјадници, а можеби и милиони такви случаи во кои таа се спротивставила на одлуки на високото машко раководство и тие се корегираат.

Ама сега, кога ВМРО-ДПМНЕ со Мицкоски се има претворено нешто како форумов, каде што жени се гледаат како закана, тоа божество веќе не може да издржи и мора да се повлече.

Мислам, мене ми е тотално зошто сите од машкиот табор во светот се радуваат на тоа повлекување, само не ми беше јасно зошто госпоѓицата што ја цитирав има исто така осудувачки тон кон никогаш ненадминливата претседателка на УЖ. Затоа и прашав.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
20.093
Поени од реакции
16.219
А се знае кој биле тие советници?[DOUBLEPOST=1540931669][/DOUBLEPOST]

Уште не ти е јасно колку се мизерни овие во собрание. Затоа од фебруар 2019, ауфидерзен северна, друг нека ви плаќа даноци
ја замачкуваат работата ѓоа се собирало пари за хуманитарни цели...
слично пред 4-5 години кога излезе за митото од т-хоме од 5 милки евра на сдсм и дуи, Буч излезе со изјава дека со дел од тие пари се давале и стипендии на талентирани млади кадри ( ама по партиски клуч)
 
Последно уредено:
Член од
9 јули 2018
Мислења
777
Поени од реакции
638
...штом на ФБ профил ја дава прво оставката што може човек да помисли за вакви „сериозни“ политички фаци за кои народот гласаше, се прашувам женскиве од ВМРО ДПМНЕ што воопшто се мешат во политика кога не ги бива? слатко и лесно е кога толку години се користи бенифит како власт, тешкото да се делува во опозиција и да се остане доследен до крај...вака пазар невиден, сељачанаа ебаго!
Толку страв од затвор да се имало, па и тој е за луѓе, ево Грујо ваков таков ама од затвор око не му трепнуе. Овие Рангелова, Мукоски, Канчевска....се обрукаја за сите пари, а пак Зајакот Муртински ја расклинка цела држава од тој пусти страв.
 
Член од
4 јануари 2008
Мислења
2.431
Поени од реакции
5.448
Нешто хепенинг ќе имало, Пандорина кутија ќе се отварала... Што каде како? Нешто информации?
 
Член од
12 март 2009
Мислења
20.093
Поени од реакции
16.219
Толку страв од затвор да се имало, па и тој е за луѓе, ево Грујо ваков таков ама од затвор око не му трепнуе. Овие Рангелова, Мукоски, Канчевска....се обрукаја за сите пари, а пак Зајакот Муртински ја расклинка цела држава од тој пусти страв.
објективно нема место во затворите за сите членови на дпмне, а не па за тие од сдсм и дуи... така дека ќе треба селективно да се праќаат... кој ќе бидат конструктивни може ќе им се одложи со можност за забушанција а ама подоцна... кој отишол да служи отишол..
или она народната, кој коњи ќе се фатат ќе ораат..
а може ќе има и некој си Акмис систем за лежење у затвор..

слично како и со кредитите, некој враќа некој не враќа, јал не јал 3 1/2[DOUBLEPOST=1540978981][/DOUBLEPOST]
..политиката ја тераат the big bosses, илуминати и масони.
[DOUBLEPOST=1540979993][/DOUBLEPOST]Преговорите за името – триумфализам на незнаењето и присилата (2)
 
Последно уредено:
Член од
16 февруари 2007
Мислења
2.779
Поени од реакции
8.235
Ама сега, кога ВМРО-ДПМНЕ со Мицкоски се има претворено нешто како форумов, каде што жени се гледаат како закана, тоа божество веќе не може да издржи и мора да се повлече.
Мене не ми се свиѓа вака шо праите, мешате работи оти ја мислам дека сите сме еднакви и пол нема то ест* не треба да има врска со политика, иако е дел од зборот политика. Оти ти и тие како тебе ја праите оваа Рангелова нешто исклучителна, то ест* поискучителна од, на пример, тој Богојевски и не викате дека и тој Богоевски исто како оваа Ранковска викал дека не чини од порано, ама не сме знаеле? Може и тој порано викал, се бунел и удирал по маса. Или тој министерот шо беше. Може и он се бунел, шо? Не може ли? Само оваа ли се бунела? Или другиот, тој Бо..на К беше....момент само.
Богатинов. Не, Богданов. Е, тој. Со ретката коса. И тој може се бунел цело време и сакал повеќе у партијата демохристи... тоа кога смееш да креваш рака.
Вие вака со агенда, срамота е и..така. Тоа. .

*односно
 
Член од
6 јули 2017
Мислења
2.273
Поени од реакции
1.487
ја замачкуваат работата ѓоа се собирало пари за хуманитарни цели...
слично пред 4-5 години кога излезе за митото од т-хоме од 5 милки евра на сдсм и дуи, Буч излезе со изјава дека со дел од тие пари се давале и стипендии на талентирани млади кадри ( ама по партиски клуч)
Ако немаш партиска книшка не си талентиран. јеби га
 

placeb

place_b
Член од
21 јуни 2016
Мислења
3.372
Поени од реакции
3.163
Мене не ми се свиѓа вака шо праите, мешате работи оти ја мислам дека сите сме еднакви и пол нема то ест* не треба да има врска со политика, иако е дел од зборот политика. Оти ти и тие како тебе ја праите оваа Рангелова нешто исклучителна, то ест* поискучителна од, на пример, тој Богојевски и не викате дека и тој Богоевски исто како оваа Ранковска викал дека не чини од порано, ама не сме знаеле? Може и тој порано викал, се бунел и удирал по маса. Или тој министерот шо беше. Може и он се бунел, шо? Не може ли? Само оваа ли се бунела? Или другиот, тој Бо..на К беше....момент само.
Богатинов. Не, Богданов. Е, тој. Со ретката коса. И тој може се бунел цело време и сакал повеќе у партијата демохристи... тоа кога смееш да креваш рака.
Вие вака со агенда, срамота е и..така. Тоа. .

*односно
У потпунос се слагам со тебе...може и у есдесе, некој се буне, удара со раката силно по бирото и го треснува тоа столчето посилно од тоа како го праве секој ден...навечер место да р'че под јабулиии..иииата...он чека некој тендер да му падне....сите само агенди на форумов тераат а за пратениците неќат да се борат(саша барон коен)...за нивните права и крива т.е. нива...
 
Последно уредено:

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
19.308
Поени од реакции
27.112
Мене не ми се свиѓа вака шо праите, мешате работи оти ја мислам дека сите сме еднакви и пол нема то ест* не треба да има врска со политика, иако е дел од зборот политика. Оти ти и тие како тебе ја праите оваа Рангелова нешто исклучителна, то ест* поискучителна од, на пример, тој Богојевски и не викате дека и тој Богоевски исто како оваа Ранковска викал дека не чини од порано, ама не сме знаеле? Може и тој порано викал, се бунел и удирал по маса. Или тој министерот шо беше. Може и он се бунел, шо? Не може ли? Само оваа ли се бунела? Или другиот, тој Бо..на К беше....момент само.
Богатинов. Не, Богданов. Е, тој. Со ретката коса. И тој може се бунел цело време и сакал повеќе у партијата демохристи... тоа кога смееш да креваш рака.
Вие вака со агенда, срамота е и..така. Тоа. .

*односно
Секој еден, што учествува во политичкиот живот во Македонија после 2001 година е дел од непријателски естаблишмент, кој работи директно против интересите на Македонскиот народ. Тоа што се бунел во самиот систем, партија или некаква организација во рамките на тој естаблишмент, не го оправдува неговиот негативен ангажман, бидејќи се бунел внатре во непријателскиот политички естаблишмент, а не вон него.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom