Боди билдинг и теретани - прашања, одговори, заблуди, совети...

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.615
Е сега пишува дека и со 30 посто од 1рм со 30ина повторувања до 85 посто 1РМ со 5-6 повторувања се добиваат слични хипертрофични ефекти
Па и ја истото го кажав, 85% од 1рм ти е 5-6 репс, шо значи над 85% да не користиш т.е. помалце од 5-6 репс, и под 30% шо е околу 15 реп :)
Муабетов ми е дека луѓево отфрлаат демек репетиции не се битни, кога уствари истото се збори само со % од 1рм.
Јаа кога прв пат почнав во теретана тој што ја држи кој е поранешен вицешампион во средна категорија на Југославија и шампион во Македонија ми кажа што да вежбам и едино што го запаметив е тоа неговото 5х10 со зголемување на тежина кога нормално ќе ти стане лесна.
5х10 е оверкил, иако има таква една програма се вика Germanic Volume Training, a мислам дека и верзијата на 531 Boring But Big исто така користи 5х10.
Репетиции, прогресија, дупла прогресија, сетови, дропсетови, пирамидни сетови, сето тоа се алатки.
Битно е како ги користиш, не се магични.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.514
Поени од реакции
34.557
Кај секој е различно. Ова 10-20 серии е општа рамка.
Барај на јутуб Mike Israetel MEV MRV volume landmarks имаш еден тон видеа кај што збори за ова
На кратко, што понеискусен си, MEV ќе биде понизок и MRV ќе биде среден.
Што по искусен си, MEV ќе биде висок и ке биде не многу различен од MRV.
Бидејки знаеме дека волумен е водач на хипертрофија,
твоја работа е во текот на еден мезоциклус да почнеш од MEV,
да додаваш секоја недела по малку волумен,
за на крајот на мезоциклусот да завршиш со MRV.
Пошто MRV е многу оштетувачко на мускулите, не смееш да се задржиш таму.
Така да одма после тој overreach, правиш deload, и се враќаш на MEV во нов мезоциклус со малку поголеми тежини од прошлиот.
Rinse and repeat.

@Кеплер Бен збори за колку е нечурал :D
Никој не ни вика дека Бен е натурал, апсурд е да тврдиме дека човек што бил во топ 3 на Арнолд Класик или на Мр Олимпиа и направил 120кг маса на бодифат од 5-6% е натурал. Ако не лаже спомна и дека земал смешни дози и дека hgh зел дури откако ја зел про картата. Јас познавам деца само за на плажа што маваат соматропин или кинескиот хигетропин, за професионалци нема ни збор, од тоа живеат. Не зборуваат никој јавно затоа што ќе им падне бизнисот, сите скоро парите ги заработуваат од спонзори (најчесто фирми за суплементи) или со шиткање тренинг програми.[DOUBLEPOST=1533835077][/DOUBLEPOST]Roelly Winklaar ми личи дека влезе во истата шема како Далас лани, не ми се допаѓа како изгледа, се надевам нема да заврши како Далас.
FB_IMG_1533834866864.jpg
 
Последно уредено:

AceCaleb

Деспот на Адот
Член од
31 декември 2007
Мислења
5.807
Поени од реакции
10.916
Роли мислам дека е преискусен за да заврши како Далас. Изгледа застрашувачки, ама на тие огледала во Кувајт обично е така, иако во оваа бодибилдинг поза Роли е веројатно најстрашен од сите на моменталната сцена :) За овие 6 недели ќе му отиде и дел од масата, али Роли е страшен бодибилдер навивам за него последниве години, ама Фил кога ќе застане со грбот, обично се знае кој ќе биде победникот. Фил е неверојатен, едино ако ја утне како прошла година со стомакот, можно е да не му простат и да изгуби, во спротивно, нема кој да го добие сеуште... Пред две години реков дека Фил веројатно ќе земе 10 титули со ред, многу возможно е да се деси тоа. Каи, прошла година да настапеше може и ќе го поразеше, ама тоа е решил веќе да не излегува на Олимпија, штета.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.514
Поени од реакции
34.557
Роли мислам дека е преискусен за да заврши како Далас. Изгледа застрашувачки, ама на тие огледала во Кувајт обично е така, иако во оваа бодибилдинг поза Роли е веројатно најстрашен од сите на моменталната сцена :) За овие 6 недели ќе му отиде и дел од масата, али Роли е страшен бодибилдер навивам за него последниве години, ама Фил кога ќе застане со грбот, обично се знае кој ќе биде победникот. Фил е неверојатен, едино ако ја утне како прошла година со стомакот, можно е да не му простат и да изгуби, во спротивно, нема кој да го добие сеуште... Пред две години реков дека Фил веројатно ќе земе 10 титули со ред, многу возможно е да се деси тоа. Каи, прошла година да настапеше може и ќе го поразеше, ама тоа е решил веќе да не излегува на Олимпија, штета.
Искрено се надевам дека знае што прави, забегуваат сите после одењето во Кувајт, ваљда си наоѓаат некој спонзор што си ги третира како заморчиња :) имаше и еден канал на youtube што постираше инфо за овие работи, али гледам го избришале.
Стомакот е дел од позирањето, со користењето на hgh кај сите растат внатрешните органи и се како трудни, па мора да вежбаат повеќе вакум додека позираат.
Ќе видиме како ќе биде оваа година, не верувам дека ќе му дадат на Биг Рами да победи, инаку од тоа што го гледам по инстаграм може и да му ја земе титулата на Фил, не е до толку идеален со симетрија и облик на мускули, али масивен е упм.
 

Makaron

КЕН ЛИИИИ лиду дибу даут јууууууу !!!!
Член од
16 јули 2014
Мислења
7.612
Поени од реакции
11.739
Мислење за хумус, вегански паштети ?
Мрза сум за готвење а морам едно јадење вака да потполнам, е сеа несакам да јадам сувомеснато или обични паштети...

Или да си останам на путер од кикирики, едини проблем со тоа ми е што се мали во грамажа а едино ги има во маркет.

И кои витамини да ги земам, т.е од која фирма што ги има низ аптекиве кај нас, не ми се чека од ихерб да нарачам.
 
Член од
26 октомври 2016
Мислења
1.901
Поени од реакции
1.362
Мислење за хумус, вегански паштети ?
Мрза сум за готвење а морам едно јадење вака да потполнам, е сеа несакам да јадам сувомеснато или обични паштети...

Или да си останам на путер од кикирики, едини проблем со тоа ми е што се мали во грамажа а едино ги има во маркет.

И кои витамини да ги земам, т.е од која фирма што ги има низ аптекиве кај нас, не ми се чека од ихерб да нарачам.
namesto pasteta zemisi gotovo grafce so kjofte, samo go stopluvas i mnogu povkusno e i pokvalitetno. Ili stavisi jajca da se varat i brkajsi raboti nizdoma, em evtino em pozdravo.
Doktor viton firmata ti se najkvalitetni. jas gi koristam magnezan neuro 4 meseci bez prestan. sodrzat d3, magnezium, k2, vitamin c, b6, kalium, vitamin e. mnogu podobar son i go namalvat stresot. jasum prezadovolen odniv.
 
Член од
25 септември 2016
Мислења
827
Поени од реакции
1.031
namesto pasteta zemisi gotovo grafce so kjofte, samo go stopluvas i mnogu povkusno e i pokvalitetno. Ili stavisi jajca da se varat i brkajsi raboti nizdoma, em evtino em pozdravo.
Doktor viton firmata ti se najkvalitetni. jas gi koristam magnezan neuro 4 meseci bez prestan. sodrzat d3, magnezium, k2, vitamin c, b6, kalium, vitamin e. mnogu podobar son i go namalvat stresot. jasum prezadovolen odniv.
Тоа гравчето од Carnex или тие конзервите од било која фирма се многу лоши барем според мене (не само на хартија туку и на маса), незнам колку си конзумирал сува храна но мене често ми беше на менито за и после служење на воен рок кога одев на планина да кампувам...

Во секој случај тоа паштетите се добри, ги имам пробано од КАМ, но за многу помалце пари можеш дома да си ги направиш во блендер...
 
Член од
26 октомври 2016
Мислења
1.901
Поени од реакции
1.362
Тоа гравчето од Carnex или тие конзервите од било која фирма се многу лоши барем според мене (не само на хартија туку и на маса), незнам колку си конзумирал сува храна но мене често ми беше на менито за и после служење на воен рок кога одев на планина да кампувам...

Во секој случај тоа паштетите се добри, ги имам пробано од КАМ, но за многу помалце пари можеш дома да си ги направиш во блендер...
ne vo konzerva, gotovo gravce potpeceno ima vo nekoj marketi kako gotova hrana i edno kjofte vo sos ili nekoe drugo meso gi ima vo kam marketite, mnogu se vkusni. Vo vero ili vo nekoj prodavnicina kade sto pravat jadenja moze se da se najdi.
vo posledno vreme povejke kupuvam nego sto gotvam. Gore dolu isto idi so pari ali barem nemam za mienje. Koga nemam vreme za gotvenje zemam nekoja hrana konzervirana ali gledam da ne e cesto sepak ne se znaj sojma vnatre a posebno na kam ne mu se verni tie kaloriskite tabli. Vo vojska gravot bese nesto najvkusnoto nesto :D
cebren prilepska skara iam vo blizina, mesoto mu e ekstra. bataliv gotvenje :P
 
Член од
14 септември 2015
Мислења
21
Поени од реакции
3
Ова е за поголемите батковци, не е ова за сите... Ако имаш стрикна диета тогаш да, но ако немаш цук цук...
Исхраната ми е средена целосно но моментално сум на маса,рано е за диети :P[DOUBLEPOST=1534122874][/DOUBLEPOST]Ако може некој да ми кажи некој добри вежби за грб?
 
Член од
26 октомври 2016
Мислења
1.901
Поени од реакции
1.362
Член од
25 септември 2016
Мислења
827
Поени од реакции
1.031
Ако може некој да ми кажи некој добри вежби за грб?
1. МРТВИ ДИГАЊА
2. ВРАТИЛО
3. T-row
4. Bent Over Rows

Не ти требаат многу вежби доволно се овие, би ти препорачал PPL да вежбаш и тоа е тоа ако ти е средена исхраната и ако си почетник многу брзо ќе имаш резултати...
 
Член од
14 септември 2015
Мислења
21
Поени од реакции
3
1. МРТВИ ДИГАЊА
2. ВРАТИЛО
3. T-row
4. Bent Over Rows

Не ти требаат многу вежби доволно се овие, би ти препорачал PPL да вежбаш и тоа е тоа ако ти е средена исхраната и ако си почетник многу брзо ќе имаш резултати...
Напреден вежбач сум,тренирам 3 години но само сплит 1 мускулна партиа на ден. Многу добар напредок имав но ми треба една промена при тренингот за грб. Почнав ППЛ. но ме интересира по колку серии правиш за трицепс во пуш денот а колку серии за бицепс во пулл денот.
Колкав е бројот на серии за раце на неделно ниво?
 

Makaron

КЕН ЛИИИИ лиду дибу даут јууууууу !!!!
Член од
16 јули 2014
Мислења
7.612
Поени од реакции
11.739
Напреден вежбач сум,тренирам 3 години но само сплит 1 мускулна партиа на ден. Многу добар напредок имав но ми треба една промена при тренингот за грб. Почнав ППЛ. но ме интересира по колку серии правиш за трицепс во пуш денот а колку серии за бицепс во пулл денот.
Колкав е бројот на серии за раце на неделно ниво?
Јас почвам со 12 за трицепс и 14 за бицепс, потоа секоја наредна недела додавам по 2 за секое.

Sent from my ALE-L21 using Tapatalk
 

Kajgana Shop

На врв Bottom