Боди билдинг и теретани - прашања, одговори, заблуди, совети...

Член од
11 јули 2014
Мислења
3.088
Поени од реакции
4.461
Кој е тој Милош?

Во ППЛ се тренира два пати нозе колку што сум запознаен. :icon_lol:
Да ама и другите мускулни групи два пати. А он исклучиво нозе вежба два пати неделно.
Ако вежбаш 3 дена ППЛ, ден одмор, и пак 3 дена ППЛ, секоја мускулна група идеш два пати.

За овој збориме иначе. Повеќекратен шампион на Србија, и доста добро објаснува некои работи.
https://youtube.com/channel/UCkkZm4bBZw9shGGDLcoysmw
 
Последно уредено:

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.514
Поени од реакции
34.557
Да ова.
Го има кај нас или ?

Гледам во последно низ охрид се вртит Анимал Катс и ме потсети на ова.

Sent from my ALE-L21 using Tapatalk
Не знам, дури и да го има не би го земал од кај нас, како прво забегуваат со цените за продуктите од Анимал, а како второ не им верувам на овие препродавачите.
Го имаш на ихерб за 38.18 евра
https://www.iherb.com/pr/Universal-Nutrition-Animal-Stak-Testosterone-Optimizers-21-Packs/27247

Анимал катс е можеби еден од подобрите топачи на пазарот во поглед на дозволените, инаку споредено со недозволените од типот на: кленбутерол, албутерол, ефедрин, кардарин, т3, геранабол е класи послаб.
 

Makaron

КЕН ЛИИИИ лиду дибу даут јууууууу !!!!
Член од
16 јули 2014
Мислења
7.612
Поени од реакции
11.739
Не знам, дури и да го има не би го земал од кај нас, како прво забегуваат со цените за продуктите од Анимал, а како второ не им верувам на овие препродавачите.
Го имаш на ихерб за 38.18 евра
https://www.iherb.com/pr/Universal-Nutrition-Animal-Stak-Testosterone-Optimizers-21-Packs/27247

Анимал катс е можеби еден од подобрите топачи на пазарот во поглед на дозволените, инаку споредено со недозволените од типот на: кленбутерол, албутерол, ефедрин, кардарин, т3, геранабол е класи послаб.
Би го пробал ова некогаш кога ќе имам 50е за фрлање.

Иначе Катс ми падна во очи едино ради цената 3к не се малце. :D

Sent from my ALE-L21 using Tapatalk
 
Член од
26 октомври 2016
Мислења
1.902
Поени од реакции
1.364
Да ама и другите мускулни групи два пати. А он исклучиво нозе вежба два пати неделно.
Ако вежбаш 3 дена ППЛ, ден одмор, и пак 3 дена ППЛ, секоја мускулна група идеш два пати.

За овој збориме иначе. Повеќекратен шампион на Србија, и доста добро објаснува некои работи.
https://youtube.com/channel/UCkkZm4bBZw9shGGDLcoysmw
Ako gi treniras dva pati nedelno site muskulni partii, brojot na serii treba da ti bide 20 serii na nedelno nivo. na primer ako vo ponedelnik pravis gradi, pravis 3 vezbi po 3 serii i edna zagrevacka seria so znaci vkupno 10 serii. Naredniot trening pravis pak 3 vezbi po 3 serii. Vo split treningor kako na milos, brojot na serii za gradi i za ostanatite golemi muskuli, brojot na serii e 20 serii na nedelno nivo so znaci za gradi vo eden den pravis 5 vezbi po 4 serii. taka trenirav ijas i napredok imav soliden no i so push pull legs ima napredok na celo telo osven na racete nesto stagniraja.
 
A

Aexil Kong

Гостин
За Мускулен раст потребно е да се внимава и ограничува на 20 серии за големите мускулни групи неделно и 10 за помалите мускулни групи неделно???

Затоа што јас знам и повеќе да направам од ова :icon_lol:
 
Член од
26 октомври 2016
Мислења
1.902
Поени од реакции
1.364
@Makaron

https://www.facebook.com/suplementi.bt kajnego go ima :D[DOUBLEPOST=1533757138][/DOUBLEPOST]
За Мускулен раст потребно е да се внимава и ограничува на 20 серии за големите мускулни групи неделно и 10 за помалите мускулни групи неделно???

Затоа што јас знам и повеќе да направам од ова :icon_lol:
tocno :) ppl zato e top programce za sekoj.
 

Makaron

КЕН ЛИИИИ лиду дибу даут јууууууу !!!!
Член од
16 јули 2014
Мислења
7.612
Поени од реакции
11.739
A

Aexil Kong

Гостин
Добро, јас осеќам дека со 10 серии за помалите мускулни групи не сум ги оптеретил мускулите доволно иако зголемувам тежина и оптеретувам со 12 повторувања и пак сметам дека не се доволни и правам повеќе серии. Значи според ова, кај мене ќе нема мускулен раст?
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.514
Поени од реакции
34.557
Кај Тони и да има сигурно е околу 3000 (претпоставка 2800 денари) :)
 

Makaron

КЕН ЛИИИИ лиду дибу даут јууууууу !!!!
Член од
16 јули 2014
Мислења
7.612
Поени од реакции
11.739
Добро, јас осеќам дека со 10 серии за помалите мускулни групи не сум ги оптеретил мускулите доволно иако зголемувам тежина и оптеретувам со 12 повторувања и пак сметам дека не се доволни и правам повеќе серии. Значи според ова, кај мене ќе нема мускулен раст?
Ево чичково шо викат, логика.


Sent from my ALE-L21 using Tapatalk
 
Член од
26 октомври 2016
Мислења
1.902
Поени од реакции
1.364
Кај не го има или кај него го има ?

Пошо ако е второво сакам да знам кој е него. :D

Sent from my ALE-L21 using Tapatalk
Го има на залиха долго време :) Ги носи суплементите од грција. Најмногу на распродажба има од пре воркаут суплементите. Додуша скаписе ама....:P
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.615
Добро, јас осеќам дека со 10 серии за помалите мускулни групи не сум ги оптеретил мускулите доволно иако зголемувам тежина и оптеретувам со 12 повторувања и пак сметам дека не се доволни и правам повеќе серии. Значи според ова, кај мене ќе нема мускулен раст?
Кај секој е различно. Ова 10-20 серии е општа рамка.
Барај на јутуб Mike Israetel MEV MRV volume landmarks имаш еден тон видеа кај што збори за ова
На кратко, што понеискусен си, MEV ќе биде понизок и MRV ќе биде среден.
Што по искусен си, MEV ќе биде висок и ке биде не многу различен од MRV.
Бидејки знаеме дека волумен е водач на хипертрофија,
твоја работа е во текот на еден мезоциклус да почнеш од MEV,
да додаваш секоја недела по малку волумен,
за на крајот на мезоциклусот да завршиш со MRV.
Пошто MRV е многу оштетувачко на мускулите, не смееш да се задржиш таму.
Така да одма после тој overreach, правиш deload, и се враќаш на MEV во нов мезоциклус со малку поголеми тежини од прошлиот.
Rinse and repeat.

@Кеплер Бен збори за колку е нечурал :D
 

Makaron

КЕН ЛИИИИ лиду дибу даут јууууууу !!!!
Член од
16 јули 2014
Мислења
7.612
Поени од реакции
11.739
Добро, јас осеќам дека со 10 серии за помалите мускулни групи не сум ги оптеретил мускулите доволно иако зголемувам тежина и оптеретувам со 12 повторувања и пак сметам дека не се доволни и правам повеќе серии. Значи според ова, кај мене ќе нема мускулен раст?
Исто и ова може да ти е од помош при двоумењето.


Sent from my ALE-L21 using Tapatalk
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.615
Исто и ова може да ти е од помош при двоумењето.


Sent from my ALE-L21 using Tapatalk
не дека е неточна сликава ама не дека е неточно да се каже дека ако сакаш хипертрофија нема поента да праиш помалце од 6 репетиции и повеќе од 15.
 

Makaron

КЕН ЛИИИИ лиду дибу даут јууууууу !!!!
Член од
16 јули 2014
Мислења
7.612
Поени од реакции
11.739
не дека е неточна сликава ама не дека е неточно да се каже дека ако сакаш хипертрофија нема поента да праиш помалце од 6 репетиции и повеќе од 15.
Јас колку што ја разбрав е дека доколку сакаш хипертрофија кога се работи за тежински тренинг важно е тежините кои ги користиш да не се претешки или прелесни.

Е сега пишува дека и со 30 посто од 1рм со 30ина повторувања до 85 посто 1РМ со 5-6 повторувања се добиваат слични хипертрофични ефекти е сега дали се оптимални незнам, иако јас мислам дека ако некој сака да изгради мускул најважно е што внесува од храна.

Овие научни истражувања покорисни се за пауерлидтинг и стронгмен.

И нормално за ептен напредни бодибилдери кои користат 300 работи и кои имаат толку голем напредок па за да го добијат и тоа последниот грам мускул мораат да размислуваат на ваков начин.

За нас обичните рекреативни вежбачи важна е само исхраната и нормален тежински тренинг.

Јаа кога прв пат почнав во теретана тој што ја држи кој е поранешен вицешампион во средна категорија на Југославија и шампион во Македонија ми кажа што да вежбам и едино што го запаметив е тоа неговото 5х10 со зголемување на тежина кога нормално ќе ти стане лесна.

Sent from my ALE-L21 using Tapatalk
 

Kajgana Shop

На врв Bottom