Боди билдинг и теретани - прашања, одговори, заблуди, совети...

Член од
14 септември 2015
Мислења
21
Поени од реакции
3
Ваше мислење за push pull legs во врска со болуменот(број на серии)
Во едниот тренинг на пример во понеделник правите 10 серии за гради и во следниот трениг за гради на пример во четврток правите пак 10 серии за гради или правите 2х20 серии во неделата?
 
Член од
26 октомври 2016
Мислења
1.912
Поени од реакции
1.379
Ваше мислење за push pull legs во врска со болуменот(број на серии)
Во едниот тренинг на пример во понеделник правите 10 серии за гради и во следниот трениг за гради на пример во четврток правите пак 10 серии за гради или правите 2х20 серии во неделата?
prv trening 10 serii i vo drugiot trening pravis 10 serii samo razlicni vezbi. vkupno se 20 serii. ako pravis 20 serii vo eden trening i vo naredniot pak 20 serii toa se 40 serii na nedelno nivo,pretreriranost i nema dovolen oporavak. 4-10 serii za malite muskulni partii a za golemite od 10 do 20 serii na nedelno nivo.
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.615
Ваше мислење за push pull legs во врска со болуменот(број на серии)
Во едниот тренинг на пример во понеделник правите 10 серии за гради и во следниот трениг за гради на пример во четврток правите пак 10 серии за гради или правите 2х20 серии во неделата?
Вака општо правило е ~10-20 серии по мускулна група неделно.
Најпаметно е да почнеш од ~10 серии неделно, и во текот на еден мезоциклус да зголемуваш серии до кај ~20 серии неделно, праиш дилоуд и почнуваш нов мезо со поголеми тежини.
 
Член од
14 септември 2015
Мислења
21
Поени од реакции
3
Вака општо правило е ~10-20 серии по мускулна група неделно.
Најпаметно е да почнеш од ~10 серии неделно, и во текот на еден мезоциклус да зголемуваш серии до кај ~20 серии неделно, праиш дилоуд и почнуваш нов мезо со поголеми тежини.
Фала на одговорот. Тренирам долг период 2 години сплит по една мускулна партиа на ден и правам по 20-22 серии за големите мускулни партии а за малите од 6-10. Пошто сакам да променам малце како пуш пул легс па ме интересираше како е подобро. Имам мал застој на раст па добро би била една промена. Дали досега си правел периодизациа? Гледав тука лнес имаше пишано дека е успешна метода. Фала на советите позз :cool:
 

statusQuO

Модератор
Член од
18 јуни 2008
Мислења
13.038
Поени од реакции
7.615
Фала на одговорот. Тренирам долг период 2 години сплит по една мускулна партиа на ден и правам по 20-22 серии за големите мускулни партии а за малите од 6-10. Пошто сакам да променам малце како пуш пул легс па ме интересираше како е подобро. Имам мал застој на раст па добро би била една промена. Дали досега си правел периодизациа? Гледав тука лнес имаше пишано дека е успешна метода. Фала на советите позз :cool:
За каков тип на периодизација збориме?
Периодизација е термин, што значи да мењаш работи во одредени периоди.
Моеш да периодизираш волумен, интензитет, избор на вежби, фокус, експлозивност...
Периодизација е чисто начин да имаш прогресија кога си напреден вежбач.
Во однос на тоа што сакаш да постигнеш тоа ќе праиш.
 
Член од
25 септември 2016
Мислења
827
Поени од реакции
1.031
Да не беа BODYBUILDING School, Sasa Lazic i Gym Hell уште ќе теравме на старите шеми 1 мускулна група ден... :pos:
 
Член од
26 октомври 2016
Мислења
1.912
Поени од реакции
1.379
Да не беа BODYBUILDING School, Sasa Lazic i Gym Hell уште ќе теравме на старите шеми 1 мускулна група ден... :pos:
Искрено видов доста напредок со помош на милош. Стапив во контакт сонего на имаил и ми објасни многу работи којшто не ги кажува јавно на јутуб. Мада пуш пулл легз веќе терам 2 месеци и доста напредок на горен дел на гради,трапез и грб али рацете ми стагнираја.
 
Член од
11 јули 2014
Мислења
3.088
Поени од реакции
4.461
Искрено видов доста напредок со помош на милош. Стапив во контакт сонего на имаил и ми објасни многу работи којшто не ги кажува јавно на јутуб. Мада пуш пулл легз веќе терам 2 месеци и доста напредок на горен дел на гради,трапез и грб али рацете ми стагнираја.
Тоа на Милош не е класичен ППЛ. Раце тренира одвоено, нозе 2 пати неделно.
 

Makaron

КЕН ЛИИИИ лиду дибу даут јууууууу !!!!
Член од
16 јули 2014
Мислења
7.612
Поени од реакции
11.739
Зошто ти мислиш дека не се?
Густината и волуменот што овие го имаат на видеото е возможно да го достигне човек од црната раса и природно, дури и белци со добар генетски потенцијал и долги години напорни тренинзи. Плус ти се над 10% телесни масти, нека симнат уште 4-5% за да извадат натпреварувачка форма и ќе се стопат поприлично.
Како и да е, очигледно не сте сретнале генетски фрикови, имам пишувано и во минатото тука, имате ликови кои се подоминантни физички во однос на другите. Мој другар без стероиди со килажа од 78кг на бенч ги турна 170кг, глава ставам на трупец дека немаше земено стероиди затоа што сме неразделни и е еден од ретките на кои имам апсолутна доверба.
Другар имаше ти пишано за некој приворкаут што си го земал, го имаше опишано како доста јак и со сидефекти како забрзано растење брада и тие работи.
Како му беше името?

Sent from my ALE-L21 using Tapatalk
 
Член од
26 октомври 2016
Мислења
1.912
Поени од реакции
1.379
Тоа на Милош не е класичен ППЛ. Раце тренира одвоено, нозе 2 пати неделно.
taka trenirav edna cela godina no smenav programa i pocnav push pull legs, site muskulni grupi gi treniram dvapati nedelno. milos trenira ponedelnik noze, vtornik gradi so ramo, sreda grb, zadno ramo i trapez, cetvrtok noze hipertrofius i petok race vo cik cak verzia. isto trenirav i stvarno imav napresok ama stana monotono treniranjeto i pocnav ppl. split treningot na milos stojanovic e proizlezen od ppl treningot.
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.662
Поени од реакции
34.954
Другар имаше ти пишано за некој приворкаут што си го земал, го имаше опишано како доста јак и со сидефекти како забрзано растење брада и тие работи.
Како му беше името?

Sent from my ALE-L21 using Tapatalk
https://www.bodybuilding.com/store/univ/stak2.html
Не е преворкаут, претпоставувам за ова ме прашуваш, Анимал Стак, на времето кога го пиев се викаше анимал стак 2.
Инаку најдобар преворкаут што сум пиел е џек3д, но старата формула што имаше 1.3дмаа.
 
Член од
25 септември 2016
Мислења
827
Поени од реакции
1.031
Тоа на Милош не е класичен ППЛ. Раце тренира одвоено, нозе 2 пати неделно.
Тоа на милош е:

Legs - PUSH - PULL - LEGS - Arms што значи дека е класичен PPL, кај мене програмата е Lower Body - Push - Pull - Legs, Rest, Upper Body, Rest.

- Некој да не знае за јуниори дали има посебна категорија во физик кај нас во купот и како одат тие до 23 години, може чисто да се влезе таму?
 

Makaron

КЕН ЛИИИИ лиду дибу даут јууууууу !!!!
Член од
16 јули 2014
Мислења
7.612
Поени од реакции
11.739
https://www.bodybuilding.com/store/univ/stak2.html
Не е преворкаут, претпоставувам за ова ме прашуваш, Анимал Стак, на времето кога го пиев се викаше анимал стак 2.
Инаку најдобар преворкаут што сум пиел е џек3д, но старата формула што имаше 1.3дмаа.
Да ова.
Го има кај нас или ?

Гледам во последно низ охрид се вртит Анимал Катс и ме потсети на ова.

Sent from my ALE-L21 using Tapatalk
 

Kajgana Shop

На врв Bottom