Најекономично греење и ладење

Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.548
Поени од реакции
7.314
Еве го @Chicco69 дефростот.....редно беше....
Секоја чест и на на тебе за горниот пост , баш се изнасмеав :)
 
Последно уредено:
D

Deleted member 95595

Гостин
@Chicco69

Brat, taa WN shto mi e vo dnevnata si raboti perfektno, pomos ima samo od 3,2 TA pecka koja ne duva, samo akumulirana ja cuvam i celo vreme T vo sobata mi e 1-2 stepeni ponisko od zadadenata na dalinskoto. Vo spalnata e problemot drug, ete mozebi sum trebal parapetna da stavam, ama treba da znaes deka spalnata mi e na tezok sever, samo mesec i pol vo godina vleguva sonce i toa samo na zaoganje, i plus vratata od dogramata ne mi dihtuvala dobro i severniot zid ne mi bil nadvoreshno izoliran.

Kako i da e, denes mnogu podobro se odnesuva klimata otkako ja zatvoriv dupkata. Vikendov ako e temperaturata povisoka, lupam i stiropor.
 
Член од
13 јули 2008
Мислења
1.397
Поени од реакции
1.886
Земи задихтувај ја вратата, најмал проблем е изолацијата. Тебе очигледно ти дува од некаде во собата.
 
D

Deleted member 95595

Гостин
Земи задихтувај ја вратата, најмал проблем е изолацијата. Тебе очигледно ти дува од некаде во собата.
Cetvrtok/Petok doagja majstor za dograma i cela dograma ke ja proverime vo kukjata, a posebno vo spalnata. Poracav i dva meraci za struja koi ke stignat naredna nedela pa ke mozam i da spodeluvam informacii za visinata na potroshuvackata na struja, da imam konkreten pridones na temava, a ne vaka samo za edukacija da ja koristam :)
 

Ayk

Член од
5 февруари 2015
Мислења
54
Поени од реакции
142
Mene klimata vo spalnata mi pravi defrost na saat vreme nekade. Kako shto gledav, otprilika 5-10 minuti traat.

Imam mal problem vo spalnata. Zidot na koj shto e zakacen klimata e 20 cm, 5 cm poslab od drugite zidovi, i nema nadvkreshna izolacija (toa ke go sredam vednas shtom popushti vremevo). Pokraj toa, dupkata od cevkite od klimata mi ostana nepopolneta, pa pred polovina cas sam so tatko mi ja popolnavme. Klimata raboti, ama bidejki e na potenok zid, i bidejki i vleguvase direktno vozduh od nadvor kaj sondata, klimata ne dobivase realna temperatura tuku celo vreme se odnesuvase kako da e temperaturata vo sobata pod 17 stepeni iako tempersturata beshe po termometar 21 stepen. Pokraj toa, snoshti ja imav staveno na 26 stepeni na dalinskoto, klimata mi duvashe laden vozduh, shto mnogu me zacudi i temperaturata vo sobata nakaj 1 po polnok beshe 13-16 stepeni.

Se nadevam deka barem so toa shto ja zatvorivme dupkata od cevkite, malku ke pomogne da se vrati rabotava vo normala. Vo prilog imate tri sliki, pred i potoa da vidite kakva beshe ostavena dupkata.
Vaka beshe pred:
Прегледај го приврзокот 186384
Vaka ja popolnavme dupkava so stiropor:
Прегледај го приврзокот 186385

I na kraj stavivme Fugenfiler:
Прегледај го приврзокот 186386
A vaka e zakacena klimata; malku povisoko ama nemase kako poinaku, podolu nemozese deka od pozadi ina edna greda pa ne ke mozevme da bushime, a ushte podolu beshe nosac so armatura, pa morase vaka povisoko.
Прегледај го приврзокот 186388
Kako so gledam na slikava, zavrtena e na gore da duva? Za greenje treba na dolu, ako ne e veke taka.

Sent from my Redmi Note 4X using Tapatalk
 
Член од
30 јуни 2008
Мислења
1.969
Поени од реакции
1.243
Моментално Mitsubishi за моделите MSZ-HJ35VA i HJ50VA со попуст од 3000 денари.
 
Последно уредено:
D

Deleted member 95595

Гостин
Go citav ova pred 3 dena, ama sakav da znam dali ako nekoja klima ima "smart defrost" navedeno kako nekakva prednost/opcija znaci neshto ili e toa nekakov prodazen trik?[DOUBLEPOST=1519776552][/DOUBLEPOST]Eve decki nekoi parametri od toa shto merev. Odma da kazam deka najvaznata stavka, potroshuvackata, ne ja izmeriv bidejki seushte nemam merac:
Spalna soba, 22m2 i WC 4m2, Mitsubishi WN35 klima. Nadvoreshna temperatura -2. Zadadena temperatura 25 stepeni. FAN 3 brzina od mozni 4. Duvanje nadolu. Usisna temperatura 25,5 stepeni, izduv 43 stepeni. Temperatura vo sobata na 4 metri od klimata 24 stepeni, na 2,5 metri desno od klimata na visina od 70 cm (kaj shto mi e glavata) e 20/21 stepen. Temperaturata na levata strana od klimata , vednash do nea, blizu mestoto kade shto i e termostatot temperaturata e 23,4 stepeni. Defrost pravi na nekade saat vreme i defrostot trae 5:30 minuti.

Za test, pocnav poleka da namaluvam na dalinskoto, i koga namaliv na 23 stepeni ednata sijalicka od vnatreshnata edinica se zgasna (shto znaci deka termostatot na klimata oseka deka e blisku do zadadenata temperatura), a tek koga na dalinskoto namaliv na 21 stepen vnatreshnata edinica ja krena zelozinata i prekina so duvanje, a da povtoram, T vo sobata beshe 24 stepeni.

Ova definitivno mi kazuva deka imam problem so termostatot na klimata, deka toj dobiva pogreshna informacija za realnata temperatura (edno 3 stepeni pomalku) i deka toa najverojatno e poradi zidot na koj shto e zakacena vnatreshnata edinica, i deka vo najkratok mozen rok ke moram da mu stavam izolacija. Shteta shto ne mozev da vi ja kazam potroshuvackata.
 
Последно уредено од модератор:
Член од
11 јануари 2011
Мислења
121
Поени од реакции
114
Go citav ova pred 3 dena, ama sakav da znam dali ako nekoja klima ima "smart defrost" navedeno kako nekakva prednost/opcija znaci neshto ili e toa nekakov prodazen trik?[DOUBLEPOST=1519776552][/DOUBLEPOST]Eve decki nekoi parametri od toa shto merev. Odma da kazam deka najvaznata stavka, potroshuvackata, ne ja izmeriv bidejki seushte nemam merac:
Spalna soba, 22m2 i WC 4m2, Mitsubishi WN35 klima. Nadvoreshna temperatura -2. Zadadena temperatura 25 stepeni. FAN 3 brzina od mozni 4. Duvanje nadolu. Usisna temperatura 25,5 stepeni, izduv 43 stepeni. Temperatura vo sobata na 4 metri od klimata 24 stepeni, na 2,5 metri desno od klimata na visina od 70 cm (kaj shto mi e glavata) e 20/21 stepen. Temperaturata na levata strana od klimata , vednash do nea, blizu mestoto kade shto i e termostatot temperaturata e 23,4 stepeni. Defrost pravi na nekade saat vreme i defrostot trae 5:30 minuti.

Za test, pocnav poleka da namaluvam na dalinskoto, i koga namaliv na 23 stepeni ednata sijalicka od vnatreshnata edinica se zgasna (shto znaci deka termostatot na klimata oseka deka e blisku do zadadenata temperatura), a tek koga na dalinskoto namaliv na 21 stepen vnatreshnata edinica ja krena zelozinata i prekina so duvanje, a da povtoram, T vo sobata beshe 24 stepeni.

Ova definitivno mi kazuva deka imam problem so termostatot na klimata, deka toj dobiva pogreshna informacija za realnata temperatura (edno 3 stepeni pomalku) i deka toa najverojatno e poradi zidot na koj shto e zakacena vnatreshnata edinica, i deka vo najkratok mozen rok ke moram da mu stavam izolacija. Shteta shto ne mozev da vi ja kazam potroshuvackata.
Друже, извини вака, ама потрошвачката не е најважната ставка :)

Најважно е дали те топли или уклучуваш ТА печка, панелка и сл.
 
Член од
2 август 2014
Мислења
1.723
Поени од реакции
4.062
Defrost pravi na nekade saat vreme i defrostot trae 5:30 minuti.
Tvojata klima e so kilometri daleku od tkn pameten ili intelegenten defrost, evidentno ima tkn glup defrost koj go imaat i naeftinite ONN/OFF modeli.Sledniot cekor nadolu e klima bez opcija defrost, zatoa sto ima i takvi
.
"Go citav ova pred 3 dena, ama sakav da znam dali ako nekoja klima ima "smart defrost" navedeno kako nekakva prednost/opcija znaci neshto ili e toa nekakov prodazen trik?"- sega dali ti e jasno za ovoj prodazen trik koj komu go napravil? Kako mislis dali sekoja klima ima vakov defrost, pa sekoja krstena klima go ima, zar ne ti e jasno deka ima ogromna prednost vo odnos na tvojata?

Inace da si go procital i razbral ona sto go pisuvav za defrost, go postirase pred nekoja strana eden clen od forumov, ne bi ni prasuval za smart defrost i ne bi ni imal potreba od citanje vakvi https://www.temperzone.co.nz/FAQ/Understanding-Defrost-Cycle/ "politicki", opsti, plitki i nikakvi objasnuvanja ......

Ti blagodaram vo moe ime i vo imeto na site idni kupuvaci. sto vaka iskreno go podeli tvoeto isustvo za Mitsubishi WN35. Neka e i tri pati japonska, neka ima i tri pati EUROVENT, nema da bide moj izbor toa e sigurno....ako nisto drugo bas poradi glupot defrost koj go ima, takvo nesto ne bi smel da si dozvoli brend so nivno renome.

Sega i tebe ti e jasno deka si dal premnogu pari, mislam rece 40000 den za Mitsubishi WN35, ne ednas tuku dva pati, koga ce stavis izolacija tie ce "prorabotaat" sekako, no isto taka bi "prorabotale" i bilo koj mnogu poeftini klimi.
 
D

Deleted member 95595

Гостин
@tzlatko
Nema potreba da se zablagodaruvas drugar, iskren sum i ke bidam celo vreme na forumov, jas ne sakam da se pravam heroj tuka, nitu da se pravam deka sum napravil najpameten izbor samo poradi toa shto sum kupil japonska klima za 40k.

Sabota ke dojde majstorot shto mi ja montirase klimata, a i toj shto mi ja prodade ke go viknam da proverat dali slucajno klimata ima problem so termostatot, bidejki klimata celo vreme raboti pod "polna parea" e ne vleguva vo "ekonomicno rabotenje" iako ja postignala posakuvanata temperatura ili doshla na 1-2 stepeni od nea. Znam deka e poradi toa shto e zakacena na mnogu losh zid megjutoa sakam da dojdat i da vidat.

A toa deka "sekoja klima bi rabotela so izolacija" e izjava koja mozebi bi ti ja prifatil kako argument no samo vo situacija koga bi staval izolacija na cela kukja, a jas toa nema da go napravam, tuku ke stavam samo izolacija na zidcheto kade shto e zakacena klimata, a toa e 2/2,5 kvadrati zidche, mozes da go vidis kolkavo e na slika imav postirano kako izgleda. Od nadvoreshna strana, zidot e katastrofa.

A za toa dali sum se zafrknal ili ne nikogas ne mozis da kazis se dodeka ne doneses bilo koja druga klima na mestoto od mojata WN pa da vidime taa drugata klima kako bi se snashla vo vakvi uslovi. Se dotogas, muabetite ke se cista shpekulacija, pukanje seir i dezinformacija.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom