Најекономично греење и ладење

Член од
13 јули 2008
Мислења
1.397
Поени од реакции
1.886
Стави ја на 30. На 18ц таа не ни грее воопшто нормално дека нема да постигне. Не се замарај со потрошња стави си ја на 26Ц најмалку и терај.
 
Член од
19 декември 2014
Мислења
566
Поени од реакции
735
Eve od vcera 20:30 do sega 10:00 1 defrost sabajle vo 05:30 nadvoresna znaete od -8 do -4 sega na zadadena 24 nonstop vo 05hzadadena 26 do 07h potoa pak 24 st povrsina 54 m2 kuka
Ama zatoa koga pagase sneg i bese -1 pravese na 3-4h defrost t.e 5-6 vo denot po 10 min
Marka Toshiba suzumi 5.5 spored @Strelec 3.5 kw mozebi i 2.5 kw bese
 
Член од
26 август 2017
Мислења
422
Поени од реакции
895
Eve od vcera 20:30 do sega 10:00 1 defrost sabajle vo 05:30 nadvoresna znaete od -8 do -4 sega na zadadena 24 nonstop vo 05hzadadena 26 do 07h potoa pak 24 st povrsina 54 m2 kuka
Ama zatoa koga pagase sneg i bese -1 pravese na 3-4h defrost t.e 5-6 vo denot po 10 min
Marka Toshiba suzumi 5.5 spored @Strelec 3.5 kw mozebi i 2.5 kw bese
Kako ustanovuvas dali napravila defrost i kolku pati koga spies?
 
Член од
18 декември 2015
Мислења
96
Поени од реакции
235
Edno prasanje do vas poiskusnite. Momentalno 3,5kava WN nemoze da postigne sama vo sobava, sho e i ovekuvano, pa sakav da ve prasham dali ima razlika dali ke i zadadam 18 stepeni ili 25 so dalinskoto? Vo odnos na potroshuvackata prashuvam. Dali ke troshi povekje ako ja stavam na 25 na 3ka brzina na ventilator (od mozni 4 brzini) ili ako ja stavam na 18 stepeni na istiov setting. Toa e ona shto me buni mene.
Na 18 stepeni se ladish ne se greesh :) Namesti ja na 23-24 stepeni
 
D

Deleted member 95595

Гостин
Mene klimata vo spalnata mi pravi defrost na saat vreme nekade. Kako shto gledav, otprilika 5-10 minuti traat.

Imam mal problem vo spalnata. Zidot na koj shto e zakacen klimata e 20 cm, 5 cm poslab od drugite zidovi, i nema nadvkreshna izolacija (toa ke go sredam vednas shtom popushti vremevo). Pokraj toa, dupkata od cevkite od klimata mi ostana nepopolneta, pa pred polovina cas sam so tatko mi ja popolnavme. Klimata raboti, ama bidejki e na potenok zid, i bidejki i vleguvase direktno vozduh od nadvor kaj sondata, klimata ne dobivase realna temperatura tuku celo vreme se odnesuvase kako da e temperaturata vo sobata pod 17 stepeni iako tempersturata beshe po termometar 21 stepen. Pokraj toa, snoshti ja imav staveno na 26 stepeni na dalinskoto, klimata mi duvashe laden vozduh, shto mnogu me zacudi i temperaturata vo sobata nakaj 1 po polnok beshe 13-16 stepeni.

Se nadevam deka barem so toa shto ja zatvorivme dupkata od cevkite, malku ke pomogne da se vrati rabotava vo normala. Vo prilog imate tri sliki, pred i potoa da vidite kakva beshe ostavena dupkata.
Vaka beshe pred:
Screenshot_2018-02-27-16-25-39.png
Vaka ja popolnavme dupkava so stiropor:
Screenshot_2018-02-27-16-25-43.png

I na kraj stavivme Fugenfiler:
Screenshot_2018-02-27-16-25-46.png
A vaka e zakacena klimata; malku povisoko ama nemase kako poinaku, podolu nemozese deka od pozadi ina edna greda pa ne ke mozevme da bushime, a ushte podolu beshe nosac so armatura, pa morase vaka povisoko.
Screenshot_2018-02-24-20-59-56.png
 
Последно уредено од модератор:
Член од
19 декември 2014
Мислења
566
Поени од реакции
735
Kako ustanovuvas dali napravila defrost i kolku pati koga spies?
Soprugata bese budna do 02.30 h bidejki dojde zivot u drzavata :D a e nastavnicka i se pod inspekcii rabotese cela nok a od 05h jas bev buden eventuslno od 02 30 do 05 a i da imalo bi bil 1 defrost znam imase vo 05 30
Inace ne bi znael
Ne sum do tolku loco da sedam buden za da brojam difrost:)
 
Член од
2 март 2017
Мислења
1.396
Поени од реакции
441
Mene klimata vo spalnata mi pravi defrost na saat vreme nekade. Kako shto gledav, otprilika 5-10 minuti traat.

Imam mal problem vo spalnata. Zidot na koj shto e zakacen klimata e 20 cm, 5 cm poslab od drugite zidovi, i nema nadvkreshna izolacija (toa ke go sredam vednas shtom popushti vremevo). Pokraj toa, dupkata od cevkite od klimata mi ostana nepopolneta, pa pred polovina cas sam so tatko mi ja popolnavme. Klimata raboti, ama bidejki e na potenok zid, i bidejki i vleguvase direktno vozduh od nadvor kaj sondata, klimata ne dobivase realna temperatura tuku celo vreme se odnesuvase kako da e temperaturata vo sobata pod 17 stepeni iako tempersturata beshe po termometar 21 stepen. Pokraj toa, snoshti ja imav staveno na 26 stepeni na dalinskoto, klimata mi duvashe laden vozduh, shto mnogu me zacudi i temperaturata vo sobata nakaj 1 po polnok beshe 13-16 stepeni.

Se nadevam deka barem so toa shto ja zatvorivme dupkata od cevkite, malku ke pomogne da se vrati rabotava vo normala. Vo prilog imate tri sliki, pred i potoa da vidite kakva beshe ostavena dupkata.
Vaka beshe pred:
Прегледај го приврзокот 186384
Vaka ja popolnavme dupkava so stiropor:
Прегледај го приврзокот 186385

I na kraj stavivme Fugenfiler:
Прегледај го приврзокот 186386
A vaka e zakacena klimata; malku povisoko ama nemase kako poinaku, podolu nemozese deka od pozadi ina edna greda pa ne ke mozevme da bushime, a ushte podolu beshe nosac so armatura, pa morase vaka povisoko.
Прегледај го приврзокот 186388
Stavija klimata na 26°C i na fan 2 ili 3 i ostavija taka den dva vidi kako ke bide so defrostii ako ja rabotis na 18°C toa e premalku na 18°C jas letno vreme ja pustam.
Pustija na 26°C i ostavija den dva vidi kako ke bide.
 
D

Deleted member 95595

Гостин
Stavija klimata na 26°C i na fan 2 ili 3 i ostavija taka den dva vidi kako ke bide so defrostii ako ja rabotis na 18°C toa e premalku na 18°C jas letno vreme ja pustam.
Pustija na 26°C i ostavija den dva vidi kako ke bide.
Sega e na 22 stepeni na AUTO fan. A ako ja napravam taka kako shto vikas ti, bidejki ke duva poslabo, na 2 brzina, pomalku ke se opteretuva klimata? Toa e logikata?
 
Член од
13 јули 2008
Мислења
1.397
Поени од реакции
1.886
Клима неможе да дува ладен воздух. Таа во спална нешто не е наместена како што треба изгледа.
 
Член од
18 декември 2015
Мислења
96
Поени од реакции
235
Sega e na 22 stepeni na AUTO fan. A ako ja napravam taka kako shto vikas ti, bidejki ke duva poslabo, na 2 brzina, pomalku ke se opteretuva klimata? Toa e logikata?
Fikshe1989, MODE treba da ti e namesteno na HEAT ne na AUTO, samo FAN moze da bidi na AUTO, pozdrav
 
Член од
5 октомври 2016
Мислења
95
Поени од реакции
407
@Strelec
Секоја чест за лајф стримингов.
Сега гледам амберот насобрал мраз. Влажноста исто така се зголеми, кај да е, ќе да прави еден краток дифрост. :D Да можат Синан Сакич и лепо друштво да се порадуваат конечно.
Само многу ти е монотон преносов. Очекував нешто трилер, ова, она, а повеќе ми влече на драма - мелодрама. Ништо не се дешава. :(
Бар да има по некој "сув дифрост", од тие што ги патентираа омлет и Климе. :LOL:

@Fikshe1989
Џабе сега праќаш слики. Да го направеше тоа пред да ги купиш климите и да знаевме сите дека живееш во поткровје, а не спрат со нормална висина, други совети ќе добиеше. Твојот простор плаче за нискомонтажни, парапетни единици... Ќе поминеше многу поевтино и ќе беше стоплен.
Од овие влезниве модели (јапански патарушки), не очекувај многу. Моли бога побргу да ти ја монтираат FH35VE, бидејќи ти сега со потрошени 2 x 42000 + монтажи, немаш греење. Тоа што си ја затнал дупката е добро (мада тоа е работа на монтерите), ама нема да ја смени ситуацијата...
За утеха, да купеше Тешиба Мираи за горе долу истите пари, ќе поминеше уште полошо. :)

Што е тука е, како што ти велат и другите, стај ги на 2 или 3 брзина, 25C и не се замарај дали влагаат у дифрост или не. За потрошувачката уште помалку треба да мислиш во овие моменти. После 2 до 3 дена ќе знаеш на што си. ;)
 
D

Deleted member 95595

Гостин
Клима неможе да дува ладен воздух. Таа во спална нешто не е наместена како што треба изгледа.
Znam....toa me zacudi. Ama mislam deka ladno duvase zatoa shto vlecese izgleda preladen vozduh. Dupkata od crevata beshe navistina golema. Neznam, neka pomine nekoj den, mu se javiv na majstorot, da se popravi vremeto ke dojde.
 
Член од
2 март 2017
Мислења
1.396
Поени од реакции
441
Sega e na 22 stepeni na AUTO fan. A ako ja napravam taka kako shto vikas ti, bidejki ke duva poslabo, na 2 brzina, pomalku ke se opteretuva klimata? Toa e logikata?
Stavi ja na 26°C i na fan 2 -ra brzina i vidi kako ke bide ostavija taka na den dva vaka na 22°C ti e premalku eve mene mi e na 25°C i na fan 2 i super e toplo.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom