Најекономично греење и ладење

Член од
2 август 2014
Мислења
1.725
Поени од реакции
4.066
Se zakoravil mrazot i deka e vo senka moze cel den da izdrzi bez da se stopi, slednata noc ce se povrati, a tvoite pak sabajleto ce ja dotepaat...

Prvin neka bide izgasnata, dalinskoto bez da go usmeris vo klimata zapali go ( prekrij go so raka infrared senzorot ili odi vo druga prostorija), odberi mod ladenje izgasi go i potoa usmeri go kon klimata i pusti ja da raboti dodeka ne se stopi mrazot. Posle izgasi ja klimata, so istata procedura no sega pusti ja na greenje.

Inace epten nepravilno ja koristat, moraat da odberat mnogu poniska T bliska do T na prostorijata i poleka da se kacuva T vo tek na povece casovi, bidejci nautro e sepak ispod nula .....
 
Последно уредено:
L

lleeoo

Гостин
2018-02-17 16.04.57.png
Ти другар вистина стана експерт?!Кое црево бе другар тоа црево излегува од внатрешната, ако незнаше и таа има црево...Од надворешната нема црево извадено е...Друг е проблемот!!
Шо викаш да имаше греач на тацна решен ќе беше проблемот?!
Abe ajde navistiNa. Toj otvor da bide sloboden za da istekuva vodata slobodno od defrostot ja imam istata veke 10 god batki:))
 
Последно уредено од модератор:
Член од
2 март 2017
Мислења
1.396
Поени од реакции
441
Na skala od 1do 10, kolku si siguren deka i fali freon?
Bas e steta sto ne si se odlucil da rabotis kako serviser za klimi ! Mnogu mi se interesni tvoive diagnozi....


Inace se gleda deka e vo senka, na sever, voobicaeno kako sto pravat 80% od korisnicite vednas ja pustaat na 30 stepeni, demek da "zagree pobrzo", vo oladena prostorija, taa sirota raboti bez da iskluci za malce pomalku od vremeto za defrost, se razbira ova se desava rano sabajle koga e i -4 do -5 C denovive i ete belja.
Neka ja pustat vo mod ladenje desetina minuti ce se sredi......
Ne sum siguren pretpostavuvam deka i fali freon jas imav takva on-off klima neznam dali e istiot model i imase fabticki defekt bidejki koga bese postavena na 25°C na dalecinskoto imase vgraden termometar pokazuvase 21 a klimata na 25°C ne uklucucase mnogu retko i ja prodadov na serviser.[DOUBLEPOST=1518880301][/DOUBLEPOST]
Da da taka se pravi stoi na 30 stepeni i samo pali gasi , inace na sever e ali i teperatura denes ima 12 stepeni. Denes kje odam na rucek kaj niv kje im kazam na ladenje da ja stavat. Kje vikaat ostaj ja kje ja rasipes ne pipaj :D kje vidam kako kje ptojdam kje pisam
Slikaj ja vnatresnata edinica da vidime sto model e
 
Последно уредено:
L

lleeoo

Гостин
Ne sum siguren pretpostavuvam deka i fali freon jas imav takva on-off klima neznam dali e istiot model i imase fabticki defekt bidejki koga bese postavena na 25°C na dalecinskoto imase vgraden termometar pokazuvase 21 a klimata na 25°C ne uklucucase mnogu retko i ja prodadov na serviser.[DOUBLEPOST=1518880301][/DOUBLEPOST]

Slikaj ja vnatresnata edinica da vidime sto model e.
15188821581261846482272.jpg
 
Член од
2 март 2017
Мислења
1.396
Поени од реакции
441
Tocno toj model i jas go imav za zal mene ne mi se pogodi za greenje dali bese defek sondata za temperatura neznam ama mnogu retko uklucuvase na 25°C koga bese pustena vo sobata termometarot pokazuvase 21°C a klimata ne ulkucuvase defrost mnogu retko pravese a cesto zamrznuvase i jako brcese kompresorit i morav da ja pustam na ladenje za da se stopi mrazot na nadvoresnata edinica od koga ja prodadov vo istiot toj prostor kade sto bese beko klimava kupiv KOREL KSV-12GR i odlicno greese ke ja pustev na 25°C i navistina vo prostorijata bese 25°C no na temperatura poniska od -3°C pravese korelot cesti devrosti bidejki bese on-off i ja prodadov i korelot i staviv inverter Vivax aezi.
 
L

lleeoo

Гостин
Tocno toj model i jas go imav za zal mene ne mi se pogodi za greenje dali bese defek sondata za temperatura neznam ama mnogu retko uklucuvase na 25°C koga bese pustena vo sobata termometarot pokazuvase 21°C a klimata ne ulkucuvase defrost mnogu retko pravese a cesto zamrznuvase i jako brcese kompresorit i morav da ja pustam na ladenje za da se stopi mrazot na nadvoresnata edinica od koga ja prodadov vo istiot toj prostor kade sto bese beko klimava kupiv KOREL KSV-12GR i odlicno greese ke ja pustev na 25°C i navistina vo prostorijata bese 25°C no na temperatura poniska od -3°C pravese korelot cesti devrosti bidejki bese on-off i ja prodadov i korelot i staviv inverter Vivax aezi.
Zaradi tie defrosti ja smeniv od dnevna tamu si greese ama oti e golem prostorot imase pomos od panelka e sea na nejzini mesto ja staviv aeri a panelkata si otide vo ostava :)))i ovaa si dojde vo detska. Win win combination. Barem za mene . Podobro ke bese da stavev i vo detska inverter ama toa e toa[DOUBLEPOST=1518883189][/DOUBLEPOST]
Ти другар вистина стана експерт?!Кое црево бе другар тоа црево излегува од внатрешната, ако незнаше и таа има црево...Од надворешната нема црево извадено е...Друг е проблемот!!
Шо викаш да имаше греач на тацна решен ќе беше проблемот?!
Drugar :))) crevoto izvadeno e ama priklucokot cepot stoe da ne e ostanal ima mnogu tesen otvor i zamrznuva i potoa se bilda mraz i plus sto e na sever nema vreme da se odmrzne batka sum go imal problemov zatoa ti pisuvam ama koj da me svati 'drugar'
 
Последно уредено од модератор:
Член од
7 декември 2015
Мислења
195
Поени од реакции
544
IMG_4035.JPG IMG_3932.JPG Инпут за потрошувачка 17.01. до 17.02..Простор изолација не се повторувам тој што знае знае,тој што не знае ако сака ќе најде...Да преведам ако не се разбираат сликите,(сметки за струја не ставам тие многу побрзо ги "разбирате" ама колку се веродостојни не знам) 510кв потрошени за 31ден,16.4кв дневно...680вати на час...
ПС За @lleeoo пак се запна за дупката т.е. сега чепот од кога виде дека не постои црево овој пат.. @tzlatko одговори што е проблемот, а ти пак си запнал за чепот т.е. дупката ...Па и сто дупки да имаше на климата и греач на тацна таа пак ќе имаше мраз..Зборам за тој модел, да преведам низ дупка дупки мраз не проаѓа...Времето на дефрост е кратко(таков и е тој алгоритам изгледа временски ти ја имаш и така кажа) и не успева да го стопи целиот мраз..Па при секој нареден тој се трупа уште повеќе..Климата на север уште ни сонце немат...А работи и на максимум..Ако грешам нешто златко поправи ме..
Поздрав
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: GT1
Член од
26 август 2017
Мислења
422
Поени од реакции
895
Ocigledno ne ja poznavas dovolno problematikata, eve da ti objasnam, zamenet e so nov model SRC63ZR-S/SRK63ZR-S, no stariot model 63 ZM-S po moe mislenje bese nesto nadvor od sekakva konkurencija i ako go imase uste toj model kako sto pisuva na objavata, bese odlcna zdelka.za tie uslovi kaj covekot.
Frazava ne ti e na mesto i ukazuva na odredena doza na nadmenost zasto edno e da ja poznavas problematikata a sosema drugo e da ja pratis konkretnata serija na Mitsu..
Koga veke ja spomnuvas aj sega da vidime kolku ti ja poznavas problematikata koga na covekot koj planira da stavi min 8cm ( najverojatno 10cm) izolacija mu preporacuvas klimishte od 1600€ so nominalen kapacitet na greenje 7.1kW i sreden izduv 1080 m3/h vo relativno tesna soba 12x5m2 gledano vo odnos na celata golemina..? potesko e da se naviknes na duvanje od dve strani na sredni (prosecni za 12ki) 450m3/h otkolku na gorenavedeniov uragan.? Akcentiras deka na -15 ke isporaca 5.5kW toplina ama valjda znaes deka tie merenja se so Max ili Hi izduv koj vo slucajov ke bidat 1230m3/h niz "hodnik" dnevna..
Btw ni zamenskiot model nema jurovent barem ne za greenje..
http://www.eurovent-certification.com/en/Certified_products/Access_by_programme.php?rub=04&srub=01&ssrub=&lg=en&select_prog=AC&select_partic=2208&select_marque=MITSUBISHI+HEAVY+INDUSTRIES+THERMAL+SYSTEMS&select_class=AC-1+/+A+/+S+/+R&select_model=SRC63ZR-S/SRK63ZR-S&champ_php=champ_12&retourpage=0&quicksearch=ok&filtre_prog=&filtre_marque=
 
Член од
13 август 2013
Мислења
1.040
Поени од реакции
2.041
Frazava ne ti e na mesto i ukazuva na odredena doza na nadmenost zasto edno e da ja poznavas problematikata a sosema drugo e da ja pratis konkretnata serija na Mitsu..
Koga veke ja spomnuvas aj sega da vidime kolku ti ja poznavas problematikata koga na covekot koj planira da stavi min 8cm ( najverojatno 10cm) izolacija mu preporacuvas klimishte od 1600€ so nominalen kapacitet na greenje 7.1kW i sreden izduv 1080 m3/h vo relativno tesna soba 12x5m2 gledano vo odnos na celata golemina..? potesko e da se naviknes na duvanje od dve strani na sredni (prosecni za 12ki) 450m3/h otkolku na gorenavedeniov uragan.? Akcentiras deka na -15 ke isporaca 5.5kW toplina ama valjda znaes deka tie merenja se so Max ili Hi izduv koj vo slucajov ke bidat 1230m3/h niz "hodnik" dnevna..
Btw ni zamenskiot model nema jurovent barem ne za greenje..
http://www.eurovent-certification.com/en/Certified_products/Access_by_programme.php?rub=04&srub=01&ssrub=&lg=en&select_prog=AC&select_partic=2208&select_marque=MITSUBISHI+HEAVY+INDUSTRIES+THERMAL+SYSTEMS&select_class=AC-1+/+A+/+S+/+R&select_model=SRC63ZR-S/SRK63ZR-S&champ_php=champ_12&retourpage=0&quicksearch=ok&filtre_prog=&filtre_marque=
JUROVENT kako sto go vikas e ocigledno so nekoj problemi pa ne pokazuva podatoci za mnogu modeli
http://www.eurovent-certification.com/en/Certified_products/Access_by_programme.php?lg=en&rub=04&srub=01&select_prog=AC&select_partic=2208&select_marque=MITSUBISHI+HEAVY+INDUSTRIES+THERMAL+SYSTEMS&select_class=AC-1+/+A+/+S+/+R&tri_chp=&debut_affiche=0&indice_affiche=0
Kako mislish mu predlagam klimiste za 1600 evra kako golema cifra, koga toj ke dade 1700-1800 evra za tie 2, plus ke ima poveke i za montaza ???
Izolacijata si e plus za nego za pomali smetki, a kvaliteten hiperinverter kako ovoj ke raboti so 400-500w za odrzuvanje na takov gloem prostor so dobra izolacija, a tie dvete ke rabotat so 400-500w sekoja poedinacno.
Ovaa klima ima pogolema moknost od tie dvete i na +7 i na -15.
Voopsto ne e problem mlazot od edna klima vo golema prostorija ako pravilno se postavi, pogolem problem e pravilno da pozicioniras 2 vo edna prostorija poradi mnogu pricini koi sega ne se ni bitni vo diskusijata.
Okolu nadmenosta, tocno ja ima, no poradi tvojata nadmenost prethodno.
I edno prasanje do tebe posto mnogu ja razbiras problematikata, kazi mi zosto postojat vakvi klimi i hipoteticki TI kade eventualno bi stavil vakva klima, vo kakva prostorija i so kakvi dimenzii ???
Dali treba da se stavat dve 7-ci vo 20 kvadrata, dve 9-ki vo 30kvadrata, 1 9-ka i 1 12-ka vo 40kv, i na kraj od logikata 2 12-ki vo 50kv, ?? Bas me interesira koja ti e logikata.
Izvini ako nesto ti smeta unapred.
 
D

Deleted member 95595

Гостин
JUROVENT kako sto go vikas e ocigledno so nekoj problemi pa ne pokazuva podatoci za mnogu modeli
http://www.eurovent-certification.com/en/Certified_products/Access_by_programme.php?lg=en&rub=04&srub=01&select_prog=AC&select_partic=2208&select_marque=MITSUBISHI+HEAVY+INDUSTRIES+THERMAL+SYSTEMS&select_class=AC-1+/+A+/+S+/+R&tri_chp=&debut_affiche=0&indice_affiche=0
Kako mislish mu predlagam klimiste za 1600 evra kako golema cifra, koga toj ke dade 1700-1800 evra za tie 2, plus ke ima poveke i za montaza ???
Izolacijata si e plus za nego za pomali smetki, a kvaliteten hiperinverter kako ovoj ke raboti so 400-500w za odrzuvanje na takov gloem prostor so dobra izolacija, a tie dvete ke rabotat so 400-500w sekoja poedinacno.
Ovaa klima ima pogolema moknost od tie dvete i na +7 i na -15.
Voopsto ne e problem mlazot od edna klima vo golema prostorija ako pravilno se postavi, pogolem problem e pravilno da pozicioniras 2 vo edna prostorija poradi mnogu pricini koi sega ne se ni bitni vo diskusijata.
Okolu nadmenosta, tocno ja ima, no poradi tvojata nadmenost prethodno.
I edno prasanje do tebe posto mnogu ja razbiras problematikata, kazi mi zosto postojat vakvi klimi i hipoteticki TI kade eventualno bi stavil vakva klima, vo kakva prostorija i so kakvi dimenzii ???
Dali treba da se stavat dve 7-ci vo 20 kvadrata, dve 9-ki vo 30kvadrata, 1 9-ka i 1 12-ka vo 40kv, i na kraj od logikata 2 12-ki vo 50kv, ?? Bas me interesira koja ti e logikata.
Izvini ako nesto ti smeta unapred.
Iskreno, edna od pricunite zoshto odime so dve 3,5ki kaj mene vo dnevna e toa shto celata soba mi e so kosini, spushtano so knauf, i bukvalbo edinstvenoto mesto kade shto bi mozela da stoi edna klima so tolkavi dimenzii kako edna 7ca e skroz na edniot kraj od sobata i ke treba da izduvuva za da stigne topol vozduh do drugiot kraj. Koga bi bila sobata vo forma na kocka, polesno ke beshe, ama vaka, ke moram dve pomali 3,5ki koj ednata ke stoi na pozicija kade shto ke duva pravo nadolz tie 12,5 metri, a drugata na sredina od sobata nad vratata od balkonot i od shto tolku mi se niski taavanite i so kosini, 5-10 cm od klimata shto ke bide nad balkonskite vrati ke shtrci od ednata strana. Shto znam, dodeka ne gi stavam klimite nema da znam dali sum donel prava odluka, premnogu se opteretiv, duri i noki ne spiev ama kako shto piminuva vreme nekako otrpnav i samo sakam da ja zavrsham rabotata.
 
Член од
26 август 2017
Мислења
422
Поени од реакции
895
JUROVENT kako sto go vikas e ocigledno so nekoj problemi pa ne pokazuva podatoci za mnogu modeli
http://www.eurovent-certification.com/en/Certified_products/Access_by_programme.php?lg=en&rub=04&srub=01&select_prog=AC&select_partic=2208&select_marque=MITSUBISHI+HEAVY+INDUSTRIES+THERMAL+SYSTEMS&select_class=AC-1+/+A+/+S+/+R&tri_chp=&debut_affiche=0&indice_affiche=0
Kako mislish mu predlagam klimiste za 1600 evra kako golema cifra, koga toj ke dade 1700-1800 evra za tie 2, plus ke ima poveke i za montaza ???
Izolacijata si e plus za nego za pomali smetki, a kvaliteten hiperinverter kako ovoj ke raboti so 400-500w za odrzuvanje na takov gloem prostor so dobra izolacija, a tie dvete ke rabotat so 400-500w sekoja poedinacno.
Ovaa klima ima pogolema moknost od tie dvete i na +7 i na -15.
Voopsto ne e problem mlazot od edna klima vo golema prostorija ako pravilno se postavi, pogolem problem e pravilno da pozicioniras 2 vo edna prostorija poradi mnogu pricini koi sega ne se ni bitni vo diskusijata.
Okolu nadmenosta, tocno ja ima, no poradi tvojata nadmenost prethodno.
I edno prasanje do tebe posto mnogu ja razbiras problematikata, kazi mi zosto postojat vakvi klimi i hipoteticki TI kade eventualno bi stavil vakva klima, vo kakva prostorija i so kakvi dimenzii ???
Dali treba da se stavat dve 7-ci vo 20 kvadrata, dve 9-ki vo 30kvadrata, 1 9-ka i 1 12-ka vo 40kv, i na kraj od logikata 2 12-ki vo 50kv, ?? Bas me interesira koja ti e logikata.
Izvini ako nesto ti smeta unapred.
Postojat za golemi kockasti dnevni sobi takvite klimi (eve u momentov istiot odgovor go pisuva i Fikshe..) toa pokusavam da ti ukazam nema kade da se skries od silniot provev na taa mokjna klima vo dolgnavesta soba. Plus ako veke postavi izolacija togas taa klima ke bide prejaka i neopravdana kako investicija i ke pali gasi mnogu cesto vo preodnite periodi kade ako ima dve 12ki ke moze i samo so ednata da odrzava T.
P.S Zargonski bese pisano "jurovent jok" bez nadmenost ili slicna intencija..
[DOUBLEPOST=1518993164][/DOUBLEPOST]
Iskreno, edna od pricunite zoshto odime so dve 3,5ki kaj mene vo dnevna e toa shto celata soba mi e so kosini, spushtano so knauf, i bukvalbo edinstvenoto mesto kade shto bi mozela da stoi edna klima so tolkavi dimenzii kako edna 7ca e skroz na edniot kraj od sobata i ke treba da izduvuva za da stigne topol vozduh do drugiot kraj. Koga bi bila sobata vo forma na kocka, polesno ke beshe, ama vaka, ke moram dve pomali 3,5ki koj ednata ke stoi na pozicija kade shto ke duva pravo nadolz tie 12,5 metri, a drugata na sredina od sobata nad vratata od balkonot i od shto tolku mi se niski taavanite i so kosini, 5-10 cm od klimata shto ke bide nad balkonskite vrati ke shtrci od ednata strana. Shto znam, dodeka ne gi stavam klimite nema da znam dali sum donel prava odluka, premnogu se opteretiv, duri i noki ne spiev ama kako shto piminuva vreme nekako otrpnav i samo sakam da ja zavrsham rabotata.
Mozes li da nacrtas nabrzinka nekakva skica kako izgleda dnevnata, visini na tavan, vrati, rasporedot na mebelot etc?
 
Последно уредено:
D

Deleted member 95595

Гостин
@rusrus
Screenshot_2018-02-18-23-39-07.png
Eve ja dnevnata. Desno kaj shto e nacrtan trosedot e pendzere, i toa e edinstvenoto mesto kade shto zbira klima (do 100cm shirina). Toa dolu na slikata, na sredina na dnevnata se dve dupli balkonski vrati, i tuka e planot da postavam edna 3,5ka kako pripomos na drugata. Edna klima obavezno ke ima desno na kraj kaj prozorot za da moze da duva nadolz cela soba. Osven na ovie dve mesta, nema nikade drugo mesto kade moze da stoi klima vo dnevnata.
 

Ayk

Член од
5 февруари 2015
Мислења
54
Поени од реакции
142

Kajgana Shop

На врв Bottom