Windows 10

GreenRoot

^Зелен^
Член од
20 јули 2011
Мислења
2.547
Поени од реакции
2.117
Ама навистина не ве разбирам, зошто не наместите самото да си се апдејтува кога не го користите компјутерот? Муабетиве за седмица се како на времето, голф 2ка најдобра кола.
Затоа што може да ни притреба компјутерот во секое време? А гледам дека и после 2ипол години мајкрософт пати од истите проблеми, шерифување. Буквално ги форсира апдејтите, а лесен начин да се исклучат нема.

Sent from my Shoot_1 using Tapatalk
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Затоа што може да ни притреба компјутерот во секое време? А гледам дека и после 2ипол години мајкрософт пати од истите проблеми, шерифување. Буквално ги форсира апдејтите, а лесен начин да се исклучат нема.

Sent from my Shoot_1 using Tapatalk
Oсвен главните апдејти кои може да потраат до еден саат, овие што ги пуштаат секој месец бараат само рестарт на ПЦ кој па ако имате SSD не би траело повеќе од една минута. На лаптопот имам i3 и немам SSD па повеќе од минута никогаш не фатило. Ваљда не тргувате на NYSE да не може да почекате минута две.

Има 10кава одредени проблеми тоа е точно ама ова со апдејтиве е цепидлачење.
 
Член од
11 јули 2014
Мислења
1.091
Поени од реакции
315
А па што ако се исклучени апдејтите? Мене ми се исклучени пд март 2016 и немам проблем.
Користам втора верзија пд 10ката (1511 мислам беше) и на Википедија пишва дека тотално е исклучена поддршката за таа верзија. Можи да дојди до некој проблем? @Ilumious
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
А па што ако се исклучени апдејтите? Мене ми се исклучени пд март 2016 и немам проблем.
Користам втора верзија пд 10ката (1511 мислам беше) и на Википедија пишва дека тотално е исклучена поддршката за таа верзија. Можи да дојди до некој проблем? @Ilumious
Не знам, мене само дефендерот ми е исклучен и си работи се ок, никогаш не ми крашнало.
 

GreenRoot

^Зелен^
Член од
20 јули 2011
Мислења
2.547
Поени од реакции
2.117
Oсвен главните апдејти кои може да потраат до еден саат, овие што ги пуштаат секој месец бараат само рестарт на ПЦ кој па ако имате SSD не би траело повеќе од една минута. На лаптопот имам i3 и немам SSD па повеќе од минута никогаш не фатило. Ваљда не тргувате на NYSE да не може да почекате минута две.

Има 10кава одредени проблеми тоа е точно ама ова со апдејтиве е цепидлачење.
Незнам како е сега, не ја користам 10тката веќе година и нешто. За мене пресудно беше што знам дека ги исклучив апдејтите а добив апдејт кој траеше 40тина минути во најлош период. Итно требеше да изменам едно зборче на флаер, и место клиентот да ме чека 10 минути ме чекаше 1 сат.

А знам дека апдејтите ми беа исклучени и тоа ме изнервира најмногу. Сега незнам дали е нешто сменето, ама не ми се верува.

Sent from my Shoot_1 using Tapatalk
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Незнам како е сега, не ја користам 10тката веќе година и нешто. За мене пресудно беше што знам дека ги исклучив апдејтите а добив апдејт кој траеше 40тина минути во најлош период. Итно требеше да изменам едно зборче на флаер, и место клиентот да ме чека 10 минути ме чекаше 1 сат.

А знам дека апдејтите ми беа исклучени и тоа ме изнервира најмногу. Сега незнам дали е нешто сменето, ама не ми се верува.

Sent from my Shoot_1 using Tapatalk
Сигурно клиентот не те контактирал во 7 сабајле да измениш зборче. Затоа Виндоусот во позадина прави анализа кога најмалку го користиш компјутерот и ти кажува дека ако не рестартираш во моментот, ќе се рестартира самиот во тоа и тоа време. Секој што користи Виндоус повеќе од година дена знае дека апдејти пуштаат секоја прва недела од месецот, вторник спрема среда и тоа не сите бараат рестарт, само апдејтот за флеш плеер и одредени за ранливост на системот.

Телекомуникации работам и никогаш вакво нешто не ми се случило, саат да чекам за месечен апдејт, освен генералниот апдејт што е еднаш на година и пол некаде, рестартот на сите други апдејти трае помалку од минута. Се однесувате како нубови да сте ебате, да не работите IT ќе ги сфатам овие коментари ама вака...
 

GreenRoot

^Зелен^
Член од
20 јули 2011
Мислења
2.547
Поени од реакции
2.117
Сигурно клиентот не те контактирал во 7 сабајле да измениш зборче. Затоа Виндоусот во позадина прави анализа кога најмалку го користиш компјутерот и ти кажува дека ако не рестартираш во моментот, ќе се рестартира самиот во тоа и тоа време. Секој што користи Виндоус повеќе од година дена знае дека апдејти пуштаат секоја прва недела од месецот, вторник спрема среда и тоа не сите бараат рестарт, само апдејтот за флеш плеер и одредени за ранливост на системот.

Телекомуникации работам и никогаш вакво нешто не ми се случило, саат да чекам за месечен апдејт, освен генералниот апдејт што е еднаш на година и пол некаде, рестартот на сите други апдејти трае помалку од минута. Се однесувате како нубови да сте ебате, да не работите IT ќе ги сфатам овие коментари ама вака...
Нубови сме богами, зошто да им ги поправам глупостите на мајкрософт? Ако стегнам off, сакам да е off, а не после рестарт да е on бидеќи мајкрософт решил дека е подобро за мене.

Sent from my Shoot_1 using Tapatalk
 
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
Најглупа причина поради која некој се има откажано од 10ката. Лесно се решава ова, најмал проблем.

Ако имаш добиено апдејт, тогаш не ти биле исклучени. Се знае во кое време се прават апдејти, а не во период кога секој може да те контактира и да ти побара нешто.


Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk
 

HristijanWR10

Bryan Kearney
Член од
11 април 2012
Мислења
10.757
Поени од реакции
20.464
Ми стига нотификација за update се спушти се се инсталира ама уште си седи вака
Untitled.png
Се рестартира после спуштање се се инсталира се укл лаптопот и функционираше се супер. Од пред некој ден на секое лаптопот почна да се рестартират кога не е во употреба некое одредено време.
Некој да се соочил со ист проблем и да го решил?
 

saskon

Член од
22 август 2008
Мислења
2.217
Поени од реакции
5.435
Хардот ми е при крај, ќе треба нов. Го имам оној оригиналниот вин10 од мајкрософт. Ќе треба ли активација или самиот ќе се активира при инсталирање.
 
Член од
11 април 2012
Мислења
4.266
Поени од реакции
4.665
Хардот ми е при крај, ќе треба нов. Го имам оној оригиналниот вин10 од мајкрософт. Ќе треба ли активација или самиот ќе се активира при инсталирање.
Ако си логиран со микрософт акаунт ќе си препознае сам, ако не си со акаунт ќе ти треба серискиот број
отвори This PC > desen klik na belata povrsina > properties
Мислам дека тоа Product ID е серискиот број ама не сум сигурен
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.366
Поени од реакции
38.343
Хардот ми е при крај, ќе треба нов. Го имам оној оригиналниот вин10 од мајкрософт. Ќе треба ли активација или самиот ќе се активира при инсталирање.
Симни си пиратски од замунда и мирна глава
 
Член од
11 април 2012
Мислења
4.266
Поени од реакции
4.665
Дечки малку глупо прашање ама ајде, бтв ќе почнам од почеток со цел процес.

Асус трансформер нотебук си купив за по дома да неморам да користам лаптоп или компјутер плус за патување е мн добар зашто е мал и му држи батерија. Со него си доаѓаше лиценцирам вин8.1 про. Уште тогаш ми даде можност да си го упдејтнам на вин10 (ова збориме на почеток на 2016) и од тогаш си работеше се супер се до ноември лани кога од никаде на еден упдејт се ресетираше и не се палеше веќе. Океј формат направив ставив вин10 пак и се работи освен драјверот за звук. Незнам што ми требаше вчера од досада земав му направив формат и ставив вин8.1.про си работи супер и звук има и се. Е сега прашањето ми е дали можам некако од вин8.1 пак да го преселам на вин10 или нема таква опција?
 
Член од
31 јануари 2018
Мислења
99
Поени од реакции
48
Дечки малку глупо прашање ама ајде, бтв ќе почнам од почеток со цел процес.

Асус трансформер нотебук си купив за по дома да неморам да користам лаптоп или компјутер плус за патување е мн добар зашто е мал и му држи батерија. Со него си доаѓаше лиценцирам вин8.1 про. Уште тогаш ми даде можност да си го упдејтнам на вин10 (ова збориме на почеток на 2016) и од тогаш си работеше се супер се до ноември лани кога од никаде на еден упдејт се ресетираше и не се палеше веќе. Океј формат направив ставив вин10 пак и се работи освен драјверот за звук. Незнам што ми требаше вчера од досада земав му направив формат и ставив вин8.1.про си работи супер и звук има и се. Е сега прашањето ми е дали можам некако од вин8.1 пак да го преселам на вин10 или нема таква опција?
стави си windows 10 автоматски ќе ти се активира што веќе еднаш легално си го имал активирано на нотебукот
 
Член од
11 април 2012
Мислења
4.266
Поени од реакции
4.665
стави си windows 10 автоматски ќе ти се активира што веќе еднаш легално си го имал активирано на нотебукот
прашањето е дали од 8.1 може сега да се префрлам на 10ка, ако ставам 10ка директно не работи драјверот за звук додека на 8.1 си работи без проблем па сакам да пробам да видам дали пак со надградба ќе помине
Иначе знам дека автоматски си се синхронизираат лиценците со микрософт акаунт
 

Kajgana Shop

На врв Bottom