Black Mirror

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Во последнава епизода ги приметив лижавчето, маската и пчелата и мислев дека епизодава ќе успее некако да ги спои во една приказна сите пациенти од 4 сезона :pos:[DOUBLEPOST=1516003033][/DOUBLEPOST]
Metalhead дејството ми беше досадно (на моменти) и крајот не ми беше јасен, шо беше муабетот?
Зашо имаше мечиња у кутијата? Апокалипса имало заради тие „кучињата“ и оваа пробува да украде мечиња за некое дете ради трауми, болест ова она или шо?
Па нели на почетокот збореа за некое дете Џек што треба да го усреќат, да му донесат нешто што му требало ова она и се доби впечаток дека треба да му донесат поклон, нешто вредно или лек некој, ако ја гледаш The Walking Dead би ти било појасно ова, таму се е засновано на онакви scavenger hunts. На крај секако испадна дека детето сакало само плишано мече, не нешто луксузно.

Да ја тагнам во темава @Splendora и таа е болесник по серијава :D
 
Последно уредено:

wot

њ
Член од
20 мај 2008
Мислења
19.501
Поени од реакции
33.643
Entire History of you е ремек дело епизода, да се изнаплакаш дур те фатит дремка, ако не му е и на @wot ќе се разочарам.
mislam deka samo ja ne gi rangirav od cel forum :D
bas koga me pingna anon mi lajkna mislenje od 2013ta kade sum ja zborel epizodata, deka mi e epten pri srce i me dirna poso bev u faza na dokazuenje koj so naprail bla bla.

edna od pojakite, megutoa neam omilena od site, hang the dj mi e epten onaka :333333

megutoa da prokomentiram deka mi smetaat srekjnite kraevi vise

nekna duri doznav zaso se vika taka i se osetiv glupo :D

"Any TV, any LCD, any iPhone, any iPad—something like that—if you just stare at it, it looks like a black mirror, and there's something cold and horrifying about that, and it was such a fitting title for the show."
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.699
Поени од реакции
27.626
Аркангел не знам зошто лошо котира кај сите, напротив, тука ви е коренот на цела анксиозност и плашливост кај младите на Балканот, утре потемелно. Потрудете се потемелно да ја разберете епизодата. Џоди Фостер заврши одлична работа.
Проблемот со Блек Мирор е шо коа праиш редослед, мислиш дека е од најдобра до најслаба а всушност е од најнајјака до јака.
Едноставно останатите епизоди го креваат критериумот и се многу јаки а таа пустата е само јака.
:D

Auuuu 12kata e vrh vrhova.
I 15KA HAHAHAHA
 
Последно уредено:

Донев

★★
Член од
9 мај 2008
Мислења
35.547
Поени од реакции
52.340
nekna duri doznav zaso se vika taka i se osetiv glupo :D

"Any TV, any LCD, any iPhone, any iPad—something like that—if you just stare at it, it looks like a black mirror, and there's something cold and horrifying about that, and it was such a fitting title for the show."
Мене истото ми се случи :pos:
Поради некоја причина немав воопшто помислено на значењето на името и пред недела-две на твитер нешто имаше пишано за светот во кој живееме гледан преку црно огледало :icon_mrgr:
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Проблемот со Блек Мирор е шо коа праиш редослед, мислиш дека е од најдобра до најслаба а всушност е од најнајјака до јака.
Едноставно останатите епизоди го креваат критериумот и се многу јаки а таа пустата е само јака.
:D


Auuuu 12kata e vrh vrhova.
Прво да потенцирам дека ќе зборам генерално гледано и не очекувам да ме цитираат сите ама јас не правам вака, не правам онака. :icon_mrgr:

Потценета е епизодава тука на Балканот, знаеш зошто? Затоа што лесни се за анализирање и пронаоѓање сам себе останативе епизоди како Nosedive & The Entire History of you, лесно е на себеси да си признаеш дека на пример си зависен од технологија, одобрување/оценување на твоите постапки од страна на другите и дека секој од нас во животот се соочил со проблем во дечко или девојка од типот на лажење како што се соочи типот. Амаааааа кога се работи за созревање и себереализирање во светот, ние тука на просторов малку ја избегнуваме таа тема затоа што немаме финансии да се осамостоиме сами на рани години, што секако не е срамота зошто како прво државава е таква каква што е и налет, не остава да имаш две работни места како што можеш да имаш во останативе земји па да речеш дека имаш финансии. Со осамостојувањето од мајка/татко во тој период од 18-25 се созрева и почнуваш да се самореализираш - работно место, свој стан кој го одржуваш сам, животни проблеми кои си ги бркаш сам. Ги немаш мајка ти и татко ти како што ги имаш кај нас 24/7 до тебе да те вадат од кал. Во Аркангел не само што мајка му на девојчево беше до него 24/7, туку го имаше проблемот каков што го имаат сите родители на просториве - не ја оставаше малата да се осамостои и почна да носи одлуки наместо неа.

Исто како кај нас, кај смее некоја да ја земеш за жена или некој за маж ако не ти одобри куќен совет? Или па како што има до ден денес, се мешаат на деца што да студираат :pos: или што се расправам јас со мајка ми нонстоп иако живеам посебно од нив, значи мора да дојде кај мене на спрат и да ми каже дека туш кабината не се чистела со Х средство, се чистела со У средство иако ова првово средство врши работа. Значи нема шанси да е по твое, ти вечно ќе си помалиот и ќе немаш појма. :D

Да се навратам, некој ќе се спротистави на неговите како што направи девојчево и ќе си замине или во странство или ќе се осамостои ако има среќа да има подобри финансии и лека полека ќе го ликвидира родителското влијание и ќе излезе од тоа стаклено ѕвоно во кое е чуван. Тие што нема да се спротистават и нема да сакаат да се соочат со родителската единка за било што посериозно, ќе трпат сугестии иако знаат дека поради генерацискиот јаз родителот му лупа глупости за одредени животни ствари, ќе почнат да страдаат од анксиозност, ќе почне да им влијае тоа во другите сфери на животот и ете му ја на просечниот Балканец зависноста од апчиња, алкохол, цигари и се повеќе застапената middle age crysis.

Може малку исфилозофирав ама ми ја сфаќате сите поентата и зошто сметам дека баш за нашиве простори оваа епизода беше најсодржајна. Мајка и на Сара ли беше, си го доби по глава буквално иако сите ја предупредија за последиците и зошто тој Аркангел проектот не бил одобрен за широка употреба, како беше репликата, не ја памтам.
 
Член од
8 јули 2008
Мислења
4.419
Поени од реакции
7.757
Да да да да, со другите серии е муабетот рангирање епизоди скала - Најдобра до најтапа, овде е од ВРВТОПMINDBLOWNНЕМИСЕВЕРУЕСЕВИШНОИСКУСТВО до "еј, навистина топ поминат саат" .
Но сепак, за мене White Christmas е епизода од друг свет исто како Меси.

Инаку еве да иницирам една дебата, пошто гарантирам дека исто ко на мене многу често ви се дешава daydreaming за некои теми изнесени у блек мирор, и посебно е интересн моментот кога некои од нив ги "глеаш" во сегашноста, и се стремат кон прикажаното (или приближно кон она што е прикажано) у блек мирор. Пошо да не се лажеме, човешвото е технолошки МНОГУ напреднато од пред 30 години до денес, и мислам дека напредокот ќе се зголемува у идниов период. Така да не мислам дека е чудно некоја такви слични иновации и технологии да се воведат у иднина...

Која конкретна технологија од серијата вам ви изгледа реална дека (макар и приближно) ќе се оствари, земајќи во предвид дека секоја изнесена технологија има различна сложеност и комплексност?
Кој социјален момент мислите дека би предизвикала истата технологија (различен или ист со блек мирор)?
Дали мислите дека конкретната технологија ќе го унапреди човештвото, или повеќе го глеате светот како дистопија (неретко изнесена у серијава) ?

Искрено, според мене она со рејтингот ми е многу реално да се случи, иако сепак, тоа е меѓу наједноставните од сите технологии изнесени во серијава. Многу пати епизодата ме потсеќа на тоа што претставува инстаграм на пример... и како инстаграмушите си "разменуваат лајкови" (нешто као си го имаат на ти го - дај ми го). И како што се глеа у серијата, ретко некој(а) со 5 000 followers(над 4.5 рејтинг у Б.М) да се дружи, и да се слика околу себе со некоја што има ептен ептен малце фолоуерс (под 4 рејтинг у Б.М) и е "неактуелна" на инстаграм. Нешто ала тие двете.
Она со webcam-от и уцените по телефон е исто интересно. И она со војниците би рекол дека е возможно.

Ајде, оставам простор на вас да развиете продуктивна дебата. Ваше мислење :)
p.s Под технологија мислам на секој футуристички апарат, device, иновација, социјална мрежа, waldo, чип и тн и тн... буквално све што е изнесено као технологија у серијава. Ме разбирате.
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.710
Поени од реакции
33.353
Да да да да, со другите серии е муабетот рангирање епизоди скала - Најдобра до најтапа, овде е од ВРВТОПMINDBLOWNНЕМИСЕВЕРУЕСЕВИШНОИСКУСТВО до "еј, навистина топ поминат саат" .
Но сепак, за мене White Christmas е епизода од друг свет исто како Меси.

Инаку еве да иницирам една дебата, пошто гарантирам дека исто ко на мене многу често ви се дешава daydreaming за некои теми изнесени у блек мирор, и посебно е интересн моментот кога некои од нив ги "глеаш" во сегашноста, и се стремат кон прикажаното (или приближно кон она што е прикажано) у блек мирор. Пошо да не се лажеме, човешвото е технолошки МНОГУ напреднато од пред 30 години до денес, и мислам дека напредокот ќе се зголемува у идниов период. Така да не мислам дека е чудно некоја такви слични иновации и технологии да се воведат у иднина...

Која конкретна технологија од серијата вам ви изгледа реална дека (макар и приближно) ќе се оствари, земајќи во предвид дека секоја изнесена технологија има различна сложеност и комплексност?
Кој социјален момент мислите дека би предизвикала истата технологија (различен или ист со блек мирор)?
Дали мислите дека конкретната технологија ќе го унапреди човештвото, или повеќе го глеате светот како дистопија (неретко изнесена у серијава) ?

Искрено, според мене она со рејтингот ми е многу реално да се случи, иако сепак, тоа е меѓу наједноставните од сите технологии изнесени во серијава. Многу пати епизодата ме потсеќа на тоа што претставува инстаграм на пример... и како инстаграмушите си "разменуваат лајкови" (нешто као си го имаат на ти го - дај ми го). И како што се глеа у серијата, ретко некој(а) со 5 000 followers(над 4.5 рејтинг у Б.М) да се дружи, и да се слика околу себе со некоја што има ептен ептен малце фолоуерс (под 4 рејтинг у Б.М) и е "неактуелна" на инстаграм. Нешто ала тие двете.
Она со webcam-от и уцените по телефон е исто интересно. И она со војниците би рекол дека е возможно.

Ајде, оставам простор на вас да развиете продуктивна дебата. Ваше мислење :)
p.s Под технологија мислам на секој футуристички апарат, device, иновација, социјална мрежа, waldo, чип и тн и тн... буквално све што е изнесено као технологија у серијава. Ме разбирате.
Тоа со webcam-от може да постои, веројатно и постои, сега, денес. Таа епизода беше една од ретките во кои не видов ништо футуристичко, баш како сега да се случува. Затоа и ми беше толку многу јака, односно најјака од сите.
И тоа со Валдо е реалност, постои. Може не се случило цртан лик да се натпреварува на избори ама сатирични фигури имало уште од 80-тите. Lord Buckethead, на пример, лани, во Велика Британија успеа да освои околу 250 гласа, цело време исмевајќи ја Тереза Меј. Ако не сте слушнале за него, типот на кој никој не му го знае вистинското име, тврди дека е интергалактички вселенски владател, член на партијата Гремлоиди, кој до сега 3 пати се кандидирал за премиер на Велика Британија. Во 1987, како дел од неговата изборна програма, ветувал дека ќе го уништи Бирмингем, со цел на тоа место да слета вселенски брод. На последниве избори, лани, ветуваше референдум на кој граѓаните ќе се изјаснат дали да се одржи нов Брегзит референдум, и, исто така, дека ќе ја национализира Адел.:pos:
 
Последно уредено:

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Најлесно изводливо според мене би било снимањето на историјата (Entire History Of You) само што луѓево поготово кај нас за врат ќе почнат да се фаќаат. :D А најкорисна ако ме прашувате мене би била технологијата кога докторот може да ја почувствува болката од пациентот. Така најдобро би знаел докторот каде е и колкава е болката, а не заокружување делови од телото и пополнување формулари со јачина на болка, од 1 до 10. Не дека постојат во фиромов тие формулари ама зборам од станца на нормално општество :D
 
Член од
8 јули 2008
Мислења
4.419
Поени од реакции
7.757
Што знам, ја ептен се пронаоѓам у она деструктивното на прикажаното :D
И според мене, најголемиот дел од технологијата која ќе постои ќе се користи за праење пари а не за објективно подобрување на животот на човекот, дополнително ќе ја зголеми покорноста и глупоста кај обичниот човек, и ќе доведе до дополнително зајакнување на естаблишментот.
Незнам дали јас добивам таков вајб, ама најголемиот дел од ликовите у серијава се претставени како марионети, да не кажам зомбиња... нешто што ќе биде резултат на истата наша технолошка зависност.
Единствено san junipero беше онака позитивна епизода од тој аспект, според мене. Девојките таму беа баш lively :D
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.710
Поени од реакции
33.353
Еве уште еден успешен Валдо лик од Србија: Љубиша Прелетачевиќ Бели (на нашки би било: Љупчо Сончогледовски), кој е фиктивен лик одглумен од страна на Лука Максимовиќ, студент по комуникологија, комичар и политички активист од Младеновац. Тој и неговата партија СПН (Сарму Пробао Ниси) на последните локални избориво Младеновац освоиле преку 20% од вкупниот број гласови, со што добиле 13 мандати во Советот на општината, и станале втора најголема партија по бројност во Советот. Тој прави сатира на целата српска политичка сцена. Ветувале дека ако победат ќе направат море во околината на Младеновац, ќе го легализираат митото и корупцијата, во болницата на Младеновац ќе отвореле сала за еутаназија каде пензионерите ќе можеле доброволно да се пријават, и сл. Изјавувале дека нивна цел е да победат на изборите преку смеа и сатира, а потоа на важните позиции ќе постават млади и образовани луѓе кои врска немаат од политика - ако ништо друго, барем нема да менуваат партии.
 

Makaron

КЕН ЛИИИИ лиду дибу даут јууууууу !!!!
Член од
16 јули 2014
Мислења
7.612
Поени од реакции
11.739
Финалето од третата сезона и цела четврта освен Металхед одлични.
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.710
Поени од реакции
33.353
И конечно:

3x3 Shut Up and Dance
2x1 Be Right Back
1x3 The Entire History of You
4×4 Hang the DJ
1x2 15 Million Merits
1x1 National Anthem
3x1 Nosedive
3x2 Playtest
3x6 Hated in the Nation
3x4 San Junipero
4x2 Arkangel
3x0 White Christmas
4x1 USS Calister
2x2 White Bear
4x5 Metalhead
4x6 Black Museum
2x3 The Waldo Moment
3x5 Men Against Fire
4x3 Crocodile

Новава сезона најслаба до сега.
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.699
Поени од реакции
27.626
И конечно:

3x3 Shut Up and Dance
2x1 Be Right Back
1x3 The Entire History of You
4×4 Hang the DJ
1x2 15 Million Merits
1x1 National Anthem
3x1 Nosedive
3x2 Playtest
3x6 Hated in the Nation
3x4 San Junipero
4x2 Arkangel
3x0 White Christmas
4x1 USS Calister
2x2 White Bear
4x5 Metalhead
4x6 Black Museum
2x3 The Waldo Moment
3x5 Men Against Fire
4x3 Crocodile

Новава сезона најслаба до сега.
Дечко ти дали си нормален?
White Bear ти е 14-та од 19?
Black Musem накај дното..??
КРОКОДАЈЛ НЕ ТИ БИЛА САМО НАЈЛОША ОД ПОСЛЕДНАВА СЕЗОНА
ТУКУ НАЈЛОША ОД СИТЕ????
АЈЈЈЈЈЈЈЈЈЈЈЈЈЈЈЈЈЈЈЈЈЈЈЈЈЈЈЈЈЈЈЈЈЈЈ БАНИРАЈТЕ ГО ОД ТЕМАВА!!!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom