Black Mirror

S

staycalm

Гостин
6 > 4 = 3 > 1 > 5 > 2

Последнава е врв. Неам зборови... одамна немам гледано 60 минути со толкаво внимание и интерес. Не трепнав у тие 60 мин. Вожња.

Доста шарена и експериментална сезона. Повеќе акција, крв, насилство (у 4 епизоди имаше такви моменти, што е статистички највеќе досеа) и тоа се испостави супер . А не џоди фостер срање драма моменти, иако и таа не е до толку лоша епизода. Но споредена со другите беше флоп и да речам - "комерцијална" .[DOUBLEPOST=1514899281][/DOUBLEPOST]

Четвртата ја глеав онака прилично stoned. Беше тешка епизода, да, посебно ради тоа што беше црно бела.Епизодата ти дава простор и време да си ја толкуваш и да имагинираш околу мистериите кои се случуваат.Тоа беше и убавината на истата. Не толку адреналинско дејство, не толку WOW моменти, туку простор да размислуваш и да го довршуваш дејството.
Така, според мене (иако ова е една од оние stoned ideas) мислам дека тие кучиња се дигитална и усовршена верзија на овие вистинските живи кучиња кои ги имаме . На почетокот прототиповите првично биле прости играчки и миленичиња (и мислам дека ради тоа се прикажаа плишаните мечиња на крајот - да се даде асоцијација дека све почнало од стадиум на кучиња-играчки) а после тоа апгрејднати биле користени као футуристички миленичиња( првично не биле убијци) и воедно биле софистициран безбедносен систем (како што денес вистинските кучиња се "безбедносен систем" за домот и куќата) пошо нели имаат систем за детектирање,отпосле почнале да испуштаат чип-локатори као шрапнели (за да го убијат оној што влегол или евентуално да го детектираат ако се дрзне да бега) и директно да убиваат крадци и сл. Подоцна, се поусовршени и поусовршени, најнови модели излагаат а-у...и почнуваат да ги убиваат луѓето :)
Пошо ако ви текнува, имаше sleep mode кучето, кога оваа беше на дрвото. Што значи дека е проектирано да "спие", баш како живо суштество. Ете уште една корелација со вистинските кучиња.
Пак ќе речам, ова е една од моите луди stoned идеи. :D
Не знам шо е муабетот со епизодата режирана од Џоди Фостер ахаах.. Мене ми беше доста океј, една од послабите епизоди сезонава ама не беше лоша

А интерпретацијава за металхед ти држи вода :)
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Јас си ги репризирам моментално па ќе ги гледам новите. Има одредени епизоди што ми оставиле огромен впечаток, т.е. не дека има некоја што не оставила. Сите имаат некоја поента... Многу потценета серија ама па тоа е што е, не сите сакаат да ја согледаат реалноста во која живеат :D
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Ги изгледав првите три од новата и да пишам што забележав нешто и во прошлата сезона - приметувате дека епизодите со британска актерска постава се класа погоре од овие американските? И рејтингот дури го вели истото. Не може едноставно Американците да го доловат мрачното како нација што прошла низ 184464 револуции и на која речиси цела филмска индустрија и се темели на пародии и критики на општеството во кое живеат. Да ги догледам и преостанатите утре и така сум болна, ќе пишам импресии :)
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.735
Поени од реакции
33.410
Тие што ме следат на LB и TVTime забележале дека дури сега ги гледам, и стварно сите епизоди се епски, ама ќе пробам некако да ги рангирам според тоа колку ми го заебале мозокот. Значи сега сум до S03E03, па само тие до сега се рангирани. Останатите 9, ќе ги додадам отпосле, ваљда полесно ќе ми биде така.

3x3 Shut Up and Dance
2x1 Be Right Back
1x3 The Entire History of You
1x2 15 Million Merits
1x1 National Anthem
3x1 Nosedive
3x2 Playtest
3x0 White Christmas
2x2 White Bear
2x3 The Waldo Moment

Сите до Playtest на листава ми беа речиси подеднакво совршени, освен можеби Nosedive и Playtest малку помалку, White Christmas и White Bear - повеќе од одлични, а The Waldo Moment добра.
 
Последно уредено:
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.735
Поени од реакции
33.410
Никогаш не сфатив зошто најбитно кај серијава е да се рангираат епизодите одма :D
Веројатно дека најтешко и речиси невозможно е. За една недела да ме праша некој, може и ќе го сменам редоследот, зависно од расположението во моментот кога ќе ги рангирам.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Nosedive да беше реалност јас ќе имав така низок рејтинг што ни вратите од Тинекс немаше да ми се отвораат. :icon_mrgr:
 

Makaron

КЕН ЛИИИИ лиду дибу даут јууууууу !!!!
Член од
16 јули 2014
Мислења
7.612
Поени од реакции
11.739
Моментално ја гледам третата сезона, ми остана уште една епизода и онака ми е, мех, хајпот дефинитивно не им е оправдан, далеку се од првата сезона.

Едина епизода која што можеби ќе ја паметам е Nosedive, дефинитивно добра обработка на тој концепт и можна иднина.

Све друго далеку подпросечно, недообработено, недокажано, избрзано со многу дупки во приказната.

Ево еден пример, зошто ако развиваат видео игра која што делува како реалност нема оние стандард показатели што ги има на компјутерски монитор, како стамина и тие ствари, ако јас играм таква игра ќе сакам да знам како стојам со статистика и уште поважно кога сум во игра а кога во реалност.

Знам дека серијава се си-фи ама немора со некои концепти да се оди во крајни граници кои одговараат само на драматичното сценарио на серијата. :toe:
 
Член од
17 октомври 2011
Мислења
13.735
Поени од реакции
33.410
3x3 Shut Up and Dance
2x1 Be Right Back
1x3 The Entire History of You
1x2 15 Million Merits
1x1 National Anthem
3x1 Nosedive
3x2 Playtest
3x6 Hated in the Nation
3x4 San Junipero
3x0 White Christmas
2x2 White Bear
2x3 The Waldo Moment
3x5 Men Against Fire
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Аркангел не знам зошто лошо котира кај сите, напротив, тука ви е коренот на цела анксиозност и плашливост кај младите на Балканот, утре потемелно. Потрудете се потемелно да ја разберете епизодата. Џоди Фостер заврши одлична работа.
 

Донев

★★
Член од
9 мај 2008
Мислења
35.549
Поени од реакции
52.342
Аркангел не знам зошто лошо котира кај сите, напротив, тука ви е коренот на цела анксиозност и плашливост кај младите на Балканот, утре потемелно. Потрудете се потемелно да ја разберете епизодата. Џоди Фостер заврши одлична работа.
И јас исто мислам :D



Иначе
https://www.buzzfeed.com/christopherhudspeth/26-easter-eggs-and-details-in-black-mirror-season-4-that?utm_term=.vo6mjdVY1#.keXADynVX
 

Kajgana Shop

На врв Bottom