Најекономично греење и ладење

Член од
13 јули 2008
Мислења
1.397
Поени од реакции
1.886
Пишува во упатството за секоја колку смее еве сега прочитав за FH35VE може 12м да има разлика во висина и 20м цевки.

А за 2-3 метри нема да има никаква разлика во реална употреба.
 
Член од
1 ноември 2013
Мислења
616
Поени од реакции
529
Koga ja uklucuvas na greenje sto se pojavuva na displejot sto model e klimata stavi slika.
Климе? дали си чул ти за зборот ЛАПЧО[DOUBLEPOST=1516652803][/DOUBLEPOST]
Енергени е ставен на Haier Tundra 18. Климата е моќна, максимално повлече 2.6KW струја. Oфицијална декларирана потрошувачка е 0.4 - 2.35 KWh.
Имам видео од климава каде што мерам COP, stand by...
мојата Gree Change 9-ka знае да повлече повеќе од 1700w, значи по твое е многу јака, како за 9-ка ??
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.584
Поени од реакции
7.373
Na koja temperatura vi se klimite mene denes mi e cel den na 28°C i nema defrost napraveno.
Ako uste sega tvojata AEZI18 (bozemska 5,5ka) so mizerni <610m3/h izduv treba da raboti na 80% ili 90% optovarenost sto se gleda po zadadena T na 28°C (od mozni 30°C) sto ke pravis koga ke zaladi na primer na -7°C???
Sam se izdavas deka ne ti gree klimata....ama ko dete nerazbiras pa ti pisi sama tastaturata i toa sto netreba da go napises.
Mesto na 28°C moite klimi sega na +2 nadvoresna se vaka podeseni 22°C i 23°C....ili za da razberes ona sto ne go nerazbiras ....na 40% rabotat moite....ili na UPOLA od tvoite za na 8metra bidat izmereni 23°C. Ako zadadam 28°C otide Termometarov na 27°C :D
Screenshot_20180122-222839.png Screenshot_20180122-222903.png
 
Последно уредено:
Член од
2 март 2017
Мислења
1.396
Поени од реакции
441
Ako uste sega tvojata AEZI18 (bozemska 5,5ka) so mizerni <610m3/h izduv treba da raboti na 80% ili 90% optovarenost sto se gleda po zadadena T na 28°C (od mozni 30°C) sto ke pravis koga ke zaladi na primer na -7°C???
Sam se izdavas deka ne ti gree klimata....ama ko dete nerazbiras pa ti pisi sama tastaturata i toa sto netreba da go napises.
Mesto na 28°C moite klimi sega na +2 nadvoresna se vaka podeseni 22°C i 23°C....ili za da razberes ona sto ne go nerazbiras ....na 40% rabotat moite....ili na UPOLA od tvoite za na 8metra bidat izmereni 23°C. Ako zadadam 28°C otide Termometarov na 27°C :D
Прегледај го приврзокот 184246 Прегледај го приврзокот 184245
Denes mi eVivax-ot na 28°C bidejki na gosti imam rodnini so malo dete plus gream 55m2 inace da nemav gosti klimata mi e na 24 °C
I namesto da se zanimavas so mene pomogni mu na covekov sto ima gree klima i za 2 meseci ima defekt pa bidi human @Strelec pomogni mu na covekov.
Zdravo, da ve zamolam za pomos, klima gree amber 12sdba, pred 2 meseci ja zemav vcera super rabotese odednash zamrzna i nema sansi da se otopi, brmci pojako motorot i javi L3 greska i se izgasna, pustav na ladenje da vrti za da otopi mrazot no nisto motorot ne se ni pali niti vrti niti otopava, stoi zamrznat, koga prebacam na greenje duva mlako 10-ina minuti i pak pojavuva L3 i se gasi, pomos?
 
Член од
2 октомври 2017
Мислења
183
Поени од реакции
330
@GT1 , дали и кај тебе хансолот прави суви дефрости овие неколку дена? Не видов на темава да е објаснето зошто се случуваат сувите дефрости, anyone?
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.584
Поени од реакции
7.373
Denes mi eVivax-ot na 28°C bidejki na gosti imam rodnini so malo dete plus gream 55m2 inace da nemav gosti klimata mi e na 24 °C
I namesto da se zanimavas so mene pomogni mu na covekov sto ima gree klima i za 2 meseci ima defekt pa bidi human @Strelec pomogni mu na covekov.
Дефектен може да бидеш само ти, а тоа кај човекот е заштита во електрониката нема везе со дефект
Помогнато е не се секирај, знае човекот кого да праша, тебе сигурно НЕ.

Баче таа твоја клима може да е за 55м2 само ако ладиш, на лето....ако надвор е 35°C а внатре да треба да биде 25°C....колку е разлика во Темп ...10°C е нели?
Ама на греење кога надвор е -7 за внатре да биде 23°C се многу повеќе температурна разлика во °C внатре-надвор...шо мислиш колку °C се ралика???....во 55м2 нема да постигне ни 20°C да извади на -7°C со таа максимална кубикажа на издув од 610м3 која е стандарден издув за 3,5ки или грејна површина од 35м2 ама никако за 55м2.
Замисли да е во 35м2 и 91м3 воздух....со 610м3 ке го сврти воздухот 6,7 пати или да заокружиме на 7 пати.
Во 55м2 со 610м3 само 4 пати ке го сврти воздухот...ами тоа баче не е исто кога имаш не 10°C туку 30°C разлика надвор-внатре :P

Бисер на денот ми е муебет со монтер....деновие највеќе поплаки имал од 5,5ки Вивакси....дефрости и непостинување температура ТОКМУ во вакви услови предимензионирани како кај Климе со уредот....50 или 55м2....3,5ки декларирани како 5,5ки(на ладење) на греење ни со 28°C зададена не постигаат да загреат на +2....колку пари толку музика.
И безброј пати е кажано на темава....ако идеш со греење со Мидеа клонови треба да земеш една единица појакa ...во случајот на Климе за 55м2 треба да земе 7Kw Виваксица за да добие 5,5ка на грееење а не само на ладење...
Климе и за 60м2 ке им ги препорача 5,5kive, оти кај него имал гости, а секој гостин +2°C крева :icon_lol:
A бре Климе...а бе со гости се намалува зададена Т не се појачува, гостинот има 36°C телесна температура, како грејно тело е во простор во кој бркаш 23 или 24°C :D

За ова смислиле и реклама да ти земат уште 20.000......прашај ги овие со FH што значи Direct/Indirect сетингот на даљинското нивно...а значи ако има луѓе и движење во просторот ке ја намалат температурата на издув и поладно ке дува климата....зашто ?....оти зрачат луѓето топлина, помагаат во греењето, па не треба толку да се грее.....јака *уда....на сите им е искључена таа опција оти им дува ладно :D
 
Последно уредено:
Член од
18 април 2014
Мислења
373
Поени од реакции
678
@GT1 , дали и кај тебе хансолот прави суви дефрости овие неколку дена? Не видов на темава да е објаснето зошто се случуваат сувите дефрости, anyone?
Потврдувам, Amberot се утепува од суви долги дифрости.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
19 декември 2014
Мислења
566
Поени од реакции
735
Ne znam za vas kaj mene toshibata vo nedelata za da postigne od 18 stepeni taka bese greeno prethodnite 2 dena bidejki nemase nikoj do 23 vo 55 m2 i trebase 5 -6 h i imase 3 defrosti .Otkoga ja postigna temperaturava rab na 21 navecer 23 denje i ima samo nautro ko programiran defrost 6-7min i mozebi navecer.
Pouka i da ne ste doma pod 20 stepeni ne stavajte:)
[DOUBLEPOST=1516688953][/DOUBLEPOST]Do sega od 04.01 do 22.01 za 18 dena smetka 3150 t.e nekade 620 kw vk.struja odprilika na klimata odi 50-60% za zal nemam merac .
 
Член од
2 март 2017
Мислења
1.396
Поени од реакции
441
Tolku si smesen toa nesto neverovatno Vivax-ot AEZI mnogu retko pravi defrosti a toa okolu temperaturata morav na 28°C da ja stavam klimata bidejki se rabotese za malo dete i plus ne prestojuvase vo prostorijata kade sto e klimata tuku vo sosednata prostorija povtoruvam iako vcera recisi cel den bese na 28°C defrost ne napravi taka da tvoeto citiranje deka vivax e lider vo defrosti e smesno za tvoja informacija lider vo gefrosti e gree hansol
Vcera isto bese priatelov sto ima gree LCLH i vika ne mozam da se stoplam ja uklucil klimata i vika na 40min pravi defrostibod po 10min duva ladno taka da za defrosti podobro kutisi ne se brukaj
Lider na defrosti e gree.
Дефектен може да бидеш само ти, а тоа кај човекот е заштита во електрониката нема везе со дефект
Помогнато е не се секирај, знае човекот кого да праша, тебе сигурно НЕ.

Баче таа твоја клима може да е за 55м2 само ако ладиш, на лето....ако надвор е 35°C а внатре да треба да биде 25°C....колку е разлика во Темп ...10°C е нели?
Ама на греење кога надвор е -7 за внатре да биде 23°C се многу повеќе температурна разлика во °C внатре-надвор...шо мислиш колку °C се ралика???....во 55м2 нема да постигне ни 20°C да извади на -7°C со таа максимална кубикажа на издув од 610м3 која е стандарден издув за 3,5ки или грејна површина од 35м2 ама никако за 55м2.
Замисли да е во 35м2 и 91м3 воздух....со 610м3 ке го сврти воздухот 6,7 пати или да заокружиме на 7 пати.
Во 55м2 со 610м3 само 4 пати ке го сврти воздухот...ами тоа баче не е исто кога имаш не 10°C туку 30°C разлика надвор-внатре :P

Бисер на денот ми е муебет со монтер....деновие највеќе поплаки имал од 5,5ки Вивакси....дефрости и непостинување температура ТОКМУ во вакви услови предимензионирани како кај Климе со уредот....50 или 55м2....3,5ки декларирани како 5,5ки(на ладење) на греење ни со 28°C зададена не постигаат да загреат на +2....колку пари толку музика.
И безброј пати е кажано на темава....ако идеш со греење со Мидеа клонови треба да земеш една единица појакa ...во случајот на Климе за 55м2 треба да земе 7Kw Виваксица за да добие 5,5ка на грееење а не само на ладење...
Климе и за 60м2 ке им ги препорача 5,5kive, оти кај него имал гости, а секој гостин +2°C крева :icon_lol:
A бре Климе...а бе со гости се намалува зададена Т не се појачува, гостинот има 36°C телесна температура, како грејно тело е во простор во кој бркаш 23 или 24°C :D

За ова смислиле и реклама да ти земат уште 20.000......прашај ги овие со FH што значи Direct/Indirect сетингот на даљинското нивно...а значи ако има луѓе и движење во просторот ке ја намалат температурата на издув и поладно ке дува климата....зашто ?....оти зрачат луѓето топлина, помагаат во греењето, па не треба толку да се грее.....јака *уда....на сите им е искључена таа опција оти им дува ладно :D
 
Член од
27 септември 2017
Мислења
68
Поени од реакции
126
KOLKU PARI TOLKU MUZIKA, ha?
Jasno li e sega zosto TESHIBA(i ostali kvalitetni klimi) e tolku kolku sto e, HA?
 

GT1

Член од
14 февруари 2016
Мислења
1.145
Поени од реакции
1.207
20180118_204913.jpg
@GT1 , дали и кај тебе хансолот прави суви дефрости овие неколку дена? Не видов на темава да е објаснето зошто се случуваат сувите дефрости, anyone?
Хансолот е кај моите и оваа година не го следам нешто посебно а и немам време само запишувам потрошувачка. другарми @ante1 го има дома (во сличен простор како кај мене) и може.да го прашаш што те интересира.
 
Последно уредено:
Член од
11 јануари 2011
Мислења
121
Поени од реакции
114
Потврдувам, Amberot се утепува од суви долги дифрости.


Sent from my iPhone using Tapatalk
Да не сте грешка со дефростиве суви и долги? Сигурни сте дека е дефрост? Колку е потрошувачката при овие суви дефрости?
 
Член од
2 октомври 2017
Мислења
183
Поени од реакции
330
Потврдувам, Amberot се утепува од суви долги дифрости.
Sent from my iPhone using Tapatalk
Да не сте грешка со дефростиве суви и долги? Сигурни сте дека е дефрост? Колку е потрошувачката при овие суви дефрости?

Јас не знам дали е тоа нормално. Сув дефрост, не можам да најдам објаснување за него, има ли англиски термин или ние го измисливме? Затоа ни треба корисничко искуство од другите, да знаеме дали и кај нив се случува. Изминативе недели температурите беа 2-12 и ретко правеше дефрости, а кога ги правеше изменувачот беше целиот бел (замрзнат), што е услов за дефрост. Но штом температурите паднат под 0 прави дефрости на сув изменувач.

Хансолот е кај моите и оваа година не го следам нешто посебно а и немам време само запишувам потрошувачка. другарми @ante1 го има дома (во сличен простор како кај мене) и може.да го прашаш што те интересира.
Фала. @ante1, @Huddle , @Sass , @Chicco69 какво е вашето искуство по ова прашање?
 

GT1

Член од
14 февруари 2016
Мислења
1.145
Поени од реакции
1.207
Јас не знам дали е тоа нормално. Сув дефрост, не можам да најдам објаснување за него, има ли англиски термин или ние го измисливме? Затоа ни треба корисничко искуство од другите, да знаеме дали и кај нив се случува. Изминативе недели температурите беа 2-12 и ретко правеше дефрости, а кога ги правеше изменувачот беше целиот бел (замрзнат), што е услов за дефрост. Но штом температурите паднат под 0 прави дефрости на сув изменувач.



Фала. @ante1, @Huddle , @Sass , @Chicco69 какво е вашето искуство по ова прашање?
Vo vrska so defrostite baraj od @tzlatko postovi ima pisano zosto kako se ke ti stane.pojasno.
Hansolot ako ne go forsiras ako go rabotis na auto fan i ne go isklucvas defristite se retki.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom