Најекономично греење и ладење

Член од
27 септември 2017
Мислења
68
Поени од реакции
126
Јас не сум од Тие како што можеш и уназад да прочиташ имам и Даикин, Тошиба, Мидеа и Грее.

Од сите сум задоволен освен што Тошибата ми е у гаража спакувана и чека боља времена за Надворешна Електроника.

Така да ако барем малце сме објективни треба да допринесеме на форумов со објективни извештаи од нас корисниците а Еуровент си е Еуровент од кај да знам дека истиот за големи пари не штампа сертификати кој немаат везе со реалноста и штитат определен бренд или брендови...
predpostavuvam deka ne si kako niv no se namesti kako topka na penaltik zatoa i ti replicirav. Ubavo e da se spodeli iskustvo, no ovde retko koj spodeluva a da ne bide ismean.
 

RR2

Член од
11 декември 2017
Мислења
44
Поени од реакции
87
predpostavuvam deka ne si kako niv no se namesti kako topka na penaltik zatoa i ti replicirav. Ubavo e da se spodeli iskustvo, no ovde retko koj spodeluva a da ne bide ismean.
Јас незнам за каква топка праиме муабет. Со тоа што јавно повикувам на групно мерење јас не се кријам од никого ниту па што сум и што работам а гледаш и каде живеам за разлика од тебе и останатите што избегнувате соочување со вистината....

Да не случајно испадне мојата Мидеа или Амбер да се подобри од Скапо платените па да се изнасмееме онака заеднички ама некој ке плаче :)
 
Член од
28 февруари 2017
Мислења
2.770
Поени од реакции
2.682
Јас незнам за каква топка праиме муабет. Со тоа што јавно повикувам на групно мерење јас не се кријам од никого ниту па што сум и што работам а гледаш и каде живеам за разлика од тебе и останатите што избегнувате соочување со вистината....

Да не случајно испадне мојата Мидеа или Амбер да се подобри од Скапо платените па да се изнасмееме онака заеднички ама некој ке плаче :)
Значи рецептот е : Купи ефтина клима, ако се погоди да е над очекувањата, супер сум ги зае** овие што купиле скапа!
Ако пак и не е нешто особено: Епа и ефтина си беше, не е страшно!
 

RR2

Член од
11 декември 2017
Мислења
44
Поени од реакции
87
Значи рецептот е : Купи ефтина клима, ако се погоди да е над очекувањата, супер сум ги зае** овие што купиле скапа!
Ако пак и не е нешто особено: Епа и ефтина си беше, не е страшно!
Друже немој со муабети за мали деца ако се погоди така тие по дома да ги учиш... јас имам и скапа клима т.е 2 и не мислам дека сум се заеб.... само сакам тука да има објективност во сите ваши субјективни постови очигледно нема такви на форумов :(
 
Член од
13 август 2013
Мислења
1.040
Поени од реакции
2.041
Јас незнам за каква топка праиме муабет. Со тоа што јавно повикувам на групно мерење јас не се кријам од никого ниту па што сум и што работам а гледаш и каде живеам за разлика од тебе и останатите што избегнувате соочување со вистината....

Да не случајно испадне мојата Мидеа или Амбер да се подобри од Скапо платените па да се изнасмееме онака заеднички ама некој ке плаче :)
Ocigledno ne go pratis forumov dolgo i izvlekuvas mnogu gresni zaklucoci.
Vecinata na forumov se najobicni korisnici na najrazlicni modeli i samo spodeluvaat subjektivni impresii za svoite klimi. Najnormalno e da si go falat svojot izbor no problemot nastana koga clenovi povrzani so odreden brend (najdirektno vo prodazbata i distribucijata) pocnaa da gi omalovazuvaat i vregat clenovite koi eve ke go pofalat svojot ured. Em sto vregat sirat i dezinformacii i plasiraat nevistini na sekoj mozen nacin, samo i samo da gi ostvarat svoite bedni nameri.
 
Член од
28 февруари 2017
Мислења
2.770
Поени од реакции
2.682
http://setec.mk/index.php?route=product/product&path=10169_10170_10172&product_id=70438
Што мислите за греење на 40 квадратна просторија?
Има некој искуство ? Позитивности/негативности?
Јас имам на работа 3,5 ка , малку постар модел од овој ама во таа класа!
27 квадрати со 12-14 м2 фронтален излог , останатите три страни и таванот мање више греени , ги грееше ок со гасења во 5 попладне и палење 7,30 насабајле.
Сега е во 20 м2 , гајле си нема.
Ако ти работи постојано мислам дека ќе нема проблеми ама сепак зависи колку загуби имаш.
Генерално, многу задоволен од климата.
 
Член од
16 април 2014
Мислења
7.165
Поени од реакции
11.294
За дома ми е.Си опремував соба која што е +/- 40м2.Имам една тарасна врата со пенџере.Таванска соба.Само доколку купам ваква очекувам стварно да затопли,не колку ради реда и да треба да сум наоблечен цело време.
Колку денари на сат би трошела?Ептен појма немам од цена на КВ и колку би трошела.
@Che59
 
Член од
13 август 2013
Мислења
1.040
Поени од реакции
2.041
За дома ми е.Си опремував соба која што е +/- 40м2.Имам една тарасна врата со пенџере.Таванска соба.Само доколку купам ваква очекувам стварно да затопли,не колку ради реда и да треба да сум наоблечен цело време.
Колку денари на сат би трошела?Ептен појма немам од цена на КВ и колку би трошела.
@Che59
Eve ti servisno razgledaj si
https://www.climamarket.bg/wp-content/uploads/SM-CS-KE25-50TKE-CU-KE25-50TKE.pdf
 
Член од
28 февруари 2017
Мислења
2.770
Поени од реакции
2.682
За дома ми е.Си опремував соба која што е +/- 40м2.Имам една тарасна врата со пенџере.Таванска соба.Само доколку купам ваква очекувам стварно да затопли,не колку ради реда и да треба да сум наоблечен цело време.
Колку денари на сат би трошела?Ептен појма немам од цена на КВ и колку би трошела.
@Che59
Ако ти е таванска собата , по дифолт имаш ставено добра изолација над неа и странично.
Важен е и моментот дали одоздола под вас некој живее и топли, тоа би помогнало многу.
Мојот колега од работа на сличен простор ама одоздола живеат нивните се справува со Вивакс 3,5.
Ќе троши колку ќе ја напињаш;) ама рачунај некои додатни 3500 денари на сметката за струја.
Ако имаш добра изолација може и помалку.
 

RR2

Член од
11 декември 2017
Мислења
44
Поени од реакции
87
Ocigledno ne go pratis forumov dolgo i izvlekuvas mnogu gresni zaklucoci.
Vecinata na forumov se najobicni korisnici na najrazlicni modeli i samo spodeluvaat subjektivni impresii za svoite klimi. Najnormalno e da si go falat svojot izbor no problemot nastana koga clenovi povrzani so odreden brend (najdirektno vo prodazbata i distribucijata) pocnaa da gi omalovazuvaat i vregat clenovite koi eve ke go pofalat svojot ured. Em sto vregat sirat i dezinformacii i plasiraat nevistini na sekoj mozen nacin, samo i samo da gi ostvarat svoite bedni nameri.
Фала на инфо. Јас сеуште не сум ги запазил кој е кој ама некако колективно ми изгледа субјективноста!!!!
 
Член од
5 октомври 2016
Мислења
95
Поени од реакции
407
Абе друже, колегата не знае цена на киловат струја, а ти му нудиш сервисно. :LOL:
Благодарност од мене, си го ставив во колекција. ;)

@Aleksandar91
18000 btu или 5 KW клима во добро изолиран простор може да биде предимензионирана, а тоа не е добро, и покрај тоа што на форумов преовладува мислење, појако = подобро.
Конкретниот модел и не е врв во својата класа
Panasonic.PNG
Можеш да ги погледнеш и овие две клими:
https://klimi.mk/product.php?id=249
https://klimi.mk/product.php?id=192
Двете се моќни 3.5KW, со одличен (S)COP, имаат одлична резерва да работат и на многу ниски температури, но и да бидат штедливи. Според мене тие се најдобар избор во таа ценовна класа, на крајот сепак ти ќе си одлучиш. Линковите се чисто информативни, најдобро да си ги купуваш директно од увозниците и да се ценкаш за плаќање во кеш (рачунај дека ќе симнеш 5 - 10%).

Што и да одбереш, нека ти е со среќа. Греењето на клима е голем чекор во вистински правец. Внимавај и која фирма за монтажа ќе ја одбереш, тоа е некогаш и поважно од изборот на клима. Моја препорака е @kodus - доктор специјалист за монтажа. ;)

Допуна:
Еве едно корисничко искуство за 50-ина квадрати (очигледно добро изолиран) стан, што сега го видов:
ломо.PNG
 
Последно уредено:
Член од
2 март 2017
Мислења
1.396
Поени од реакции
441
http://setec.mk/index.php?route=product/product&path=10169_10170_10172&product_id=70438
Што мислите за греење на 40 квадратна просторија?
Има некој искуство ? Позитивности/негативности?
Moj predlog za klimi inverter https://klimi.mk/product.php?id=261
Ili https://klimi.mk/product.php?id=231
Sepak toj model na panasonic mislam deka bi bil po slab od ovi sto jas ti gi predloziv najubavo ti donesi odluka i so kolkav budzet raspolagas odnosno do kolku pari bi odvoil za da kupis inverter klima.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom