Најекономично греење и ладење

Член од
2 октомври 2017
Мислења
183
Поени од реакции
330
@Strelec ,

Не ми е јасен твојот однос, сега почна и да ме навредуваш? Кога дојдов на форумов забележав дека повеќето членови не те сакаат тебе ни брендот што го браниш, но јас не сакав да ја читам историјата зошто е тоа така, затоа што немам 2 месеци за да прочитам 700 страни, од кои 650 се карање. Сепак се осврнав на бројките, направив споредба и пак го купив брендот што на хартија нуди најмногу за парите иако овде не е многу популарен. Потоа се откри дека ти си вработен во Грее МК и дека тројцата членови што ги 'бранат' Грее климите се исти човек со иста IP адреса, од продавницата на ГрееМК, но тогаш веќе ја имав купено климата. Нејсе, ни тоа многу не ми смета, си правиш реклама, фирма водиш, леб вадиш, ок е те разбирам. Не ми смета затоа што јас верувам само во бројките и фактите. Кај мене никаква реклама не делува, јас на избори не гласам. Впрочем јас не го зедов Хансолот затоа што ти го фалеше и бранеше но затоа што мислев дека за тие пари е најдобра според тестови и спецификации што ги најдов на интернет.

Ти некулутурно, не ми одговори на приватната порака што уредно ти ја пратив, а сега ја објави на форум? Приватни пораки не смеат да се објавуваат јавно и тоа обично на сите форуми носи траен бан. Не дека имам нешто да кријам, но тоа едноставно е некоректно. @Branchez реагирај те молам.

Пред неколку дена поставив прашање до @Gree info што мисли за мојот уред, дали е во ред работата на климата што детално ја опишувам, посебно ме интересираа дефростите на нула степени. Одговор сеуште не добив. Зошто?

Jaс и моите 40.000 денари? Ова ми делува потценувачки, зошто таков однос со постоечките корисници?

Податокот за фреон го барав за да го ставам во потпис. Заради обично невнимание (грешка) не го видов, но кратко потоа го видов и како што гледаш во потписот стои тој податок, значи сум го регистрирал и евидентирал.

Убав читај ги моите постови за мерење, пишува кога и колку повлекува и која е температура на издув.

Јас сум премногу трпелив, не се јавив во ГрееМК да се пожалам затоа што сеуште мислам дека климата може да е во ред. Од почит и коректност спрема Грее МК не се јавив да ве алармирам, додека не добијам јасни податоци кои би говореле дека има некаков проблем со климата. Иако сите членови ургираат да го направам тоа, јас имам обзир према фирмата ГрееМК и се однесувам професионално, затоа што знам дека имате полни раце работа и не сакам да ве алармирам додека не се осигурам дали климава се однесува нормално или не. Стварно сум изненаден од твојот однос дека сега наводно треба да го викнам сервисот a немало никогаш да го викнам? Дојдете утре ако сте заинтересирани, слободно.

Ти никогаш не се изјасни дали е во ред да прави дефрости, дали е во ред измерениот COP и максимална, како да го натерам уредов да работи на максимална потрошувачка 20 минути за да измерам максимален издув. Ни ти, ни @Gree info.


Еве ги документите од мојата Грее единица.
 

Attachments

Последно уредено:
Член од
2 март 2017
Мислења
1.396
Поени од реакции
441
nadvoresnite zidovi se so 20blok i 10cm stiropol,a zidovite pomegju stanovite se so 10+5+10(blok+tervol+blok),a stanot e vaka eden hodnik od kade se delat 2 detski sobi, 1 spalna i dnevna so trpezarija i kujna
Vo dnevna 5.5kw 18btu vo detskite sobi 2.5kw klimi predog za vo dnevna DAIKIN ili PANASONIC a za vo detskite sobi HAIER 2.5kw 9btu
Ova se moj predlozi sporedi si poveke mislenja i odluci si pozz
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.584
Поени од реакции
7.373
Ајде дилерчиња на Тошиба/КАриера/Мидеа/Вивкас и остали, каде е коментарот....Мукла, кјутите....
А бре 35 Дефроста за 48саата на 20Ц зададена се 1,3дефроста на саат.
Замисли на 25 или 30 зададена колку дефроста ке направи, уствари се прашувам и дали климата повеќе ќе работи или повеќето од времето ке биде во дефрост :D
Ако еден Даисекаи прави Дефрости на 45мин, замислете колку често дефрости прави Сузуми или Виваксo на Климе :)
А на Климе еве ја ке му купам Термометар со Сонда за атер на темава и МАКвент, 200ден нека идат у ветар ама да се расчистиме колку степени вади фалениот Вивакс на Климе што на секоја страна од темава го спомиња и фали :)
Климе пиши адреса у ПП кај да ти го достават термометарот со сонда.
Toshiba-Airflo.jpg
 
Член од
13 јули 2008
Мислења
1.397
Поени од реакции
1.886
@nino Парапетна исто троши како обична, само подобро го загрева долниот дел од собата зошто се монтира ниско. И ѕидна да ја монтираш пониско ќе загрева подобро.

Потрошњата на климите се рачуна како најлошо некаде околу 2.5 пати помалку од електрично греење како панелки, калорифери, кварцни, електричен котел и слично. А може и до 5-6 пати поефтино да оди. Зависи од климата и зависи од објектот.

Значи ако на струја си давал рецимо за станот 10000 со клими би дошло некаде 4000 денари максимум. Ако ти доаѓало 20000, сега ќе е грубо 8000 максимум. За истата топлина што си ја имал да ја добиеш. Земаме 250% ефикасност. А обично повеќето инвертери имаат повеќе од 250% во просек, па и 500% имаат некои. А и зависи од надворешната температура еве оваа зима е потопла и ем помалку топлина е потребна за станот, ем повисока ефикасност се добива од климите. Оваа година ретко која клима ќе извади испод 350% ефикасност зошто под 0 скоро и да немаше моменти.
 
Член од
2 март 2017
Мислења
1.396
Поени од реакции
441
Ајде дилерчиња на Тошиба/КАриера/Мидеа/Вивкас и остали, каде е коментарот....Мукла, кјутите....
А бре 35 Дефроста за 48саата на 20Ц зададена се 1,3дефроста на саат.
Замисли на 25 или 30 зададена колку дефроста ке направи, уствари се прашувам и дали климата повеќе ќе работи или повеќето од времето ке биде во дефрост :D
Ако еден Даисекаи прави Дефрости на 45мин, замислете колку често дефрости прави Сузуми или Виваксo на Климе :)
А на Климе еве ја ке му купам Термометар со Сонда за атер на темава и МАКвент, 200ден нека идат у ветар ама да се расчистиме колку степени вади фалениот Вивакс на Климе што на секоја страна од темава го спомиња и фали :)
Климе пиши адреса у ПП кај да ти го достават термометарот со сонда.
Прегледај го приврзокот 182339
Mojov vivax aezi sto tebe definitivno izgleda ti smeta ne napravil defrost veke 5 dena po red ti izgleda ne mozes da se pomiris so faktot deka vivax e soliden za cena vs kvalitet i deka e BEST BUY award
A za termometar veruvaj od tebe ne bi zemal nisto mene odlicnio me gree vivax-ot koga ke sum pri pari ke zemam infracrven termometar
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
Ајде дилерчиња на Тошиба/КАриера/Мидеа/Вивкас и остали, каде е коментарот....Мукла, кјутите....
А бре 35 Дефроста за 48саата на 20Ц зададена се 1,3дефроста на саат.
Замисли на 25 или 30 зададена колку дефроста ке направи, уствари се прашувам и дали климата повеќе ќе работи или повеќето од времето ке биде во дефрост :D
Ако еден Даисекаи прави Дефрости на 45мин, замислете колку често дефрости прави Сузуми или Виваксo на Климе :)
А на Климе еве ја ке му купам Термометар со Сонда за атер на темава и МАКвент, 200ден нека идат у ветар ама да се расчистиме колку степени вади фалениот Вивакс на Климе што на секоја страна од темава го спомиња и фали :)
Климе пиши адреса у ПП кај да ти го достават термометарот со сонда.
Прегледај го приврзокот 182339
Ne znam tie novite tosibi so tezgerinja se, ama eve mojov praistoriski inverter toshiba 12ka so r22 na 23c ko so veke kazav ne sum go cul defrost da napravi, na 30c da kazeme ednas na saat a mozebi i na podolg period i toa samo sabajle, denta ne pravi. E pa edna rabota, na nego pisuva made in japan, ne e prc malezija i sl.
Ne mi se veruva da idat u rikverc, novite klimi bi trebalo da se podobri.
 
Последно уредено:
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.479
Поени од реакции
2.770
Vidi ja ne rekov deka gree ne se kvalitetni kvalitetnise kako site drugi kineski klimi ( a ne kako sto gi favoriziraat odredeni clenovi na forumov deka gree se pokvalitetni i od Toshiba i sl )
Za razlika od gree vivax ima mnogu pomalku defekti fabricki greski i slicno citajki gi forumov ke voocis deka sekoja 4 ta klima od gree e so nekoj defekt fabricki greski i slicno

Za razlika od gree za vivax klimite ima mnogu pomalku poplaki vo odnos na slab kompresor defekti kalo sto se kaj gree
Eve mojot primer imam aezi vivax da receme najslabiot model neli i naevtin e sega iako e prilicno evtin rabotata si ja vrsi odlicno retko pravi defrosti gree odlicno ( nemam termometar so sonda za da uzmeram izduv ) ama odluco si gree a primer Hansolot iako e prilicno skapa i ( prefalena ) klima ima barem 5 poplaki na forumov za toj model taka da neznaci nesto ako e poskapo deka e i pokvalitetno jas za 31.500den od aezi-vo sum ptezadovolen poveke ne ni mozam da ocekuvam[DOUBLEPOST=1514117657][/DOUBLEPOST]
Fala na usluga :D pozz i dolgo da sluzi klimava :)
Neznam od kaj ti e zaklucokov.Bidi siguren deka imas totalno pogresna inforamcija. KLIMITE NA VIVAX ODKOGA SE PROIZVEDUVAAT VO MIDEA, IMAAT STRASNO MNOGU POPLAKI ZA KVALITETOT. DALI TI IMAS NEKOJ BENEFIT OD TOA DA IM GO OPRAVIS IMIDZOT, SIGURNO E DEKA E A TAKA, DILERITE....SERVISERITE GO POTVRDUVAAT TOA.
 
Член од
2 март 2017
Мислења
1.396
Поени од реакции
441
Neznam od kaj ti e zaklucokov.Bidi siguren deka imas totalno pogresna inforamcija. KLIMITE NA VIVAX ODKOGA SE PROIZVEDUVAAT VO MIDEA, IMAAT STRASNO MNOGU POPLAKI ZA KVALITETOT. DALI TI IMAS NEKOJ BENEFIT OD TOA DA IM GO OPRAVIS IMIDZOT, SIGURNO E DEKA E A TAKA, DILERITE....SERVISERITE GO POTVRDUVAAT TOA.
Jas nisto ne tvrdam monterot koj mi ja montirase aezi mi kaza deka vivax se odlicni i koga bile so gree i sega koga se so midea i od moevo 2 godisno iskustvo se uveriv deka stvarno e ok klima za dadenite pari
Pozz
 
Член од
27 септември 2017
Мислења
68
Поени од реакции
126
Ајде дилерчиња на Тошиба/КАриера/Мидеа/Вивкас и остали, каде е коментарот....Мукла, кјутите....
А бре 35 Дефроста за 48саата на 20Ц зададена се 1,3дефроста на саат.
Замисли на 25 или 30 зададена колку дефроста ке направи, уствари се прашувам и дали климата повеќе ќе работи или повеќето од времето ке биде во дефрост :D
Ако еден Даисекаи прави Дефрости на 45мин, замислете колку често дефрости прави Сузуми или Виваксo на Климе :)
А на Климе еве ја ке му купам Термометар со Сонда за атер на темава и МАКвент, 200ден нека идат у ветар ама да се расчистиме колку степени вади фалениот Вивакс на Климе што на секоја страна од темава го спомиња и фали :)
Климе пиши адреса у ПП кај да ти го достават термометарот со сонда.
Прегледај го приврзокот 182339
A civo korisnicko iskustvo e ova? Tvoe? Napravi merenja kako za amberot sto napravi pa posle plukaj po drugi dilercinja. A vo meguvreme ne citaj megu redovi iskustva spodeleni za nekolku hansola tuka, tuku vnimatelno procitaj sto kazuvaat korisnicite.
 
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.479
Поени од реакции
2.770
Прв пресек на греење со инвертери од 17.12 до 24.12 , каде падна и најладниот период од оваа сезона.
За 7 дена потрошени се 351 киловат вкупно 179 евтина 172 скапа струја.
Греани се вкупно 63м2 во куќа со 11 пвц прозори, со фасада .
Две клими Daikin 3,5 ка и Mitsubishi SF 50 плус во една мала соба маслен радијатор кој се вклучува при ефтина тарифа повремено, мерач имав само на првиот пошто приклучокот на вториот е на лошо место за мерач т.е. би бил невидлив за контроли.
Мерачот покажуваше дека Daikin от работи просечно со 0,5 до 0,6 кв/ч.
Не е битно тоа многу, целосно излегува дека за месец сметката би била 6850-7000 денари, минус 2500-2800 денари на останатите потрошувачи, за греење би било 4200-4500 денари.
Му доаѓа нешто повеќе од 1 м3 дрва што реално и ги трошев до лани.
Сума сумарум , јас сум задоволен, дури и презадоволен! Нема цепење, носење, складирање, труење и ред други ње за иста цена.
Очекувам во преодните периоди и да е поисплатливо, чисто ради факторот што можеш да си ја регулираш температурата, што со дрва е малку потешко.
Ova ne e ok. So 3 klimi prostor od 65m2 ......? Nesto ne e ok, u uste zadovoen. Jas gream 70m2 + , so edna klima, temperatura koja sakam mozam da ja postiganam. Tvoeto ne e ic za falenje...za sramota e.
 
Член од
19 декември 2014
Мислења
566
Поени од реакции
735
Skoro isto odnesuvanje ima i kaj mene toshibata suzumi ras 16 do sega denes vcera zavcera koga e cisto vremeto na zadadeni 24 stepeni ima samo eden defrost nautro kako programiran i tolku.
Koga bese maglata pred edna nedela imase defrosti na otprlika 2 h znaci 10 defrosti ne 35.Ova e vo Mkd Skopje Lisice ne vo Finska ili u Tunguzija.
 
Член од
8 ноември 2017
Мислења
2.479
Поени од реакции
2.770
@Strelec што имаш толку многу против селотејпот? Без гајле, ќе направам деновиве тестови без селотејп. Не сум лаик, не донесувам избрзани одлуки, иако досега резултатите не се сјајни, ќе почекам на мерачите без селотејп. Општото мислење на форумов е дека сум многу трпелив и требаше 100 пати да викнам сервис да ја видат климата. Но не викам сервис без повеќе направени тестови. Веќе не верувам на туѓи 'мерења' на интернет што нит сме ги виделе а којзнае кој ги финансирал. Имаме мерачи за мерење температура, можеме да измериме максимален издув, температурна разлика и потрошена енергија, можеме да пресметаме COP. Ние корисниците сме еурвент на форумот.

Голем проблем во нашава средина е што монтерите инсталираат, уклучуваат клима, работи, чао пријатно. Треба продажба тоа поинаку да го среди. Сервисниот тим треба при инсталација да поседи 2-3 часа и да направи некакви мерења. Тоа во МКД не се случува.
Naucniku....na izduv 47C so salotejp....nema potreba da doaga servis od GREE....kimata raboti TOP. Bidi sreken sto ja imas taa klima. Mislam deka dodeka ne gi dobies sondite naracani od Kina da ne se javuvas veke. Uzivaj i grej se so GREE.[DOUBLEPOST=1514143841][/DOUBLEPOST]Edno sto e mnogu interseno vo poslednivava godina, site zborat samo za GREE. Podobra reklama nema...dali e ``loso`` ili dobro. Veke site stanavte dileri na GREE...sakala ili nekele. Stom se zbori za nekoj toklu mnogu....sigurno ima nesto.
 
Последно уредено:
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.584
Поени од реакции
7.373
Skoro isto odnesuvanje ima i kaj mene toshibata suzumi ras 16 do sega denes vcera zavcera koga e cisto vremeto na zadadeni 24 stepeni ima samo eden defrost nautro kako programiran i tolku.
Koga bese maglata pred edna nedela imase defrosti na otprlika 2 h znaci 10 defrosti ne 35.Ova e vo Mkd Skopje Lisice ne vo Finska ili u Tunguzija.
Ovaa od 5,5Kw bese tvojava ili kolku KW e ? Na VTT nemaat mereno 5,5ki ;)
Eve ti ja Suzumi na edno rangiranje od Nordijcite....na posledno mesto 100to i 99to mesto od 100, shkart neviden, zamisli i nekoja Jula e podobra od niv :D
Suzumka.jpg
 
Последно уредено:
Член од
28 февруари 2017
Мислења
2.770
Поени од реакции
2.682
Ova ne e ok. So 3 klimi prostor od 65m2 ......? Nesto ne e ok, u uste zadovoen. Jas gream 70m2 + , so edna klima, temperatura koja sakam mozam da ja postiganam. Tvoeto ne e ic za falenje...za sramota e.
Читај батка, 2 клими не 3!
Остај радијаторот он дали работел 5-6 саата таа недела.Таков ми е распоредот не можам да рушам ѕидови.
Плус е куќа до река, надвор има побајаги влажност во воздухот. Исто имам доста загуби, бочно . Таванот е ок.
Е сега ти можеш и 200 квадрати да си грееш, не ти сметам јас.
Јас си направив математика и мене ми е Ок.
 
Член од
2 октомври 2017
Мислења
183
Поени од реакции
330
Naucniku....na izduv 47C so salotejp....nema potreba da doaga servis od GREE....kimata raboti TOP. Bidi sreken sto ja imas taa klima. Mislam deka dodeka ne gi dobies sondite naracani od Kina da ne se javuvas veke. Uzivaj i grej se so GREE.[DOUBLEPOST=1514143841][/DOUBLEPOST]Edno sto e mnogu interseno vo poslednivava godina, site zborat samo za GREE. Podobra reklama nema...dali e ``loso`` ili dobro. Veke site stanavte dileri na GREE...sakala ili nekele. Stom se zbori za nekoj toklu mnogu....sigurno ima nesto.
Ова како официјален преставник на Грее МК го кажуваш? Дали е ова официјален одговор?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom