Најекономично греење (затоплување)

Член од
2 март 2017
Мислења
1.396
Поени од реакции
441
Таа и за џабе да ја даваат не ви треба. :D


Sent from my Redmi Note 3 using Tapatalk
Podobro najslaba klima otkolku greenje i truenje so drva !
Tolku e zagaden vozduhov sto ne se disi zalno za malive decinja sto disat vakov otrov ova ne e vozduh otrov e !!!
90% od zagadeosta e od greenje na drva jaglen otpad !!!
 
Член од
28 февруари 2017
Мислења
2.770
Поени од реакции
2.682
Има ли некој овде график на загаденоста на воздухот во Скопје за цела година?
Зошто мене ми се чини дека и летово имавме висок степен на загаденост?
Иако пола народ беше дома( по родните села) , на одмор и никој не се грееше на дрва!
 
Член од
1 ноември 2013
Мислења
616
Поени од реакции
529
Тоа тек треба да се види дали е така. На ова време Хансол прави чести дефрости, како ли ќе биде на -10, ќе каже времето, но малку сум скептичен во способноста да грее на многу ладно.
лани имаше -15с. во моето место 2-3 дена, Gree Change 9-ka грееше 20м2 на 22с. со потрошувачка од 350-400w. Можеш да замислиш мојата клима да ти ја дадам колку би трошела кај тебе ??
максимумот и е 1670w што може да потегне
 
Член од
10 јуни 2008
Мислења
470
Поени од реакции
852
Да не има проблем сензорот за температура на надворешната единица, најниско што покажува е 0. Не оди под 0 (нула).
Нема никаков проблем сензорот е залепен на кутијата од надворешната и најниско што покажува е 0. После дефрост види ќе ти покажи 5-6 степени, а надоворешната температура е многу пониска пример -5.
 
Член од
5 октомври 2016
Мислења
95
Поени од реакции
407
И јас како @omlet13m се посомневав во надворешната сонда на Хан Соло. :)
Рано сабајлево на accuweather кажуваше -5C, а Хансолот 0C. Извадив живин термометар на тераса, го пратев скоро еден час ( од 5 - 6h) и најниско што покажа беше 1C. Ова ми е втор таков тест (во првиот accu -6C, Hansol 0C, живин термометар на тераса 0C).

Едно се измерени температури на Зајчев Рид и Аеродром Петровец, друго во вашата непосредна околина (стан, куќа)...

Стигна и сметката за струја за месец Ноември, 4650 ден. Стандардна потрошувачка во летниот период е 1350 - 1500 ден, значи остатокот е за греење. Имам соба + кујна (22 м2) која е покриена со термо печка 5 KW (што се полни од 22-07h) и (вкупни) 29 м2 што ги покрива Хан Соло, монтиран на 13.11. До 13 работеше Termor панелка во собата од 16 м2, ходникот и бањата беа оставени на милост и немилост, значи беа ладни. Повеќе инфо тука.

Пресудете сами колку евтино или скапо ме чинело греењето во стара куќа без изолација и со стари дрвени прозорци/влезна врата.
 
Последно уредено:
Член од
19 декември 2014
Мислења
566
Поени од реакции
735
Pa ne e bas evtino jas gream vo kuka okolu 52-53 m2 so klimava preku den navecer panel vo spalna plus panel vo kupatilo 5m2 12h plus sushara non stop t.e struja koja mi odi za drugi potrebi e okolu 2000 vkupno 4100 den
 
Член од
15 јуни 2017
Мислења
62
Поени од реакции
95
И јас како @omlet13m се посомневав во надворешната сонда на Хан Соло. :)
Рано сабајлево на accuweather кажуваше -5C, а Хансолот 0C. Извадив живин термометар на тераса, го пратев скоро еден час ( од 5 - 6h) и најниско што покажа беше 1C. Ова ми е втор таков тест (во првиот accu - -6C, Hansol 0C, живин термометар на тераса 0C).
А дали имате видено во упатството што пишува бидејки кај мене има ваква забелешка.

upload_2017-12-11_22-40-18.png
 
Член од
2 март 2017
Мислења
1.396
Поени од реакции
441
Imam slusnato deka nekoj inverter modeli na Toshiba i koga pravat defrost prodolzuvaat so greenje ne prestanuva greenjeto ( duvanjeto ) kako ke drugite klimi inverteri koga e defrost drugite klimi za vreme na defrost prestanuvaat da duvaat ( great ) pa bi go zamolil @Nenadbitola bidejki ima TOSHIBA DAISEIKAI da spodeli iskustvo na kolku vreme Toshiba-ta pravi defrost i dali prekinuva so duvanje za vreme na defrost ili prodolzuva da duva toplo.
I uste nesto ke ostanative ( kineski ) inverter klimi greacot na kompresor i kondezator e elektricen dodeka ke pojakite modeli na Toshiba na mestoto na gracot ima fabricko bakarno cevce vo koe sto kruzi topol freon i ne dozvoluva smrznuvanje na kondens vodata vo dolniot del od nadvoresnata edinica.
 
Член од
2 октомври 2017
Мислења
183
Поени од реакции
330
И јас како @omlet13m се посомневав во надворешната сонда на Хан Соло. :)
Рано сабајлево на accuweather кажуваше -5C, а Хансолот 0C. Извадив живин термометар на тераса, го пратев скоро еден час ( од 5 - 6h) и најниско што покажа беше 1C. Ова ми е втор таков тест (во првиот accu -6C, Hansol 0C, живин термометар на тераса 0C).

Едно се измерени температури на Зајчев Рид и Аеродром Петровец, друго во вашата непосредна околина (стан, куќа)...

Стигна и сметката за струја за месец Ноември, 4650 ден. Стандардна потрошувачка во летниот период е 1350 - 1500 ден, значи остатокот е за греење. Имам соба + кујна (22 м2) која е покриена со термо печка 5 KW (што се полни од 22-07h) и (вкупни) 29 м2 што ги покрива Хан Соло, монтиран на 13.11. До 13 работеше Termor панелка во собата од 16 м2, ходникот и бањата беа оставени на милост и немилост, значи беа ладни. Повеќе инфо тука.

Пресудете сами колку евтино или скапо ме чинело греењето во стара куќа без изолација и со стари дрвени прозорци/влезна врата.
Само термо печката ти троши 4900 денари месечно, имаш некоја грешка.


А дали имате видено во упатството што пишува бидејки кај мене има ваква забелешка.

Прегледај го приврзокот 181644
Како што и се сомневав, не покажува пониско од 0, пак треба рачно да мерам надворешна температура.[DOUBLEPOST=1513030987][/DOUBLEPOST]
лани имаше -15с. во моето место 2-3 дена, Gree Change 9-ka грееше 20м2 на 22с. со потрошувачка од 350-400w. Можеш да замислиш мојата клима да ти ја дадам колку би трошела кај тебе ??
максимумот и е 1670w што може да потегне
Уште на хартија делува очајно 8/28кг. Кога се предомислив и наместо Митсубиши/Фуџитси зедов Грее, првично бев решен да земам Ломо. Среќа го немаше на лагер, сега гледам дека Ломо би бил голема грешка за моите потреби и ќе беше џабе фрлени пари. Малку се каам што не зедов Хансол -30 или нешто појако.

Дали некој паралелно има Хансол -20/-30, Амбер -30, да може да направи споредба?[DOUBLEPOST=1513031393][/DOUBLEPOST]Oние со добрите Митсубиши и Фуџитсу клими ќе можат да кажат колку често прават дефрост?
 
Последно уредено:
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.529
Поени од реакции
7.262
Imam slusnato deka nekoj inverter modeli na Toshiba i koga pravat defrost prodolzuvaat so greenje ne prestanuva greenjeto ( duvanjeto ) kako ke drugite klimi inverteri koga e defrost drugite klimi za vreme na defrost prestanuvaat da duvaat ( great ) pa bi go zamolil @Nenadbitola bidejki ima TOSHIBA DAISEIKAI da spodeli iskustvo na kolku vreme Toshiba-ta pravi defrost i dali prekinuva so duvanje za vreme na defrost ili prodolzuva da duva toplo.
I uste nesto ke ostanative ( kineski ) inverter klimi greacot na kompresor i kondezator e elektricen dodeka ke pojakite modeli na Toshiba na mestoto na gracot ima fabricko bakarno cevce vo koe sto kruzi topol freon i ne dozvoluva smrznuvanje na kondens vodata vo dolniot del od nadvoresnata edinica.
Погрешно имаш слушнато или си наглув....тоа што го збориш го има Panasonic a ne Toshiba....Heatcharge се вика тоа и тие клими коштаат по 2000евра...успут тие компресори во Hetatchargr се на Sanyo, купен од Pansaomic
Во тошиба ги имаат лажено и дека компресорите нивни биле со навојно вретено а не со цилиндри.....а кој ја слушнал прикаскава ке се препознае....ги лажат.....завојно вретено е Scroll компресор а такво нешто у Тошиба нема за 1000че а ниту за 1500че. Scroll има у некое VRF или можда повисока класа на уреди ама у резиденцијални навојни вретена=Scroll ке видат Шипак!!!
А за второво дека некојси фреон кружи низ некое цевче кај тебе кое успут "НЕ ПОСТОИ" погрешно си разбрал...и џабе тролаш и мајтапиш=манипулираш
Решение за конденз кај Тошпиби од 25кг и до -15 е сами да си уградат греач на тава за да им одмрзнува ледарина која секако се јавува у секоја втора зима кај нас.
И на тастер ручно да го пуштаат.....и нема кој да им го намести греачот, значи фатаморгана е.
За Даисекаи незнам колку прави дефрост и на кој период зашто го немам....ама знам дека Амберов досега само еден дефрост има направено.......45.5кг надворешна и 2ипол реда изменувач засега си ја вршат работата како што треба кај секој Nordic климатизер.
 
Последно уредено:
Член од
2 октомври 2017
Мислења
183
Поени од реакции
330
Vivax AEZI 5.5kw 18 btu so Toshiba kompresor GMCC ASM135D23UFZ
На хартија е само основна 5ка, 9/38кг, 13800бту компресор, односно реална тројка. Но хартија трпи се, може добро да работи во пракса..

Мојот стар вивакс ова зимо нема направено дефрост. 13/52кг, Sanyo 19.000btu, 1.6kg freon, double rotary. Го земав 43.000 пред 10 години. Сега истиов хардвер испод 70.000 не се наоѓа :(
 
Последно уредено:
Член од
5 октомври 2016
Мислења
95
Поени од реакции
407
Pa ne e bas evtino jas gream vo kuka okolu 52-53 m2 so klimava preku den navecer panel vo spalna plus panel vo kupatilo 5m2 12h plus sushara non stop t.e struja koja mi odi za drugi potrebi e okolu 2000 vkupno 4100 den
Кога ќе се одбие стандардната потрошувачка, ти си платил 2100 денари за климата што ти грее 52-53 м2, плус два панели за во спална и купатило што ти работеле по 12h дневно. Браво друже, ептен ти е економично греењето.

Бидејќи ја имаме истата квадратура, би сакал да ми дадеш повеќе информации. Зошто и јас да не заштедам некој денар како тебе...
1. Дали твојата куќа е 50 години стара, ѕидана со полни тули (0 изолација)?
2. Дали имаш дрвена (извитоперена) двокрилна врата што кога е затворена може глушец да ти се протне доле кај прагот?
3. Дали прозорот во купатилото (60x90cm) ти е толку роскоп што не ти се затвора до крај, а ако запнеш, излегува со се целата каса?

Би можел уште да набројувам, но ми ја разбираш поентата. Секој простор е специфичен.
Инаку знам дека на оваа куќа и е потребенo комплетенo реновирање.
Една моќна клима како Хансол е само прва помош во конкретнава ситуација и ѕверов во целост ги исполнува зададените задачи, без ни еден хикап до сега...

@SlobodanT
Не сум го сретнал тоа во упатството, интересен момент. Сепак ќе сакам и термометаров што последниве денови повеќе е надвор отколку внатре да ми покаже минусна температура, па да споредам со надворешната сонда на Хан Соло. :)

@omlet13m
Немам грешка, термото не влече константни 5KW (за воља на вистината еден греач е цркнат), туку си има термостат и се полни колку што ќе му зададеш.

@Strelec
Пошто си активен во моментов (твое време), можеш да ја разјасниш дилемата дали надворешната сонда за мерење температура кај Хансол мери и под нула или не?
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.529
Поени од реакции
7.262
@Strelec
Пошто си активен во моментов (твое време), можеш да ја разјасниш дилемата дали надворешната сонда за мерење температура кај Хансол мери и под нула или не?
Хансол немам да ти потврдам,само знам дека ни Mitushubishi FH35VE не покажува надворешна температура.....ни до +7 не па до нула.
 
Член од
2 март 2017
Мислења
1.396
Поени од реакции
441
Погрешно имаш слушнато или си наглув....тоа што го збориш го има Panasonic a ne Toshiba....Heatcharge се вика тоа и тие клими коштаат по 2000евра...успут тие компресори во Hetatchargr се на Sanyo, купен од Pansaomic
Во тошиба ги имаат лажено и дека компресорите нивни биле со навојно вретено а не со цилиндри.....а кој ја слушнал прикаскава ке се препознае....ги лажат.....завојно вретено е Scroll компресор а такво нешто у Тошиба нема за 1000че а ниту за 1500че. Scroll има у некое VRF или можда повисока класа на уреди ама у резиденцијални навојни вретена=Scroll ке видат Шипак!!!
А за второво дека некојси фреон кружи низ некое цевче кај тебе кое успут "НЕ ПОСТОИ" погрешно си разбрал...и џабе тролаш и мајтапиш=манипулираш
Решение за конденз кај Тошпиби од 25кг и до -15 е сами да си уградат греач на тава за да им одмрзнува ледарина која секако се јавува у секоја втора зима кај нас.
И на тастер ручно да го пуштаат.....и нема кој да им го намести греачот, значи фатаморгана е.
За Даисекаи незнам колку прави дефрост и на кој период зашто го немам....ама знам дека Амберов досега само еден дефрост има направено.......45.5кг надворешна и 2ипол реда изменувач засега си ја вршат работата како што треба кај секој Nordic климатизер.
Kako prvo ne sum nagluv kako vtoro ne tvrdev nisto vo mojot post no toa sto sum go razbral ( slisnal ) go postirav na forumov za da vidam dali e tocno ili ne no sepak fala na tvojot odgovor i sleden pat koga ke odgovaras da bides malku pokulturen nema potreba od vreganje gluv ova ona nikoj ne e gluv tuku forum e mesto za prasanja diskusija i soveti a ne vreganje pozz.
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.529
Поени од реакции
7.262
Kako prvo ne sum nagluv kako vtoro ne tvrdev nisto vo mojot post no toa sto sum go razbral ( slisnal ) go postirav na forumov za da vidam dali e tocno ili ne no sepak fala na tvojot odgovor i sleden pat koga ke odgovaras da bides malku pokulturen nema potreba od vreganje gluv ova ona nikoj ne e gluv tuku forum e mesto za prasanja diskusija i soveti a ne vreganje pozz.
Forum za klimi od 1000evra ne e ni mesto za lazgi so opashki i zahebuvanje luge so prikaski rekla-kazala....ama tvoite lazgi se nabrojaa PREmnogu..
Ako ne si nagluv kazi go modelot na Toshiba so tocna oznaka indoor/outdoor sto gree i pri defrost....nekoj ti shepnal nesto ama ti nagluv ne si ukapiral za sto treba da navijas i da reklamiras....ako me razbiras
 

Kajgana Shop

На врв Bottom