Најекономично греење (затоплување)

Член од
2 октомври 2017
Мислења
183
Поени од реакции
330
Од она што имам забележано кај мене, може да оди во дефорст на 2 часа. Ја користам 31 ден и околу 27 дена ја гасев на полноќ(топло е времево), навиена да се пали во 05.00h. Штом станам, за 15 минути во 07.00-07.20h, влегува во дефрост. Секој ден, ниеднаш да промаши. Oва по претпоставка дека во тие 2 часа не влегол уште еднаш.

[DOUBLEPOST=1512981896][/DOUBLEPOST]
Za sreka si ja pojacav izolacijata na tavanot so uste 10 cm kamena volna bidejki toplinata mi bega od dnevna niz otvorenoto predsoblje na sprat pa ke vidime zimovo dali ke me zgree .
Камена волна стави над таван или под ќерамиди? Колку cm вкупнo имаш сега. Дали се осеќа разлика?
 
Последно уредено:
Член од
13 јули 2008
Мислења
1.397
Поени од реакции
1.886
Штом Hidroset се такви лопови, што некој од постоечките фирми не стане увозник и за Fujitsu, па да ги понуди на пазарот со нормални цени. Очигледно тие Хидросет се задоволни да продаваат 1 со голем ќар наместо 10 со мал. Таквите фирми веќе стануваат минато, цените на лаптопите, мобилните, телевизорите и останата електроника веќе се изедначи со остатокот од светот. Овие диносаурусите што продаваат со 100-200% маржа ќе ги снема.[DOUBLEPOST=1512978391][/DOUBLEPOST]
Тоа тек треба да се види дали е така. На ова време Хансол прави чести дефрости, како ли ќе биде на -10, ќе каже времето, но малку сум скептичен во способноста да грее на многу ладно.
Морам да се сложам. Нептун треба да ги земе да ги увезува Фуџицу со 2 години гаранција или ако успеат 3 години да направат. И чао пријатно. Хидросет ќе незнае кај му е главата.
А сите ќе добиеме преефтини и одлични клими. Поготово ми е за битните клими како 18LFCA која за кај нас треба да е она што се бара.

Луѓето се навинкати да треба една клима и таа да грее 110м2. „Е ШТО АКО НЕ ПА 3 КЛИМИ ДА НАРЕДАМ ПО ЕДНА ВО СЕКОЈА СОБА СПОРЕД ТЕБЕ!!!“ Да. Не 3, можда и 5 ќе треба. Зависи. Ама 18LFCA за таков народ е измислена. Да може да залаумфа до бесвест и за просечниот „човек“ кој ја гаси климата, ја намалува навечер - ја злоставува, ја родосквернави да може да се згрее. Језда нема да е најекономична во спроедба со хиперинверторите, ама барем ќе е имуна на родосквернавењето кое ќе треба да го трпи во македонскиот стан.

А после тоа кога ќе мислат за следната може да послушаат, па да осетат и по џеб и слично па да одат на хиперинвертори кои ќе се стално пуштени, па ќе научат за неделни тајмери, па за ефикасна употреба на ефтина струја. Ама далеку е Америка ако одиш пешки. Ние прво да заборавиме на горење дрво, кабли, пелети, иверица, папучи, да научиме да ги земеме работите во свои раце. Да не чекаме како неотесани „гасовод да имаше“, „Ееее гасовод не пуштија“, „Да имаше гасовод“. И слични безевезни муабети за ишкање на мувата од капата. И бабата да имаше фалус ќе беше дедо. Ама нема!

Затоа 18LFCA треба да ја земе Нептун. Да ја дила за 49990. Да ја испокупат трујачиве. Да се згреат конечно за прв пат во животот. Да не цепат дрва на балкон во зграда. Да не качуваат трупци со лифт. Да не трујат комшии. Туку за беспари да се греат за прв пат во животот. И тоа еколошки и неканцерогено. Прв пат да осетат да е топло кога ќе стант сабајле.

Затоа треба Фуџицу и Нептун. Зошто нептун може да измолзе добра цена од добавувач, и да оди со мали маржи и со акции.
 
Член од
2 октомври 2017
Мислења
183
Поени од реакции
330
Тоа е неизбежно. Еден Xiaomi почнаa да го продаваат Setec, Anhoch и кој ли уште не, му зедоа голем дел од пазарот на Hi.com.mk. Прашање на време е кога Fujitsu ќе стане достапен уред. На Fujitsu му е побитно да продава 10x повеќе уреди.
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
Meanwhile vrakanje vo sekojdnevieto, celo lisice, novo, naselba i gorno korne na jaglen, da ti e strav nadvor da izlezes. Ko glavata u ogak da si ja stavil. Ovoj karakteristicen smrad e lesno prepoznaven.
 
Член од
2 октомври 2017
Мислења
183
Поени од реакции
330
Препознатлив е затоа што нема поголем загадувач од јагленот. Дрвото може да согорува и безбојно, но јагленот секогаш остава голема трага.

 
Член од
19 декември 2014
Мислења
566
Поени од реакции
735
Од она што имам забележано кај мене, може да оди во дефорст на 2 часа. Ја користам 31 ден и околу 27 дена ја гасев на полноќ(топло е времево), навиена да се пали во 05.00h. Штом станам, за 15 минути во 07.00-07.20h, влегува во дефрост. Секој ден, ниеднаш да промаши. Oва по претпоставка дека во тие 2 часа не влегол уште еднаш.

[DOUBLEPOST=1512981896][/DOUBLEPOST]
Камена волна стави над таван или под ќерамиди? Колку cm вкупнo имаш сега. Дали се осеќа разлика?
Bidejki e podkrovlje na kosinata pod keramidi e 10 kamena volna na horiz.del t.e plafonot imav 10 cm tervol a dostaviv uste 10 kamena volna nad gredi od plafonot ne pod keramidi.Zatoplen sum isto kako lani postignuva klimata ama dali trosi pomalku ke vidam najubavo na dekemv.smetka
 
Член од
12 ноември 2017
Мислења
17
Поени од реакции
55
Zdravo na site.Ne sum pisal eden mesec cekav da vidam kako ke raboti klimata pa da spodelam.Inaku se raboti za HAIER 5.5kw sto go zemav od Setek.Klimata e mokna i zatoa ja rabotam na zadadena 25C i vo prva brzina.Bidejki predhodno imav staveno i HAIER 3.5kw pa sega za sega dvete se pomagaat vo dnevna.Kaj sto imam staveno termometri pokazuva od 23 do 25 stepeni (na visina od okolu 1.3m)vo tekot na cel den bidejki ne se izgaseni klimite od 12 Noemvri.Vo spalnite e okolu 20-21 C pa seueste spieme pokrieni so kebinja a prekuden po kratki rakavi.I najvazno koga stasa smetkata za Noemvri-nasmevka 3300 den. A inaku plakjam okolu 2000 den taka da za sega e odlicno.Da se vratam na Haierot:Tivka nadvoresna-vnatresna koga nabiva kompresorot malce pogolema buka ama vo prifatlivi granici.E sega negativnosti:Kaj 3.5 kw dodeka ne nabie pritisok ne se otvara vratickata i postojano duva topol vozduh.Kaj 5.5kw se pali kompresorot i duva okolu minuta laden vozduh( na displejot pisuva 22-23) pa duva mnogu topol vozduh i na displej kacuva do 31C i postignuva temperatura vednas(okolu tri do pet min i gasi)ama ne ja gasi perkata koja prodolzuva tivko da duva.
I najveke sto me nervira na ladnive denovi okolu -5C na pola saat defrost od minuta-dve.Seuste me jade deka ne ja montiraa klimata kako sto treba.Ima bakar 3m duva jako ama se mislam deka so vakumiranjeto utka.Dali ima osnova da odam do Setek i da reklamiram montaza?Sekoe mislenje pa makar i sarkazam ke prifatam kako najdobra namera Me plasi ako bide kako lani zimata ke treba da imam i panel za bekap.Pozdrav do site ubav den
 
Член од
18 август 2015
Мислења
212
Поени од реакции
417
Морам да се сложам. Нептун треба да ги земе да ги увезува Фуџицу со 2 години гаранција или ако успеат 3 години да направат. И чао пријатно. Хидросет ќе незнае кај му е главата.
А сите ќе добиеме преефтини и одлични клими. Поготово ми е за битните клими како 18LFCA која за кај нас треба да е она што се бара.

Луѓето се навинкати да треба една клима и таа да грее 110м2. „Е ШТО АКО НЕ ПА 3 КЛИМИ ДА НАРЕДАМ ПО ЕДНА ВО СЕКОЈА СОБА СПОРЕД ТЕБЕ!!!“ Да. Не 3, можда и 5 ќе треба. Зависи. Ама 18LFCA за таков народ е измислена. Да може да залаумфа до бесвест и за просечниот „човек“ кој ја гаси климата, ја намалува навечер - ја злоставува, ја родосквернави да може да се згрее. Језда нема да е најекономична во спроедба со хиперинверторите, ама барем ќе е имуна на родосквернавењето кое ќе треба да го трпи во македонскиот стан.

А после тоа кога ќе мислат за следната може да послушаат, па да осетат и по џеб и слично па да одат на хиперинвертори кои ќе се стално пуштени, па ќе научат за неделни тајмери, па за ефикасна употреба на ефтина струја. Ама далеку е Америка ако одиш пешки. Ние прво да заборавиме на горење дрво, кабли, пелети, иверица, папучи, да научиме да ги земеме работите во свои раце. Да не чекаме како неотесани „гасовод да имаше“, „Ееее гасовод не пуштија“, „Да имаше гасовод“. И слични безевезни муабети за ишкање на мувата од капата. И бабата да имаше фалус ќе беше дедо. Ама нема!

Затоа 18LFCA треба да ја земе Нептун. Да ја дила за 49990. Да ја испокупат трујачиве. Да се згреат конечно за прв пат во животот. Да не цепат дрва на балкон во зграда. Да не качуваат трупци со лифт. Да не трујат комшии. Туку за беспари да се греат за прв пат во животот. И тоа еколошки и неканцерогено. Прв пат да осетат да е топло кога ќе стант сабајле.

Затоа треба Фуџицу и Нептун. Зошто нептун може да измолзе добра цена од добавувач, и да оди со мали маржи и со акции.
Одличен предлог. Само уште повиканите да слушнат и да си го најдат својот ќар. На овие од Хидросет им треба такво нешто, предолго спијат, предолго дерат и доколку има некој од нив што го следи овој форум досега ќе заклучеа дека ние „сонуваме-плачеме“ за солидни клима уреди-инвертери со пореални цени. За жал не го увидоа потенцијалот кој тука лежи. За жал нема некаква иницијатива ( посеризона ) владата преку свои програми да го субвензионира купувањето на клима уреди-инвертери за греење ( за почеток во урбаните средини кои немаат пристап до централно греење со разумни цени ). Сето тоа можеби би требало да биде пропратено со популаризација на таквиот начин на греење и придобивките од истиот. Можеби кон тоа треба да се вклучат и невладините организации особено оние што се занимаваат со проблематиката на загадувањето и енергетската ефикасност, а можеби и фирмите кои увезуваат и продавааат клима уреди.
Прочитав дека член на овој форум се обратил до претходната и сегашната влада со слична иницијатива ( што е за поздравување и поддршка ), па се ми доаѓа идеа да направиме некаква јавна иницицијатива во која сите ние учесници на овој форум, ( секако и други заинтересирани ) би поднеле една таква иницијатива. Иницијативата би содржела увод и релавантни податоци од придобивките од таквиот начин на греење, компарација со другите начини на греење, ефектите за населението и државата, предлози за конкретни решенија и сл. Овој текст би можеле да биде подготвен од лицата-учесници на форумот кој се повеќе навлезени во оваа проблематика, со учество на сите кои можат и знааат да придонесат во изработка и подобрување на текстот. По неговото конечно уредување и усогласување истиот од сите нас и други заинтересирани да биде потпишат и доставен официјално до Владата на Р.М. Дали ќе имаме сила тоа да го направиме ? Да преземеме иницијатива за општо добро? Дали ќе имаме сила еднаш самите да почнеме да си ги уредуваме работите, а не да чекаме да ни падне од ГОСПОДА.
Се надевам дека оваа првична идеја сите ние ќе ја дооформиме и ќе ја презентираме.
Овој обид би бил доказ дека можеме да направиме конкретен чекор за општо добро.[DOUBLEPOST=1512989245][/DOUBLEPOST]
Препознатлив е затоа што нема поголем загадувач од јагленот. Дрвото може да согорува и безбојно, но јагленот секогаш остава голема трага.

Ова треба да се пријави. И да се инсистира на соодветна реакција од надлежните. Фотографиите треба да се испратат до надлежните, невладините, медиумите ( електронски и пишани0.
 
Последно уредено:
Член од
2 март 2017
Мислења
1.396
Поени од реакции
441
ти не си имал прилика да видиш како е да се грееш со квалитетна клима, затоа виваксот ти е ептен супериор технолоџи ST :D[DOUBLEPOST=1512943783][/DOUBLEPOST]
ама таа 5-ка е стварно петка, не како неговата само на папир напишана дека дава 5kW
Vivax-ot sto ti go ismejuvas za dadenite pari dobro gree retko pravi defrosti i za taa cena od 31.500 den e odlicen za razlika od drugi klimi
A za ST cisto informativno me interesirase sto kompresor ima.[DOUBLEPOST=1512990131][/DOUBLEPOST]
Zdravo na site.Ne sum pisal eden mesec cekav da vidam kako ke raboti klimata pa da spodelam.Inaku se raboti za HAIER 5.5kw sto go zemav od Setek.Klimata e mokna i zatoa ja rabotam na zadadena 25C i vo prva brzina.Bidejki predhodno imav staveno i HAIER 3.5kw pa sega za sega dvete se pomagaat vo dnevna.Kaj sto imam staveno termometri pokazuva od 23 do 25 stepeni (na visina od okolu 1.3m)vo tekot na cel den bidejki ne se izgaseni klimite od 12 Noemvri.Vo spalnite e okolu 20-21 C pa seueste spieme pokrieni so kebinja a prekuden po kratki rakavi.I najvazno koga stasa smetkata za Noemvri-nasmevka 3300 den. A inaku plakjam okolu 2000 den taka da za sega e odlicno.Da se vratam na Haierot:Tivka nadvoresna-vnatresna koga nabiva kompresorot malce pogolema buka ama vo prifatlivi granici.E sega negativnosti:Kaj 3.5 kw dodeka ne nabie pritisok ne se otvara vratickata i postojano duva topol vozduh.Kaj 5.5kw se pali kompresorot i duva okolu minuta laden vozduh( na displejot pisuva 22-23) pa duva mnogu topol vozduh i na displej kacuva do 31C i postignuva temperatura vednas(okolu tri do pet min i gasi)ama ne ja gasi perkata koja prodolzuva tivko da duva.
I najveke sto me nervira na ladnive denovi okolu -5C na pola saat defrost od minuta-dve.Seuste me jade deka ne ja montiraa klimata kako sto treba.Ima bakar 3m duva jako ama se mislam deka so vakumiranjeto utka.Dali ima osnova da odam do Setek i da reklamiram montaza?Sekoe mislenje pa makar i sarkazam ke prifatam kako najdobra namera Me plasi ako bide kako lani zimata ke treba da imam i panel za bekap.Pozdrav do site ubav den
Ako sakas sliknija vlatresnata i nadvoresnata edinica bas me interesira dali e likot kako na Haier Tide modelot.pozz
 
Член од
12 ноември 2017
Мислења
17
Поени од реакции
55
Vivax-ot sto ti go ismejuvas za dadenite pari dobro gree retko pravi defrosti i za taa cena od 31.500 den e odlicen za razlika od drugi klimi
A za ST cisto informativno me interesirase sto kompresor ima.[DOUBLEPOST=1512990131][/DOUBLEPOST]
Ako sakas sliknija vlatresnata i nadvoresnata edinica bas me interesira dali e likot kako na Haier Tide modelot.pozz
Eve prvite dve sliki od 3.5 20171211_124629.jpg 20171211_125450.jpg 20171211_124744.jpg 20171211_125509.jpg

A treta i cetvrta e 5.5
Sifri na vnatresna/ nadvoresna edinica:
3.5 kw AS12TA2HRA/1U12BE8ERA
5.5KW AS18TD2HRA/1U18EE8ERA
Haier Tide kako sto ima na internet se so drugi sifri
Pozdrav
 
Член од
2 март 2017
Мислења
1.396
Поени од реакции
441
Eve prvite dve sliki od 3.5Прегледај го приврзокот 181579 Прегледај го приврзокот 181580 Прегледај го приврзокот 181581 Прегледај го приврзокот 181582

A treta i cetvrta e 5.5
Sifri na vnatresna/ nadvoresna edinica:
3.5 kw AS12TA2HRA/1U12BE8ERA
5.5KW AS18TD2HRA/1U18EE8ERA
Haier Tide kako sto ima na internet se so drugi sifri
Pozdrav
Rodninata moj ima Haier Tide 18btu 5.5 kw i e zadovolen od klimata na displejot na vnatresnata edinica ja pokazuva momentalnata temperatura toa e dobro kako opcija koga ja uklulcuva ja kazuva temperaturata na koja sto e pustena klimata a potoa posle 10 sekundi temperaturata vo prostorijata ja prikazuva na displejot neznam dali ima opcija na displejot na vnatresnata da ja kazuva nadvoresnata temperatura.
Inaku rodninava ovaa mu e vtoro zimo so Haier-ot i e zadovolen od klimata i od potrosuvackata.
Inaku fala za slikite pozz i dolgo da te sluzat klimite pozz[DOUBLEPOST=1512995848][/DOUBLEPOST]
@Klima ured кој вивакс го имаш?
Vivax AEZI 5.5kw 18 btu so Toshiba kompresor GMCC ASM135D23UFZ
 
Последно уредено:
Член од
26 август 2017
Мислења
422
Поени од реакции
895
Bidejki e podkrovlje na kosinata pod keramidi e 10 kamena volna na horiz.del t.e plafonot imav 10 cm tervol a dostaviv uste 10 kamena volna nad gredi od plafonot ne pod keramidi.Zatoplen sum isto kako lani postignuva klimata ama dali trosi pomalku ke vidam najubavo na dekemv.smetka
Cim se diskutira da ve prasam i vas dvajcata i SITE DRUGI za mislenje. Kaj mene se raboti za izoliran ama prozracen krov sto znaci vleguva laden vozduh gore neli. Sakam da go izoliram tavanot koj e spusten gips plafon i spored ona sto istrazuvav trebalo prvo izolacija pa posle da se mestat gips plocite i taka e ednostavno ama koj da znae pred 15 i jace godini plus ne bev tuka duri se pravese. E sega si rekov i ja ke se kacam gore nekako ke pruzam toa balite rolovani so staklena vuna ke optegnam paropropusna folija i gotovo ama ne e bas taka zasto ima mnogu poprecni gredi i kabli koi mi smetaat odnosno ne e ramno sve. Pak istrazuvav gleam lesno se sece staklenava vuna i ke treba izgleda sekoja dupka pomegu gredite da ja seckam pa ubaci parce ama toa pobaagi komplicirano ke bide gore vo pajak pozicija na barem 3 potpirni tocki zasto ne mi lici bas sigurno da se optovarat gredive pod mojata tezina. Si mislam dali ako bez da ja secam na parcinja ja ispruzam staklenata volna preku gredite i preku kablite onaka uslovno receno talasasto so vozdusni dzebovi od dole ke ima efekt zasto i vozduhot e izolator neli ili ke bide pogresno??
Eve sliki zirnete, toa daski i stiropori ignorirajte ne se fiks stariov gi rasfrlal za da moze da se puzi po tavan bez da se propadne za potrpora :)
t001.jpeg
t002.jpeg
 
Член од
12 ноември 2017
Мислења
17
Поени од реакции
55
Rodninata moj ima Haier Tide 18btu 5.5 kw i e zadovolen od klimata na displejot na vnatresnata edinica ja pokazuva momentalnata temperatura toa e dobro kako opcija koga ja uklulcuva ja kazuva temperaturata na koja sto e pustena klimata a potoa posle 10 sekundi temperaturata vo prostorijata ja prikazuva na displejot neznam dali ima opcija na displejot na vnatresnata da ja kazuva nadvoresnata temperatura.
Inaku rodninava ovaa mu e vtoro zimo so Haier-ot i e zadovolen od klimata i od potrosuvackata.
Inaku fala za slikite pozz i dolgo da te sluzat klimite pozz[DOUBLEPOST=1512995513][/DOUBLEPOST]
Rodninata moj ima Haier Tide 18btu 5.5 kw i e zadovolen od klimata na displejot na vnatresnata edinica ja pokazuva momentalnata temperatura toa e dobro kako opcija koga ja uklulcuva ja kazuva temperaturata na koja sto e pustena klimata a potoa posle 10 sekundi temperaturata vo prostorijata ja prikazuva na displejot neznam dali ima opcija na displejot na vnatresnata da ja kazuva nadvoresnata temperatura.
Inaku rodninava ovaa mu e vtoro zimo so Haier-ot i e zadovolen od klimata i od potrosuvackata
Na 3.5 samo ima diodi a na 5.5 displej kako sto kaza,pokazuva zadadena i temperatura vo prostorija t.e.kaj klimata.Kako sto vide stavena e pod greda za sega gree ama me nervira sto ako ja forsiram(pred banjanje na deteto) zadavam 28 vo treta brzina postignuva ama kako da gubi zdiv i vleguva vo defrost.Ova se slucuva so momentalnive temp. okolu 0C.Inaku ostavena na 25 vo prva brzina i malata na 26 vo vtora brzina vo dnevna imam 24-25 C bez da pravat defrost.Predimenzionirani se klimite 9kw vo 53 kvadrati ama mora da se misli i na dlaboki minusi.Utre ke odam do Setek za reklamacija pa da vidam sto ke kazat.Pozdrav
 
Член од
13 јули 2008
Мислења
1.397
Поени од реакции
1.886
Прво и основно земи и затвори ја таа дупката за прозор. И види други такви дупки дали има. Јас незнам како не ви се населиле птици во кровот со онолкава дупка. Па и други животни...
 

Kajgana Shop

На врв Bottom