Најекономично греење и ладење

GT1

Член од
14 февруари 2016
Мислења
1.145
Поени од реакции
1.207
На такви страшни клими хансоли ти докупуваш панели?

Sent from my EVA-L09 using Tapatalk
Имав искуство со панели ( марки)напишав да не ги даде некој парите за џабе а ако имаш и ти нешто конструктивно напиши ако не тогаш не можам да ти помогнам.
 
Член од
2 март 2017
Мислења
1.396
Поени од реакции
441
Panelnite grealki se odlicni no ne se ekonomicni imav iskustvo so Thermor panelka brzo zagreva precizen termostat besumna komforna ubavo se prisposobuva na prostorot
 
Член од
1 ноември 2013
Мислења
616
Поени од реакции
529
Мислам најстручен и најбрз одговор ќе добиеш на IT форумот, оваа тема.
друже на тој форум бев 12 год, и 80% од скопјаништата што имаа мерак за биткоин ги учев како 1-во оделенци од буквата А па натаму, и на крај откако ги научив сите и почнаа да вадат пари, еден ГЛУП модератор ( цвиќераш ) ме банира перманентно заради уште поглупа работа- ОДБИВ ДА МУ ОБЈАСНАМ КАКО И ТОЈ ДА ПОЧНЕ ДА ВАДИ ПАРИ ОД КРИПТОВАЛУТИ
ете за тие што не знаат да научат какви се луѓе има во нашето скопје- демек тој бил со факултет, а јас од село, па се сум знаел[DOUBLEPOST=1511563066][/DOUBLEPOST]
Маслен радијатор, дефинитивно ! Имам 4 маслени радијатори и 2 ѓубриња панелни конектори демек од скапите Atlantic i Thermor од по 2.5KW со прецизни електронски термостати бла бла бла , кои во реалноста се само една лимена лесна тенекија со минијатурен грејач !
јас имам пишувано во повеќе наврати за македонските конвектори Lial, го имам веќе 4-та година и не ми се гледа на видеото дека има минијатурен грејач, плус термостатот иако му е механички, ептен е осетлив и прецизен, Т варира со 0.1-0.2с максимум
https://youtu.be/7FKJ7hD8oYo
 
Последно уредено:
Член од
5 декември 2012
Мислења
5
Поени од реакции
0
Ако може совет за лаик: која јачина на клима за стан 66 м2 на јужна страна, најгоре во новоградба и три отворени ѕидови. Дали може со една појака цел стан да се грее/лади или пожелно е една за во дневна со кујна (околу 35-40 м2) и уште една во ходник да ставам пред двете спални? Дали реално може да се грее на добар скап инвертер и кога е -15/-20 или тогаш комбинирате и друго греење? Има некој искуство со Даикин? Вредат за парите или подобро е Грее да се земе со слични карактеристики?
 
Член од
13 јули 2008
Мислења
1.397
Поени од реакции
1.886
Пушти еден цртеж, вака на невидено тешко.

Јас би одел со две една многу ефикасна во дневна/кујна која ќе работи постојано и една мала и најефтина на другиот дел од станот. Рецимо Панасоник VE12SKE или Mitsubishi FH35VE за во дневна. А за од другата страна на станот може некоја парапетна најмала пред собите или Lomo Eco на пример колку да помага по малку на еден-двс степена пониско ставена од таа во дневна.
 
Член од
2 март 2017
Мислења
1.396
Поени од реакции
441
Ако може совет за лаик: која јачина на клима за стан 66 м2 на јужна страна, најгоре во новоградба и три отворени ѕидови. Дали може со една појака цел стан да се грее/лади или пожелно е една за во дневна со кујна (околу 35-40 м2) и уште една во ходник да ставам пред двете спални? Дали реално може да се грее на добар скап инвертер и кога е -15/-20 или тогаш комбинирате и друго греење? Има некој искуство со Даикин? Вредат за парите или подобро е Грее да се земе со слични карактеристики?
Od Daikin bi ti go preoporacal ovoj model za vo dnevna https://klimi.mk/product.php?id=223
A bidejki imas 2 spalini vo hodnikot stavi ili 2.5kw ili 3.5kw za da ti bide rasporedena polesno toplinata moj predlog Haier https://klimi.mk/product.php?id=220
 
Член од
7 јуни 2014
Мислења
1.085
Поени од реакции
1.191
Член од
18 август 2015
Мислења
213
Поени од реакции
420
Здраво! Јас вчера на Блек Фрајдеј од Грција купив Fujitsu ASYG12LLCE за 400€ :) а кај нас истата во Хидросет е 39800ден или 660€ :) Убав викенд на сите!
Со здравје да ја користиш и долго да те служи. Се надевам дека ќе споделиш искуство ( во колкава површина е поставена, како грее и сл.)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom