Opel Club Macedonia

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.307
Поени од реакции
7.288
Со бураго и маисто си играат децата,аутоарт,кјушо,миничампс,...........стојат во витрини.

Шала на страна ама опел кадет,астра,вектра сите модели,омега кец и двојка ем слаба лимарија и експерименти со некои нови еколошки водени бои рѓосуваат брзо.
Твојата вектра возија уште 3-4 години па ќе го видиш резултатот
Опелите после 1998 година се со поцинкована каросерија и имаат 12 години гаранција од рѓа, моделите од 1990-1998 година не беа поцинковани па затоа и рѓосуваа.
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004
Опелите после 1998 година се со поцинкована каросерија и имаат 12 години гаранција од рѓа, моделите од 1990-1998 година не беа поцинковани па затоа и рѓосуваа.
Да не си грешка со поцинкувањето и гаранцијата.
Ова прв пат од тебе го читам
Знам и 100% сум сигурен дака сите Француски возила од 55-60 година минатиот век имаат поцинкуван лим и 12шна гаранција на каросерија.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.644
Поени од реакции
38.835
Да не си грешка со поцинкувањето и гаранцијата.
Ова прв пат од тебе го читам
Знам и 100% сум сигурен дака сите Француски возила од 55-60 година минатиот век имаат поцинкуван лим и 12шна гаранција на каросерија.
никој не те праша за француски возила, за опел збориме тука не биди офтопик. Ако сакаш за французите да збориш отвори си тема за французи и терај си монолог у неа.
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.307
Поени од реакции
7.288
Да не си грешка со поцинкувањето и гаранцијата.
Ова прв пат од тебе го читам
Знам и 100% сум сигурен дака сите Француски возила од 55-60 година минатиот век имаат поцинкуван лим и 12шна гаранција на каросерија.
Сеа јас ти кажувам како е, кај мене во сервисната книшка стои инспекција за корозија на каросеријата со 12 години гаранција и е убаво објаснето.
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004
никој не те праша за француски возила, за опел збориме тука не биди офтопик. Ако сакаш за французите да збориш отвори си тема за французи и терај си монолог у неа.
Ако не си сватил спомнати се во контекст на разговорот,а тема не треба за нив бидејќ не се расипуваат
 
Член од
14 септември 2012
Мислења
94
Поени од реакции
12
Вистина е тоа деκа Опелите имаат слаба лимаρија и бρзо ρѓосуваат.Видете по убаво на слиκите од веκтρата што ја пρатив има напρсκано боја κаде што ρѓосало.Слиκана е пρед еден месец.Но и зависи κаκо ја чуваш.Значи пρиκазнава за веκтρата е долга.Значи таа веκтρа ја земав пρолет 2008.Κолата беше стаκло.Немаше опρема κаκо:аиρбег,κлима.ел.пρозоρи ништо ништо немаше.Имаше само сеρво волан,абс,сончев κρов.После 2-3 месеца одκаκо ја земав почнав да возам таκси со неа.Ја чував маκсимално сеρвиси ρедовно,не саκав да κρцне.Возев таκси до лето 2009.Најдов дρуга ρабота а веκтρата ја дадов на ρента.Човеκот што ја ρенташе плаќаше све ρедовно но после го снема со κолата.Си виκав можеби има пρоблем но 2 месеца го немаше исто κаκо да ми е уκρадена κолата.Саκав да пρијавам во полиција деκа ја нема но еден ден вρаќајκи се од ρабота веκтρата ја најдов κај мене пρед κуќа оставена.Беше во ужасна состојба.Значи ми ги извадил алуминсκите бандажи ставил челични напρед го сκρшил бρаниκот па го пρефаρбувал внатρе беше κочина.Κал на сегде изпоκинати навлаκи итн.Но незнам зашто неговите доκументи ги оставил внатρе.Испаднав и тогаш феρ отидов κај него дома му ги вρатив само сведителствата,здρавствената κнишκа и си отидов без паρи да му земам.После него κолата ја ρентав уште на 3ца.Последниот што ја возеше исто ја остаил пρед вρата додема не сум бил дома.Κолата беше во дефеκт неможев да ја мρднам.Ја напρавив пρоблемот бил алтеρнатоρ и ја пρодадов на мој ρоднина во 2012.Κога ја пρодадов имаше поминато 360.000κм пρв мотоρ 1.6 со плин.Ја пρодадов на мој ρоднина што и он пρодолжи да ја вози таκси :D.Он ја возеше 2год таκси.Две недели пρед он да ја пρодаде имаше поминато оκолу 415.000 и беше во стваρно лоша состојба и имаше поκажано на неκои места.На тој што ја пρодаде неκаκо тој успеал да ја шпρицне ваму таму да ја замасκиρа демеκ е здρава и κилометρажата ја вρатил на 170.000.Таκа и било пишано и сега κојзнае κој газда и е по ρед :D
 

Kadaif

M.D.
Член од
21 јануари 2008
Мислења
6.307
Поени од реакции
7.288
Он ја возеше 2год таκси.Две недели пρед он да ја пρодаде имаше поминато оκолу 415.000 и беше во стваρно лоша состојба и имаше поκажано на неκои места.На тој што ја пρодаде неκаκо тој успеал да ја шпρицне ваму таму да ја замасκиρа демеκ е здρава и κилометρажата ја вρатил на 170.000.Таκа и било пишано и сега κојзнае κој газда и е по ρед :D
Цар :pos:

А тој германецот што ти ја продал што мислиш колку вратил? :D
Колата има реално околу 500 000 км :icon_mrgr:
 
Последно уредено:
Член од
14 септември 2012
Мислења
94
Поени од реакции
12
Цар :pos:

А тој германецот што ти ја продал што мислиш колку вратил? :D
Колата има реално околу 500 000 км :icon_mrgr:
Не не значи ја таа кола ја земав од македонец.Јас бев 3 газда на колата :D а дали ја враќале претходно незнам само знам дека таа кола ја искинаа од возење :D
 
Член од
30 јануари 2011
Мислења
1.264
Поени од реакции
1.079
Граничник за astra G за возачка врата каде може да се најде? Само да не е од кај Ето.
 
Член од
30 јули 2011
Мислења
589
Поени од реакции
246
на корса б 97 вака ми светат кога давам и лев и десен жмигавец,не ли треба на тоа погорното да свети за лево и десно посебно
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004
на корса б 97 вака ми светат кога давам и лев и десен жмигавец,не ли треба на тоа погорното да свети за лево и десно посебно
Рекетата не ти чини,ако има кој да се нафати се поправа и колку ќе се исплати
На влезот во Радишани има растурени опели
 
Член од
4 мај 2007
Мислења
598
Поени од реакции
208
Рекетата не ти чини,ако има кој да се нафати се поправа и колку ќе се исплати
На влезот во Радишани има растурени опели
на корса б 97 вака ми светат кога давам и лев и десен жмигавец,не ли треба на тоа погорното да свети за лево и десно посебно

Нема врска... На тој модел на корса нема посебна сијаличка на таблата за лев и десен жмигавец.
 
Член од
22 октомври 2015
Мислења
19
Поени од реакции
6
Zdravo , imam Opel Astra 1.7 cdti od 2005 . Pred edna nedela od zadnite trkala zabelezhiv cuden miris na obgoreno , a ne doagjashe od pnevmaticite , tuku nekade od vnatreshnosta , mozhebi diskovite ili neshto drugo . Pritoa , dvizhenjeto beshe pobavno od normalnoto . Nekoj so slichno iskustvo i reshenie ?
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.644
Поени од реакции
38.835
Zdravo , imam Opel Astra 1.7 cdti od 2005 . Pred edna nedela od zadnite trkala zabelezhiv cuden miris na obgoreno , a ne doagjashe od pnevmaticite , tuku nekade od vnatreshnosta , mozhebi diskovite ili neshto drugo . Pritoa , dvizhenjeto beshe pobavno od normalnoto . Nekoj so slichno iskustvo i reshenie ?
блокирани ти се тркалата, треба да се отвори и да се сменат гуртни/плочки во зависност како ти е
 

Kajgana Shop

На врв Bottom