Најекономично греење и ладење

Член од
18 август 2015
Мислења
213
Поени од реакции
420
Od tuka ja kupiv,Nov model prezadovolen potrosuvacka za 11 dena ,24/7 za noemvri 50 kW,imas na eurovent za Fujitsu llcc,nema da pogresis klima na dolgi stazi se sto e japonsko vredi koga imas znaes sto znaci greenje
јас имам Fujitsu 12 LUCA оваа 4та сезона како се греам со неа 24/7. Сега греам со отворени врати околу 40 м2 . модулира 220 -270 w на моменти сум забележал како модулира под 200 w Втората клима Fujitsu 07 LMCА сеуште не се користи.[DOUBLEPOST=1510430157][/DOUBLEPOST]
Fujitsu 18LFC ja kupiv po preporaka na Strelec :)
Секоја чест за коректниот предлог на strelec. Поздрав до него, знае тој да биде коректен, особено што во случајот се работи за барање на една дама, која можеби е и единствена на овој форум.
 
Последно уредено:
Член од
7 јуни 2014
Мислења
1.085
Поени од реакции
1.191
еве нешто што случајно го видов (иста клима е само од различни продавници) знам дека повеќето од вас нема да го одобрат ама ај да го ставам само како пр.

https://www.neptun.mk/index.php?route=product/product&path=28_56_143&product_id=225985

http://www.agrotehna.com.mk/ShopDetal.aspx?ArticleID=19927&i=2229&l=MK&q=КЛИМА МАКС&SupplierArticleID=ACAGR7-12-BR3 3.5KV&Action=
 
Член од
2 март 2017
Мислења
1.396
Поени од реакции
441
еве нешто што случајно го видов (иста клима е само од различни продавници) знам дека повеќето од вас нема да го одобрат ама ај да го ставам само како пр.

https://www.neptun.mk/index.php?route=product/product&path=28_56_143&product_id=225985

http://www.agrotehna.com.mk/ShopDetal.aspx?ArticleID=19927&i=2229&l=MK&q=КЛИМА МАКС&SupplierArticleID=ACAGR7-12-BR3 3.5KV&Action=
Izvini vaka ama ne te razbiram sporeduvas on-off klima vo kategorija najekonomicno greenje so on-off ne mozes celo zimo da se grees ako ne ti e tesko objasni go postov pozz
 
Член од
7 јуни 2014
Мислења
1.085
Поени од реакции
1.191
само како ценовно интересно ми се гледаше за плаќање во готово <11.000 , а дополнително има многу луѓе што ги знам кои догреваат со клима во меѓу периоди а кога оди температурата во дебел минус се активира тешка механизација: камин, ќумбе ...
 
Член од
2 март 2017
Мислења
1.396
Поени од реакции
441
само како ценовно интересно ми се гледаше за плаќање во готово <11.000 , а дополнително има многу луѓе што ги знам кои догреваат со клима во меѓу периоди а кога оди температурата во дебел минус се активира тешка механизација: камин, ќумбе ...
Tocno deka ima luge sto na vakvo vreme pominuvaat so on-of klimi a vo debelite minusi so kamini i slicno
Jas znam primeri sto nemaat dovolno finansii za inverter pa se great so panelki 2 do 3 casa vo denot dodeka ostanatoto vreme so on-off klimi sekako ne e ekonomicno so panelki ama sekoj so svoite sretstva na kraj kraeva barem ne ne trujat so drva.
 
Член од
7 јуни 2014
Мислења
1.085
Поени од реакции
1.191
ne e ekonomicno so panelki ama sekoj so svoite sretstva na kraj kraeva barem ne ne trujat so drva.
мислам дека и ние што сме на струја салам загадуваме, во МК 2/3 од струјата се добива од рек битола која е еден од најголемите загадувачи во европа така да :(
 
Член од
2 март 2017
Мислења
1.396
Поени од реакции
441
мислам дека и ние што сме на струја салам загадуваме, во МК 2/3 од струјата се добива од рек битола која е еден од најголемите загадувачи во европа така да :(
Tocno se zagaduva i od proizvodstvoto na struja no zamisli site vo gradovite da se prefrlat nekoj na centralno parno nekoj na klimi i toplotni pumpi so toa sto drva ne bi se gorele ili bi se gorele samo vo selata togas vozduhot ke bide mnogu pocist od sega a vaka em se zagaduva so proizvotvo na stuja em so drva
Ako imame gasna centrala za proizvotstvo na struja mnogu pomalo ke bide zagaduvanjeto vo okolinata na bitola
 
Член од
2 март 2017
Мислења
1.396
Поени од реакции
441
Zdravo, dali moze informacija za pojavata kako solzenje na nadvoresnata edinica dali e toa normalna pojava ili ima nekoj problem so klimata ili montazata na istata. Problemot izgleda vaka
Izvadi go luleto sto e crnoto i taka ke ima podobar protok na vodata i koga ke bidat pojaki minusni temperaturi pomalku ke mrzne nadvoresnata edinica i pomalku ke pravi defrost odkolku so luleto inaku normalno e da kape kondes voda koga e golema vlaznosta na vozduhot
Sto marka na klima e ?
 
Член од
6 септември 2017
Мислења
33
Поени од реакции
22
Izvadi go luleto sto e crnoto i taka ke ima podobar protok na vodata i koga ke bidat pojaki minusni temperaturi pomalku ke mrzne nadvoresnata edinica i pomalku ke pravi defrost odkolku so luleto inaku normalno e da kape kondes voda koga e golema vlaznosta na vozduhot
Sto marka na klima e ?
Daikin FTXB50 sega ja zemav nema mesec den ama ovie dve nokji prv pat se pojavuva ovaa pojava, epten laik sum za ovie raboti znaci da go izvadam crniot del od crevoto?
 
Член од
2 март 2017
Мислења
1.396
Поени од реакции
441
Daikin FTXB50 sega ja zemav nema mesec den ama ovie dve nokji prv pat se pojavuva ovaa pojava, epten laik sum za ovie raboti znaci da go izvadam crniot del od crevoto?
Ne se sekiraj kondes vodata se pojavuva bidejki e pogolema vlaznosta vo vozduhot crnoto so crevoto ( luleto )
Izvadi go bidejki koga ke bidat minusni temperaturi crevoto za kondes vodata so luleto ke zamrznuva i pocesto ke pravi defrost a koga e izvadeno luleto nema tolku da mrzne tuku ke tece kondes vodata od samoto dupce
So zdravje da se koristi klimata DAIKIN dobar izbor na klima pozz
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
24.160
Поени од реакции
32.266
мислам дека и ние што сме на струја салам загадуваме, во МК 2/3 од струјата се добива од рек битола која е еден од најголемите загадувачи во европа така да :(
Не заебавај, далеку е РЕК. Гледај ти што да правиме со загадувачите внатре во градот (градовите).
 
Член од
5 октомври 2016
Мислења
95
Поени од реакции
407
Друже, одговори ми, логично ти е тебе да arctic моделите daiseikai 8, 9, исто така Zubadan да се со цени од 2000-2500 eur.
И тоа со полесна надворешна конретно zubadan-ot со 35 ка од твојата 42 килска.
А Hansolot за само 650 еур, каде верувам набавна е 200 eur. Па за 650 еур најефтиниот јапонец не можеш да го купиш а не па nordic варијанта.
Затоа прашувам логично ти е тебе да како што вие тврдите GREE ти дава исто толку добра топлотна пумпа или подобра за 4-5 пати поефтина цена.
Баш така подзастани и размисли, дали би рекол дека е тоа нормално и дека нема некоја манипулација, лага од GREE и луѓето кои работат за него?
Не ми е логично. Треба да чинат од 600 - 900 евра. Ама алчните јапонски акционери, директори, преплатени инжињери пола век се научени на мрсни приходи и лагоден живот, а тоа некој мора да го плати. Затоа чинат 2000 евра.

Затоа Кинеската економија за десетина години стана најмоќна во светов. Можеби не се многу паметни (крадат памет, копираат), но имаат евтина работна сила, ресурси и работат како мравки. Грешките ги отклонуваат во од, квалитетот постојано расте и со разните видови државна помош и субвенции, газат се пред себе. Најважно од се, се задоволуваат со помала маржа. ;)

За жал, одамна е умрено времето кога ќе го завртевме од позади своето најново појачало Sansui/Pioneer/Denon, или CD Player Marantz, Technics, а позади стоеше тој толку познат натпис 'Made In Japan', што сите не правеше горди.

Гордоста на Британската аудио индустрија, фирмите Quad (произведуваа уникатни електростатски звучници, појачала со патенти што датираат од раните 30-ти години), Wharfedale (100 години традиција во производство на звучници), Mission и т.н., одамна не се гордост на Британија, туку имаат Кинески газди ... жално ама вистинито.

Сите идолопоклоници на јапонските брeндови (или брентови како што би се "одразил" клима-неред), нека се запрашаат колку време ќе помине додека нивниот 'precious' Fujitsu биде искеширан од Haier или Midea. Грее не го споменувам, за да не ми се залепи етикета и одредени членови тука на темава да не посегнуваат кон додатни дози на лексилиум или таблети за притисок...

Да нема залажување, јапонските брендови се ситна боранија за илјадниците милијарди долари што се акумулирани во Кина. Но што ќе прават нашиве идолопоклоници во тој случај? Ќе плукаат по Fujitsu затоа што станал кинезарија, или ќе го величаат уште повеќе, затоа што истите тие клими ќе ги плаќаат дупло поевтино, т.е. по "кинески" цени?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom