Најекономично греење (затоплување)

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.353
Поени од реакции
29.828
Надворешната и така и така, на греење сама се се чисти... Ама за 800 денари чистење на внатрешна единица со соодветно средство за чистење, плус продолжување на гаранцијата за додатна година - јас мислам дека е одлична работа. АКО се добива услугата со чистењето.
 
Член од
23 март 2009
Мислења
719
Поени од реакции
553
Prepukuvanja prajte si gi na privatna poraka.
Sto sum dolzen da ve citam ili da zafakate prostor so tolku dolgi citiranja,drvenje kurac.
Merete si gi u pp

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk
 
Член од
17 август 2017
Мислења
31
Поени од реакции
12
Има една молба .
Напишете , ако не ви е проблем колкава е вашата сметка за ел.енергија ...
Пример:
3.5kw (18) / 30 m2 / 4.000 ден-месечно.

Се изначитав која клима е подобра и куп други работи , ама никаде не видов колку плаќате мессчно.
А мене баш тоа ме интересира ... :)

Sent from my GT-S7390 using Tapatalk
 
Член од
1 ноември 2013
Мислења
616
Поени од реакции
529
Има една молба .
Напишете , ако не ви е проблем колкава е вашата сметка за ел.енергија ...
Пример:
3.5kw (18) / 30 m2 / 4.000 ден-месечно.

Се изначитав која клима е подобра и куп други работи , ама никаде не видов колку плаќате мессчно.
А мене баш тоа ме интересира ... :)

Sent from my GT-S7390 using Tapatalk
И што кога ќе ти напишат колку трошат ?
Ти мислиш тие што имаат клими од 1000 евра плаќаат малку, така ?
еве јас се греам за 600-700ден. во 20м2 со НЕО клима и тоа обична. Ќе купиш ти таква клима за греење ?
 
Член од
15 мај 2012
Мислења
653
Поени од реакции
576
Друже, всушност и стварно не сме пазар за nordic-arctic моделите. Цената на daiseikai 8 10-ка кај нас е 73.000 денари. Најверојатно daiseikai 8 10 arctic би била 100.000 денари. Нашиов пазар се утепа продавајќи кинески, машини, само и само поради тоа што се евтини.
Никој не го интересира што, и како купува, туку да е евтино.
Читаме секојдневно постови од луѓе кои пишуваат, постови од типот сакам да греам 35m2 со клима, буџет 25.000 денари.
Но овде не можеш ни луѓето да ги обвинуваш, едноставно немаат пари.
Во куќа, која има 25cm блок со мачканица однадвор и одвнатре.
Топлотни загуби кој никој не ги рачуна а се една најбитна работа, а на -15 ќе имаат и 5kw топлотни загуби.


И ти сакаш да донесе енергија Тошиба daiseikai 9 nordic 13 ka која најверојатно ќе кошта преку 150.000 денари до 3000eur.

А овде имаш GREE кој носи нордиски модели кај нас кои коштаат од 550eu-до 850eu за 35.

Го знаеш оној изговор ("If it's too good to be true, it probably is)

Финците греат, со обични модели (не мора да се нордиски) по 160 квадрата пасивни куќи со една high end топлотна пумпа од реномиран производител, но пасивни куќи.



Sent from my iPhone using Tapatalk
[DOUBLEPOST=1510124905][/DOUBLEPOST]Do nekade se slozuvam so tebe, no ako se brend firma ke poracam edna polar ili nordic i ke stavam vo prodavnica site da ja gledaat makar nikoj ne ja kupil, ete taka za inaet.

Pa neli Gree U-Crown mislam deka ja imaat za gledanje vo zivo, a Gree se ckart , a Toshiba (citaj Energija) se top.

A uste e potragicno sto ne sakaat da ti ja poracaat so prethodno uplaten avans.

Pazi, ne ti ja poracuvame zosto ne ti treba. Sto gi boli niv dali mi treba ili ne.
 
Член од
17 август 2017
Мислења
31
Поени од реакции
12
И што кога ќе ти напишат колку трошат ?
Ти мислиш тие што имаат клими од 1000 евра плаќаат малку, така ?
еве јас се греам за 600-700ден. во 20м2 со НЕО клима и тоа обична. Ќе купиш ти таква клима за греење ?
Епа на 1650 страни се утепаа од пишување каква била климата , компресорот бту мту... како да е темава која е најдобра клима а не кое е најекономично греење , е еден јунак не се најде да напише колку плаќа.
Мене ништо не ми значи како ќе се вика климата туку колку ќе троши и дали ќе грее.
Ако можам со НЕО да се греам економично - уште подобро.
Ама овде ги скриваат бројките како змија нозете...
Инаку јас се греам на катно парно на дрва поврзано на камин алфа плам. Поврзано е и со ел.котел , ама не го вклучувам зашто троши 18kw/h
Во Кичево дрвата чинат од 1.800 денари нагоре. Месечно трошам два кубици , или околу 4000 денари за огрев.
Ете , просто е..
Ако е со клима подобро ок , ако не пак ок.

Sent from my GT-S7390 using Tapatalk
 

аллександар

Вечно ненаспан
Член од
5 мај 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
2.522
Има една молба .
Напишете , ако не ви е проблем колкава е вашата сметка за ел.енергија ...
Пример:
3.5kw (18) / 30 m2 / 4.000 ден-месечно.

Се изначитав која клима е подобра и куп други работи , ама никаде не видов колку плаќате мессчно.
А мене баш тоа ме интересира ... :)

Sent from my GT-S7390 using Tapatalk
Hahahaha eve od mene... smetki za struja letoska od 800 do 1200max preku sila... zimoska 1500/1600. Se gream na drva 60 kvadrata za kukja stanuva zbor so dovra izolacija I pvc prozori. Dovolni ti se informaciive? Drva trosam 4 kubika za 5 meseca I Iam solar sto ee povrzan so se zivo sto koristi topla voda
 

Nikola Nini

Doktor bez nauka
Член од
5 септември 2017
Мислења
353
Поени од реакции
179
Епа на 1650 страни се утепаа од пишување каква била климата , компресорот бту мту... како да е темава која е најдобра клима а не кое е најекономично греење , е еден јунак не се најде да напише колку плаќа.
Мене ништо не ми значи како ќе се вика климата туку колку ќе троши и дали ќе грее.
Ако можам со НЕО да се греам економично - уште подобро.
Ама овде ги скриваат бројките како змија нозете...
Инаку јас се греам на катно парно на дрва поврзано на камин алфа плам. Поврзано е и со ел.котел , ама не го вклучувам зашто троши 18kw/h
Во Кичево дрвата чинат од 1.800 денари нагоре. Месечно трошам два кубици , или околу 4000 денари за огрев.
Ете , просто е..
Ако е со клима подобро ок , ако не пак ок.

Sent from my GT-S7390 using Tapatalk
Kolku m2 kvadrati grees so 2 m3 drva?
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.353
Поени од реакции
29.828
Епа на 1650 страни се утепаа од пишување каква била климата , компресорот бту мту... како да е темава која е најдобра клима а не кое е најекономично греење , е еден јунак не се најде да напише колку плаќа.
Мене ништо не ми значи како ќе се вика климата туку колку ќе троши и дали ќе грее.
За такви работи како што прашуваш, пишувано е многу пати. Но... Ти би сега некој на тацна да ти ги даде тие информации. Наместо да пребараш или да разгледаш наназад. :)
 
Член од
5 август 2008
Мислења
557
Поени од реакции
180
Загревам деловен простор од 15м2 со клима уред Vivax 3.5kw.

На надворешната единица се појавува кондензација и се појавува капење од самиот спој на надворешната единица со цревото. Капе по една капка на секои 5 секунди.

Дали ова е норамална појава или треба да се реагира?:unsure:
 
Член од
13 јули 2008
Мислења
1.397
Поени од реакции
1.886
За Октомври куќа од два спрата, на секој спрат по еден FH35VE, плус едно панелче од 1kw за едната спална што се палеше 10часа некаде цел месец. Сметката е 3800 денари комплет греење и струја. Внатре е бања, и греено е цел ден зошто има луѓе во куќата постојано.

Климите се ставени со тајмерот што си го имаат да работат вака:
05ч-07ч на 28Ц
07ч-14ч на 25Ц
14ч-16ч на 27Ц
16ч-05ч на 25Ц

Околу 800 денари по спрат одело на греење овој месец грубо. Едниот спрат е со ПВЦ, едниот со дрвени прозорци и куќата е со неизолирана фасада.
 
Член од
2 март 2017
Мислења
1.396
Поени од реакции
441
Загревам деловен простор од 15м2 со клима уред Vivax 3.5kw.

На надворешната единица се појавува кондензација и се појавува капење од самиот спој на надворешната единица со цревото. Капе по една капка на секои 5 секунди.

Дали ова е норамална појава или треба да се реагира?:unsure:
Koga e pogolema vlaznosta na vozduhot ili maglivo normalno e da kape kondez voda od nadvoresnata edinica.
Sto model na Vivax imas?
 
Член од
7 декември 2015
Мислења
195
Поени од реакции
544
Загревам деловен простор од 15м2 со клима уред Vivax 3.5kw.

На надворешната единица се појавува кондензација и се појавува капење од самиот спој на надворешната единица со цревото. Капе по една капка на секои 5 секунди.

Дали ова е норамална појава или треба да се реагира?:unsure:
Остај го клима неред, во право е дека тоа што капе е од кондезација...Тоа што кај тебе капи на самиот спој ти е затното кај цревото т.е. самиот чеп или луле што влегува во цревото е затнат..Извади го чепот и исчисти го од нечистотија најверојатно некој лист е причината,се вади со ротација кај вивакс клими има жлебови и кога ке се погодат ќе излезе чепот..Сега ти капе по малку бидејки има мала кондензација...Некои препорачуваат да се вади чепот во зима како кондезацијата полесно би излегла на минусни температури..Бидејки мрзне тогаш кондезацијата ќе ти излегува директно од отворот каде што сега стои чепот поврзан со цревото..
Поздрав
 

Kajgana Shop

На врв Bottom