Најекономично греење и ладење

Член од
14 јули 2014
Мислења
4
Поени од реакции
2
Ako mrzne vnatesnata na greenje ,ke ti duva ladno vnatre.nesto e poremeteno so komandite.aj pusti mod ladno a da vidis sto ke se sluci?

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk
Vcera ja staviv da duva na ladno okolu 10 minuti i potoa ja pustiv na greenje.Dobro rabotese no denes lovtorno koga ja pustiv na greenje posle 1 cas povtorno zamrzna leviot del na perkite koi odat levo-desno na vnatresnata edinica[DOUBLEPOST=1509290305][/DOUBLEPOST]
Интересно, нешто повеќе за ова? Некој линк ако имаш каде го прават ова?




Eх... Нео. ;)

Внатрешната единица ти мрзне??
Сигурно мислиш на надворешната единица. Види долу дали е ставен извадок за црево (за отток на вода), ако е ставен извади го целосно и би требало водата да се цеди долу без да се замрзнува внатре. Нормално, прво да се одмрзне мразот.
Samo vnatresnata edinica mrzne,koga ja stavam na mod za greenje.
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.584
Поени од реакции
7.373
Интересно, нешто повеќе за ова? Некој линк ако имаш каде го прават ова?
Imase pisano na temava za GRS-S3.5PdG/NaA-K
Nesto imas i na finskite Scanvarm i Scanmont
https://www.scanvarm.fi/gree-kayttovesilampopumppu
http://www.scanmont.se/vara-produkter/luft-vatten/gree-tappvattenvarmepump/

A na Lampopumput imase dosta vakvi sto koristat
KFRS-9 vo kombinacija so Jaspi Hidrobox, duri mislam ni deka nebese inverter ova ama dosta ja faleva so Copeland scroll kompresor idese, isto ke ja najdes i kako Ultimate 9000E
Ultimate 9000E.jpg kytkis_vilpero1.jpg
https://www.youtube.com/watch?v=u4ztlWyrrxk
https://www.youtube.com/watch?v=AXhk04gsIOU
 

Attachments

Последно уредено:
Член од
1 ноември 2013
Мислења
616
Поени од реакции
529
златен НЕО
5-та година ме служи за греење 80% од зимата и тоа перфектно
само еднаш и тоа оваа зима што помина 3-4 саати беше -15с. надворешната побеле, далеку од замрзнување како што имам гледано на јутубе клипови.Собата од 20м2 кај што е монтирана ја грее на колку сакаш
COP на -15 не кажувам колку има оти г-дин. @Vanlok ке ме направи болен
 
Член од
2 март 2017
Мислења
1.396
Поени од реакции
441
златен НЕО
5-та година ме служи за греење 80% од зимата и тоа перфектно
само еднаш и тоа оваа зима што помина 3-4 саати беше -15с. надворешната побеле, далеку од замрзнување како што имам гледано на јутубе клипови.Собата од 20м2 кај што е монтирана ја грее на колку сакаш
COP на -15
Neli gree change imas ?
Gree Change 9-ka во 20м2 соба одлично изолирана
Neli GREE CHANGE IMAS ???
 
Член од
2 март 2017
Мислења
1.396
Поени од реакции
441
да, имам и Нео и самсунг обични
Postarite modeli na NEO klimite se mnogu poveke kvalitetni otkolku novive modeli jas vo komsii imam primer NEO on-off klima stara okolu 10 god ni defek ni nisto
Moe mislenje e deka poranesnite klimi nezavisno koja marka bea mnogu pokvalitetni od denesnive
 
Член од
1 ноември 2013
Мислења
616
Поени од реакции
529
Postarite modeli na NEO klimite se mnogu poveke kvalitetni otkolku novive modeli jas vo komsii imam primer NEO on-off klima stara okolu 10 god ni defek ni nisto
Moe mislenje e deka poranesnite klimi nezavisno koja marka bea mnogu pokvalitetni od denesnive
ако е околу 10 год. стара можно е да е со Mitsubishi компресор, во моето Нео има вградено Toshiba комп. потивко работи од инвертерот Gree
 
Член од
2 март 2017
Мислења
1.396
Поени од реакции
441
ако е околу 10 год. стара можно е да е со Mitsubishi компресор, во моето Нео има вградено Toshiba комп. потивко работи од инвертерот Gree
Neznam tocno so sto kompresor e neo-to na komsijava jas pred Vivax-ot aezi imav Korel ksv12gr so Toshiba kompresor bev prezadovolen tolku bese tivka klimata mnogu potivka od vivax-ot steta sto Korelot ne bese inverter mnogu kvalitetna bese greese bes problem defrost dali 2 pati vo rok od 12 casa samo bese 3.5 kw pa bese mala za prostor od 55m2 inace grom klima bese neznam dali ima uvoz na Korel klimi vo mk
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.584
Поени од реакции
7.373
ако е околу 10 год. стара можно е да е со Mitsubishi компресор, во моето Нео има вградено Toshiba комп. потивко работи од инвертерот Gree
Ај сеа муабетов.....види другарти Vanlok шо кажува за бучавата Lomo VS Suzumi ;)
Што се тиче Gree Lomo, моите го користат оваа сезона - задоволни се (3.5kw моделот). Потрошувачката му е нешто поголема од мојата (многу поскапа) Тошиба Сузуми 13+... Но од друга страна не прави толку бука како Тошибата. Зборувам за работа на полн капацитет, во спротивно не се бучни ни двете клими..
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: GT1
Член од
14 мај 2009
Мислења
1.581
Поени од реакции
1.850
Sto marka na klima e ovaa ima li nekoj iskustvo so ovaa marka nova e vo ponudata na klimi mk https://klimi.mk/product.php?id=268
Po specifikacii e dobra za tie pari
некој Quart или шкарт, кој баш напротив не е добра понуда за тие пари! Во Хр на пример 3,5ка се нуди за 2,200-2,330 Куни, додека Lomo Eco 3,5 чини 3400 Куни (скоро 50% поскап од оваа "Kyato" клима) Верувам дека во тој однос се и во Романија (ме мрзи да барам, залудно трошење време е)... додека овде се нудат за иста цена со Ломо Еко, па и со AESI Vivax!.... Јас на нет не најдов нешто премногу за овој бренд кој носи искривено име на некогашниот гл град на јапонија (чија буква “а“ во логото на оваа клима, 90% ќе ја прочитаат како “о“... како на времето што имаше Adibas, или Panasoanic... :LOL: ... 2-3 понуди во хрватска и едно 200 линкови во Романија и толку!.... На еден од романските линкови, го прават безмалку "суперинвертер".... ако добро прочитав со максимална снага на 3,5ката до 7,1kW .... не би требало да се замара човек, ма да го рекламираат дека е со Rotary компресор об брендот Toshiba. Ама и ST се исто така Тошиба ...ми се чини набргу ќе му паѓа цената под 20К, па кој сака да ризикува... ќе ни раскажува! Голема е веројатноста дека досега нема никој (или се многу малку што ја поседуваат) оваа клима во МК.
 
Последно уредено:
Член од
7 јуни 2014
Мислења
1.085
Поени од реакции
1.191
Почитувани од @klimi.mk сакам да Ве повикам да се изјасните јавно за 10-годишната гаранција на GREE климите дали е целосна(за сите компоненти) и безусловна или е потребно да се доплатува дополнително како што поназат некои од членовите напишаа.
однапред Ви благодарам
 

Kajgana Shop

На врв Bottom