Најекономично греење и ладење

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
24.146
Поени од реакции
32.231
Неразбираманглискијазик... :)

Сериозно, што сакаш да кажеш?
Објасни со свои зборови, па после додавај линкови... Или можеби очекуваш да го најдам авторот на тој текст и да дискутирам со него? :coffee:
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.584
Поени од реакции
7.373
Neznam sto se raspravate, podno greeenje so TP Vozduh-Voda za 100m2 bara ivesticija od okolu 10.000evra za da bide saglam i so vkluceno ladenje (fenkojleri).
Cena dostapna samo za odredena klasa na luge (odlikashite i direktorite).
Vlozenite pari vo TP vozduh-voda ne se frleni od glupost (kako sto nekoj saka da go prikaze) tuku zaradi dobiena komocija, exkluzivnost i sekako ekonomicnost.....izbegnato e duvanje vo spalni, sekogas topli plocki vo kupatilata, a sekako ima i golema zasteda na elektricna energija.
Gluposta e koga ke vlozis 5000 evra vo radijatori i Parket u kombinacija so kotel na drva/struja/peleti i posle si ja cukas glavata :)
Dosta ekonomicn investicija mi se gleda izvedeno podno na plocki/laminat i so 1 ili 2 fenkojlera cisto zaradi pobrzo zagrevanje, vo kombinacija bafer+elektricno kotle.....no bafer so dovolna kolicina na voda da samo navecer se gree na eftina tarifa i go opsluzuva sistemot preku cel den. Cekam nekoj so vakvo iskustvo da se pojavi ama seuste nema...i da e malku poNeekonomicno od TP pak e spremen celiot sistem da premine na TP.
Sakam da kazam investicija vo radijatori i parket e totalno pogresna za onie sto se vo gradba.
 
Последно уредено:

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
24.146
Поени од реакции
32.231
@Strelec изгледа паѓаат цените. Јaс се зачудив кога ги видов цените во Грција:

http://www.tepse.gr/4F19EAD1.en.aspx


Што велиш за ова?


HEAT PUMP GREE VERSATI DC INVERTER
ΤΥPE: GRS-CQ10Pd/Na-K

Get Heating, Cooling and Hot Water with very low cost.

● Power: 220-230V –1N-50Hz
● Heating capacity: 10,0 kw / Cooling capacity: 10,5 kw
● Absorbed power heating (kw): 2,50 Cooling: 3,14
● EER: 3,3 COP: 4,0
● Dimesnsions: 921 Χ 427 791
● Weight: 69 kg
● Refrigerant: R410A
1 installation for 4 applications: radiators with low temperature, underfloor heating, sanitary hot
water, cooling.
● Easy installation
 
Член од
23 март 2009
Мислења
719
Поени од реакции
553
Здраво,

Имам GREE KWH18QD веќе 2 години, последниов месец при старт на перката од компресорот јавува чуден звук и вртење на перката напред-назад (во прилог видео). Го повикав овластениот сервисер кој ја монтираше климата и ми кажа дека не било ништо страшно... Ве молам за мислење?

https://www.youtube.com/watch?v=E7qC9cy6ImY&feature=youtu.be
Smeni mu kondezator

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
24.146
Поени од реакции
32.231
@Vanlok
Mislam deka e greska prvata slika od 1300eu i sporedbata so Versati.
Пастирале податоци од 10кв моделот (а требало за 6кв моделот).
Овој е 6кв моделот: Air/water Heat pump GREE 6,0 Kw GRS-CQ6,0Pd/Na-K INVERTER

Сакаш да кажеш дека цената од 1.3К евра е без hidrobox? На сликата изгледа дека има... Но најверојатно си во право пошто на skroutz.gr гледам дека цената би требало да биде нешто под 3К евра:
https://translate.google.com/translate?hl=en&sl=el&u=https://www.skroutz.gr/s/3986422/Gree-Versati-GRS-CQ6-0Pd-Na-K.html&prev=search

Како и да е, мислам дека и тие цени се прилично поевтини од тоа што го очекував.
Еве и каталог: VERSATI.pdf
 

Attachments

Член од
14 јули 2014
Мислења
4
Поени од реакции
2
Здраво,имам Нео инвертер 3.5кв. кој од пред два дена кога ќе го пуштам на греење ми мрзне внатрешната единица ,односно левата половина на перките фаќаат мраз.Однапред ви благодарам за сите совети.
 
Последно уредено:

GT1

Член од
14 февруари 2016
Мислења
1.145
Поени од реакции
1.207
Za Carrier moze da si citate samo vakvi prospektcinja i da se pravite pametni ...
Imate post lani zimoto od mene, dve donesov od grcka 2.5 i 3.5 ka, 68 kvadrati ... na ova zimo sto bese si pominav Odlicno !!!
Znaci tocno 30.000 denari struja komplet za 6 meseci. Pred da pametuvate deka ne e moguce ili deka sum sedel so bunda doma,
imajte na um deka su so 2 mali deca doma. Znaci ispod 21-22 ne mi bilo doma. Inace Sopiste na 550 nadmorska e mereno.
Kolku ke zastedis so ovie brojki statistiki i ostalo sto gi sporeduvas ovde? za razlika od cenat sto ke ja platis na start?
Jas dvete klimi gi kupiv za 750 evricki (okvirno posto cashback ova ona) ?
Da gi kupese od tuka za 1200-1300evra a ne od Grcka sigurno nemase da te great za tie pari tolku dobro kako sto velis.
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.584
Поени од реакции
7.373
@Vanlok
https://www.deltron.ba/wp-content/uploads/2017/06/Gree-Air-to-Water-Heat-Pump-web-.pdf
Na krajot na poslednata strana so siviot bafer od 185litra i 2-stage kompresor e dobra varijanta za ispod 1500eu, ne e predvideno za podno ali moze da se izvede za podno dokaj 50m2 so mesacki vnentil + cirkluarna pumpa. Do -25 e nadvoresnata i 2-stage kompresor, H-Crown baraj.[DOUBLEPOST=1509237067][/DOUBLEPOST]
Да ти кажам и ја земав Кериер ради тоа што е од Енергија бидејќи не сите ''будали со 34к'' имаат време да дремат на форум и да се расправаат отпосле со монтери и човек-фирма.
А од 800 страни, 400 страни да се на луѓ кои стрелаат само на Грее, ондак шо да кажам повеќе.
Баче ти како си застрелал не ке да си погодил исто што и членот што ги земал од грчка шверц-комерц за по 23.000ден....ти си ја платил 34.000
Зашто мислиш дека би правела често дефрост? Ја сум лаик, не ги разбирам баш највише.
Иначе оваа е климата.
....неговите се по 30кг тешки и дуваат со 600м3....твоите се 26,5кг тешки (не се 28 ниту 30,5) и максмален издув им е 500м3. (Климиве добиваат на тежина само на klimi.mk ама Бруто сосе амбалажа :D )
Ставив Carrier. Време ќе каже дали сум се заебал.
На провери што си гледал и кај си се заебал ебати Karierata.
Што мислите за Gree Lomo Eco шо е моментално 22000 ден? Ја бива?
Баш така Еco па Кариер....мање више Ломо ЕКО си го платил 34.000 само што ти сеа имаш марка клима...другпат пак не ја читај темава уназад и играј на "сигурно", сигурно е само што пак ке бараш клима во јануар....најлесно се заебуваат оние што ги читаат само последните страни и сакаат Инвентор :)
 
Последно уредено:
Член од
28 февруари 2017
Мислења
2.770
Поени од реакции
2.682
@Strelec продава ли gree во Македонија вакви топлотни пумпи?
Оти ви пишав понапред јас имам бафер од 450 литра поврзан со котле и сончеви панели и подно , плочки е подот. Како што реков греам некои 63 м2.
 
Член од
2 март 2017
Мислења
1.396
Поени од реакции
441
Здраво,

Имам GREE KWH18QD веќе 2 години, последниов месец при старт на перката од компресорот јавува чуден звук и вртење на перката напред-назад (во прилог видео). Го повикав овластениот сервисер кој ја монтираше климата и ми кажа дека не било ништо страшно... Ве молам за мислење?

https://www.youtube.com/watch?v=E7qC9cy6ImY&feature=youtu.be
Sigurno se raboti za nekoj defek na klimata najubavo obrati se do @Strelec on e ekspert za gree[DOUBLEPOST=1509267451][/DOUBLEPOST]
Smeni mu kondezator

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk
Mislam deka inverter klimite nemaat posebni kondenzatori tuku se e vo elektronikata na nadvoresnata edinica t.e vo plockata[DOUBLEPOST=1509267691][/DOUBLEPOST]
Здраво,имам Нео инвертер 3.5кв. кој од пред два дена кога ќе го пуштам на греење ми мрзне внатрешната единица ,односно левата половина на перките фаќаат мраз.Однапред ви благодарам за сите совети.
Najubavo obratise do montazerot sto ja montiral da ja vidi na lice mesto da ne e nesto zatnato crevoto za konden vodata od vnatresnata edinica pa mrzne turbinata
 
Последно уредено:
Член од
13 август 2013
Мислења
1.040
Поени од реакции
2.041
Здраво,имам Нео инвертер 3.5кв. кој од пред два дена кога ќе го пуштам на греење ми мрзне внатрешната единица ,односно левата половина на перките фаќаат мраз.Однапред ви благодарам за сите совети.
Loso, najverojatno e deka fali freon, ako se nadopolni ke raboti normalno nekoj peroid no posle nekoe vreme ke go imas istiot problem. Ako go gubi freonot na spojot mozda moze da se popravi, ako ima puknato cevka vo izmenuvacot od kade istekuva nema lek, za frlanje e.[DOUBLEPOST=1509270234][/DOUBLEPOST]
Здраво,

Имам GREE KWH18QD веќе 2 години, последниов месец при старт на перката од компресорот јавува чуден звук и вртење на перката напред-назад (во прилог видео). Го повикав овластениот сервисер кој ја монтираше климата и ми кажа дека не било ништо страшно... Ве молам за мислење?

https://www.youtube.com/watch?v=E7qC9cy6ImY&feature=youtu.be
Najverojatno e rotorot na perkata, osteteni cetkici ili zaribani. Treba da se smeni motorceto. Bas me zanima dali ke ti naplatat servis za ova, pisi sto bilo defektot i dali naplakaat.
 
Последно уредено:

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
24.146
Поени од реакции
32.231
@Vanlok
https://www.deltron.ba/wp-content/uploads/2017/06/Gree-Air-to-Water-Heat-Pump-web-.pdf
Na krajot na poslednata strana so siviot bafer od 185litra i 2-stage kompresor e dobra varijanta za ispod 1500eu, ne e predvideno za podno ali moze da se izvede za podno dokaj 50m2 so mesacki vnentil + cirkluarna pumpa. Do -25 e nadvoresnata i 2-stage kompresor, H-Crown baraj.
Интересно, нешто повеќе за ова? Некој линк ако имаш каде го прават ова?



Здраво,имам Нео инвертер 3.5кв. кој од пред два дена кога ќе го пуштам на греење ми мрзне внатрешната единица ,односно левата половина на перките фаќаат мраз.Однапред ви благодарам за сите совети.
Eх... Нео. ;)

Внатрешната единица ти мрзне??
Сигурно мислиш на надворешната единица. Види долу дали е ставен извадок за црево (за отток на вода), ако е ставен извади го целосно и би требало водата да се цеди долу без да се замрзнува внатре. Нормално, прво да се одмрзне мразот.
 
Член од
23 март 2009
Мислења
719
Поени од реакции
553
Ako mrzne vnatesnata na greenje ,ke ti duva ladno vnatre.nesto e poremeteno so komandite.aj pusti mod ladno a da vidis sto ke se sluci?

Sent from my Redmi Note 2 using Tapatalk
 

Kajgana Shop

На врв Bottom