Најекономично греење и ладење

Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.584
Поени од реакции
7.373
HJ35VA.jpg
Za modelot FTXJV/RXJV (ako e toj toj od Termosistem) podatoci nema na Eurovent od pricina sto tie modeli se dosta postari. Imam nesto u Excel podatoci za toj model od porano.
kl4.jpg
Konkretno JV modelite se zameneti uste feb2015god so nivna podobrena verzija FTX-K i FTX-J3 kaj koi e podobrena efikasnosta i mokjnosta a i vnatresnata edinica e so pobela plastika, zamenata mozes da ja vidis na dolnava slika koja e izvadena od ovoj dokument koj e pregolem da go prikacam.
DAikin RA Portfolio B15.jpg
Za izborot tvoj....sto se odnesuva do gornive podatoci kako za mokjnosta pri greenje taka i za COP se gleda deka site 3/4 klimi se tuka negde(da ne recam isti) pa bi rekol deka ne si zgresil vo toj pogled.
A zasto se poskapi drugive i sto nudat dodatno od filtri tajmeri itn ne sum analiziral i za razlikata vo cena stvarno neznam sto e razlicno, nekoj drug moze ke ti dade odgovori na toa.
 
Последно уредено:
Член од
14 ноември 2011
Мислења
144
Поени од реакции
366
@Strelec - mitsubishi земав од ЕнергоСистем не Daikin od ТермоСистем.
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.584
Поени од реакции
7.373
@Strelec - mitsubishi земав од ЕнергоСистем не Daikin od ТермоСистем.
Znam sto si zemal, i ti napisav deka ne si zgresil, ti gi uporediv 3te(4te) klimi da imas vizuelna prestava deka ne si zgresil. I panasonicot i Daikinite se 2,5KWtni klimi, razlikata e samo vo cenata a ti si prosol najeftino so Mitsubishi.
Daikiniot od Termosistem ti go potenciram da razberes deka e bajat model, izvaden e od prodazba 2015, sto znaci tie vo Termosistem se proizvedeni vo najdobar slucaj 2014ta godina a tema za niv imaat bugarite otvoreno uste dalecnata 2010ta pa ti sam svati sto si gledal.
Istite ili mnogu slicni karakteristiki na toj JV model gi ima denesniot Low-buget model na Daikin FTXBC.
Ne e rabotata samo tebe da ti pojasnuvam sto btw vekje si gi kupil, valjda i nekoj drug sto treba da se odluci treba da znae zasto da plati nesto za 38 koga e istoto so toa od 32 neli ?
 
Член од
14 ноември 2011
Мислења
144
Поени од реакции
366
Ајде уште една дилема, помеѓу две Мицу 5тки, што добивам за плус 600е помеѓу:
MSZ SF50VE
MSZ FH50VE

Tи (@Strelec) гледам најскапата ф верзија си ја земал 61к, има најдобар COP, но некако не ми иде математиката да оправдам 105к наспрема 72к за сф серијата.

Има нешто што не гледам или сф е бестбенгфордеденар тука?
 

smole

Ѕверотилук
Член од
26 јануари 2007
Мислења
1.698
Поени од реакции
288
Бидејќи овде има членови кои се многу поупатени од мене ќе ве замолам за совет:

Треба да се земе една 2.5kw и една 5kw инвертер клима, ова се опциите, што би препорачале вие и зашто:

1. Vivax AECI 2.5kw 25.000 ден, 5kw 41.000 ден 3 год гаранција
2. Gree Cozy 3.5kw (немаат 2.5) 26.000 ден, Lomo 5kw 46.000 ден 5 години гаранција
3. Daikin FTX-B 2.5kw 34.000 ден, 5kw 59.000 ден 3 год гаранција

Нема да се користат нон стоп, најмногу 8-10 часа на ден, ако и толку, претпочитам да е поефтина али сепак сум отворен на сугестии.
 
Последно уредено:
Член од
14 ноември 2011
Мислења
144
Поени од реакции
366
Се решив за Fujitsu ASYG24LFCC од Хидросет. 80к плус 5к монтажа. Причина: најмала надворешна единица, Мицубиши Muz sf50 кој е 73к има многу поголема и потешка надворешна единица. Ја монтираа, изгледа културно и е прилично тивка за 7kw.
 
Член од
6 септември 2015
Мислења
386
Поени од реакции
177
Бидејќи овде има членови кои се многу поупатени од мене ќе ве замолам за совет:

Треба да се земе една 2.5kw и една 5kw инвертер клима, ова се опциите, што би препорачале вие и зашто:

1. Vivax AECI 2.5kw 25.000 ден, 5kw 41.000 ден 3 год гаранција
2. Gree Cozy 3.5kw (немаат 2.5) 26.000 ден, Lomo 5kw 46.000 ден 5 години гаранција
3. Daikin FTX-B 2.5kw 34.000 ден, 5kw 59.000 ден 3 год гаранција

Нема да се користат нон стоп, најмногу 8-10 часа на ден, ако и толку, претпочитам да е поефтина али сепак сум отворен на сугестии.
имам cozy кажи што просторија ќе грееш да ти направам споредба со мојата ситуација
 

smole

Ѕверотилук
Член од
26 јануари 2007
Мислења
1.698
Поени од реакции
288
2.5kw ќе грее 18 квадрати, 5kw ќе грее/лади 45 квадрати.

Ме интересира кој е најпаметен избор, за јачините сум одлучен веќе.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
24.146
Поени од реакции
32.231
2
Ме интересира кој е најпаметен избор, за јачините сум одлучен веќе.
Мене ме интересира зошто си го ограничил изборот само на наведените опции, ама тоа си е веќе твоја работа. :)
Во рамки на наведеното, јас лично Вивакс одма би ги шкртнал. Во однос на другите две опции, наведениот Даикин модел мислам дека е тој што момциве повеќе пати го коментираа наназад (ме мрзи да проверувам, пушти си пребарување). Ако не грешам, се работи за ниска класа од Даикин. Најверојатно нема да добиеш многу повеќе со таков избор, а разликата во пари нема да ја добиеш како разлика во заштеда или перформанси.

Што се тиче Gree Lomo, моите го користат оваа сезона - задоволни се (3.5kw моделот). Потрошувачката му е нешто поголема од мојата (многу поскапа) Тошиба Сузуми 13+... Но од друга страна не прави толку бука како Тошибата. Зборувам за работа на полн капацитет, во спротивно не се бучни ни двете клими.
Gree Cozy 3.5kw, рачунај го како да е поблиску до 2.5kw... за 18квадрати секако би требало да врши работа - освен ако не живееш во шатор. ;)

Тоа кажано, се подобрува понудата - малку погоре се пофалија дека пазариле Мицибуши клими за пристојни цени. Не сум истражувал подетално кои модели и што, ама Мицибуши ги фалат дека прават заебано добри клими.
 
Последно уредено:
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.584
Поени од реакции
7.373
2.5kw ќе грее 18 квадрати, 5kw ќе грее/лади 45 квадрати.

Ме интересира кој е најпаметен избор, за јачините сум одлучен веќе.
Ja bi idel so Lomo za 5Kw i za 2,5Kw so Mitsubishi HJ35VA za 32150den sto bese spomnato na poslednive 2 strani.
Dakinot 5Kw-tnata FTXBC ti e so 3,5Kw PdesignH, i mizerni 3,2KW na -7....mnogu malku mokjnost za edna 5,5ka za cena od 59000 koja realno e 3,5ka.
Istata mokjnost od 3,5Kw ke ja dobies i so Mitsubishi FH35VE i so mnogu pojak COP za istite pari(1000den+), plus so site saltanati e vnatresnata edinica i daleku e od osnoven Low-Buget model kako sto samiot Daikin si ja klasificira FTBXC :)
No moram da spomenam deka FH35 toj visok COP moze da go izvadi samo vo Auto mod sto podrazbira rabota vo 1va/2ra brzina. No Ona nemrda voopsto vo 3ta ili 4ta brzina a 3ta e minimum za greenje 30m2 ili 40m2. Predvidena e za 20-30m2 pa za greenje pogolema kvadratura mora da se vlozi vo zican kontroler koj e 200evra. Cisto da si znaes deka ke imas problem so nea.
Vivaxot e zboren, premala nadvoresna edinica koja e duplo pomala od Lomoto.[DOUBLEPOST=1458318331][/DOUBLEPOST]
Ајде уште една дилема, помеѓу две Мицу 5тки, што добивам за плус 600е помеѓу:
MSZ SF50VE
MSZ FH50VE

Tи (@Strelec) гледам најскапата ф верзија си ја земал 61к, има најдобар COP, но некако не ми иде математиката да оправдам 105к наспрема 72к за сф серијата.

Има нешто што не гледам или сф е бестбенгфордеденар тука?
Vidi gi podatocite za P(Kw) na -15 ke ti stane jasno zasto barem 50% od tie 600eu se na smetkata na FH.
FH50 na -15 = 5,2Kw, dodelka SF50 na -15= 3,4Kw ;)
Inaku i dvata modela se so twin-rotary SNB kompresori, no so mnogu porazlicen volumen 172 nasprema 130cc3 sto nakraj doveduva do 16480btu(4,8KW) i 12400btu(3,6KW) razlicni mokjnosti na kompresorot pri 60rps. So drugi zborovi kompresorot na FH mnogu pomirno ke raboti pri ista rotacija od 60 a ke isporaca pogolema toplina (4,8Kw).
Interesno e sto pri maximalna rotacija od 130rps SF moze da izvadi 33000btu a FH samo 4000povekje odnosno 36900btu sto e minorna razlika, i sto verovatno vodi do zakljucok deka SF softverski e ogranicena da ne postiga tolku kolku sto realno bi mozela da dade za da bide poslaba (ili ako sakas poeftina) varijanta od FH.
Drugata golema razlika e vo panelite, i dodatnite opcii od podelena perka kaj FH, I-See 3D senzor, Ionizator i slicno.
SNBkomp.jpg
 
Последно уредено:

smole

Ѕверотилук
Член од
26 јануари 2007
Мислења
1.698
Поени од реакции
288
Мене ме интересира зошто си го ограничил изборот само на наведените опции, ама тоа си е веќе твоја работа. :)
Бидејќи сметам дека се најефтините инвертери. Башка несакам да давам многу пари за климите, таква ми е рачуницата.

Иначе за убави марки знам кои се, имам една таква дома :)
 
Член од
14 ноември 2011
Мислења
144
Поени од реакции
366
@Strelec колку си задоволен од ф серијата? Ценовно е колку две добри (јапонци,тајландци, малезијци) или три-четири кинеза со иста ватажа. Дали перформансите ги оправдуваат средствата или мислиш дека сф серијата би била ок/доволен/повеќе од доволен избор?

Форумски сум мн активен на тематика фотографија, компјутерски софтвер и хардвер, па немам баш време желба и нерви и во термодинамика да забегувам, но добив впечаток дека S серијата и F се хардверски идентични судејки според неколку параметри, разлики има во внатрешната единица која искрено не е значително битна.
 
Член од
23 април 2012
Мислења
107
Поени од реакции
37
Mnogu raboti procitav na forumov i mi koristea koga kupiv inverter.
Zemav lomo 12 ka, stanot e 60 kvadrati, 2 spalni, dnevna i kujna, zgradata ima top izolacija kako na zidovi taka i ekstra prozori i vrati (pvc)
So klimicevo go grejam celiot stan po kratki rakavi sum doma, klimata stavena na 25 stepeni. Sega ne vi gi razbiram cop mop ama znam deka u dekemvri smetkata za struja mi bese 1800, januari 3600, fevruari 2100 denari.
Ja od cudovo sum prezadovolen so ogled deka go zemav 27000 denari so so montaza.
Doma bojler, sporet 3 televizori, kompjuter po cel den, aspirator
Jes da nemase zima ama ovie smetki se extra
Stanot e na juzna strana taka da koga ima sonce doma e top.
INVERTEROT E ZAKON NIKOJ VEKE NEMOZE DA ME UBEDI DEKA IMA PODOBRO OD OVA.
 
Член од
5 декември 2015
Мислења
216
Поени од реакции
266
Ohoooo iznafali klima invereter pa uste Lomo na Gree....sega koga ke ti ripne opozicijava ke ima feshta
:D:D:D
 

Kajgana Shop

На врв Bottom