Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
12 март 2009
Мислења
19.988
Поени од реакции
16.043
Аман бе чоек шо зборвиш, да им се суди на специјалните? Абе тие во СЈО имаат 6 пара мадиња бе чоек, шо зборвиш? Кој е тој шо ви ја всади таа ступидна реторика, релативизирање на очигледно тешки криминали потврдени со секакви докази + бомби..... кој жив мислиш дека сеуште ќе верува во овие фантазии? Ова е ништо повеќе од демиџ контрол под дирекција на потесниот круг блиски на Грујо (далеку од реалните интереси на членството)... и све се некој бедни обиди да се тргни вниманието и да се заборави "Вистината за Македонија". Јес да надежта последна умира, ама ова е претеризам од секој аспект. Секој обид за разумен и логичен разговор (дуел) со некој близок на фирерот е невозможен. Тоа го знаат сите, го знае и Гвујо, го знае цел свет, месечината, Марс и Андромеда.

Друго, вие треба да се крстите во Пржинскиот договор пошо Заев не само на либералите, туку и вас - тврдокорните ве спаси од канџите на Груевизмот. Споменик требит да му напрајме пошо ако не се случеше тоа што се случи, ако не се појавеше ваква фаца од калибарот на Заев... Бејли не ќе знаеше како да ја реализират стратегијата за спас на земјава и мамето ќе ни се ебеше со братучедите на власт. Све живо ќе наместеа, ќе испозатвореа, ќе не до-испокрадеа и ќе бевме целосно изолирани од остатокот од светот. Опшествено-политичка апокалипса.

Е затоа.. се деси ова што се деси на локалниве избори. ПОТОП. Не пораз, туку ПОТОП. Се распадна целата клиентелистичка структура и наеднаш ~150.000 ВМРО-овци се одкажаа од ГРУЈО.
Што, и нив СОРОС им го испра умот? Се вршело инженеринг на јавното мнение.. абе аман кое мнение, дури ни самите во СДСМ не очекуваа дека народот е вака сериозно решен да му ја запечатит судбината на Гвујо - еднаш засекогаш. Се стори од него... Сега е политички мртов, а за брзо време ќе јаде и хедшот од правен аспект.

Груевски е каменот/оловото врзано за нозете на ВМРО-ДПМНЕ додека пловат во океанот полн со политички хиени.

И сега јас и ти треба да дискутираме за Бранко, Хрватска и ХАДЕЗЕ, поштарот, Вицето, итн итн... а од другава страна се ВМРО почнува да тоне.. и не само реформисти, слободоумни патриоти, клиентелисти, бизнис заедница, итн итн.. туку буквално ВМРО СЕ РАСПАЃА по сите шавови и нови фракции се раѓаат секој месец.

Аман те бе луѓе.. како успеа еден ПАТОР ко Грујо да ве донесит до ова дереџе, маме и ебавте (шо викат Амди) и на партија, и на држава, и на све живо и диво. И УШТЕ УМОТ НЕ ВИ ИДАТ.

Замисли... УШТЕ КО ПИЈАНИ ЗА СТАП се држите кај тој ретард шо ми го брукат имево. Па ко ќе размислам подобро... затоа и владеел толку долго време. Е од вакви ко вас.
Јас не се држам за никого како пијан за стап, а ти се држиш за шака преплатени и неспособни полтрони, ѓоа специјални...Никој не е против таква установа, ама никој нема монопол...башка 2000 евра плата за гонење опозиционери не треба...има поспособни кој ќе ги гонат опозиционерите и за 800 евра плата.
За 2000 евра плата нека гонат криминали на новата власт...
 

Nikola Nini

Doktor bez nauka
Член од
5 септември 2017
Мислења
353
Поени од реакции
179
а што ако по некое време многумина од списокот за амнестирање на Хорхе , о кој се и пастиро и зајко,
( освен Крпач) и навистина бидат амнестирани ??
а што со Талат ќе видиш, уште не помина ни 3 месеци... башка Таљат како министер на АРМ лесно можеше Грујо да го смени, а Таљат како спикер на Собрание маалку потешко може Зајко да го смени без парламентарни избори...
Pa ne znam toa so amnestiranjeto ne pomina bas najdobro moze pak da probaat ne da ne ke vidime kako ke zavrsi toa pak
Ne razbiram kako talat moze da smeni nekoj bez izbori ili minister koga bese ne mi e jasno sto sakas da kazes
 
Член од
3 септември 2010
Мислења
6.087
Поени од реакции
8.641
Ироничен си или стварно не знаеш? :D
Јас знам кој е Панко Брашнаров, не знам кој е Панко Брашанаров.

Aко си го прочитала текстот, кажи ми што се: млади спорт, приоритетит, Пливачкта, финкционираат, достват.
 
Последно уредено:

Bitcoin

Член од
24 мај 2005
Мислења
5.530
Поени од реакции
13.903
Јас не се држам за никого како пијан за стап, а ти се држиш за шака преплатени и неспособни полтрони, ѓоа специјални...Никој не е против таква установа, ама никој нема монопол...башка 2000 евра плата за гонење опозиционери не треба...има поспособни кој ќе ги гонат опозиционерите и за 800 евра плата.
За 2000 евра плата нека гонат криминали на новата власт...
Е ова де.. за ова дискутирам. Тебе не те интересира тоа што имаат 6 пара мадиња и во време на тотален режим земаат обврска да влезат во фајт со Грујо и Мијалков... туку те интересира тоа што земале 2000 евра плата за да ловат криминалци што украле ~4 милјарди и кусур. Важит, нема проблем.

И пази.. ИМАЛО ПОСПОСОБНИ што ќе ги гонеле на истиве и за 800 евра плата. Кој поспособни, Марко Зврлевски?

Уствари знајш шо.. заеби ич не ми објасви. Познати ми се вакви тврдокорни феномени.. Профилот на еден просечен тврдокоре(ц) и не е толку тежок за разбирање. Во ред е све, биди ми поздравен
 
Последно уредено:

Nikola Nini

Doktor bez nauka
Член од
5 септември 2017
Мислења
353
Поени од реакции
179
Колега ПРАСЕ здраво. Што се нервираш? Не ти спомнав фамилија. Не те пцијам, не те колнам? Сакаш да пишувам према твој мерак? ОК, кажи како сакаш, па ќе го пишам тоа.
Разговарав со Мукоски, сакал да излезе надвор, на воздух, отворил, ама толпа била пред врата и влетала внатре. Ако е тоа кривично дело, во ред. Ама, јас мислам дека поголемо дело е ПУЧОТ кој го направи твојата партија, избирајќи нелегално претседател на собранието, и нелегално ја запоседна таа функција. Порано со смрт се казнувало тоа, денес со долги затворски казни...
ПС: Дали е вистина дека во твојата фамилија се сексаа браќа со сестри, со мајки, татковци? Така слушнав. Изгледа затоа си дебил.
Sakal na vozduh da izleze a ? Nesakajki otvoril vrata ? Se slusas li sto pisuvas covece
Znaci so toa objasnuvanje ke ide pred obvinitestvo cist vozduh mi trebase i zatoa ja otvoriv vratata ?
Mislam ti si lud ili krsto vratarot e po lud so toa objasnuvanje ?
Vekje ako zboris so Vratarot Krsto ako sakal cist vozduh prozor da si otvori sleden pat
Sto mislite ti i Krsto vratatot retardirani se site pa ke projde toa smesno mizerno i do 8 odd nekoj sto ucel objasnuvanje ?
 

Solid

Зона на самракот
Член од
26 август 2007
Мислења
7.174
Поени од реакции
4.133
За отворање на врата да одговараат? Па сите отвораме врати, 100 пати дневно. Не знам, можеби во Собранието мора да ја отвори одредено задолжено/овластено лице. Па, можеби тука прекршиле правило, постапка, ред..
Значи ти седиш со друштво во стан и доаѓаат комшии нивни со вили и секири лупаат на врата со намера да ги линчуваат ти отвораш врата овие ги кршат од маавање сите во станот и ти викаш после на суд па јас само отворив врата???
Правно знаеш како се вика тоа???
 
Член од
23 март 2015
Мислења
7.011
Поени од реакции
1.983
Значи ти седиш со друштво во стан и доаѓаат комшии нивни со вили и секири лупаат на врата со намера да ги линчуваат ти отвораш врата овие ги кршат од маавање сите во станот и ти викаш после на суд па јас само отворив врата???
Правно знаеш како се вика тоа???
Не сум бил во стан, па да ми дојдат комшии.... За друго зборувам овде. Не си ме разбрал.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.497
Јас знам кој е Панко Брашнаров, не знам кој е Панко Брашанаров.

Aко си го прочитала текстот, кажи ми што се: млади спорт, приоритетит, Пливачкта, финкционираат, достват.
недостатоци на македонскиот образовен систем
 
Член од
23 март 2015
Мислења
7.011
Поени од реакции
1.983
Sakal na vozduh da izleze a ? Nesakajki otvoril vrata ? Se slusas li sto pisuvas covece
Znaci so toa objasnuvanje ke ide pred obvinitestvo cist vozduh mi trebase i zatoa ja otvoriv vratata ?
Mislam ti si lud ili krsto vratarot e po lud so toa objasnuvanje ?
Vekje ako zboris so Vratarot Krsto ako sakal cist vozduh prozor da si otvori sleden pat
Sto mislite ti i Krsto vratatot retardirani se site pa ke projde toa smesno mizerno i do 8 odd nekoj sto ucel objasnuvanje ?
Сега, тоа е вистината. Јас знам дека се воведе режим кој е бетер и од претходниот, кој врши насилно преземање на власта и злоупотреба. На судство, на закони, на обвинителство.. Се очекувам, затвори, нелагални осуди, понатамошно амнестирање на Заев за неговите законски престапи, насилства, мита, итн...
Но, Крсте требало да те праша тебе дали врата или прозор да отвори. Згрешил. И сега за отворањето треба да е казнет, не те прашал. Виновен е. :)
Објаснување не се толкува. На суд, се докажува дали е некој виновен, со приложување на докази дека прекршил одреден закон. Ете, Крсте прекршил закон оти не отворил прозор, ами врата.
Тоа не смее, ама Претседател на Собрание може да се избере вон законски пропишана процедура. Такво време дојде, ги наместија дивите и сега ќе ги бркаат питомите.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.560
Поени од реакции
23.105
Ама седи остај финансискиот криминал е второстепен. Дај да видиме до кај се мигрантите. Онака муабет на претприемач од развиениот свет и креатор на 12 работни места во third world country, можда го знаеш.

Kurtone neka gi osudat de... 2 godini postoi sjo do sega ima 0 osudeni.
 

SpiderWeb

ја заменува титулата под името во вашите мислења.
Член од
12 мај 2008
Мислења
632
Поени од реакции
622
Разговарав со Мукоски, сакал да излезе надвор, на воздух, отворил, ама толпа била пред врата и влетала внатре.
Од кај ви идат вакви работи бе?
 
A

Avenger99

Гостин
Јас не се држам за никого како пијан за стап, а ти се држиш за шака преплатени и неспособни полтрони, ѓоа специјални...Никој не е против таква установа, ама никој нема монопол...башка 2000 евра плата за гонење опозиционери не треба...има поспособни кој ќе ги гонат опозиционерите и за 800 евра плата.
За 2000 евра плата нека гонат криминали на новата власт...
A за 5000 евра на Тарчулоски шо може да праат бе стари, шо?
 
Член од
20 јули 2014
Мислења
3.205
Поени од реакции
8.444
Јас се надевам дека аргументите на одбраната ќе бидат како Ѓорѓи што вика, 'само отвориле врата', нешто како тој стариот што ја спасуваше Шеќеринска кога ја влечеше за коса. Може на пример да додадат и некои други елементи, поуверливо да биде, на пример Муковски претходно се прејал, излегол малку надвор на воздух, а Сашо Василевски бил со него да не припадне. Снимките од камерите и останатите докази ќе бидат излишни, гарант се спасуваат.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom