Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
13.110
Поени од реакции
24.159
Чекај малце, како тоа ти придонесе за зачувување на македонштината со бегање у Австралија кога на стариот твој му загорело под нозе? Со кој образ доаѓаш тука да мелеш патриотштина и национализам и национална стратегија? Вашата фамилијарна стратегија да фатите усвет кога било најтешко на државата како се уклопува со општо прифатените норми за патриотизам? Значи не иди толку далеку, еве тргни од себе и твоите најблиски.

Prva prilika da ideme u stranstvo imavme uste za vreme na YU, koga od ambasadite nudea vizi na visok strucen kadar. Imavme nekolku ponudi sto ne gi prifativme. Otidovme odkako tatko mi odbi da potpise dogovor za nabavka na zastarena tehnologija po cena nekolku pati povisoka od realnata i so toa da ja osteti firmata vo koja rabotese. Normalno ova bese dogovoreno za nekoj da lapne dobar procent a i on tuka mozese da napravi miljoni marki na vremeto ama ne mu bese bitno toa, ne bese taka vospitan. Taka da poleka malku, ne zbori koga ne znaes.

Sto sum napravil? Pa sto znam, imam investirano vo nedviznina vo MKD, porano imav i biznis vo koj bea vraboteni 12tina dusi, sega toa go vodat moj rodnini. Sum pisuval za ova pred nekolku godini pod drugiot startiot nik FARANG ako veke te interesira. Ne deka e bog znae sto...
 
S

silmarillion

Гостин
Prva prilika da ideme u stranstvo imavme uste za vreme na YU, koga od ambasadite nudea vizi na visok strucen kadar. Imavme nekolku ponudi sto ne gi prifativme. Otidovme odkako tatko mi odbi da potpise dogovor za nabavka na zastarena tehnologija po cena nekolku pati povisoka od realnata i so toa da ja osteti firmata vo koja rabotese. Normalno ova bese dogovoreno za nekoj da lapne dobar procent a i on tuka mozese da napravi miljoni marki na vremeto ama ne mu bese bitno toa, ne bese taka vospitan. Taka da poleka malku, ne zbori koga ne znaes.
Значи видел криминал, и не пријавил никаде, не сте искочиле фамилијарно патриотски на улица да изгинете како што сега го бараш тоа од сите тука. И така баце Кано или Фаранг, како тебе еден по еден виделе криминал не пријавиле и фатиле џаде подалеку и нашата државичка поклонета полека почна да ја губи смислата на своето постоење. Да биде болката уште поголема, тие што киднавте пошто ете нели сте виделе криминал а не сте го пријавиле, доаѓате после 20 години да кажувате како требало, и што требало. Не бе баце, ништо не си направил ти, тие 12 души си им дал шанса да отидат до Платамона у вон сезона, а си можел ако си реагирал на време (договорот за набавка), да им обезбедиш и држава и иднина.
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.039
Поени од реакции
2.270
Ако може коментар од @kano , дали би поддржал реформа на најголемата опозициска партија и замена на Грујо?

Васко Наумовски, поранешниот пратеник на ВМРО-ДПМНЕ од Австралија се приклучи на реформаторите
Ефтов веке излезе со тезата дека Груевски победувал 11 пати, па сега му дозволено еднаж да изгуби. Тоа реално ке пробат да ти кажат. Ке пробат да "реформират ДПМНЕ" според идеите на фамилиjaта и готово.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
13.110
Поени од реакции
24.159
Прашањето е каде во ЕУ таква диктатура да држи еден човек судство и се друго? Каде во ЕУ после такви скандали ќе се кандидира пак или лидер ќе остане?

И како тоа амбасадор ни бирал влада? Глупости.



Ке видиме. Грција не е толку силна, напротив прдеж држава е. Убеден сум дека со еден телефон можат да ги приземјат.. но секако договорот со Бугарија ја подобрува нашата позиција во преговорите со Грција.




Денес пораката е дека сме надминале и имаме договор за пријателство. Исто како што имаше Хрватска со Словенија.
За иднината не може да знаеме. Исто како што и ние, еден ден после прием во ЕУ и НАТО можеме да искинеме било каков договор.



Еден по еден проблем. Со бг договорот е чекор во правата насока.


Не си во Австралија или не знаеш дека Австралија е во НАТО?

Lol... so tebe ke se vrtime u krug....

Nie sme DALEKU od EU. Ni vo vreme na grujo, zajo ni pak na slednite dva premiera nema da vlezeme vo EU. Moze ke pocneme nekoe poglavje ali tesko da vlezeme tolku brzo. Ekonomski sme mnogu mnogu daleku.

Ako se pravis slep deka od kale ne ni ja napravija koalcijata samo kazi i da zavrsime so debata. Nema potreba ponataka.

Da, da prdez drzava. 100% ne e tolku jaka. Garant e i nebitna. Pogotvo sega koga turcija se odmetnuva pa nema da im treba pristap vo regionot na amerite. Dogovorot so BG ne igra nikakva uloga vo sporot so grcija, oni nema da popustat kakov sakas ti dogovor potpisi ne so BG nego so bilo koj. Toa nema vrska so niv, ama ok, tolku ti e kapacitetot izgleda.

Stvarno fala sto mi kaza deka Australia bila del od North ATLANTIC Treaty Organisation. Jas pa ubeden deka Australia e na drugata strana na svetot i deka izleguvame samo na pacifikot i indiskiot okean. Valjda znaes deka Australia i Avstrija se razlicni drzavi....
 

fmi

Член од
1 февруари 2007
Мислења
13.039
Поени од реакции
2.270
Денес пораката е дека сме надминале и имаме договор за пријателство. Исто како што имаше Хрватска со Словенија.
За иднината не може да знаеме. Исто како што и ние, еден ден после прием во ЕУ и НАТО можеме да искинеме било каков договор.
Живеам за този момент да видам како кинете договорите и како Брисел ке удри през рацете.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.387
Поени од реакции
18.282
Lol... so tebe ke se vrtime u krug....

Nie sme DALEKU od EU. Ni vo vreme na grujo, zajo ni pak na slednite dva premiera nema da vlezeme vo EU. Moze ke pocneme nekoe poglavje ali tesko da vlezeme tolku brzo. Ekonomski sme mnogu mnogu daleku.

Ako se pravis slep deka od kale ne ni ja napravija koalcijata samo kazi i da zavrsime so debata. Nema potreba ponataka.

Da, da prdez drzava. 100% ne e tolku jaka. Garant e i nebitna. Pogotvo sega koga turcija se odmetnuva pa nema da im treba pristap vo regionot na amerite. Dogovorot so BG ne igra nikakva uloga vo sporot so grcija, oni nema da popustat kakov sakas ti dogovor potpisi ne so BG nego so bilo koj. Toa nema vrska so niv, ama ok, tolku ti e kapacitetot izgleda.

Stvarno fala sto mi kaza deka Australia bila del od North ATLANTIC Treaty Organisation. Jas pa ubeden deka Australia e na drugata strana na svetot i deka izleguvame samo na pacifikot i indiskiot okean. Valjda znaes deka Australia i Avstrija se razlicni drzavi....
Инаку интресна ти е дискусијава за суверени држави како на пример Австралија. Цел еден континент е, и пак без Британија и кралицата не може на страна да се помоча.
 
Член од
23 март 2015
Мислења
7.011
Поени од реакции
1.983
Имаше мислење од УСТАВЕН СУД ????
Имаше демонстрации на опозицијата пред уставен суд како сега кога Хорхе прогласи Амнестија ????
Кој беа судиите од Уставен суд што го Аминуваа Толкувањето ??[DOUBLEPOST=1508801696][/DOUBLEPOST]
е не е баш исто, за време на Режимот имаше и за нив неповолни одлуки, како од судовите така и од Ревизија, башка што имаше критики од амбасадори, нво и други...
сега е тотално инквизиционо едноумие, можеби не само поради антируската фобија која владее во УСА и се пренесува во ЕУ, туку постои една инерција додека ЕУ почне да прима информации за нашатаа вистинска реалност и да реагира на неа....
Амнестијата на Иванов не беше неуставна. Никој уште не кажал зошто не се протестираше кога Црвенковски (како претседател на државата) го амнестираше Заев. Или кога сега скоро СЈО без надлежност го зеде „Пуч“ и се откажа од гонење на Заев. (Слично очекувам и за барањето на мито).
Сега е многу поголем режим врз судството и обвинителствата. Уште не дојдени на власт им се инсталира неуставно СЈО за да работи на гонење на функционери на ВМРО ДПМНЕ. Уставниот суд не одлучува за уставноста на СЈО веќе 2 години. Прашал ли некој зошто? Се одобруваат незаконски снимки за докази против членови на ВМРО ДПМНЕ. Судството и обвинителствата немаат храброст да поведат случаи против бројни кршења на уставот и законите, заканите што Заев ги испраќа до ВМРО ДПМНЕ дека ќе бидат осудени, значи, има контрола и влијание врз судовите и СЈО. Треба да биде осуден оној за кого има правно издржани докази. Разговори не се доказ.
И сето ова се случи страшно брзо, речиси и пред да станат власт. Зарем треба нешто повеќе да се случи од нелегален избор на претседател на Собрание? Тоа е нешто како насилно преземање на власта.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
13.110
Поени од реакции
24.159
Значи видел криминал, и не пријавил никаде, не сте искочиле фамилијарно патриотски на улица да изгинете како што сега го бараш тоа од сите тука. И така баце Кано или Фаранг, како тебе еден по еден виделе криминал не пријавиле и фатиле џаде подалеку и нашата државичка поклонета полека почна да ја губи смислата на своето постоење. Да биде болката уште поголема, тие што киднавте пошто ете нели сте виделе криминал а не сте го пријавиле, доаѓате после 20 години да кажувате како требало, и што требало. Не бе баце, ништо не си направил ти, тие 12 души си им дал шанса да отидат до Платамона у вон сезона, а си можел ако си реагирал на време (договорот за набавка), да им обезбедиш и држава и иднина.

Pocna da zboris gluposti sto ne zasluzuvaat ni komentar. Oladi malku.[DOUBLEPOST=1508834853][/DOUBLEPOST]
Ако има работи што ти се побитни од парите тогаш дојди овде да ги опрајме заедно.
Ke bide i toa eden den ako do togas ostane nesto
 
Член од
23 март 2015
Мислења
7.011
Поени од реакции
1.983
Што бидна со мерцедесот го продадоа и ги вратија парите на народот или?
Ќе го продадат, па Виц’то ќе купи таков, па владата и другите државни органи ќе го изнајмуваат кога ќе ни доаѓаат високи државни посети. Ние сме гревчиња што не смееме да имаме блиндирано возило.
Еве уште една идеа. Нека се продаде и владиниот авион, па нека летаат високите државни функционери со комерцијални летови. Или со карго најинтересно. Таман нема да им е здодевно на летот. Ќе им се погоди до нив некоја баба која оди во САД, Германија, Франција... да си ги види „фнуците“ таму, па ќе им покажува слики од нив, па ќе свртат муабет за реумата, за жолчката.. и за час, си стигнал.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
13.110
Поени од реакции
24.159
Инаку интресна ти е дискусијава за суверени држави како на пример Австралија. Цел еден континент е, и пак без Британија и кралицата не може на страна да се помоча.

Kako go zakluci toa ziti sve? Kade ne smeele da se pomocaat i za sto im treba podrska od Britanija ili kralicata? Daj konkretni primeri.
 
Член од
23 март 2015
Мислења
7.011
Поени од реакции
1.983
Управниот суд усвоил едно барање за прегласување во Сарај, ако усвои уште едно од Скопје тогаш ќе има прегласување за градоначалник, сега Шилегов има тесно мнозинство над 50% од само 914 гласа.
А тоа што имаше ливчиња од Карпош во Охрид и слично не се прифатени приговори?[DOUBLEPOST=1508835274][/DOUBLEPOST]
Kako go zakluci toa ziti sve? Kade ne smeele da se pomocaat i za sto im treba podrska od Britanija ili kralicata? Daj konkretni primeri.
„Власта“ на англиската е круна во Австралија е церемонијална.. и партнерска. Во секој момент можат да ја отфрлат ако така реши народот... и политиката.
 
Член од
22 јули 2016
Мислења
1.748
Поени од реакции
750
Nie sme DALEKU od EU.
откри топла вода, муабет без поента.
slednite dva premiera nema da vlezeme vo EU.
за иднината ќе видиме.

Ako se pravis slep deka od kale ne ni ja napravija koalcijata samo kazi i da zavrsime so debata. Nema potreba ponataka.
ако немаш подобар аргумент од ова за твоите теории на заговор, важи.
Мнозинството народ, 70% од гласовите не сакаа коалиција со гвујо на чело.
И локалните избори пред една недела, направија потоп и потврдија дека народот грујо не го сака.
Или и локалните биле местени од амбасади, странски служби, илуминати, ванземаљци...
капацитет на амеба

Da, da prdez drzava. 100% ne e tolku jaka. Garant e i nebitna. Pogotvo sega koga turcija se odmetnuva pa nema da im treba pristap vo regionot na amerite.
точно така, грција и не е некоја појака држава.

Dogovorot so BG ne igra nikakva uloga vo sporot so grcija, oni nema da popustat kakov sakas ti dogovor potpisi ne so BG nego so bilo koj. Toa nema vrska so niv..
еден проблем е подобро од два проблеми.
еве ова ниво изгледа ќе го разбереш.


Stvarno fala sto mi kaza deka Australia bila del od North ATLANTIC Treaty Organisation. Jas pa ubeden deka Australia e na drugata strana na svetot i deka izleguvame samo na pacifikot i indiskiot okean. Valjda znaes deka Australia i Avstrija se razlicni drzavi....
не е на хартија членка но практично е членка
http://www.nato.int/cps/en/natohq/news_88426.htm

и планови има да стане членка
http://www.smh.com.au/comment/australia-joining-nato-must-be-carefully-considered-20140904-10c91n.html

она кога си толку неписмен ни сопствената земја што си ја избрал да не ја знаеш...
 
Член од
23 март 2015
Мислења
7.011
Поени од реакции
1.983
Логична причина... здрав разум нема,беше дадено на државава да ги осуди терористиве а Груевски што напраи ти текнуе?
Груевски им даде амнестија,тој (а не правото во државава) одлучи учк да не одговара за ни едно злодело што го направија во Македонија и заедно со нив у влада продужи да и ебе матер на државава додека оние кои ја бранеја државата ги стави во затвор.
Фактите се тие,политиката на Груевски ниту логика има ниту пак патриотизам ке најдеш,тој е поголем шиптаp од Ахмети,Тачи,Села и Касами.
А правото го прават законите. Во 2002 г. е изгласан закон за амнестија на оние поврзани со војната во 2001 г. Тоа не важи само за случаите за кои Хаг води процеси. Според тој закон се амнестирани.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom