Боди билдинг и теретани - прашања, одговори, заблуди, совети...

Член од
25 декември 2011
Мислења
404
Поени од реакции
185
3000 denari mesecna ? :confused::eek: od dijamanti da ne e pravena :D do kaj 1200 se trpi jas plajkam 700 maalska teretana mnogu blisku mi e e sea mala e ama top e spravi :D i sa po novo brojcina ke ni davale za red na benz hahahha
Јас би дал 3 илјадарки ама:
- Теретана треба дабиде фул и убаво опремена (со лсд ТВ, убава вентилација, тушеви, со добар поглед (не у подрум))
- Да има базен и сауна вклучено
- Да биде у понуда исто вклучено 1 релаксирачка/спортска масажа еднаш месечно

Мислам за тоа вреди да се плати 50 евра месечно. И тоа сум видел во понуда на странски теретани/спортски центри по скоро иста цена.
 
Член од
5 август 2017
Мислења
33
Поени од реакции
9
koga sne na masa, po kolku vezbi se pravat za race biceps triceps? jas pravam po 4 za triceps i 4 za biceps po 3 seri od 6 do 12 povtoruvanja vo serija. treniram po edna muskulna partia na den so znaci racete gi vezbam zaedno triceps i biceps pa dali pravam normalno?
 
Член од
25 декември 2011
Мислења
404
Поени од реакции
185
koga sne na masa, po kolku vezbi se pravat za race biceps triceps? jas pravam po 4 za triceps i 4 za biceps po 3 seri od 6 do 12 povtoruvanja vo serija. treniram po edna muskulna partia na den so znaci racete gi vezbam zaedno triceps i biceps pa dali pravam normalno?
ако не си почетник ок е, инаку 4 вежби за таков малечок мускул како бицепс некако многу ми доага ја би ставил 3+3 или 2(бицепс) + 3-4(трицепс), ама ако напредуваш со свои вежби ок е
 
Член од
22 јуни 2010
Мислења
3.688
Поени од реакции
5.444
Стегачи за колена, не за повреда, туку за загревање кај има ефтини?
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.514
Поени од реакции
34.557
незнам зашто идете после 6 тогаш има највише гужва , може да идете од 12-5 тогаш најмалце гужва има
Ваљда затоа што сме на работа до 17-18 часот ;)[DOUBLEPOST=1507671130][/DOUBLEPOST]
Ако си паметен и организиран да одиш рано сабајле или покасно после девет вечер нема гужва. Или ако можеш пред три попладне исто е ок
И други работи треба во животот освен теретана, социјален живот, кардио во темното :D[DOUBLEPOST=1507671363][/DOUBLEPOST]
Јас би дал 3 илјадарки ама:
- Теретана треба дабиде фул и убаво опремена (со лсд ТВ, убава вентилација, тушеви, со добар поглед (не у подрум))
- Да има базен и сауна вклучено
- Да биде у понуда исто вклучено 1 релаксирачка/спортска масажа еднаш месечно

Мислам за тоа вреди да се плати 50 евра месечно. И тоа сум видел во понуда на странски теретани/спортски центри по скоро иста цена.
ЛЦД има во сите, 32инчи тв со аналогна тв од 9 програми имаш во сите теретани :) сигурно не си отишол тв да гледаш, убаво е да има на кардио справите мониторчиња и да имаат влез за усб, во Германија имам видено такви теретани за 50 евра месечно, си пушташ филмче или некое видео и си кулираш тие саат време дури мора да вртиш, мене барем најомразен дел ми е кардиото и ако немам нешто за занимација ќе се мрднам :)[DOUBLEPOST=1507672043][/DOUBLEPOST]
3000 denari mesecna ? :confused::eek: od dijamanti da ne e pravena :D do kaj 1200 se trpi jas plajkam 700 maalska teretana mnogu blisku mi e e sea mala e ama top e spravi :D i sa po novo brojcina ke ni davale za red na benz hahahha
Синерџи, Хотел Парк, Јане Сандански, Мериот, Гранд Плаза, Магнус ти се такви цените.

Само некоја хардкор теретана, не мора да е нешто посебно опремена, да има доволно тежини, каде што може и да фрлиш тег без да ти се свртат попреку пола вежбачи, каде нема да мора да си кремче со патики од 100 евра и ориџинал тренерка и сл. Сум вежбал каде по еден тренинг, каде по месец дена скоро во сите тие што ги пишав и никаде не сум направил тренинг да сум воспален со денови како на пример во поранешна Флекс или Гладијатори, е таму имаше хардкор момци со кои сме ределе да се витка шипката и сме правеле машки тренинзи.
Се си има свои предности и недостатоци, големите теретани ретко имаат гужва, се тушираш веднаш после тренинг, имаш сауна да се релаксираш, одбрана клиентела, али пак затоа ќе пазиш да не лупни тегот, ќе се срамиш да отидеш со рандом облека и тн.
 
Последно уредено:
Член од
25 декември 2011
Мислења
404
Поени од реакции
185
ЛЦД има во сите, 32инчи тв со аналогна тв од 9 програми имаш во сите теретани :) сигурно не си отишол тв да гледаш, убаво е да има на кардио справите мониторчиња и да имаат влез за усб, во Германија имам видено такви теретани за 50 евра месечно, си пушташ филмче или некое видео и си кулираш тие саат време дури мора да вртиш, мене барем најомразен дел ми е кардиото и ако немам нешто за занимација ќе се мрднам :)
епа на тоа мислев, кардио :), ако е дисплеј на справата кога трчаш/орбитрек се мавташ од страна на страна и не е баш згодно да гледаш, најдобро е да имаш некое барем 32 инч тв пред кардио справата тоа е најболје)

Само некоја хардкор теретана, не мора да е нешто посебно опремена, да има доволно тежини, каде што може и да фрлиш тег без да ти се свртат попреку пола вежбачи, каде нема да мора да си кремче со патики од 100 евра и ориџинал тренерка и сл. Сум вежбал каде по еден тренинг, каде по месец дена скоро во сите тие што ги пишав и никаде не сум направил тренинг да сум воспален со денови како на пример во поранешна Флекс или Гладијатори, е таму имаше хардкор момци со кои сме ределе да се витка шипката и сме правеле машки тренинзи.
Се си има свои предности и недостатоци, големите теретани ретко имаат гужва, се тушираш веднаш после тренинг, имаш сауна да се релаксираш, одбрана клиентела, али пак затоа ќе пазиш да не лупни тегот, ќе се срамиш да отидеш со рандом облека и тн.
е незнам дали е тоа реално бенефит кога сите се опуштени во теретана и фрлат тегови, виткат шипки и т.н. :D доагат во апостолки ) или вежбат боси
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.514
Поени од реакции
34.557
епа на тоа мислев, кардио :), ако е дисплеј на справата кога трчаш/орбитрек се мавташ од страна на страна и не е баш згодно да гледаш, најдобро е да имаш некое барем 32 инч тв пред кардио справата тоа е најболје)
Не знам, мене искрено ми е подобро на справата, во секој случај си носам на мобилен документарци или нешто што тековно учам, па наместо да се ќоравам на ситно на телефон, би било супер да е вграден дисплеј :)
е незнам дали е тоа реално бенефит кога сите се опуштени во теретана и фрлат тегови, виткат шипки и т.н. :D доагат во апостолки ) или вежбат боси
Не зборувам за боси и апостолки, и не за дивјачко фрлање нон стоп, али кога правам последна серија гради со 50кг бучици немам намера да ги спуштам како да се од памук правени туку кога ќе ми дотежи едноставно ги пуштам од висина на клупата или кога правиш мртво со 200+ сигурно нема да ги спушташ како бебе туку ќе лупнат, сакал или не, е во тие фенси теретани ми се има случено на такви тренинзи да ме погледнат како да сум лепрозен оти сум лупнал со тегот, е јбг не е јога ова.
Исто и облеката, јас си вежбам со просечен шорц од 6-7 стотки и драјфит од по декатлон или од нашиве аутлети купен за 10-15 евра, во Јане Сандански последниот пат дечкото до мене вежбаше со оригинал најк од по 5000ки парче, тоа ми беше муабетот, не дека јас одам гол и бос или дека во ваквите теретани идат по апостолки или со лепешки на патиките :)
Како и да е секој сака да вежба на убаво и каде што има голем избор на справи, можност за масажа, можност за сауна, места каде што нема гужва, али главната причина кај нас е што тенок е буџетот, па избираме што е поефтино.
 
Член од
26 октомври 2016
Мислења
1.902
Поени од реакции
1.363
da se nadovrzam na muabetot so teretanive. ima sega otvoreni 2 novi teretani i se dosta opremeni so spravi i zamislete od ednoracnite tegovi ima samo do 30 kg. pa nema logika covece. idat decki isto spremni so narakvici so stegaci patiki nekoja si marka i izgledat kako da se spremale za na tenis a ne za vo teretana. cenata vo teretanata 1400 denari mesecna e sega vnatre e opremena so tus kabina so golema soblekuvalna i teretanata e dosta siroka znaci vezbat i mazi i zeni na edno mesto so se reklo,ima i ubaj televizori muzika top ali go nema toj ambient kade so ke mozis da frlis teg da napravis super serii da izvikas ko ke te mani vezbata :) i taka spremni se so obleka i zemaat tegoj vezba ramo so 4 kg i sara so glata odokolu dali go gleda nekoj deka vezba se silat pred cupinata i selfi na sekoj 10 min lezat naspravi i sea na sekoe treba da mu velam dali e slobodna spravata,da go molis da se trgni od sprava da mozis da treniras. odev necel mesec i se vrativ vo maalskata teretana kade so e opremena so tegovi i po 55kg ednoracni i ima gumi da mozis teg da frlis i baska trenirat maski baska zenski. pravam mrtvo diganje so 80kg i nema da go pustam tegot popoleka i da mi pukni kicmata radi nekoj panker so idi samo da se fali deka vezba i mu smetalo vikanje i tropanje na teg. vo teretana se znaj kako se odi,paticina standard lesni,trenerki, ima za 900 denari universal nutrition top se za treninzi, i edna majca i edna krpa i toe to. a naj tragicno e sto davaat kup pari za obleka i na krajot se otkazuvaat vo rok od 3 meseci. i druga losa rabota,ako nesi dobro oblecen za vo teretana i ako si zapoten togas si tema na razgovor :pos: ova samo kajnas go ima :D
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.514
Поени од реакции
34.557
Нели Паљото ви направи убава теретана во Битола? Шо пари е кај него?
 
Член од
26 октомври 2016
Мислења
1.902
Поени од реакции
1.363
Нели Паљото ви направи убава теретана во Битола? Шо пари е кај него?
1000 denari e kajnego,top mu e teretanata imam odeno samo mnogu mi e daleku od ko se premesti. vo novio pazar so e sega novo otvorenata katastrofa,em skapo em morame dobro da se doterame oti imame ogovaranje :P toe bitolskiov narod
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
15.514
Поени од реакции
34.557
1000 denari e kajnego,top mu e teretanata imam odeno samo mnogu mi e daleku od ko se premesti. vo novio pazar so e sega novo otvorenata katastrofa,em skapo em morame dobro da se doterame oti imame ogovaranje :P toe bitolskiov narod
Далеку не далеку оди барем еднаш месечно, жива легенда е, правев два тренинзи во таа старата теретана кај него, прснав од смеа, а и добро извежбавме :D
 
Член од
20 јули 2010
Мислења
909
Поени од реакции
2.228
1000 denari e kajnego,top mu e teretanata imam odeno samo mnogu mi e daleku od ko se premesti. vo novio pazar so e sega novo otvorenata katastrofa,em skapo em morame dobro da se doterame oti imame ogovaranje :P toe bitolskiov narod
Која теретана во новиот пазар е катастрофа?
 
Член од
20 јули 2010
Мислења
909
Поени од реакции
2.228
Neznam kako se vikase edna ja zatvoria sea ima nova ama ne e to so treba da bidi. Kaj keops potocno. Momentalna teretana salam universal kaj paljoto kaj pece i kaj borko stopansko ostanatite tapa
Шириш дезинформаци. Подолго време постој Енерџим во кеопс и е супер, никој не вели ништо за облеквањето, сите се обично нормално облечени, голема е, има доста спрви, 900 денари е итн...

Sent from my Nexus 5 using Tapatalk
 
Член од
8 јануари 2013
Мислења
5.035
Поени од реакции
12.892
Луѓе не правев до сега squats со тежини и општо не вежбав квадрицепс, па гледав дури правев кичмата што е можно повеќе да ја исправувам и главата нагоре да гледам и товар само во квадрицепс да осеќам не и на грбот, ама еве сега грбот во пределот под трапезот кај жила една, ептен јаки болки осеќам. Нормално е или болка во грбот значи неправилно се правени? Да знам ако е второво да вежбам само машини и вежби за нозе што не оптеретуваат толку грбот
 

Kajgana Shop

На врв Bottom