Боди билдинг и теретани - прашања, одговори, заблуди, совети...

Член од
8 јануари 2013
Мислења
5.035
Поени од реакции
12.892
Zdravo
Pocetnik sum
Pocnav so vezbanje vo teretana
Ako moze nekoj da mi pise koncept sto kako so jadenjeto i na sto da obrnuvam vnimanie povekje
Kakov leb najubavo da koristam i sto da sodrzi povekje mojata sekojdnevna ishrana
Pravam seikovi so nutribuletot stavam 3 jajca,mleko malce, lesnik badem, banana, med, plazma i sto da stavam drugo odprilika sto bi odelo kako dodatok po 1 seik na den pijam
Po kolku litri voda da vnesuvam vo tekot na denot
Fala odnapred
Најпрво пиши колку килажа и висина си, и дали ти е целта да качиш килажа и мускулна маса, или пак ти е целта да се исчистиш и ослабеш, па според тоа да можеме да ти одговориме соодветно
 
Член од
26 октомври 2016
Мислења
1.904
Поени од реакции
1.365
Zdravo
Pocetnik sum
Pocnav so vezbanje vo teretana
Ako moze nekoj da mi pise koncept sto kako so jadenjeto i na sto da obrnuvam vnimanie povekje
Kakov leb najubavo da koristam i sto da sodrzi povekje mojata sekojdnevna ishrana
Pravam seikovi so nutribuletot stavam 3 jajca,mleko malce, lesnik badem, banana, med, plazma i sto da stavam drugo odprilika sto bi odelo kako dodatok po 1 seik na den pijam
Po kolku litri voda da vnesuvam vo tekot na denot
Fala odnapred
Zavisi koja ti e celta. Ako planieas da pokacuvas telesna masa i muskulna masa ke treba da gi zgolemis kaloriite. Treba da vnesuvas od 2 do 2.5 grama na protein na 1kg telesna masa,od 4 do 5 grama jaglenihidrati i zdravi masti okolu 1 gram na 1 kg telesna masa.
3 glavni obroci vo tekot na denot,porucek,rucek i vecera ti se glavnite obroci i treba da sodrzat najmnogu proteini jgh i malku masti i 2 proteinski sejkovi bez razlika dali e od prasak ili od domasni proizvodi.
Porucek 4-5jajca 1 casa jogurd i kako desert ovosen ovez.
Vtor obrok ti e proteinski sejk
Tret obrok 200 grama pilesko porcia brokula i 3 vareni kompiri
Odma posle trening sejk i vecera tuna so makaroni i pred spienje sirence :p
Ne vnesuvaj istovremeno golemo kolicestvo na masti i jgh.
 
Член од
25 декември 2011
Мислења
404
Поени од реакции
185
Дали може да ми составите некаква програма со сопствена тежина?

На располагање во моментов имам справите на кеј и силна волја. Во меѓувреме планирам и шипка со тежини и плус еднорачни тегови да купам, но тоа може да биде за 3 месеци.

Јас сега засега вежбам секој втор ден, еден ден склекови, другиот ден згибови и третиот ден склекови со потесен фат со нозете на повисоко ниво за да удрам акцент на рамо. И после кругот го повторувам, со тоа што изумив да спомнам дека секој тренинг и стомачни правам.

Мислам дека треба со нешто да ја проширам и надградам, па ако сакате да ме насочите малку би било супер.
со шипките гуглај Street workout и Calisthenics еден куп вежби има таму . Со сопствена тежина далеку нема да стигнеш, наједноставно решение земај ранец ставај внатре тег или шишиња со вода/песок и со него прави склекови и други вежби (нормално ако можеш 20-30 повторувања да направиш со своја тежина) и полека ке додаваш тежина плус во ранецот и така.
Иначе најди начин да идеш у теретана и не го мисли ))
 
G

Gaymer

Гостин
Пред години почнав теретана и после 2-3 месеца морав да прекинам од многу фактори . финансиски работа ова она.
Е сеа пошто работата ми е 10 саати седење на стол...дома ке дојдам ѕвери се во компјутер неправилна исхрана мора се набрзина на работа јер немаме паузи и слично а и таква е работата не битно што дојдов негде до 110 кила.
Сеа проблемот не ми е дотолку да почнам пак у теретана идев тогаш во Атанасовски ама стварно премногу гужва имаше се килават луѓево спијат на справите и слично некоја теретана асална и најголем проблем ми прави нормално при комбинација на кардио со кревање тегови дали би ми останало пак вишок кожа? моето мислење е ипак по спор прогрес за да не дојде до тоа.
Нешто мислења?
 

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.698
Поени од реакции
27.625
Нешто мислења?
Ништо брат, чим имало гужва во теретаните едноставно тоа не е за тебе. Сите теретани се такви. Нема решение :toe:, немој да се трудиш. Дома не можеш да вежбаш, немаш пари за склекови...
Тоа е, работата е 10 саати фиксна на стол, нема решение:toe:, ... џабе е се... мораш да продолжиш исто. Нема солуција како standing desk на пример.
Како и да е, не е битно брат, едноставно многу работи се поклопиле за кои НЕ СИ ТИ КРИВ и случајно ете си дошол до 110 кила.
Плус ако фатиш да слабееш ќе ти остане вишок кожа, грдо ќе изгледа... не се исплати, батали, седи си на 110.
 
G

Gaymer

Гостин
Ништо брат, чим имало гужва во теретаните едноставно тоа не е за тебе. Сите теретани се такви. Нема решение :toe:, немој да се трудиш. Дома не можеш да вежбаш, немаш пари за склекови...
Тоа е, работата е 10 саати фиксна на стол, нема решение:toe:, ... џабе е се... мораш да продолжиш исто. Нема солуција како standing desk на пример.
Како и да е, не е битно брат, едноставно многу работи се поклопиле за кои НЕ СИ ТИ КРИВ и случајно ете си дошол до 110 кила.
Плус ако фатиш да слабееш ќе ти остане вишок кожа, грдо ќе изгледа... не се исплати, батали, седи си на 110.
Фала за дневната доза сарказам :aplauz:
 
Член од
25 декември 2011
Мислења
404
Поени од реакции
185
Пред години почнав теретана и после 2-3 месеца морав да прекинам од многу фактори . финансиски работа ова она.
Е сеа пошто работата ми е 10 саати седење на стол...дома ке дојдам ѕвери се во компјутер неправилна исхрана мора се набрзина на работа јер немаме паузи и слично а и таква е работата не битно што дојдов негде до 110 кила.
Сеа проблемот не ми е дотолку да почнам пак у теретана идев тогаш во Атанасовски ама стварно премногу гужва имаше се килават луѓево спијат на справите и слично некоја теретана асална и најголем проблем ми прави нормално при комбинација на кардио со кревање тегови дали би ми останало пак вишок кожа? моето мислење е ипак по спор прогрес за да не дојде до тоа.
Нешто мислења?
Нема да ти остане вишок кожа не се секирај ) тоа останува ако си ептен дебел над 150-200 кг, кожата е многу еластична и ке се прилагоди кон новото тело без гајле.
Иначе да слабееш не мора ни у теретана да идеш, само да си најдеш сили да контролираш што јадеш и колку јадеш. Почни со диета и 45 минути одење на гладен стомак од сабајле, па после кога прошетка од сабајле ке стане навика можеш да почнеш и да трчаш (пред трчање еден шејкер веј и фурај). На работа спремај си контејнери од дома со салата/месо и купи си протеин (веј) од сабајле еден веј тоа ти е доручек или чувај го на работа ако си заборавил да направиш храна пиј го него, џанк храна никако.
 
G

Gaymer

Гостин
Нема да ти остане вишок кожа не се секирај ) тоа останува ако си ептен дебел над 150-200 кг, кожата е многу еластична и ке се прилагоди кон новото тело без гајле.
Иначе да слабееш не мора ни у теретана да идеш, само да си најдеш сили да контролираш што јадеш и колку јадеш. Почни со диета и 45 минути одење на гладен стомак од сабајле, па после кога прошетка од сабајле ке стане навика можеш да почнеш и да трчаш (пред трчање еден шејкер веј и фурај). На работа спремај си контејнери од дома со салата/месо и купи си протеин (веј) од сабајле еден веј тоа ти е доручек или чувај го на работа ако си заборавил да направиш храна пиј го него, џанк храна никако.
Морам да идам искрено не дека неможе без ама додека идев се осеќав најбоље мора пак да се почне во секој случај фала
 
Член од
8 јануари 2013
Мислења
5.035
Поени од реакции
12.892
Пред години почнав теретана и после 2-3 месеца морав да прекинам од многу фактори . финансиски работа ова она.
Е сеа пошто работата ми е 10 саати седење на стол...дома ке дојдам ѕвери се во компјутер неправилна исхрана мора се набрзина на работа јер немаме паузи и слично а и таква е работата не битно што дојдов негде до 110 кила.
Сеа проблемот не ми е дотолку да почнам пак у теретана идев тогаш во Атанасовски ама стварно премногу гужва имаше се килават луѓево спијат на справите и слично некоја теретана асална и најголем проблем ми прави нормално при комбинација на кардио со кревање тегови дали би ми останало пак вишок кожа? моето мислење е ипак по спор прогрес за да не дојде до тоа.
Нешто мислења?
Гужва има по теретаните каде што месечна чланарина е околу и под 1000 т.е. маалските. Немаш никаква гужва во теретаните како Магнус, Хотел Парк и такви каде што чланарина е 3000+. Значи или е поскапа или е гужва, едно мора да избереш. Вака нормална цена, а да нема гужва тешко, многу тешко.
 
Член од
26 октомври 2016
Мислења
1.904
Поени од реакции
1.365
Гужва има по теретаните каде што месечна чланарина е околу и под 1000 т.е. маалските. Немаш никаква гужва во теретаните како Магнус, Хотел Парк и такви каде што чланарина е 3000+. Значи или е поскапа или е гужва, едно мора да избереш. Вака нормална цена, а да нема гужва тешко, многу тешко.
3000 denari mesecna ? :confused::eek: od dijamanti da ne e pravena :D do kaj 1200 se trpi jas plajkam 700 maalska teretana mnogu blisku mi e e sea mala e ama top e spravi :D i sa po novo brojcina ke ni davale za red na benz hahahha
 
Член од
8 јануари 2013
Мислења
5.035
Поени од реакции
12.892
3000 denari mesecna ? :confused::eek: od dijamanti da ne e pravena :D do kaj 1200 se trpi jas plajkam 700 maalska teretana mnogu blisku mi e e sea mala e ama top e spravi :D i sa po novo brojcina ke ni davale za red na benz hahahha
Да брат за жал. Внатре се добро опремени, со тушеви, сопствени шкафчиња со клул/картица, но во никој случај не вредат. Вакви ти се Мериот, Хотел Парк, Гранд Плаза, Магнус, обично тие кај што има првокласни хотели па и цените си ги прават астрономски. И Титаниум гледам 2400 им беше цена, и тие се прецениле
 
Член од
22 јули 2016
Мислења
1.748
Поени од реакции
750
Гужва има по теретаните каде што месечна чланарина е околу и под 1000 т.е. маалските. Немаш никаква гужва во теретаните како Магнус, Хотел Парк и такви каде што чланарина е 3000+. Значи или е поскапа или е гужва, едно мора да избереш. Вака нормална цена, а да нема гужва тешко, многу тешко.
Ако си паметен и организиран да одиш рано сабајле или покасно после девет вечер нема гужва. Или ако можеш пред три попладне исто е ок
 
Член од
19 февруари 2015
Мислења
1.772
Поени од реакции
2.075
незнам зашто идете после 6 тогаш има највише гужва , може да идете од 12-5 тогаш најмалце гужва има
 

Kajgana Shop

На врв Bottom