Најекономично греење (затоплување)

Член од
26 август 2017
Мислења
422
Поени од реакции
895
Toyotomi Hiro po ovaa spefikcijata sto e dadena sigurno e Lomo ECO I vanatresna lici na Lomo ECO.
Ako imas pusti servisno od 9kata sto se prodava ovde i da rascistime dilemava. Najdov edno od slovacka
http://aspen-klima.sk/wp-content/uploads/2017/03/servisni-manual-gree-en-unitary-lomo-eco-09.pdf
ama spored nivnovo servisno od -22C e deklarirana taka da pretpostavuvam deka se raboti za LCLH dodatok. So ovaa ima mali razliki vo specifikaciite... Panelot na vnatresnata lici na Lomo Eco ama vnatre e asli Cozy :)
 

GT1

Член од
14 февруари 2016
Мислења
1.145
Поени од реакции
1.207
Ako imas pusti servisno od 9kata sto se prodava ovde i da rascistime dilemava. Najdov edno od slovacka
http://aspen-klima.sk/wp-content/uploads/2017/03/servisni-manual-gree-en-unitary-lomo-eco-09.pdf
ama spored nivnovo servisno od -22C e deklarirana taka da pretpostavuvam deka se raboti za LCLH dodatok. So ovaa ima mali razliki vo specifikaciite... Panelot na vnatresnata lici na Lomo Eco ama vnatre e asli Cozy :)
Nemam servisno ama po vrednostite od katalogot mozi odma da se sporedi

https://www.deltron.hr/wp-content/uploads/2017/07/GREE-RAC-katalog.pdf
 
Член од
26 август 2017
Мислења
422
Поени од реакции
895
@GT1 samo po vrednostite i kapakot na vnatresnata ne e dovolno a koga go otvorivme veke muabetov a i stvarno me interesira bi go zamolil ako moze @klimi.mk da pusti servisno od https://klimi.mk/product.php?id=181 od Lomo Eco 9kava sto ja prodava. Me prasuvase i drugar za u spalna mu fakjala oko i nikako da najdam servisno za nadvoresnata bas za taa a imam barano vo dva tri navrata izminatiov period.
 

Cannon

Doctor
Член од
22 март 2009
Мислења
5.100
Поени од реакции
5.839
Ме интересира дали некој користи печки на плин за греење во домашни услови. Сум видел многу во продавници канцеларии и сл, но не во домови.
Зошто е тоа не знам, дали поради можна миризба на плинот, неефикасно греење или нешто друго?

Дали некој има искуство со греење на плин во домашни услови и дали некој може да ми каже позитивни и негативни страни?
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
9.892
Поени од реакции
10.517
Ме интересира дали некој користи печки на плин за греење во домашни услови. Сум видел многу во продавници канцеларии и сл, но не во домови.
Зошто е тоа не знам, дали поради можна миризба на плинот, неефикасно греење или нешто друго?

Дали некој има искуство со греење на плин во домашни услови и дали некој може да ми каже позитивни и негативни страни?
мириса али ај по одредено време ке се навикнеш него и глава заболува, барем кај мене така беше


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Cannon

Doctor
Член од
22 март 2009
Мислења
5.100
Поени од реакции
5.839
мириса али ај по одредено време ке се навикнеш него и глава заболува, барем кај мене така беше


Sent from my iPhone using Tapatalk
А што печка користиш?
Или сите се исти?

Sent from my SM-J510FN using Tapatalk
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
9.892
Поени од реакции
10.517
А што печка користиш?
Или сите се исти?

Sent from my SM-J510FN using Tapatalk
Нео мислам беше, од комшии ја земав да ја пробам, плус и не беше нешо економична


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
23 декември 2007
Мислења
9
Поени од реакции
4
Момци ако може да помогнете во изборот на клима уред.Ке се користи за греење на дневна соба од 30 м2 подоле ке ставам скица од станот.По долгото читање на овој и други форуми изборов се сведе на овие 3 клими:
klimi.png

Панасоникот ми е фаворит поради опцијата да се земе од техномаркет со кредитна без камата,за другите незнам дали постои таква опција.Секој совет е добродојден. Stan.jpg

Станот е на приземје,нема термо изолација и станот над него и до него не се греат со парно,така да не се користи топлината од цевките од другите станови
 
Член од
2 март 2017
Мислења
1.396
Поени од реакции
441
Момци ако може да помогнете во изборот на клима уред.Ке се користи за греење на дневна соба од 30 м2 подоле ке ставам скица од станот.По долгото читање на овој и други форуми изборов се сведе на овие 3 клими:
Прегледај го приврзокот 178599

Панасоникот ми е фаворит поради опцијата да се земе од техномаркет со кредитна без камата,за другите незнам дали постои таква опција.Секој совет е добродојден.Прегледај го приврзокот 178602

Станот е на приземје,нема термо изолација и станот над него и до него не се греат со парно,така да не се користи топлината од цевките од другите станови
I jas bi odel na panasonic-ot no mislam deka 3.5kw klima ti e malku za cel stan dokolku ja grees samo dvevnata mislam deka dovolna ke bide 3.5kw a ako sakas cel stan da go grees togas mislam deka ke ti treba uste edna klima so moknost od 2.5 kw
Ova e moe mislenje bidejki spomna deka stanot nema termo fasada zatoa mislam deka ke imas pogolemi zagubi na toplina i mislam deka 3.5kw klima e malku za celiot prostor
 
Член од
23 декември 2007
Мислења
9
Поени од реакции
4
I jas bi odel na panasonic-ot no mislam deka 3.5kw klima ti e malku za cel stan dokolku ja grees samo dvevnata mislam deka dovolna ke bide 3.5kw a ako sakas cel stan da go grees togas mislam deka ke ti treba uste edna klima so moknost od 2.5 kw
Ova e moe mislenje bidejki spomna deka stanot nema termo fasada zatoa mislam deka ke imas pogolemi zagubi na toplina i mislam deka 3.5kw klima e malku za celiot prostor
Да само дневната е во план за оваа зима,за понатаму треба да има градежни корекции па термо фасада,па на крај ке мислам за собите,сеа ми е план само за дневната соба
 
Член од
26 август 2017
Мислења
422
Поени од реакции
895
@GT1 E jbg gledam po vrednosti a Product code celo vreme pred oci mi bil.. Znaci kako sto rekov Toyotomi Hiro 9ka e ista so Gree Cozy 9ka so ist product code za vnatresna i za nadvoresna edinica. Vo sporedbata na vrednostite so nadvoresnata edinica na ovie dveve sprema Lomo Eco 9kata (od arhivata na Gree Blgaria servisnoto) ima podolg izmenuvac za 12mm, a Hiro i Cozy se poteski za 0.5kg
Product Code Hiro Cozy.jpg :
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.531
Поени од реакции
7.271
@rusrus Mnogu si se fatil da ispituvas nebare naucnik ke stanes

A koga si trgnal nataka kazi mi dolzina na izmenuvac na Suzumi 13ka ili Mitsubishi SF35/FH35 ??
Ili da ti poednostavam prasanje....ako moze dimenzija na izmenuvac na bilo koja Suzumi ili bilo koe Mitsu
Mozes i na Vivax da premines posle ovie dve i za niv nema da najdes nisto isto kako i za gornive :)
Da imase informacii @gigovit ne ke se izlazese dvapati, ednata mu e so ednoreden drugata so 1polreden :D[DOUBLEPOST=1507503254][/DOUBLEPOST]
Момци ако може да помогнете во изборот на клима уред.Ке се користи за греење на дневна соба од 30 м2 подоле ке ставам скица од станот.По долгото читање на овој и други форуми изборов се сведе на овие 3 клими:
Прегледај го приврзокот 178599

Панасоникот ми е фаворит поради опцијата да се земе од техномаркет со кредитна без камата,за другите незнам дали постои таква опција.Секој совет е добродојден.Прегледај го приврзокот 178602

Станот е на приземје,нема термо изолација и станот над него и до него не се греат со парно,така да не се користи топлината од цевките од другите станови
Zemi si LomoLCLH do -20 gjabe nefrlaj 16.000den plus za Panasonikov nema pojse da te zgree....cim nemoze da povlece pojse od 1600W isto pakovanje ti e i Panasonikov samo sto pojse vetar ke te mava so izduv nad 800m3 na racun na poladen vozduh[DOUBLEPOST=1507503486][/DOUBLEPOST]
A mozda lomo lici na toyotomi, ustvari tebe i ves masina ke ti lici na lomo.
Glej si ti u svojot dvor prvo i tvojava Ves masina Panasonic RE12QKE...u Panasonikov imas prostor i gakjite da si gi pruzis od sto ima lufta :D
RE12QKE.jpg
 
Последно уредено:
  • Ми се допаѓа
Reactions: GT1

SpiderWeb

ја заменува титулата под името во вашите мислења.
Член од
12 мај 2008
Мислења
632
Поени од реакции
622
Среќна околност е што цевките одат окулу ѕидот, па надворешнава едница лесно ќе може да се симне, едно 15-20см, на пример горниот раб да дојде малку под работ од испакнатите делови. Целата работа ќе се сведе на прештрафување на држачите.

Сега гледам и дека цевките не излагаат од надворешната единица нагоре (освен ако не се сролани позади каде не се гледа). Тоа би била кардинална грешка на монтерите. Провери обавезно @SpiderWeb

Но секако не било лошо да ја симнеш подолу надворешнава единица, на раат да бидеш. А ако цевките одат хоризонтално надвор, кога излегуваат од над. ед., тогаш обавезно симнување.
Не се баш хоризонтално цевките, но нема ни некој голем агол, би рекол 10 степени нагоре. Како и да е, мислам дека не ми се исплаќа ризикот од симнување на веќе поставена клима. За мрзнењето заради блискоста на ѕидот (како што спомна @Strelec) баш ќе ја имам на око да видам, ако е така, мислам дека повеќе ми се исплаќа да го сечам гипс-картонот тука (тоа парче е гипс-картон да се скријат одводните цевки од балконот), него да ја симнувам подолу.[DOUBLEPOST=1507536692][/DOUBLEPOST]Инаку, информација за сите што планираат да купуваат клима од Грција, надворешната и внатрешната единица се посебни item-и во сметката, така да доколку ниедно од двете не надминува 350 евра, комотно можете да им кажете да ви ги запишат двете единици на одделна сметка, и секако на различно име (ваљда двајца ќе одите по клима) па после преку граница едниот да помине со внатрешната единица в раце (10-15кг), а другиот со колата со надворешната единица.

Секако, има многу варијабили тука што треба да се поклопат, а и цариниците не пијат нафта, така да не знам дали се исплати ризикот, но за тоа пак би добиле солидна клима од цирка 600 евра. (700 минус данокот што треба да си го вратите)
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom