Најекономично греење (затоплување)

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.353
Поени од реакции
29.827
Инаку се јавив и во греемак и тие креваат раце за филтерот. Па не знам што да правам :(
Што правиш толку филмови? :)
Најди некое парче ткаенина со слична воздушна пропустливост, и буквално зашиј го за филтерот. Сосема доволно ќе биде. A внатре никој не го гледа дека е „шиено“. :)

Тој филтер задржува само крупни работи како влакна и слично, прашина секако поминува низ него. Внатрешната единица секако е препорачливо да се чисти еднаш годишно.
Само филтерот да не се дува со индустриски (или било каков) фен. Како што по се изгледа ти си сторил... :D



Vivax AEYI e odlicna klima po kvalitet e kako noviot amber na gree ( duri i podobra ) a dali e za vo taa prostorija dovolno mokna so plafon od 3m toa e sekako drugo prasanje
Amber e нова клима, тек треба зимава да видиме како ќе се покаже.
Ама ти знаеш каква ќе биде, и веднаш ја спореди со Мидеа, ова извини, со Вивакс... ;)



Gt1 i strelec po muabetov se dileri na gree,ne deka ne razbiraat sto e uvavo ama pusta para, gi razbiram lugeto sto se potresuvaat koga drug ke preporaca nesto drugo osven gree.
Можеби се, можеби не се, дилери или шоидае.
Што е важно за дискусијава каква мотивација имаат тие, важни им се аргументите.

Аргументите демантирај им ги, ако можеш, и си ги демантирал и нив.
Вака работата излегува како лични напади против нив. Можеби пошто се нема противаргументи? :)
 

SpiderWeb

ја заменува титулата под името во вашите мислења.
Член од
12 мај 2008
Мислења
632
Поени од реакции
622
Колку ти испадна? Со враќање на данок и како со царина?


Sent from my iPhone using Tapatalk
845 евра (1050 цела цена). Царина едно шише виски :)
 
Член од
10 јуни 2008
Мислења
470
Поени од реакции
852
Здраво

Гледам во темата има доста упатени па ќе ве замолам за предлог која клима за греење да се одбери за простор од 35-36 м2 (дневна трпезарија и кујна). Мислам дека доволно би ми била некоја од 3.5 KW. Климата ми треба за преоден период (октомври, ноември декември, март и април ) кога нема надвор поларни температури. Кога е премногу ладно во јануари и февруари за темпратури под - 10 или под -15 степени за истиот простор имам камин на дрва така да климата би ја користел малку или воопшто не би ја користел. Напомена дека се работи за куќа и дека просторот е на јужна и југо-западна страна. Исто така каде е најдобро да е лоцирана внатрешната и надворешната единица ?
 
Член од
5 јануари 2010
Мислења
195
Поени од реакции
154
Zdravo lani ova vreme prasav sto klima da zemam prvenstveno za greenje na kukja odnosno salon od 40 kvadrati i povremeno spalna od 16 kvadrati so sredno dobra izolacija i pvc prozori. Eve uste citam od forumov sto da odberam i godina dena nisto, lani projdov nekako zimata ali sea sum pred kupuvanje neznam dali da kupam poevtina 5,5 ili da idam na proveren kvalitet i brend budjet 50 60 iljadarki :)
 
Член од
5 октомври 2017
Мислења
6
Поени од реакции
0
Zdravo decki. Nov sum na forumov, citam citam ne mozam da docitam :) Sakam za zimovo da zemam nekoja klima sto ke mi sluzi za greenje ( do sea na termo pecki smetkite se stancaat ko elektrana da imam doma ). Se raboti za prostor od 50-55 m2 dnevna so kujna i plus use edna soba vo kukja so dobra izolacija. Visinata na plafonot e 2.5 m maks.
E sea ne se razbiram bash u ova klimive pa daj kazete nekoja varijanta. Dali dve pomali ( edna 2.5 edna 3.5 ) ili edna pogolema 5.5ka. Dajte nesto marki, japonci, kinezi, marsovci.
Budzetot okolu 50-60 iljadi. :D:D
 
Член од
2 март 2017
Мислења
1.396
Поени од реакции
441
Amber e нова клима, тек треба зимава да видиме како ќе се покаже.
Ама ти знаеш каква ќе биде, и веднаш ја спореди со Мидеа, ова извини, со Вивакс... ;)
I VIVAX-OT AEYI e nov model po specivikacii e odlicna no so tek na vremeto ke vidime kako ke se pokaze
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.353
Поени од реакции
29.827
I VIVAX-OT AEYI e nov model po specivikacii e odlicna no so tek na vremeto ke vidime kako ke se pokaze
Tака де. Зборуваш за два нови недокажани модели, ама заклучи дека едната, виваксот мидеата, е подобра?
Ако гледаш во иднината, дај кажи некои резултати за спортска прогноза. ;)[DOUBLEPOST=1507195135][/DOUBLEPOST]
prostor od 50-55 m2 dnevna so kujna i plus use edna soba vo kukja so dobra izolacija. Visinata na plafonot e 2.5 m maks.
...Dali dve pomali ( edna 2.5 edna 3.5 ) ili edna pogolema 5.5ka. Dajte nesto marki, japonci, kinezi, marsovci. Budzetot okolu 50-60 iljadi. :D:D
Ако изолацијата е добра (и со тоа топлотната загуба мала), тогаш во добра позиција си да можеш да завршиш работа и со ~5KW од осреден бренд. Што е добро во твојов случај, пошто за 50-60К денари нема ни теоретски шанси да купиш една 5ка или две 3.5ки направени во Јапонија. :)

Зависи од просторот, но јас би идел на две 3.5ки пред една 5ка. Малку поскапо, ама добиваш редундантност и подобро распределено греење со помали „удари“ на дување.
 
Последно уредено:
Член од
2 март 2017
Мислења
1.396
Поени од реакции
441
Tака де. Зборуваш за два нови недокажани модели, ама заклучи дека едната, виваксот мидеата, е подобра?
Ако гледаш во иднината, дај кажи некои резултати за спортска прогноза
Jas ne gledam vo idninata a ti neznam zosto pojstojano go spoteduvas VIVAX so Midea vivax si e vivax midea si e midea neznam zosto gi sporeduvas
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.353
Поени од реакции
29.827
Jas ne gledam vo idninata a ti neznam zosto pojstojano go spoteduvas VIVAX so Midea vivax si e vivax midea si e midea neznam zosto gi sporeduvas
Многу е очигледно дека многу работи не знаеш. Во случајов, не знаеш дека Вивакс климите кои се сега на пазарот (и почнувајќи од пред година-две), се ремаркирани Мидеа клими, или полоши.

И еј, немој да мислиш дека заборавив дека не ми набаци некој резултат за спортска прогноза (пошто нели, гледаш во иднината). А убаво те замолив некој пост погоре. :(
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: GT1
Член од
2 март 2017
Мислења
1.396
Поени од реакции
441
Многу е очигледно дека многу работи не знаеш. Во случајов, не знаеш дека Вивакс климите кои се сега на пазарот (и почнувајќи од пред година-две), се ремаркирани Мидеа клими, или полоши.

И еј, немој да мислиш дека заборавив дека не ми набаци некој резултат за спортска прогноза (пошто нели, гледаш во иднината). А убаво те замолив некој пост погоре. :(
Pa VIVAX do pred dve godini bea so gree a sea se so midea ama jas tuka ne gledam nikakov problem jas imam vivax i sum prezadovolen odlicen KVALITET.VS.CENA
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.353
Поени од реакции
29.827
Резултати за спортска прогноза не даваш, ама барем научи дека Вивакс = Мидеа (плус лепенка со натпис Вивакс). :)
 
Член од
26 август 2017
Мислења
422
Поени од реакции
895
Немам јас ништо против Даикинот...
На аутофан прави залети па потивко и страшно иде на нерви ама мислам дека појака клима кога ќе постигне некоја температура ќе работи посмирено.
Koj model na Daikin go imas be druze pisi konkretno??
Autofanot na spomenatiot Daikin FTX50GV1B / RX50G3V1B e mnogu dobro setiran i raboti perfektno. Istotaka ako ne ja gasis mislam deka toj tvoj golem prostor od 63m2 ke go gree ubavo i udobno bez uragan do -1 -2C nadvoresna posle ke treba da dodases toplina! Poveke pomali od edna golema klima e sekako podobro resenie ama toa se dve klimi koi ke kostaat poskapo i dve montazi koi dodatno podignuvaat cenata i dve pozicii koi treba da postojat vnatre i nadvor za montaza na istite. Ponatamu sigurno deka fh35ve e jaka klima mnogu poekonomicna i posovrsena so ogromen potencijal vo sebe, flagship klima koja ke ostavi pecat vo inverterskata naucna istorija, NO klima koja e programirana prioritet da i bide A+++++++, konstruirana da obezbedi max performans vo prostorii do 25m2 so max ekonomicnost, proektirana so zapadnjacki standard za izolacija i zapadnjackata cena na strujata vo parametrite. Apropo ova bi go dodal svoeto mislenje deka budzetnite Daikin, Fujitsu, Gree (od ona sto sum videl) se napraveni za budzetno slabite delovi na svetot koj ne vklucuva i nas sekako i konstruirani se da zagrevaat po cena na ekonomicnosta ili narodno kazano znaat da zalapaat struja ama i da zagreat.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom