Payoneer (официјална тема)

Harald

King of Norway
Член од
12 јули 2009
Мислења
3.096
Поени од реакции
8.871
Баш ми требаше ова инфо, супер е темата. Во мојов случај прашањата се

1. Дали таа провизија што ја пишавте претходно (3,15% од сума) е за сите банкомати низ земјата, и дали таа е иста за картички од банки и од овие пајонер/скрил/пејпал ? Размената на валутите оди по курс од народна банка, така ?

2. Дали Пајонер може да се користи за фриленсинг (мислам дека го видов на еден од сајтовите како опција за исплата) и дали издаваат мастеркард за Македонија, пошто знам дека Скрил беше блокиран за издавање картички за Македонија.
 
Член од
21 февруари 2012
Мислења
1.641
Поени од реакции
864
Баш ми требаше ова инфо, супер е темата. Во мојов случај прашањата се

1. Дали таа провизија што ја пишавте претходно (3,15% од сума) е за сите банкомати низ земјата, и дали таа е иста за картички од банки и од овие пајонер/скрил/пејпал ? Размената на валутите оди по курс од народна банка, така ?

2. Дали Пајонер може да се користи за фриленсинг (мислам дека го видов на еден од сајтовите како опција за исплата) и дали издаваат мастеркард за Македонија, пошто знам дека Скрил беше блокиран за издавање картички за Македонија.
1. Провзјата за конверзија е иста за сите банкомати во земјава, 3%. Не сум сигурен дали е иста за другите сервиси. Размената е по среден курс на НБРМ.
2. За UpWork може за другите не знам. Издаваат Мастеркард за Македонија.
 
Член од
3 јуни 2009
Мислења
349
Поени од реакции
350
провизиите се во долари не во проценти тоа ти е грешка, и ако ти е во евра тогаш немаш конверзија

Пак има некоја провизија што му ја наплаќаат нашиве банки на секоја трансакција во продавница (ако ја споредиш сумата што ќе ја платиш со моменталниот курс ќе приметиш, ама е мала), онлајн нема зашто најчесто е во долари се
како е можно да немаш конверзација кога картичката ми е во евра а јас повлекувам од наш банкомат денари.[DOUBLEPOST=1506158802][/DOUBLEPOST]
Нормално сега ќе си порачам нешто од интернет но неможам за цела сума на пари да порачувам,што треба да ги препродавам :D
Провизијата за вадење и проверка на сметка се во долари, провизијата за конверзија е во проценти. Кога пазариш во наш маркет со картичката исто има провизија од 3.15% за конверзија како и кога вадиш од банкомат, разликата е што нема $3.15 withdrawal fee.
[DOUBLEPOST=1506174735][/DOUBLEPOST]
- 3.15% стандардна ATM провизија при секоја трансакција ($3.15)
- 1% за проверување на состојба на картичката од банкомат ИЛИ за одбиена трансакција($1)
- 3.5% провизија на сума која ја вадиш од банкомат,конверзација од една валута во друга, (oва е точно, но варира од држава до држава, во МКД е 3%)

Не се бунете без врска има провизија за конверзија 100% сигурно, провизија нема само ако вадите кеш во долари или купувате онлајн каде цените на производите се во долари.

Нема провизија при плаќање на ПОС терминал, за доказ еве ви извадок од моите трансакции и курсот од НЛБ, платено во две различни бензински пумпи, во Тинекс и online на Grouper (по закон, online плаќањата во Македонија се во денари):

Курсната листа на НЛБ
kursna_lista.png

benzin.png

benzin2.png

grouper.png

tinex.png

И математиката од сите трансакции покажува дека нема провизија при плаќање на ПОС терминал или online.

За детали за провизии, си пишува на Payoneer:
https://myaccount.payoneer.com/MainPage/Fees.aspx

Нема причина зошто да не се користи Payoneer картицата нормално како секоја друга картица, таа е MasterCard, важат истите правила, а провизијата од банкомат е бидејќи не е издадена во Македонија.
Истите провизии се ако одите со македонска картица во странство (има провизија на подигање од банкомат, нема на плаќање во продавница).
 
Член од
21 февруари 2012
Мислења
1.641
Поени од реакции
864
Порано пејониер беа многу конфузни околу провизијата за конверзија, дури на нивниот сајт воопшто не стоиеше дека има провизија за конверзија.
На нивниот официјален форум многу луѓе прашуваат за таа провизија, на многу им е нејасно. Нивниот официјален одговор по тоа прашање е дека од земја до земја провизијата варира, но дека не може да биде поголема од 3.5%

Ако земеш да пресметаш ќе видиш дека и на пос има провизија, но најверојатно помалку од 3%, претпоставувам дека варира и според начинот на плаќање.
По некоја случајност тие плаќања што ти се од 17,07 се поклупуваат со тогашниот куповен курс на НЛБ, но плаќањата што ти се на 25.07 не се соодветствуваат со курсот од 25,07. Имаш 19,60*51,83=1015 ден. а кај тебе е наплатено 1000ден.

Инаку се пресметува по средниот курс на НБРМ, не тој на банките, Мастеркард курсот го превзема од НБРМ. Ако земеш иста сума да ја пресметаш по моменталниот курс на 3 различни банки ќе добиеш различни износи.

Еве и кај мене..


2.33*51.35=119ден./кај мене 118 ден.
 
Последно уредено:
Член од
3 јуни 2009
Мислења
349
Поени од реакции
350
Порано пејониер беа многу конфузни околу провизијата за конверзија, дури на нивниот сајт воопшто не стоиеше дека има провизија за конверзија.
На нивниот официјален форум многу луѓе прашуваат за таа провизија, на многу им е нејасно. Нивниот официјален одговор по тоа прашање е дека од земја до земја провизијата варира, но дека не може да биде поголема од 3.5%

Ако земеш да пресметаш ќе видиш дека и на пос има провизија, но најверојатно помалку од 3%, претпоставувам дека варира и според начинот на плаќање.
По некоја случајност тие плаќања што ти се од 17,07 се поклупуваат со тогашниот куповен курс на НЛБ, но плаќањата што ти се на 25.07 не се соодветствуваат со курсот од 25,07. Имаш 19,60*51,83=1015 ден. а кај тебе е наплатено 1000ден.

Инаку се пресметува по средниот курс на НБРМ, не тој на банките, Мастеркард курсот го превзема од НБРМ. Ако земеш иста сума да ја пресметаш по моменталниот курс на 3 различни банки ќе добиеш различни износи.

Еве и кај мене..

2.33*51.35=119ден./кај мене 118 ден.
На сајтот на НБРМ нема историјат на курс, затоа го ставив линкот од НЛБ.
Во однос на твојата трансакција, на мали суми повеќе улога има заокружувањето отколку провизија (во Македонија сумата мора да биде заокружена на цел денар без децимали).
 
Член од
21 февруари 2012
Мислења
1.641
Поени од реакции
864
На сајтот на НБРМ нема историјат на курс, затоа го ставив линкот од НЛБ.
Во однос на твојата трансакција, на мали суми повеќе улога има заокружувањето отколку провизија (во Македонија сумата мора да биде заокружена на цел денар без децимали).
Има историјат на курс на сајтот на НБРМ.
Јас никаде не спомнав децимали туку цели вроеви, на цели броеви нема заокржување.
 
Последно уредено:
Член од
22 октомври 2011
Мислења
1.281
Поени од реакции
798
Има историјат на курс на сајтот на НБРМ.
Јас никаде не спомнав децимали туку цели вроеви, на цели броеви нема заокржување.
Друже,сеа одкако го направив акаунтот,картицата автоматски ли стига на домашна адреса или треба да внесам пари на акаунтот па да можам после тоа да ја нарачам или како иде процедурата сега...?
 
Член од
21 февруари 2012
Мислења
1.641
Поени од реакции
864
Не треба да внесуваш пари, автоматски ќе стигне.
 
Член од
21 февруари 2012
Мислења
1.641
Поени од реакции
864
Мислам дека не може, но не сум сигурен, сум немала потреба од тоа.
 
Член од
8 септември 2011
Мислења
3.668
Поени од реакции
2.619
што е работава, порано си порачував немаше проблеми, картичката е од пејонир.
aliexpres.png
 
Член од
8 септември 2011
Мислења
3.668
Поени од реакции
2.619
Само што сабајле ги контактирав пејонир на лајф чатот и ме убедуваа дека е до мене нешто и од банкомат ќе можам без никаков проблем да ги подигнам парите, одам сега до банкомат и неможам да си ги подигнам парите, некој да не има идеа што се случува ?
 
Член од
12 јануари 2013
Мислења
99
Поени од реакции
198
што е работава, порано си порачував немаше проблеми, картичката е од пејонир.
Прегледај го приврзокот 178227
И мене ми се деси истото пред некој ден. Имав пари на картичката, проверив баш убаво, и не ми даде да нарачам на алиекспрес. На ebay успешна ми беше нарачката.
 
Член од
8 септември 2011
Мислења
3.668
Поени од реакции
2.619
И мене ми се деси истото пред некој ден. Имав пари на картичката, проверив баш убаво, и не ми даде да нарачам на алиекспрес. На ebay успешна ми беше нарачката.
Иако сабајлево ме убедуше на лајф чатот дека со мојот акунт се е во најдобра состојба, сега пробав и од банкомат ми ја одбива трансакцијата чекам сега па ќе видиме што ќе кажи.
Што ми се деси нема да верувате јас мислев дека само во нашата држава со врски ги примат на работа, поради некој техничка причина картичката ми била исклучена и сега овој агентов што пишував сабајлево бил почетник нешто и не ја приметил грешката ми се извинуваат во негово име
:pos::pos::pos::pos::tapp::tapp::tapp:
 
Последно уредено:

nE0n1nja

Eat nerds get shredded
Член од
25 јануари 2007
Мислења
3.468
Поени од реакции
3.270
Иако сабајлево ме убедуше на лајф чатот дека со мојот акунт се е во најдобра состојба, сега пробав и од банкомат ми ја одбива трансакцијата чекам сега па ќе видиме што ќе кажи.
Што ми се деси нема да верувате јас мислев дека само во нашата држава со врски ги примат на работа, поради некој техничка причина картичката ми била исклучена и сега овој агентов што пишував сабајлево бил почетник нешто и не ја приметил грешката ми се извинуваат во негово име
:pos::pos::pos::pos::tapp::tapp::tapp:
Оф лелее, сега барај им некој долар отштета :D
 

Kajgana Shop

На врв Bottom