Најекономично греење (затоплување)

Член од
12 декември 2010
Мислења
9.913
Поени од реакции
10.542
Jas mislev site klimi imaat kopce za uklucuvanje zatoa sto jas do sega site klimi sto gi imam koristeno imale kopce beko korel on-off i vivax inverter site imaat kopce a mislam deka sepak ne e mnogu skapo toa da go imaat site kako opcija kako i site tv sto imaat kopce za uklucuvanje
мислам дека сите имаат само што не е видно кај сите, има монтери на клими на темава па нека кажат


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
14 ноември 2009
Мислења
17.290
Поени од реакции
15.508
Ја земавме Виваксот АЕД 3.5ка, па сега ме интересира за монтажата, дали во монтажата следува и држачи за надворешната единица или треба сами да ги направиме?
 
Член од
2 март 2017
Мислења
1.396
Поени од реакции
441
Ја земавме Виваксот АЕД 3.5ка, па сега ме интересира за монтажата, дали во монтажата следува и држачи за надворешната единица или треба сами да ги направиме?
Mislam deka sekoj servis koga doaga da montira klima oni si nosat drzaci zatoa sto drzacite ne se prodavaat so klimata
Najubavo prasaj go monterot sto ke ja montira dali ke donese mislam deka oni nosat drzaci
 
Член од
1 декември 2010
Мислења
31
Поени од реакции
32
Член од
30 март 2012
Мислења
376
Поени од реакции
234
Ima li nekade vo skopje samo izolacija za cevki za klima 3,5ka? ovde vo tetovo mi nuda samo 15-20mm od parno i da gi stavam dvete vo edna, ebagi amaterite. Iskinata mi e izolacijata na edna fuego sto sakam da ja stavam vo ducan
 
Член од
2 март 2017
Мислења
1.396
Поени од реакции
441
Kade moze da se najdat onie najloni koga se pravi servis hemisko cistenje vodata tece vo niv so crevo nadvor i se zakaciva na vnatresnata edinica.

Isto taka dali nekoj znae kade ima pvc kanali za instalacija cefkite od klimata da gi vmetnam vo tie pvc kanali za da izgleda estecki podobro
 
Член од
14 мај 2009
Мислења
1.581
Поени од реакции
1.850
Jas ja imam Articot 12, top pominav zimovo, i mozez da ja najdes na google, za razlika od modelite na gree il vivax sto se prodavaat samo tuka u RM...
Па мангупи посочениот модел Арктик (до завчера беше) 29,900, ја качиле две иљадарки! Им тргнало!
Добро, не те убедива дека C&H е уствари GREE Lomo regular...
Со истите ознаки те со ист компресор! Имаш куп видеа каде се гледа дека C&H e препакуван GREE те само ставена налепница C&H и толку ...
еве уше еднаш:
Ломо Регулар GWH12QC...
upload_2017-7-4_13-19-29.png
C&H CH-S12FTXLA ARCTIC
upload_2017-7-4_13-21-34.png
 
Член од
2 март 2017
Мислења
4
Поени од реакции
1
decki bidejki ne se razbiram od klima uredi mi treba vasa pomos. Zainteresiran sum za inverter za prostorija 30-35м2, cena max 23-24 000.
I dokolku moze nekoj da mi ja objasni energetskata klasa A,A+,A++.
 
Член од
2 март 2017
Мислења
1.396
Поени од реакции
441
decki bidejki ne se razbiram od klima uredi mi treba vasa pomos. Zainteresiran sum za inverter za prostorija 30-35м2, cena max 23-24 000.
I dokolku moze nekoj da mi ja objasni energetskata klasa A,A+,A++.
Do taa cena imas vivax https://klimi.mk/product.php?id=237 ili ako mozes da go zgolemis budzetot za nekoja iljadarka da zemes https://klimi.mk/product.php?id=118 ili nekoja gree klimi a toa so A I A+++ kolku poveke plusovi tolku podobro
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
@Klima ured Ostavi mu i telefon da mu ja izmontiras ;)
Za srekja vekje imame korisnicko iskustvto za Vivaksot i toa za navodno "podobriot" AERI na vakva ladna zima kako sto bese poslednava lazgite padnaa vo voda, do -7 e OK ama pod -7 pustaj kjumbeto :D
Sekogas ke bide poeftin od LomotoLCLH za 1000ka dve ama za 1000ka 2 i ke pustate radijatori i panelki pa ke bidete vo bula 5-6000 po sezona;)
AERI4.jpg
AERI1.jpg
AERI3.jpg
http://www.forum.hr/showpost.php?p=62171905&postcount=5126
 
Последно уредено:
Член од
2 март 2017
Мислења
1.396
Поени од реакции
441
@Strelec jas ne mu rekov na covekot da zeme vivax tuku mu dadov predlog za klimi a vo toj predlog go spomnav i tvojot omilen gree a za montaza nitu sum monter nitu diler na klimi mojot sovet bese dobronameren covekot sam neka si odluci
 
Член од
9 јануари 2006
Мислења
5.532
Поени од реакции
7.277
@Strelec jas ne mu rekov na covekot da zeme vivax tuku mu dadov predlog za klimi a vo toj predlog go spomnav i tvojot omilen gree a za montaza nitu sum monter nitu diler na klimi mojot sovet bese dobronameren covekot sam neka si odluci
Normalno ke mi e omilen GREE na niv se gream nekolku godini, kako sum se greel i kolku sum postiral i merenja i sve sto treba za da educiram i pomognam a ne da zarabotam, Gree e 50% Daikin a sto e Vivax sega i kaj se pravi u Zagreb da ne se pravi?, Gree se prodava i vo Nordiski zemji kade ne se bas taka naivni lugeto da pagjaat na folovi od monteri od tipot "dobra e", tie klimi se i testirani tamu od nezavisni laboratorii na temperaturi koi se bitni za niv (-15 i poniski) i se objavuvaat kako preporacani klimi barabar uz jaki Japanci (Nordic verzii), jas ne trolam kako nekoj tuka so nafrleni par recenici "dobra e" "zadovolen sum" i slicno, pokazuvam i dokazuvam. Da imase Vivax/Midea sto da pokaze i da dokaze ke bev i za niv. Ednostavno pogolem procent dobiva od \Midea i go batlaiva Gree....pecalat na stara slava koga bea Gree a ne deka se podobri sega kako prepakuvana Midea od bognznae koja zastarena Mideina serija.
Da bea kako sto treba kje napisea AERI e identicen Midea model toj i toj so tocen product kod i model i specifikacii....a ne da lazat narod i prodavaat 3,5ki so golemi kapaciteti koi nakraj sepak imaat mnogu poslabi energetsdki nalepnici od 2,8 i pod toa.
 
Последно уредено:
Член од
15 мај 2012
Мислења
653
Поени од реакции
576
Ednas prasav tuka (pred godina dena mozebi), eve sega pak.
Dali nekoj znae dali voopsto se prodava Vivax Geni kaj nas koja e pretpostavuvam Gree U-Crown replika?
 
Член од
28 ноември 2011
Мислења
122
Поени од реакции
101
Strelec во ред е да напишеш убаво за тие грее дека ги користиш но од каде тогаш пишуваш толку лошо за вивакс аери и мидеа кога не ги користиш, како знаеш дека не ги бива???
 

Kajgana Shop

На врв Bottom