Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
16 февруари 2014
Мислења
343
Поени од реакции
198
БЕСА е на националистички основи, нив не им одговара влада чиј приоритет се економија, подигање на стандарди гонење на криминал воспоставување на правна држава. БЕСА зад себе има гласачи кои очекуваат националистички потези, националистички одлуки. Но БЕСА во моментот е во многу деликатна ситуација, од една страна им се нуди место во влада (а целта на избори е да се учествува во власта) а од друга страна се наоѓа во положба да биде мала опозиција која со свои ставови би била блиска до ВМРО, партија со антиалбанска реторика.
Zatoa do narednite izbori prasanje e dali voopsto ke postojat, kako i DPMNE.
 
Член од
16 февруари 2014
Мислења
343
Поени од реакции
198
V

viktora

Гостин
Дуи сите министри им се идеш под мач. Алијанса Таравари не знам од кај го извадија ама сосема океј кандидат за министер е. Ако ништо друга тоа му е струката.

Иначе заради побрза интеграција во ЕУ (2020) и НАТО (2018) очекувајте мењање на имиња на автопатот, аеродромот, стадионот и уште пар идиотски преименувања на вмроидиве. Што е до мене и коњот со воин би им го поклонил. Бем ти античка историја ако пропаѓа државата.
Мислиш ако се откажеме од античката историја државата ќе оди напред?Ајде да се откажеме,во ред.Што правиме со бугарите и србите?Ајде и со нив да се договориме дека постоиме како нација од 45г а предходно сме биле бугари.Што правиме со албанците кои тврдат дека сме на нивна територија?

Според таквите како тебе најпаметно е да се декларираме како постоечка нација од 91г а со тие пред нас апсолутно ништо заедничко немаме.Да се одселиме источно од Велес,да им признаеме на албанците нивна територија.
Е тогаш ќе се решат сите проблеми со соседите одма во ЕУ и НАТО и ќебидеме просперитетна држава и богата членка.
 
Член од
7 август 2011
Мислења
4.859
Поени од реакции
14.050
Не бе. Најпаметно е да не бидеме единствените во свет што именуваат автопати и аеродром чисто заради провокација на далеку помоќниот сосед. Кој дипломатски дебил треба да бидеш за да направиш таков потег?
Нема потреба да се отвараат историски прашања од пред 2500 години.
Србите, Албанците и Бугарите не се никаков фактор во меѓународнава така што не знам зошто воопшто ми ги спомнуваш.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.968
Поени од реакции
15.989
Што со нас, што сме спремни на промена на име?
ако 51% сакаат да се смени името ОК...ако 51% сакаат да се федерачизира Македонија пак ОК... ама треба народен референдум, не 62 пратеника...
Башка што самиот Брисел нема да сака, уште 2001 Љубчо сакаше замена на територии па не му дозволија...[DOUBLEPOST=1496037915][/DOUBLEPOST]
Не бе. Најпаметно е да не бидеме единствените во свет што именуваат автопати и аеродром чисто заради провокација на далеку помоќниот сосед. Кој дипломатски дебил треба да бидеш за да направиш таков потег?
Нема потреба да се отвараат историски прашања од пред 2500 години.
Србите, Албанците и Бугарите не се никаков фактор во меѓународнава така што не знам зошто воопшто ми ги спомнуваш.
Не си воопшто во тек..како може сите ехЈу држави да имаат антички корени, Словенија извади дека се по потекло од Венетите, Хрватска дека се словенизирани Илири, Србија дека се Трибали а имале корен и со Тројанците, само ние сме биле дојдени со чартер авиони од зад Урал 1945 под водство на Глигоров ??
Јасно е ако немаш корен ќе ја изгубиш и државата и се
 
Член од
7 август 2011
Мислења
4.859
Поени од реакции
14.050
Абе курот ме заболе од кое племе биле тие што живееле тука пред 2500. Дефинитивно на последно место ми е од кое племе влечам корени (патем тие племиња не го сфаќале концептот на држава и немале никаква свест за некакво национално единствонили што ти ја знам). Знаеш што ми е важно? Важно ми е да не ми одат сите другари по недојдии, важно ми е да не умираат деца пошто нема кој да им плати лекување, важно ми е да не бидат 2/3 од младите до 15 години елементарно НЕПИСМЕНИ. Е така се губи државата во која се колнете. Ако 2/3 од младите ти се елементарно неписмени прашање на време е кога ќе ја загубиш државата или во најдобар случај ќе ти ја претворат во работнички кампови за најефтина работна рака. Јасно ти е сега?
 
V

viktora

Гостин
Ова е најјако.Но бугарите имаа право на вето во ЕУ и НАТО.Рама и он би лупнал вето за во НАТО.Мислам едно стотина пати и едните и другите го имаат спомнато ветото како алтернатива.

И јас неќам да ми одат пријателите во странство,добро здравство,добра плата....и од антички да се откажеме повторно ги имаме бугарите и албанците.
 
Член од
28 мај 2008
Мислења
3.966
Поени од реакции
4.073
Ова е најјако.Но бугарите имаа право на вето во ЕУ и НАТО.Рама и он би лупнал вето за во НАТО.Мислам едно стотина пати и едните и другите го имаат спомнато ветото како алтернатива.

И јас неќам да ми одат пријателите во странство,добро здравство,добра плата....и од антички да се откажеме повторно ги имаме бугарите и албанците.
Бугарите и Албанците се најмал проблем, немаат големо влијание и лесно може да се разубедат за разлика од грците. Грците имаат многу добра дипломатија, дијаспора и премногу се навлезени во западната култура за разлика од бугарите и албанците. Тоа ти е нешто како да имаш проблем со Непал, Монголија и Кина и ти се плашиш од Непал и Монголија
 

razbirashh

No puedo,tengo nobio.
Член од
11 мај 2014
Мислења
983
Поени од реакции
2.202
Абе овој KomunjarVoSrceto е директен потомок на Тито, а склепан од Колишевски лично.
За таквите не постои ништо од пред ерата на Тито, ако и блгарите стават вето и од Илинден би се откажале, и споменикот на Делчев или Кирил и Методиј би ги подарил на Софија, Рама ако стави вето и грб и химна ќе отидат курбан.
По уште просеравање и демагогии, селење, умирање, економии... а уствари ситните души и партиски измеќари одработуваат за лидерот.
 
S

silmarillion

Гостин
Абе овој KomunjarVoSrceto е директен потомок на Тито, а склепан од Колишевски лично.
За таквите не постои ништо од пред ерата на Тито, ако и блгарите стават вето и од Илинден би се откажале, и споменикот на Делчев или Кирил и Методиј би ги подарил на Софија, Рама ако стави вето и грб и химна ќе отидат курбан.
По уште просеравање и демагогии, селење, умирање, економии... а уствари ситните души и партиски измеќари одработуваат за лидерот.
 

Leo Bonnie

Кад се врате скитнице
Член од
20 декември 2008
Мислења
4.462
Поени од реакции
5.507
Абе овој KomunjarVoSrceto е директен потомок на Тито, а склепан од Колишевски лично.
За таквите не постои ништо од пред ерата на Тито, ако и блгарите стават вето и од Илинден би се откажале, и споменикот на Делчев или Кирил и Методиј би ги подарил на Софија, Рама ако стави вето и грб и химна ќе отидат курбан.
По уште просеравање и демагогии, селење, умирање, економии... а уствари ситните души и партиски измеќари одработуваат за лидерот.
Е еднаш велиш против Тито и Словените а после ги славиш Кирил и Методиј. Не те разбирам како антички македонец ги признаваш племињата од зад карпатите кои дошле да ја пустошат светата земја, вклучувајќи ги и светите браќа.
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
Моментно, ова е најинтересно прашање. Заев очигледно одби да им потпише на БЕСА било каков документ кој би значел редефинирање на државата.

Баш ме инетересира што има сендвич популацијата на форумот да каже на ова? :)
..кој малоумен Дер Плакатенлепачоберштурмфирер, невидено од 1936!!! ....Беса е само сппотер бе нацисто, чифтето го носи друг, врзал некоја маслинова гранка за да се замаскира , па тие како тебе не го ни гледаат со дводимензионалниот вид... :) :) :) :)[DOUBLEPOST=1496041806][/DOUBLEPOST]
Јасно, само новопечените се кочоперат така.
...немаат сите плава крв, пресветла..:)
 
Последно уредено:

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
мало појаснување:
РЕФОРМИНЕРСКА ја нарекувам затоа што се почна со бомби па после имаше пукотници па според истото влегување на сите овие во влада би требало еден ден сите да не однесе до детонација, сега заради принципот имплозија-експлозија малку се доцни ама ќе бидне и тоа ако се нареди.[DOUBLEPOST=1496001367][/DOUBLEPOST]
само да не испадне
„Зоране пази метак... Хвала Аљи спасио си ми живот“
...прво иде експлозија, па имплозија, ако волуменот ги земеме како дефиниран. А заради инерцијата на масата воздух е таков. Се препознава по глувата тишина после експлозијата... За тоа после неа.....другпат...:):):):)
Инаку исто е и со инфлацијата - дефлација...., па одушевување-разочарување.....секогаш се глуво тивки , за разлика од причината за нив.... :) :)[DOUBLEPOST=1496042431][/DOUBLEPOST]
Оди закопај се бе!
Ем шуто, ем боде.
50 и кусур луѓе погинаа, тој паламуди после цела година...сите други се криви, ај мрш!
...но битно е правдата за тоа да го стигне кривецот , а не случајниот затекнат на местото на злочинот..или не е битно , битно е некој да е крив... :) :)
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom