Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.496
Како ме прашуваш, ко да сум во штаб (ко некои други тука :D ).
Колку што пратев вести денеска, Ахмети кажа дека здравство ќе биде оној неврологот од Алијанса за Албанците. Тоа беше и како шпекулација изминатава недела по медиумиве.
Па тоа, ако си прател по вестиве зошто ништо немам отворено недела дена :D иначе си одработивме ние, немај гајле, уште место за одмор летово да најдеме и фактурата кај Џорџ.
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.993
http://24vesti.mk/ministrite-na-zaev

Според мене Спасовски не е кадарен да биде министер за внатрешни, овој Сугарев не знам на кого мислат, јас го знам Сугарески. Ако тоа е он, што им беше координатор на пратеничка група порано, тапа избор според мене.
Лично мене ми се свиѓаат изборите за одбрана, надворешни, образование и финансии.
За другите немам некое мислење за сега, ќе почекам.

Седум министерства без ресор има моментално.....тоа треба да се среди и да биде едно до две максимум, не гледам поента од толкави трошоци. Истата функција може да ја спроведуваат тела што ќе бидат директно под Владата.
Да, и јас истото го мислам за Спасовски. И како технички министер „пливаше“. Треба некој што претходно работел таму.
Овие „министерства“ мислиш - министерски места без портфељ. Тие варираат и зависи од самиот мандатар, премиер - обично се бават со економски теми или „евро-интеграции shit“ како што беше Рада.
А овој Горан Сугарев е веројатно Сугаревски. Тој не е пратеник и за чудо беше тргнат од листите затоа што беше еден од ретките кој во силеџиски стил на дпне знаеше да реплицира, само аргументирано.
А одбрана оди кај дуи?
 
Член од
21 мај 2008
Мислења
10.954
Поени од реакции
11.580
Па тоа, ако си прател по вестиве зошто ништо немам отворено недела дена :D иначе си одработивме ние, немај гајле, уште место за одмор летово да најдеме и фактурата кај Џорџ.
И ти си добила?! Па у пм, само јас не, за кој антрак работев у Америка прошлово лето... :( :(

Иначе приметив дека го нема и Едмонд Адеми на листава, а се најавуваше како име во Владата. Можеби некое без ресор.

И да, Рамиз Мерко според мене не треба да припари до владата...

@Almeida Шеќеринска за одбрана. Инаку, таа тогаш не беше министер, беше вицепремиер за евроинтеграции.

http://fokus.mk/predlogot-na-zaev-za-novite-ministri-vo-vladata/

Еве го има Адеми. Кој е Кочо Анѓушев?
 
Последно уредено:

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.005
БЕСА е на националистички основи, нив не им одговара влада чиј приоритет се економија, подигање на стандарди гонење на криминал воспоставување на правна држава. БЕСА зад себе има гласачи кои очекуваат националистички потези, националистички одлуки. Но БЕСА во моментот е во многу деликатна ситуација, од една страна им се нуди место во влада (а целта на избори е да се учествува во власта) а од друга страна се наоѓа во положба да биде мала опозиција која со свои ставови би била блиска до ВМРО, партија со антиалбанска реторика.
Беса не сака коалиција со дуи и дпа бидејќи ќе мора со нив тендерите да ги дели.
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.993
Кој е Кочо Анѓушев?
Зборев јас за него пред неколку денови. Тој е како претставник на бизнис-секторот и го предложи некоја од стопанските комори. Инаку многу сомнителен лик. Викаат дека е на листа на Форбс меѓу најбогати граѓани на земјава - кралот на струјата.

http://fokus.mk/namesto-da-gradat-tsentrali-gruevtsi-potroshija-milijarda-dolari-za-uvoz-na-struja/ - еве ти го текстов, пишува за него.

Според мене несмасен и лош потег на сдс. Мислам дека е од надвор делегиран заради тешките пари кои се вртат во енергетиката.

И ете им тема на вморонските абдали реално да критикува мандатарот, ама полесно е да се најде фејк Заева со нов мерцедес, него да се коментираат реални теми.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.496
И ти си добила?! Па у пм, само јас не, за кој антрак работев у Америка прошлово лето... :( :(

Иначе приметив дека го нема и Едмонд Адеми на листава, а се најавуваше како име во Владата. Можеби некое без ресор.

И да, Рамиз Мерко според мене не треба да припари до владата...

@Almeida Шеќеринска за одбрана. Инаку, таа тогаш не беше министер, беше вицепремиер за евроинтеграции.

http://fokus.mk/predlogot-na-zaev-za-novite-ministri-vo-vladata/

Еве го има Адеми. Кој е Кочо Анѓушев?
Да додадам на Алмеида, професор на машински, вози Масерати бело меѓу останатиот возен парк што го има, уште со хеликоптер немаше дојдено на работа. Преварант прва класа, не смеат вакви луѓе да се на власт.
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.993
Да додадам на Алмеида, професор на машински, вози Масерати бело меѓу останатиот возен парк што го има, уште со хеликоптер немаше дојдено на работа. Преварант прва класа, не смеат вакви луѓе да се на власт.
Новопечен е и тој. До пред 10-тина години немал баш за Масерати да си купи.
Мене лично ме изненади изборов, затоа што мислам дека со овие функционираше добро, ама најверојатно е претставник на бизнис центар надвор од државава и рекетариве не можеа да му го земат. Бизнисот со струја е веројатно најдоходовниот и не се стекнува позиција во меѓународни рамки многу лесно инаку фамилијата ќе брцнеше нос многу брзо откако дојде на власт.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.276
Беса не сака коалиција со дуи и дпа бидејќи ќе мора со нив тендерите да ги дели.
значи поарно ич тендери од колку поделени тендери.
Тоа е доста добар принципиелен став на една партија. Се откажува од шанса за богатење.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.496
Новопечен е и тој. До пред 10-тина години немал баш за Масерати да си купи.
Мене лично ме изненади изборов, затоа што мислам дека со овие функционираше добро, ама најверојатно е претставник на бизнис центар надвор од државава и рекетариве не можеа да му го земат. Бизнисот со струја е веројатно најдоходовниот и не се стекнува позиција во меѓународни рамки многу лесно инаку фамилијата ќе брцнеше нос многу брзо откако дојде на власт.
Јасно, само новопечените се кочоперат така.
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.674
Поени од реакции
28.097
Кaкo беше ленгендaрнaтa изјaвa нa Велијa "ДИКТАТУРАТА НА ДЕЛO" и oп еве ти гo Вaскo Ефтoв вo нoвaтa демoкрaтијa.Емисијa нa јутуб гo примoрaa дa прaви...Дoбрo вечер Мaкедoнијo кaде и дa си.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.734
Поени од реакции
12.165
Lazanski i BIA u „makedonskom scenariju“
„Hej, smestio sam ovoga, izbrifovao sam ga o kolumni koju treba danas da napiše za ʼPolitikuʼ. Idemo (on i novinar) na proteste da snimamo i onda kada sednemo negde uveče, nazvaću te“,

дали е вистина или е уште димна, не знам
 
Последно уредено:

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.496
Кaкo беше ленгендaрнaтa изјaвa нa Велијa "ДИКТАТУРАТА НА ДЕЛO" и oп еве ти гo Вaскo Ефтoв вo нoвaтa демoкрaтијa.Емисијa нa јутуб гo примoрaa дa прaви...Дoбрo вечер Мaкедoнијo кaде и дa си.
Шизофрени личности не ни треба да имаат пристап на интернет, не па емисија.
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.674
Поени од реакции
28.097
Шизофрени личности не ни треба да имаат пристап на интернет, не па емисија.
Амa нели е демoкрaтијa кoгa дoзвoлувaме секoј дa си гo кaже oнa штo гo мисли без oглед дaли тoa ни се дoпaѓa? Јaс личнo би гo смaчкaл aмa зa дa имa рaзликa јaс нa зaев местo дa сум нa мтв би гo пуштил дa oди
 
M

MD_

Гостин
Кaкo беше ленгендaрнaтa изјaвa нa Велијa "ДИКТАТУРАТА НА ДЕЛO" и oп еве ти гo Вaскo Ефтoв вo нoвaтa демoкрaтијa.Емисијa нa јутуб гo примoрaa дa прaви...Дoбрo вечер Мaкедoнијo кaде и дa си.
Типови како Ефтов со неговото перење мозок на луѓето во последно време, Саше Политико и слични не треба ни да помирисаат студио. И јутуб им е многу на ваквите
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.734
Поени од реакции
12.165
Амa нели е демoкрaтијa кoгa дoзвoлувaме секoј дa си гo кaже oнa штo гo мисли без oглед дaли тoa ни се дoпaѓa?
за свесно влевање страв кај населението треба да следат санкции. Карпошовци како зајци се исплашија од огномет, ти да им пласираш вести за 3000 борци, за оружје кон Македонија, за куку федерализација... Тоа белким нема да го правдаме со терминот демократија
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom