Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.

karan

бивш поет, плукач, вљубеник во слободата
Член од
31 мај 2006
Мислења
3.595
Поени од реакции
2.719
Веројатно мислиш на досегашната администрација?
Мислам на балистичко-партизанската којашто во следниов периодов ќе иде на интензивни подготовки за да ја замени преродбеничката којашто многу се умори од реформи.
Инаку досегашната прифаќаше и за помала цена да ја врши истата "работа".
 

Шкорпион

Corvus oculum corvi non eruit?
Член од
16 октомври 2009
Мислења
7.349
Поени од реакции
7.606
А кога се отцепи РМ од СФРЈ во Уставот се зацрта дека нема да се влегува во воени сојузи, дури ни во други федерации, а и ЕУ е еден вид федерација со ограничување на суверенитетот...
Ние од Југославија излеговме полесно него што Британија ќе излезе од ЕУ. Тие се федерација во секоја смисла одвен формално декларативни како таква.

Неповрзано со твојот коментар, те читам и уште еднаш ќе изразам чудење, како е можно да си декларирана геј личност (твое право, нормално) и да ја поддржуваш политиката на дпмне? Од тебе поголем хипокрит на ова поле мислам дека е само ќерка му на латас, која знаеш и ти сигурно дека е лезбо, татко и пљука по се' што е лезбо, оваа ги брани лгбт луѓето а воедно ги ужива финансиите од татко и.
Звучиш како неофеминистка која ако спомнеш дека феминизмот треба да се експортира во други земји, дека на Запад му завршила рољата ќе те распне на крст. Научени сте на црно или бело. Да, последниве две години јадам гомна повеќе за СДСМ, големи тикви. Сум бил на оној или овој собир, исто така големи тикви. Сум бил и на антивладини протести и собири, па сите ги заборавија тие (кога сме кај хипокризија нели). Горната гарнитура (и некои од подолни ешелони) си залужуваат затвор, тоа не го спорам. Другите не. А тие се мнозинство во партијата. Не познаваш доволно такви луѓе затоа така збориш.

Само и тие што ќе бидат следната власт треба да лежат затвор, а нема да лежат. Не е ни битно на крајот на краиштата. Тркалото се смени, ти уште кокодакаш зошто сум ги подржувал едните. Во блиска иднина се надевам, ќе дознаеш зошто, ќе ти светне. Дробев две години за тоа овде, прсти ми се исушија, вие се смеевте. Сега јас ќе се смејам на циркузот што ќе следи.

Не знаев дека на Латас ќерка му била лезбејка. Не дека ни сакав да знам. Спротивно на популарниот мит, не водиме архива ние кој е што, и со кого е од државава. Некој друг може води таква евиденција за кој знае која причина, но повеќето од нас не се замараат. Имаат свој живот за живеење. Тука не е за исмевање ќерка му, туку Латас. Повеќе хипокризија лежи на негова страна, ако е толку анти-ЛГБТ настроен, а ја финансира ќерка му која е (според твоево кажано), толку про-ЛГБТ инволвирана. Она не може да го промени татко и колку што можел он да ја промени нејзе (за среќа не успеал, ако воопшто пробал, дур растела). Така да можам само да ја подржам.

Ако толку ви пречи фиксацијата на тие две основи, од кои сум застанал во одбрана на погрешната, очигледно, тогаш што предлагате вие? Подршка за сегашнава власт? Некоја друга алтернатива (која ја нема)? Мавај критики колку сакаш, но за да бидеш во право за гневот кој го насочуваш треба да ми се на располагање повеќе од две опции. Дотогаш ова вашето а млатење празна слама и беспотребна и беспредметна осуда.
 
Последно уредено:
Член од
22 јули 2010
Мислења
32.528
Поени од реакции
81.968
Ние од Југославија излеговме полесно него што Британија ќе излезе од ЕУ. Тие се федерација во секоја смисла одвен формално декларативни како таква.



Звучиш како неофеминистка која ако спомнеш дека феминизмот треба да се експортира во други земји, дека на Запад му завршила рољата ќе те распне на крст. Научени сте на црно или бело. Да, последниве две години јадам гомна повеќе за СДСМ, големи тикви. Сум бил на оној или овој собир, исто така големи тикви. Сум бил и на антивладини протести и собири, па сите ги заборавија тие (кога сме кај хипокризија нели). Горната гарнитура (и некои од подолни ешелони) си залужуваат затвор, тоа не го спорам. Другите не. А тие се мнозинство во партијата. Не познаваш доволно такви луѓе затоа така збориш.

Само и тие што ќе бидат следната власт теба да лежат затвор, а нема да лежат. Не е ни битно на крајот на краиштата. Тркалото се смени, ти уште кокодакаш зошто сум ги подржувал едните. Во блиска иднина се надевам, ќе дознаеш зошто, ќе ти светне. Дробев две години за тоа овде, прсти ми се исушија, вие се смеевте. Сега јас ќе се смејам на циркузот што ќе следи.

Не знаев дека на Латас ќерка му била лезбејка. Не дека ни сакав да знам. Спротивно на популарниот мит, не водиме архива ние кој е што, и со кого е од државава. Некој друг може води таква евиденција за кој знае која причина, но повеќето од нас не се замараат. Имаат свој живот за живеење. Тука не е за исмевање ќерка му, туку Латас. Повеќе хипокризија лежи на негова страна, ако е толку анти-ЛГБТ настроен, а ја финансира ќерка му која е (според твоево кажано), толку про-ЛГБТ инволвирана. Она не може да го промени татко и колку што можел он да ја промени нејзе (за среќа не успеал, ако воопшто пробал, дур растела). Така да можам само да ја подржам.

Ако толку ви пречи фиксацијата на тие две основи, од кои сум застанал во одбрана на погрешната, очигледно, тогаш што предлагате вие? Подршка за сегашнава власт? Некоја друга алтернатива (која ја нема)? Мавај критики колку сакаш, но за да бидеш во право за гневот кој го насочуваш треба да ми се на располагање повеќе од две опции. Дотогаш ова вашето а млатење празна слама и беспотребна и беспредметна осуда.
Скроз избега од темата, километарски пост да го покриеш фактот дека поддржуваш некој што вика дека не треба да постоиш и дека имаш кондишн некаков, дека си болен, дека не треба да се знае за тебе. Фокусирај се на ова, не на тоа кој ќе оди а кој нема да оди во затвор.

Гласаш за дпмне а дпмне во кампања вика дека геј популацијата не треба да се признае, не треба да има права, дека е шљајм на општеството а ти си дел од таа популација.
 

Solid

Зона на самракот
Член од
26 август 2007
Мислења
7.174
Поени од реакции
4.133
Hrvatska, Slovenija preku 80%, Srbija 75%
Total National Debt per capita
Bugarija $3 216
Macedonia $4 813
Hrvatska 13 458
Slovenia $23 397
Srbija $ 8 500
Ova ne e merilo za ekonomskiot kapacitet na drzhavite ama sepak neshto kazhuva, Makedonija ne e na dnoto kako shto sakaat da ja prikazhat, ne e rushevini i pustelija, kako sho ke kazhe Letko ovde na forumov.[DOUBLEPOST=1495366179][/DOUBLEPOST]
E sega prashanjeto e dali navednatata glava sabja ne ja seche, ili pak polesno ja seche. Kako i da e, Novo Sonce Na Slobodata se rodi, navistina se rodi.
А во Јапонија е 235 % па тоа значи дека ние сме појаки од Јапонија?? Вака ве научи Грујо не само економија да споредувате туку и за здравство, образование, наука и сл. за се ви даде погрешни репери за споредба. Ве затупи толку во тие шупељките што стварно му верувате дека сме појаки од Јапонија.
Македонија е бедна земја со најнизок стандард во Европа(заедно со Косово и Босна). Откако ќе се разбудите од трансот во кој ве турна Грујо ќе видите на кое ниво е Мк како држава. Ама да не бевте вие дегените со испран мозок Грујо немаше да владее 11 г.
Верувавте дека работи до 3 сабајле во Владата, а тој си ги делел провизиите. Ехх бедо една со Косово и Босна уште малку не ќе можеме да се споредуваме, тој прави споредби со Хрватска и Словенија.
Оди во три лепе пичке материне и ти и сите паразити што му овозможивте на Грујо 11 г. да ја ора Македонија како приватна земја негова да е. МРШ.
 
Член од
1 март 2010
Мислења
7.888
Поени од реакции
14.404
Мислам на балистичко-партизанската којашто во следниов периодов ќе иде на интензивни подготовки за да ја замени преродбеничката којашто многу се умори од реформи.
Инаку досегашната прифаќаше и за помала цена да ја врши истата "работа".
Епа значи од старт се подобри, чим се продаваат за повисока цена. Уште невлезени во министерствата носите заклучоци. Да, шансите се големи дека администрацијата ќе си остане исто гомно, но и Трамп и Брегзит не требаше да се случат.
 
Член од
23 март 2015
Мислења
7.011
Поени од реакции
1.983

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.492
Поени од реакции
22.936
А во Јапонија е 235 % па тоа значи дека ние сме појаки од Јапонија?? Вака ве научи Грујо не само економија да споредувате туку и за здравство, образование, наука и сл. за се ви даде погрешни репери за споредба. Ве затупи толку во тие шупељките што стварно му верувате дека сме појаки од Јапонија.
Македонија е бедна земја со најнизок стандард во Европа(заедно со Косово и Босна). Откако ќе се разбудите од трансот во кој ве турна Грујо ќе видите на кое ниво е Мк како држава. Ама да не бевте вие дегените со испран мозок Грујо немаше да владее 11 г.
Верувавте дека работи до 3 сабајле во Владата, а тој си ги делел провизиите. Ехх бедо една со Косово и Босна уште малку не ќе можеме да се споредуваме, тој прави споредби со Хрватска и Словенија.
Оди во три лепе пичке материне и ти и сите паразити што му овозможивте на Грујо 11 г. да ја ора Македонија како приватна земја негова да е. МРШ.

Eve sega zaev ke ja sredi, posto predhodno vo vreme na sdsm za edna hrvatska so koja denes ne mozeme da se sporeduvavme bevme Vegas. Sega so Zajo na celo ima med i melko da tece i kaj i da e treba da ocekuvame investicii od boing, apple i google sto ke davaat po 2-3000e plata...
 

Шкорпион

Corvus oculum corvi non eruit?
Член од
16 октомври 2009
Мислења
7.349
Поени од реакции
7.606
Скроз избега од темата, километарски пост да го покриеш фактот дека поддржуваш некој што вика дека не треба да постоиш и дека имаш кондишн некаков, дека си болен, дека не треба да се знае за тебе. Фокусирај се на ова, не на тоа кој ќе оди а кој нема да оди во затвор.

Гласаш за дпмне а дпмне во кампања вика дека геј популацијата не треба да се признае, не треба да има права, дека е шљајм на општеството а ти си дел од таа популација.
А тука комуњарите со поголема почит да не ме украсија? Уште првото јадење гомна за СДСМ под автобус ме пуштија. Зборам и за луѓе што ги знам лично од овде. Како што кажав и некој пост претходно, полош третман имам добиено од другиве. Да потсетам нели, бидејќи се правеше муабет за хипокризија.

Има политичка опција која мрднала со мал прст своеволно да ми го "улепша" животот од тој аспект кој го разглабаме овде сега? Ако одговорот е не, тогаш кој курцу го користиш жаргонот на ДПМНЕ мегафони према мене како индивидуа, кога на нулта точка се и сите останати политички партии по истото прашање? Мене ми е гајле дали некој ме вреѓа по основа сексуална ориентација или не, тоа не ми менува ништо. Ми менува ако некој засука ракави и го исполни тоа што го ветил. А имаше такви луѓе пред ДПМНЕ да преземе власт во 2006та. Сега се претенденти истите повторно да бидат власт, и повторно со слични ветувања истапија. Да видиме што ќе биде. Чисто сумњам, од говнаријата во која е забутана државава, дека ќе имаат време во еден мандат се да решат, па и прашањето на ЛГБТ права, кое ни јас како хомосексуалец не би го ставил како приоритетно, да не зборам за останатите луѓе.

Не ми одговори - твоето решение за некој како мене е кое? Во однос на подршка на политичка опција? Што според тебе треба да направам? На мое место да си, што би променил?
 
Член од
3 март 2013
Мислења
2.678
Поени од реакции
1.357
Привремено затворена (update на анкетата).

едит: Отворена.

Пишете идеи за нова анкета, пред се да биде атрактивна и балансирана во однос позиција/опозиција.
Тагнете ме мене или Пеџа или Фросе.

Благодарам.
Предлог:
- Приоритети на новата влада.
1/
2/
3/
4/...
...
Мислам дека многу повеќе оди во прилог да се водат дискусии во овај правец,него да се напаѓаме и ствараме дополнителна омраза меѓу нас. Нели е време да се смирува тензичноста и омразата??
 
Член од
1 ноември 2005
Мислења
2.142
Поени од реакции
1.256
А во Јапонија е 235 % па тоа значи дека ние сме појаки од Јапонија?? Вака ве научи Грујо не само економија да споредувате туку и за здравство, образование, наука и сл. за се ви даде погрешни репери за споредба. Ве затупи толку во тие шупељките што стварно му верувате дека сме појаки од Јапонија.
Македонија е бедна земја со најнизок стандард во Европа(заедно со Косово и Босна). Откако ќе се разбудите од трансот во кој ве турна Грујо ќе видите на кое ниво е Мк како држава. Ама да не бевте вие дегените со испран мозок Грујо немаше да владее 11 г.
Верувавте дека работи до 3 сабајле во Владата, а тој си ги делел провизиите. Ехх бедо една со Косово и Босна уште малку не ќе можеме да се споредуваме, тој прави споредби со Хрватска и Словенија.
Оди во три лепе пичке материне и ти и сите паразити што му овозможивте на Грујо 11 г. да ја ора Македонија како приватна земја негова да е. МРШ.
Ne tiki se potresuvaj choveku. Smiri se malku, mnogu se zaleta...Od deset zborovi vo rechenica 8 ti se psovki. Kultura imash do nemajkade, ama ete, Novo Sonce na Slobodata se rodi, navistina se rodi. Vreme e za slavje..Samo gordo i so krenato chelo vo svetla idnina.
 

Шкорпион

Corvus oculum corvi non eruit?
Член од
16 октомври 2009
Мислења
7.349
Поени од реакции
7.606
Предлог една од опциите да бидат економија и образование.
 
Член од
20 април 2012
Мислења
3.678
Поени од реакции
9.691
Предлог:
- Приоритети на новата влада.
1/
2/
3/
4/...
...
Мислам дека многу повеќе оди во прилог да се водат дискусии во овај правец,него да се напаѓаме и ствараме дополнителна омраза меѓу нас. Нели е време да се смирува тензичноста и омразата??
Гледам,си се сменал во понашањето,ти здосадиле меѓусебните вреѓања тоа е за поздрав!(y)Иначе приоритет на новата влада пред се треба да е економијата,тоест подобрување на животниот стандард!И не само на оваа влада туку и на сите наредни.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom