Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
1 ноември 2005
Мислења
2.142
Поени од реакции
1.256
"Javni dug Bugarske krajem prošle godine iznosio je 14 milijardi evra ili više od 29 odsto bruto domaćeg proizvoda /BDP/, podaci su Nacionalnog statističkog instituta. Dug je značajno povećan u odnosu na 2015. godinu kada je iznosio 25,99 odsto BDP. Javni dug Bugarske 2013. godine iznosio je 17,01 odsto BDP. Bugarska je i pored povećanja duga jedna od najnezaduženijih zemalja u Evropi. "

http://www.vesti.rs/Ekonomija/Javni-dug-Bugarske-29-odsto-BDP.html
Hrvatska, Slovenija preku 80%, Srbija 75%
Total National Debt per capita
Bugarija $3 216
Macedonia $4 813
Hrvatska 13 458
Slovenia $23 397
Srbija $ 8 500
Ova ne e merilo za ekonomskiot kapacitet na drzhavite ama sepak neshto kazhuva, Makedonija ne e na dnoto kako shto sakaat da ja prikazhat, ne e rushevini i pustelija, kako sho ke kazhe Letko ovde na forumov.[DOUBLEPOST=1495366179][/DOUBLEPOST]
Ете ќе имате шанса за некој ден, недела што би рекле. Оправајте ја , поправајте ја па ке направиме едно сума сумарум по четири години. Некој тука гледам дека веќе слават како се средивте уште не дојдени. Твитерџиите свршавт од радост со нивните досетки. Ајде ке ги видиме по еден месец или година колку духовити ке бидат.[DOUBLEPOST=1495365052][/DOUBLEPOST]
Многу јасно дека си има, но тоа завршува на денот после избори. До следните избори строго се гледа желбата на мнозинството наспорти желбите и идеите на поединецот.
E sega prashanjeto e dali navednatata glava sabja ne ja seche, ili pak polesno ja seche. Kako i da e, Novo Sonce Na Slobodata se rodi, navistina se rodi.
 
Последно уредено:
Член од
12 март 2009
Мислења
19.932
Поени од реакции
15.952
...мене ми е многу сомнително, ама ај. Несфатлив потег на сдс за почеток.
сдсм во дузина работи си е контрадикторен сам на себе.... еднаш кажува струјата во Битола скапа, после зошто РЕХК не работи со фул капацитет, третпат РЕХК загадува...
А јасно е дека РЕХК треба да биде само резерва ако нема струја и да не работи никогаш фул ако има поефтина увозна струја...
сите политички дебили кој даваат такви контрадикторни изјави треба да се множат со нула...
И не е само струјата, почнувајки од платите, еднаш мали биле, после фолеми биле треба да се смалуваат...
излезе на времето во Доче веле ( про сдсм) дека Македонија е пензионерски рај, утредента Ременска кажува дека пензионерите си го заслужиле покачувањето, демек не е поклон од дпмне...
Најголеми будалаштини не очекуваат во сферата на економијата, можна девалвација, даночен систем... лесно може непоправливо да се уништи економијата многу бргу
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.992
Кој здраворазумен партиски војник со грам мозок би трчал во партија за да се вработи како обичен работник во приватна фирма. Каква потреба има од тоа. Веќе ако трчаш трчај за некаде каде што државата после ке седи зад тебе а не газдата. Некаде каде со промена на власта нема да можат туку така да те избркаат.
Прво и основно зборовите „здраворазумен“ и „партиски војник“ не одат еден до друг у иста реченица, освен ако е сарказам - тоа ти е како „црн белец“ да кажеш.
Друга работа, ти побааги ме хејташ, ама јас не пишувам од инает, туку од искуство. Зошто праат така ќе си прашаш на друго место, јас само ти го опишувам принципот.
Има и други начини на рекетирање, како оној биљмезон чифлиганец што го наполни Скопје со ружни касарни. Тој на пример, за да лапа ефтини локации и да добива многу развиени градежни површини (со катови), едно време градеше цркви низ Аеродром - демек за добробит и по барање на граѓаните. Ниту тој сака да гради, ниту некој ќе има фајде од нив, ама ете залижаниот сељоначалник на Аеродром, кој го принудуваше да ги гради па со такви „проекти“ истиот се џиткаше пред гласачите - затоа ќе си премине у опозиција многу скоро, пошо таму изгубија 3:1 на парламентарните избори.

ja imas cela debata mislam na jutub. Tetovo e apsoluten rekorder vo evropa po izgradeni divogradbi i uzurpacija na drzavno zemjiste.
Мислам дека тоа е Калуѓерица, населба во Белград, кога влегуваш во градот од десна страна и е претежно изградена од избегани луѓе од Косово, Срби.[DOUBLEPOST=1495367865][/DOUBLEPOST]
Оваа да поодеше барем до трафика, бакалница или со точак немаше вакви чварки да топи на Халкидики, а и ќе здивнеше државава малку од трошоците за нејзиното „возакање“.[DOUBLEPOST=1495368013][/DOUBLEPOST]
Туку Заев најави оставка пред избори.
Кажа у едно интервју дека трпел големи притисоци, посебно од форумов и го јадело јанѕа чоекот, не можел да спие. Чекал само уставен да го прогласи СЈО за неуставно и во ист ден да потпише капитулација.
 
Последно уредено:
Член од
2 септември 2010
Мислења
7.148
Поени од реакции
7.516
Мислам дека сигурно ќе остане. Туку Заев најави оставка пред избори.
Колку Грујо повеќе остане претседател на вмро толку подобро за државата.
Туку гледам имаш информации сигурни, па да не знаеш дали ќе му ги даде пратениците на Заев или не?
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.495
А зошто Заев да даде оставка ако формира влада? Нели победник е тој што ќе формира влада?
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.146
Поени од реакции
21.786
E sega prashanjeto e dali navednatata glava sabja ne ja seche, ili pak polesno ja seche. Kako i da e, Novo Sonce Na Slobodata se rodi, navistina se rodi.
Појма немам, нити сакам да научам нити планирам да бидам тука до толку долго за да проверам. Си поднесов документи дека сум благонадежен блгарин па додека чекам да ми одобрат ако влезиме во Еу ок , ке му ја здувнам со нашиот, ако не со новиот. Исто ми се фаќа. Овие нека ја оправаат , поправаат, доправат, јас еден живот имам за живеење.
Туку жал ми паѓа за @Нuкола најпосетуваната тема ке му пропадни , ама среќа во несреќа е што ке отовори нова со наслов Како да се откажам од бугарскиот пасош пошто знаеш сега кај да е кога ке навалат оние 600000 избеглици од режимот што биле приморани да земат бугарски пасош. Посебно младите, па тоа гунгула ке биди тука. Колоно колони на граница ке има за една недела , две максимум. Шо знајш се бива можи Бугарите ке почнат да аплицираат за наш пасош од што ќе ни биди убаво тука. Сепак Ново Сонце на Слободата се роди. Амин :popce:
 
Член од
16 февруари 2014
Мислења
343
Поени од реакции
198
Појма немам, нити сакам да научам нити планирам да бидам тука до толку долго за да проверам. Си поднесов документи дека сум благонадежен блгарин па додека чекам да ми одобрат ако влезиме во Еу ок , ке му ја здувнам со нашиот, ако не со новиот. Исто ми се фаќа. Овие нека ја оправаат , поправаат, доправат, јас еден живот имам за живеење.
Туку жал ми паѓа за @Нuкола најпосетуваната тема ке му пропадни , ама среќа во несреќа е што ке отовори нова со наслов Како да се откажам од бугарскиот пасош пошто знаеш сега кај да е кога ке навалат оние 600000 избеглици од режимот што биле приморани да земат бугарски пасош. Посебно младите, па тоа гунгула ке биди тука. Колоно колони на граница ке има за една недела , две максимум. Шо знајш се бива можи Бугарите ке почнат да аплицираат за наш пасош од што ќе ни биди убаво тука. Сепак Ново Сонце на Слободата се роди. Амин :popce:
Mnogu si posimpaticen so tvoite postovi otkako Zaev go dobi mandatot. :)
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.275
Hrvatska, Slovenija preku 80%, Srbija 75%
Total National Debt per capita
Bugarija $3 216
Macedonia $4 813
Hrvatska 13 458
Slovenia $23 397
Srbija $ 8 500
Ova ne e merilo za ekonomskiot kapacitet na drzhavite ama sepak neshto kazhuva, Makedonija ne e na dnoto kako shto sakaat da ja prikazhat, ne e rushevini i pustelija, kako sho ke kazhe Letko ovde na forumov.
Долгот допрва треба да се види, али уште од сега знам дека пример хрватска и србија парите кои ги позајмиа ги вградија во инфраструктури кои им носат заработка и со тоа сами се отплаќаат, за лани светска банка проектираше дефицит на србија од мислам 4 милијарди динари а тие ја завршија годината со 800 милиони динари суфицит, значи скоро 5 милијарди динари се во плус од предвиденото.
Од друга страна ние треба допрва да враќаме пари за исушени палми по депонии, врби во река, милиони евра хонорари, десетици милиони евра во екстравагантни лимузини, скапи мебели и теписи позлатени огради, милиони евра во ТВ реклами и стиропорни фасади кои веќе пукаат и се одлепуваат.
Допрва треба да се заборчуваме за да даваме плати и пензии и да трошиме пари за поправки на штети и промашени инвестиции.
тоа е рушевината и пропаста.
Или попросто кажано ако комшијата со кредит почнал свој бизнис кој му дава месечни приходи, ние за наш кредит зедовме огромен ЛЕД телевизор, на децата плејстејшени и ајфони и секоја ден ручавме во скапи ресторани и кладовме гранитни плочи и гипсани лавови во дворот пред куќата со лоша дограма кров кој прокишнува и застарена електрична и водоводна инсталација
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.146
Поени од реакции
21.786
Mnogu si posimpaticen so tvoite postovi otkako Zaev go dobi mandatot. :)
После декември никогаш не реков дека не треба да го добие. Тоа барем лесно се проверува. Колку тоа бил паметен избор на мнозинството граѓани ке покажи времето. Сепак што си гласаа тоа си добија. Во арно и во лошо четири години ке ве води Заев.
 

Bitcoin

Член од
24 мај 2005
Мислења
5.530
Поени од реакции
13.903
Привремено затворена (update на анкетата).

едит: Отворена.

Пишете идеи за нова анкета, пред се да биде атрактивна и балансирана во однос позиција/опозиција.
Тагнете ме мене или Пеџа или Фросе.

Благодарам.
 
Член од
16 февруари 2014
Мислења
343
Поени од реакции
198
После декември никогаш не реков дека не треба да го добие. Тоа барем лесно се проверува. Колку тоа бил паметен избор на мнозинството граѓани ке покажи времето. Сепак што си гласаа тоа си добија. Во арно и во лошо четири години ке ве води Заев.
I togas da, ali onaka umereno simpaticen bese od vreme na vreme, a poslednive nekolku dena si posebno i mnogu proactive-no simpaticen. :)
 
Член од
1 ноември 2005
Мислења
2.142
Поени од реакции
1.256
Долгот допрва треба да се види, али уште од сега знам дека пример хрватска и србија парите кои ги позајмиа ги вградија во инфраструктури кои им носат заработка и со тоа сами се отплаќаат, за лани светска банка проектираше дефицит на србија од мислам 4 милијарди динари а тие ја завршија годината со 800 милиони динари суфицит, значи скоро 5 милијарди динари се во плус од предвиденото.
Од друга страна ние треба допрва да враќаме пари за исушени палми по депонии, врби во река, милиони евра хонорари, десетици милиони евра во екстравагантни лимузини, скапи мебели и теписи позлатени огради, милиони евра во ТВ реклами и стиропорни фасади кои веќе пукаат и се одлепуваат.
Допрва треба да се заборчуваме за да даваме плати и пензии и да трошиме пари за поправки на штети и промашени инвестиции.
тоа е рушевината и пропаста.
Или попросто кажано ако комшијата со кредит почнал свој бизнис кој му дава месечни приходи, ние за наш кредит зедовме огромен ЛЕД телевизор, на децата плејстејшени и ајфони и секоја ден ручавме во скапи ресторани и кладовме гранитни плочи и гипсани лавови во дворот пред куќата со лоша дограма кров кој прокишнува и застарена електрична и водоводна инсталација
Долгот допрва треба да се види, али уште од сега знам...a ti znaesh, navistina znaesh.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom