Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
21 февруари 2014
Мислења
77
Поени од реакции
20
Bo 2011 имаа 7 министри плус 2 заменици со ресори за евроинтеграции и рамковен
Па скоро исто било.. Значи само да не се коалицираат вмро дпмне и сдсм .. даваат сите министерства на албанските партии само да ги убедат за коалицијата :D
Внимавајте кому му го давате својот глас :D
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.932
Поени од реакции
15.952
ја затвори модот темата за крвавиот циркус, ама лакрдијата не може да се скрие..
http://www.libertas.mk/suspendirani-novi-15-pripadnitsi-na-politsijata/
http://www.libertas.mk/suspendirani-novi-15-pripadnitsi-na-politsijata/
...Меѓу суспендираните беа и Мите Михајлов, инспектор во СВР Скопје и Абдулфетах Алими, вработен во шестата управа, кој го спаси лидерот на ДР-ДПА, Зијадин Села. :confused:
... и да земе некој да ја прочешла медицинската документација на сеља, исто како сјо што се интересира за мед. документација на кочан
 
V

viktora

Гостин
ја затвори модот темата за крвавиот циркус, ама лакрдијата не може да се скрие..
http://www.libertas.mk/suspendirani-novi-15-pripadnitsi-na-politsijata/
...Меѓу суспендираните беа и Мите Михајлов, инспектор во СВР Скопје и Абдулфетах Алими, вработен во шестата управа, кој го спаси лидерот на ДР-ДПА, Зијадин Села. :confused:
... и да земе некој да ја прочешла медицинската документација на сеља, исто како сјо што се интересира за мед. документација на кочан
Чекај,нели Нухиу си даде оставка после упадот во собранието?[DOUBLEPOST=1495319257][/DOUBLEPOST]
Таа за која не те бива:tapp:
Дечко му се фали дека го бидувало.Сега кој лаже?:)
 

VOLK2234

еврофоб и хомоскептик
Член од
16 септември 2008
Мислења
5.517
Поени од реакции
4.387
Ова квислиншка влада ви е новиот „стручен“ термин кој го верглате?
Мислам дека од прилика на секои 2-3 недели ги мењавате.
Кантонизација, Федерализација, Постизборен инжињеринг, Платформа, еве сеа Квислинг, сигурно и заборавив многу што не ми текнуваат моментално. :icon_lol:
И не само тоа.

Види и дефиниција за Квислиншка влада.

Што се однесува до термините што ги копа дпмне, тоа е истата тактика на сдсм.
Џабе им е што зборат криминалецот Заев, криминалецот Груевски, кога ни еден од нив нема да оди во затвор, само шират негативна енергија.
 
Член од
30 август 2011
Мислења
1.106
Поени од реакции
1.364
Имам дискретни врски у Виена за пациенти во вакво душевно стање ко твоево.. :) Дури и покритичен си о некои овде, Дај ќе организираме и собирање пара само да не гледаме ваква душевна патња...:) ;) Вмро бе суртук не може да се растури, само ќе излезе препородено и посилно и прочистено од слабаци, интересџи и лажни пророци. Со појасна,,, незаматена од разни мативоди ...цел и моќ да ја реализира..... А ти Грофе нормално , пак ќе се сликаш со прстот у уста...:) :) :) :)
Абе збирајте пари сега за дечково,по фациве непара арен ми делува:pos:

извини ако може да.. имаме настан...:pos:
 
Член од
6 април 2005
Мислења
2.959
Поени од реакции
3.099
Абе кога они мутеа беше "вошка", сега е "слон" работава...море бронтосаурус. Сега нешто се "загрижија". Уште местава недадени, нив инфаркти ги пукаат.

А еве земам пример една од шпекулацииве која ми е крајно нелогична, ама тоа никој не го коментира. За вице-премиер сдс го предлага оној Анѓушев, а еве кој е дечкото:

http://fokus.mk/namesto-da-gradat-tsentrali-gruevtsi-potroshija-milijarda-dolari-za-uvoz-na-struja/#

"Најголем дел од парите што се трошат за купување струја од странство завршуваат на сметката на само една фирма-трговец, „ЕФТ- Македонија“. Оваа фирма, инаку дел од групацијата на ЕФТ што работи многу пошироко, држи речиси 70 проценти од пазарот.

Прв човек на компанијата во земјава е Кочо Анѓушев, кој во времето на владата на Љубчо Георгиевски ја извршуваше функцијата помошник на генералниот директор за производство во поранешното ЕСМ, а веќе седум години работи за компанијата ЕФТ.

Анѓушев е поместен и во табелата на македонски милионери, што неодамна ја објави „Утрински весник“, заедно со имињата на големите македонски бизнис-играчи од првата постава – Минчо Јорданов, Штерјо Наков, Живко Мукаетов, Благоја Механџиски и уште неколкумина.

Иако многумина велат дека не е непозната блискоста на Анѓушев со првите луѓе на ВМРО-ДПМНЕ кои го водат енергетскиот бизнис, самиот тој, во интервјуа за македонските медиуми, тврди дека нема политички чадор и дека рецептот за успехот во голема мерка се должи на корпорациската поставеност на фирмата мајка ЕФТ."

Е сеа паторот и братучед му да се посерат од крадење, а да остаат некој во најдоходовниот бизнис да биде без "влијание" мене ми е многу сомнително, ама ај. Несфатлив потег на сдс за почеток.
`tek ce da nam bude zhao...`
 

Шкорпион

Corvus oculum corvi non eruit?
Член од
16 октомври 2009
Мислења
7.349
Поени од реакции
7.606
Член од
20 декември 2015
Мислења
226
Поени од реакции
84
Posochi koja drzhava na Balkanot nash ridest, a i poshiroko, ne e zadolzhena. Koga ke go zemesh dolgot kako procent od GDP i Makedonija ne e tolku losha. Nekade okolu 60% give or take.
"Javni dug Bugarske krajem prošle godine iznosio je 14 milijardi evra ili više od 29 odsto bruto domaćeg proizvoda /BDP/, podaci su Nacionalnog statističkog instituta. Dug je značajno povećan u odnosu na 2015. godinu kada je iznosio 25,99 odsto BDP. Javni dug Bugarske 2013. godine iznosio je 17,01 odsto BDP. Bugarska je i pored povećanja duga jedna od najnezaduženijih zemalja u Evropi. "

http://www.vesti.rs/Ekonomija/Javni-dug-Bugarske-29-odsto-BDP.html
 
Последно уредено:
Член од
12 март 2009
Мислења
19.932
Поени од реакции
15.952
Ова квислиншка влада ви е новиот „стручен“ термин кој го верглате?
Мислам дека од прилика на секои 2-3 недели ги мењавате.
Кантонизација, Федерализација, Постизборен инжињеринг, Платформа, еве сеа Квислинг, сигурно и заборавив многу што не ми текнуваат моментално. :icon_lol:
Новата влада ќе биде Квинслишко - протекторатска ( резерватска)... а и досега беше доста од тоа, но сега комплетно... а не само кај нас, туку и во окружението... како влегоа државите во Нато, референдум имаше ??? Во Хрватска немаше референдум за влез во НАТО, подоцна само за влез во ЕУ и тоа наместен... сега во Монте Негро парламентот го усвои влезот во НАТО со 46 од 81 пратеник, нема ни 2/3мнозинство а да не зборуваме за референдум... А кога се отцепи РМ од СФРЈ во Уставот се зацрта дека нема да се влегува во воени сојузи, дури ни во други федерации, а и ЕУ е еден вид федерација со ограничување на суверенитетот....
патем во НАТО не се не само Швајцарија и Австрија, туку ниту Ирска, Молдавија, а се уште ни Шведска и Финска...
Да повторам дека ни на Србија не и се бара членство во Нато како услов за влез во ЕУ...
 

Сталкерот

Резидентен космонаут
Член од
5 јуни 2012
Мислења
5.759
Поени од реакции
7.586
Ова квислиншка влада ви е новиот „стручен“ термин кој го верглате?
Мислам дека од прилика на секои 2-3 недели ги мењавате.
Кантонизација, Федерализација, Постизборен инжињеринг, Платформа, еве сеа Квислинг, сигурно и заборавив многу што не ми текнуваат моментално. :icon_lol:
Новата влада ќе биде Квинслишко - протекторатска ( резерватска).....
Јеп, тоа е новата фора. Flavor of the month!
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.992
`tek ce da nam bude zhao...`
Ова е предлог од комората, што не мора да значи дека ќе го прифатат.
Секогаш дилемата стои дали да биде во одредени сектори избран човек од реален сектор или факултетски професор. Кај нас професорите (секоја чест на исклучоци) убаво ги знаеме кои се, а зборот „бизнисмен“ има веројатно најдегенерирана дефиниција од било кој друг во нашиов јазик - или станува збор кримос во спрег со власта и судовите кој „наследил“ некој гигант од претходниот систем или е некој копук што држи маалска бакалница што едвај составува крај со крај. Во секој случај тоа што јас мислам дека треба да се прави е честа ротација на оваа функција или неколку вакви министерски места за да нема забегавање, а дека ако го стаиме Апасиев или Бранимир Јовановиќ па државава ќе стане Швајцарија и во тоа многу се сомневам - дечките немаат ден во реален бизнис. Они уште сега почнаа да зборат за работнички права, за што јас не викам дека не треба, туку баш мора да се зборува секогаш, ама проблемот со нашата економија е што нема надворешен пазар, зависна е од надвор и е жртва на политички рекет. Одржливите економии во светов, таканаречените богати земји живеат на грбот на другите (тоа е капитализмот што си го баравме), што значи експорт, извоз и скапа наплата на сработеното, така да, ако веќе ставаат таков министер, треба да е некој што работи и на странски пазари и ги познава тие проблеми, а не некој вол како анѓушев што увезуе струја или ѕинго што како тумор, 80 години цица буџетски пари и уште носи титула „бизнисмен“. Тито затоа ги здружуваше неврзаните, затоа што знаеше дека кај нив се пониски стандардите и можеше да го извезува својот национален производ (што и да е тоа) во такви земји. Беше свесен дека една крагујевачка Застава никогаш нема да успее во Германија, Италија, па ја продаваше во Ирак и во Египет. Поентата ми е дека конечно треба да се избере стратегија во кои области би било доходовно да се инвестира и тоа да има приоритет - ако решат пиперки и патлиџани, да не им праи паторот рудници за бакар у сред плантажите исл.
 
Член од
6 април 2005
Мислења
2.959
Поени од реакции
3.099
Ова е предлог од комората, што не мора да значи дека ќе го прифатат.
Секогаш дилемата стои дали да биде во одредени сектори избран човек од реален сектор или факултетски професор. Кај нас професорите (секоја чест на исклучоци) убаво ги знаеме кои се, а зборот „бизнисмен“ има веројатно најдегенерирана дефиниција од било кој друг во нашиов јазик - или станува збор кримос во спрег со власта и судовите кој „наследил“ некој гигант од претходниот систем или е некој копук што држи маалска бакалница што едвај составува крај со крај. Во секој случај тоа што јас мислам дека треба да се прави е честа ротација на оваа функција или неколку вакви министерски места за да нема забегавање, а дека ако го стаиме Апасиев или Бранимир Јовановиќ па државава ќе стане Швајцарија и во тоа многу се сомневам - дечките немаат ден во реален бизнис. Они уште сега почнаа да зборат за работнички права, за што јас не викам дека не треба, туку баш мора да се зборува секогаш, ама проблемот со нашата економија е што нема надворешен пазар, зависна е од надвор и е жртва на политички рекет. Одржливите економии во светов, таканаречените богати земји живеат на грбот на другите (тоа е капитализмот што си го баравме), што значи експорт, извоз и скапа наплата на сработеното, така да, ако веќе ставаат таков министер, треба да е некој што работи и на странски пазари и ги познава тие проблеми, а не некој вол како анѓушев што увезуе струја или ѕинго што како тумор, 80 години цица буџетски пари и уште носи титула „бизнисмен“. Тито затоа ги здружуваше неврзаните, затоа што знаеше дека кај нив се пониски стандардите и можеше да го извезува својот национален производ (што и да е тоа) во такви земји. Беше свесен дека една крагујевачка Застава никогаш нема да успее во Германија, Италија, па ја продаваше во Ирак и во Египет. Поентата ми е дека конечно треба да се избере стратегија во кои области би било доходовно да се инвестира и тоа да има приоритет - ако решат пиперки и патлиџани, да не им праи паторот рудници за бакар у сред плантажите исл.
pameten si,samo probuvas da najdes logcno objasnuvanje za ociglednoto sranje na zaev.
vice premierot od severozapadnata komora e obvrska za 'etnicki pravednata' raspredelba na budzetot. deka kje gradime gragjansko opstestvo so etnicki subvencii od drzavniot budzet.
mizi asan,tulumbi pagjaat
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.992
pameten si,samo probuvas da najdes logcno objasnuvanje za ociglednoto sranje na zaev.
vice premierot od severozapadnata komora e obvrska za 'etnicki pravednata' raspredelba na budzetot. deka kje gradime gragjansko opstestvo so etnicki subvencii od drzavniot budzet.
mizi asan,tulumbi pagjaat
Па не знам колку претходниот пост ми е „правдање“ на Заев. Никој од зомбијава збор не спомна за Анѓушев кој е и што е, а се бават со тоа кој плаќа вода, струја. Да тргнам по куќите да им барам, пола на диво и тие се укључени.
Него ај тоа „етнички“ ти објасни ми како да се избегне. Јас не знам кој што би станал премиер, да може да го избегне тоа. Има ли таков?
 
Член од
6 април 2005
Мислења
2.959
Поени од реакции
3.099
Па не знам колку претходниот пост ми е „правдање“ на Заев. Никој од зомбијава збор не спомна за Анѓушев кој е и што е, а се бават со тоа кој плаќа вода, струја. Да тргнам по куќите да им барам, пола на диво и тие се укључени.
Него ај тоа „етнички“ ти објасни ми како да се избегне. Јас не знам кој што би станал премиер, да може да го избегне тоа. Има ли таков?
moze da se izbegne.
prvo ukinuvas ramkoven i konecno site se isti i ednakvi...vo pravoto da bidat siromasni.
vtoro im gi davas site prava na lgbt i ukinuvas NVO sekotr(t.e. sami bi trebalo da se raspustat poso osnovnata cel kje im bide ispolneta) poso oni kao 25 godini unapreduvaat nivnite prava a usvari si gi unapreduvaat svoite smetki. isto i skretarjatot za ramkoven
15 godini postoi toa cudo i jade plata a ramkovniot vecno neispolnet.
ovie dve raboti kao za pocetok
ali ete,se pocna od externo i zakon za albanski jazik.jbg
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom