Македонска берза

Член од
9 јули 2011
Мислења
117
Поени од реакции
108
Ме интересира вашиот коментар за Макстил, еве акцијата порасна на 90 што е повеќе од дупло од овој период лани, дали сметате дека ова е максимумот или може да расте и повеќе. И ќе ве замолам ако може bid/ask за Макстил.
Код:
Купување...         Продавање...  
Количина    Цена       Цена Количина
   1.535      81         92    1.663
     800      79
Мене не ме многу „есапат“ неговите финансиски извештаи, онака малку шпекулативна е за мои нерви, а т'нки ми се :)
А може и го допре дното и нема кај да оди освен нагоре...
 
Член од
1 јануари 2013
Мислења
29
Поени од реакции
21
Мене не ме многу „есапат“ неговите финансиски извештаи, онака малку шпекулативна е за мои нерви, а т'нки ми се :)
А може и го допре дното и нема кај да оди освен нагоре...
Ти Благодарам за bid/ask и јас сум на мислење дека го допре дното па сега можеби ќе скокне бар малку па нема да бидам во минус бар да ми останат нерви за другите акции :)
 
Член од
9 јули 2011
Мислења
117
Поени од реакции
108
Би сакал и од моја страна да притиснам, ако е можно, да се отвори разгранет подфорум на темава Македонска Берза, со теми Генерално, Купување/Продавање, издавачи посебно и така натаму, како се укаже потреба.
Фирмите групирани по теми, да може човек да се врати и прочита пред години што било, што е сега, итн, знаеме сите да не набројувам.

Знам дека е работа и бара позитивно размислување и голем ентузијазам од администраторите. И нема да има 1000 „хитови“ и 5 страни постови дневно како во другите теми, но ќе има посетеност и огромна вредност за нас, инвеститорите, сегашни и идни.

Сега е најдобар момент да се делува, кога неколку странски форуми изгубија интерес.

Ве молам, ако ништо друго бар за национална гордост и инает; та нема зошто за наша берза, за наши фирми, наши акции, да одиме по форуми белосветски и кршиме јазик.
 
Член од
5 април 2012
Мислења
8.120
Поени од реакции
8.909
Да не влеговме во НАТО а ние не сме разбрале :confused:
 
Член од
15 февруари 2012
Мислења
423
Поени од реакции
516
Dobro be, bivase li KMB da go pogodam dnoto koga gi prodadov na 2500?!? :yid:
 

Hub

Член од
3 мај 2017
Мислења
672
Поени од реакции
714
Не е страшно. Побитно е што си купил или што ќе купиш.
 

mishevski

Неимар
Член од
20 јуни 2010
Мислења
105
Поени од реакции
169
Bladeruner, добра одлука, во тој момент, барем.
Како што ми вели еден пријател, во тој момент, врз база на достапните информации, сме ја донеле најдобрата понуда. BTW и јас така нешто направив (продвајќи BESK, за да докупам TNB), (што во тој момент, врз база на достапните информации, беше најдобра одлука :) )
 

Xibalba

Corona Australis
Член од
24 јануари 2012
Мислења
6.069
Поени од реакции
11.434
@Banchez ме интересира делот на оданочување за поголеми суми дивиденди ако имаш повеќе инфо.
Не сум сигурен дали е возможно помали акционери да плакаат помал данок и обратно, ако збориме за такво нешто.
Тоа што го пишав го базирам на информацијата дека новите власти планираат да воведат 2 стапки на персоналец, од 10% и 18%. Не ја знам која е висината на прагот кој би важел за оданочување по повисоката стапка, тоа допрва треба да го анализираат и утврдат. Но во секој случај е возможно да се случи поголем данок за големи акционери и помала стапка за ситни акционери.
 

Hub

Член од
3 мај 2017
Мислења
672
Поени од реакции
714
Тоа што го пишав го базирам на информацијата дека новите власти планираат да воведат 2 стапки на персоналец, од 10% и 18%. Не ја знам која е висината на прагот кој би важел за оданочување по повисоката стапка, тоа допрва треба да го анализираат и утврдат. Но во секој случај е возможно да се случи поголем данок за големи акционери и помала стапка за ситни акционери.
Додека преземат власт до таа мера да менуваат даночна политика мислам дека ќе помине годинава. плус не се прави тоа така без најава.фирми ,банки имаат поминати одлуки по собранија.
А ако се деси ќе ни ги ишишаат дивидендиве,а само што пркнаа.:) Ќе ги демотивира да исплаќаат...
Значи да сумираме пренеси таму нека не брзаат многу;) прво анализи па најава па после спроведување.
 
Член од
10 мај 2009
Мислења
827
Поени од реакции
541

ХАХА..... ептен е сликава погодена како си ги склопил секоја чест. Си го болдирал Гуруто на писменоста и наука.



Има некој инфо за капиталната добивка како ке оди дали ке се качуваат.
 
Член од
25 август 2016
Мислења
438
Поени од реакции
317
Комисијата за заштита на правото на слободен пристап до информациите од јавен карактер пред една недела го избришала Македонски телеком од листата на иматели на информации од јавен карактер, на барање на овој телекомуникациски оператор.

И Комисијата и Телекомот за БИРН објаснија дека ова се должи на тоа што во 2010 година се променил законот и оттогаш телекомуникациските компании не потпаѓаат под дефиницијата на иматели на информации од јавен карактер и следствено на тоа не се должни да одговараат на ваквите барања.

Информациите од јавен карактер со коишто до промената на законот располагаше Македонски телеком и ги нудеше преку слободен пристап до информации се статутот на компанијата, листата на менаџерскиот тим, финансиските извештаи, ценовникот и други.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom