Македонска берза

B

Bafra

Гостин
Би се сложил со тебе, но долгорочно би претпочитал фирма која со своја капиталистичка, здрава и енергична иницијатива, без законски „припомошти“ би го „работела“ пазарот и правела добар здрав профит. Вака ќе клапнат на цицката, а мене коса ќе ми падне ако имам акции а законот падне :)
Ako mislis za tie isklucenite sto plakaat, I da se smeni zakonot za niv mal e procentot sto bi ucestvuval vo vkupnite prihodi. Jas poveke bi se nadeval na vrakanje na licencata, na gasifikacijata, na sudskite odluki, na kombinacija Teto,Kogel I Toplifikacija.

Kako sum se raspisal za tplf ko bozem imam akcii. Ne pisivam veke :P
Ako dojde do 800 kako sto kazaa :cautious: togas ke se javam.

Vlavot od Kb ke go velicam :D
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: Hub

MSE

Член од
13 мај 2017
Мислења
261
Поени од реакции
332
Begajte a vikas da kupuvaat na 700 :cautious:
Rekovme ima svetla idnina poradi Sds, plus lesno moze da im se vrati dejnosta koja nekoj im ja zema so sila :D
A I poleka se priprema patot za gasifikacija na Makedonija.

Neznam kako ocekuvas da dojde 700 koga veke so seta sila ide nagore :toe:
Nemam akcii pa ako dojde 700 prodavam pekabesko I se prefrlam tplf.

Hub ako mislis deka sum premier od moj novac greska si. Srpsko hrvatski neznam da pishuvam pa nemav acc tamu :D
Читај убаво, напишав "Ако некој е луд да влага долгорочно, почекајте по собранието ќе имате доволно прилики и количини да земате по 700 - 800 денари."
Значи, ако некој е луд да влегува долгорочно во презадолжена фирма што ја води криминалец, зошто би купувал за 1200 и нешто ако по собранието може да ја купи за 800 или за 700 ?

Да, очекувам пријателе, кредитот кон КМБ некој треба и да го врати, а како?
Отвори ги билансите од ТПЛФ а до тогаш само збориш на памет. ;)
 

MSE

Член од
13 мај 2017
Мислења
261
Поени од реакции
332
Не мислев дека си ти :) . Само ми фали малку стара банда.
Без гајле, ќе се појави, кој тоа смее да пишува на интернет против ликот и делото на Г-дин Димитар Хаџимишев :icon_mrgr:
 
Член од
25 август 2016
Мислења
438
Поени од реакции
317
Читај убаво, напишав "Ако некој е луд да влага долгорочно, почекајте по собранието ќе имате доволно прилики и количини да земате по 700 - 800 денари."
Значи, ако некој е луд да влегува долгорочно во презадолжена фирма што ја води криминалец, зошто би купувал за 1200 и нешто ако по собранието може да ја купи за 800 или за 700 ?

Да, очекувам пријателе, кредитот кон КМБ некој треба и да го врати, а како?
Отвори ги билансите од ТПЛФ а до тогаш само збориш на памет. ;)
Taka e, se ti e izdrzano i vo pravo si... ama zaboravas deka NEKOJ postojano odbiva da go vrati dolgot od 23 mil na tplf iako ima pravosilna odluka i od ustaven deka treba da se naplati...
koga cela dzungla e protiv tebe, dzabe ti e i zakon i sve... e taka kje go vrati kreditot![DOUBLEPOST=1495172812][/DOUBLEPOST][DOUBLEPOST=1495172910][/DOUBLEPOST]E tek sega nema denda!!

Министерството за финансии една седмица не одговора на прашањата во врска со намерата и дивидендите да бидат предмет на оданочувањеа. Имено, ваквата намера срамежливо беше обелоденета на неодамна одржаната трибина „ДДВ за физички лица - за и против“.

- Дали се подготвува измена на подзаконски акт со кој ќе се овозможи да се оданочува дивидендата дополнително и откако е оданочена како што е сега?- Доколку е точна информацијата Ве молиме за образложение кое ќе го објавиме во целост. Ве молиме образложението да ги содржи причините заради кои е применета оваа мерка, процесот во кој е донесена одлука за промена (на ниво на УЈП, Министерство за финансии, Влада?), датумот од кога ќе стапи на сила измената, што опфаќа таа измена, колку средства планирате да акумулирате на годишно ниво од измената со која се зафаќа дивиденда, каква ќе биде основицата на која ќе се пресметува данок?
 
Последно уредено:

Hub

Член од
3 мај 2017
Мислења
672
Поени од реакции
714
Без паника...
Oд сигурни извори дознаваме дека двојно оданочување на дивидендите нема да има брем за оваа год. За понатака низ транспарентен процес ке треба да се изјасни новото министерство за финансии.
-студио
 

Xibalba

Corona Australis
Член од
24 јануари 2012
Мислења
6.069
Поени од реакции
11.434
Двојно оданочување на дивидендите нема да има, ама затоа извесно е дека ќе има зголемување на стапката на персоналецот од 10 на 18% за нив кога се работи за поголеми суми на дивиденда.
 

Hub

Член од
3 мај 2017
Мислења
672
Поени од реакции
714
Се надевам дека зборуваме за шпекулации, јас немам таква информација. Како и да е тоа би требало да го донесе,изгласа па спроведе во итна постапка, за да се стигне да се оданочат некои од годиншниве дивиденди.
@Banchez ме интересира делот на оданочување за поголеми суми дивиденди ако имаш повеќе инфо.
Не сум сигурен дали е возможно помали акционери да плакаат помал данок и обратно, ако збориме за такво нешто.
 
Член од
5 април 2012
Мислења
8.120
Поени од реакции
8.909
Зошто си ја тупите главата со ова. Можеби е подобро да побарате во програмата на Сдсм што има напишано иако мислам дека барем оваа година нема да има промени во даночната политика.

Исто така мое мислење е дека ослободувањето за капиталната добивка ќе остане.
 

MSE

Член од
13 мај 2017
Мислења
261
Поени од реакции
332
Taka e, se ti e izdrzano i vo pravo si... ama zaboravas deka NEKOJ postojano odbiva da go vrati dolgot od 23 mil na tplf iako ima pravosilna odluka i od ustaven deka treba da se naplati...
koga cela dzungla e protiv tebe, dzabe ti e i zakon i sve... e taka kje go vrati kreditot!
Остај Хаџимишев што збори, нека го објави договорот јавно па да се види што е и како е, кога не го објавува треба да се слушне и другата страна а другата страна тврди дека ТПЛФ бара предвремено враќање на заемот и дека нарушува меѓународен договор потпишан со германска банка на кој договор гаранти се агенции сопственост на државата Германија.

Не сум правник ама ако е меѓународен договоров колку е реално еве и сите пресуди нека се во корист на ТПЛФ пред македонските судови, колку е надлежен мкд судот и колку е обврзувачки за ТЕТО/БЕГ/БИТАР да платат?
На страна што ТЕТО си монтира/прикажува загуби?

Понатаму БЕГ/ТЕТО тврди дека дури во 2028 год. треба да се врати заемот...
е сеа имаш фирма на која сметките и се блокирани со години, нема основна дејност, нешто ситно само го работи Скопје Север со ЗАГУБА што е спротивно на секаква логика, или врати лиценца и за таму, или намали трошоци/зголеми приходи РАБОТИ РЕНТАБИЛНО.
Годишната рента ја јадат 60 вработени, во да повторам фирма БЕЗ ОСНОВНА ДЕЈНОСТ, и се троши по адвокати.

Кредитот од КМБ е ортома на вратот на ТПЛФ, почнувањето на враќањето на главницата е одложено за 2020 год., значи во 2020 КМБ може комотно да си ги активира хипотеките. До тогаш а и до сега во изминативе години, се што се наплаќаше од заостанати побарувања идеше и иде за каматите на КМБ и чат-пат се враќа и по други банки и фирми долгови.

Така да ситуацијата овде е алармантна и човек треба да ги знае сите информации пред површно да размислува, ок, ТПЛФ скока по 10%, СДС фирма е и слично.
Значи, утврдивме дека фирмата економски е сјебана.
Не верувам ни дека БЕГ а ниту дека Хаџимишев ќе одврзат ќесето во борба за 51% за Собранието.

Останува дека:
1. Или некој има некое инфо за некаква пресуда од македонски суд па се залетал ко сивоња купува, а како што реков шансата дека тплф ќе наплати нешто во скор период е никаква.
2. ТПЛФ од некого е таргетирана као Сдс фирма, Струмичко Лоби бла бла па купува.

Заклучок...ако е некој лудак да инвестира долгорочно во оваа фирма, ќе има подобра прилика по овогодинешниот циркус од ТПЛФ собрание.
Овој раст го ценам само како краткотраен-шпекулативен.
И плус струмичкиот итроман Хаџимишев треба да обезбеди фотеља уште 365 дена а ќе признаете тоа не се обезбедува со разочарани акционери на 500 денари акција, така да и оваа година брда и долини, пресуди, гасификации, нови бизниси, чуда, проекти, либерализации..
 
Член од
10 мај 2009
Мислења
827
Поени од реакции
541
првпат слушам за ваква глупост. ддв на капитална добивка од дивиденда. Предизвик пробајте ваква глупост најдете било каде во свет. Удел во Капитал неможе да подложи на ДДВ бидејки ако не е капиталот(фирмите) нема има производи за да има Данок на додадена вредност.

ова мора НГ да го научил на додипломски или тропнал.
 
Член од
5 април 2012
Мислења
8.120
Поени од реакции
8.909
првпат слушам за ваква глупост. ддв на капитална добивка од дивиденда. Предизвик пробајте ваква глупост најдете било каде во свет. Удел во Капитал неможе да подложи на ДДВ бидејки ако не е капиталот(фирмите) нема има производи за да има Данок на додадена вредност.

ова мора НГ да го научил на додипломски или тропнал.
 
Член од
16 мај 2014
Мислења
461
Поени од реакции
369
Dvojno odanocuvanje e mozno samo kaj licata sto imaat nad eden milion denari prihod godisno, vo koi ne spagja dividendata.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom