Совети, прашања и oстанато во врска со автомобили

Член од
4 мај 2007
Мислења
598
Поени од реакции
208
можно ли е задна шовершајбна да испука сама од себе значи скроз цела да испука и плус да се направи дупка прилично голема во облик на круг со радиус 10-15 цм? ова се деси преку ноќ и ми е дилема сега дали е можно сама да испука вака или некој ја скршил?
Мене предната ми пукна така сама преку ноќ, ама не се направи круг, туку линија 15тина сантиметри. Пукна поради минијатурно дупче од камче и од разлика на температура се распука. Ако имаш круг некој ја удрил со нешто, не може сама да пукне така.
 
Член од
2 јануари 2011
Мислења
1.557
Поени од реакции
998
Мене предната ми пукна така сама преку ноќ, ама не се направи круг, туку линија 15тина сантиметри. Пукна поради минијатурно дупче од камче и од разлика на температура се распука. Ако имаш круг некој ја удрил со нешто, не може сама да пукне така.
знам дека може така да пукне од каменче да се направи линија и после да се прошири, ама овде целата е скршена, значи целата е парампарче направена, и плус прилично голема дупка каде стаклото е паднато на даската позади, тешко дека е сама од себе
 
Член од
6 април 2014
Мислења
4.947
Поени од реакции
6.144
знам дека може така да пукне од каменче да се направи линија и после да се прошири, ама овде целата е скршена, значи целата е парампарче направена, и плус прилично голема дупка каде стаклото е паднато на даската позади, тешко дека е сама од себе
daj slika sto se macis da objasnuvas .
 
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.821
Поени од реакции
2.911
Mnogu luge gi kritikuvat alfite skapi za odrzuvanje,trosele i dr raboti a pretwzno mnogu se vozat i se zastapeni na mk patista.neznam zosto tolko gi kritikuvat alfite koga se solidni koli dodeka golfovite i pasatite se preceneti i da zema nekoj da seta niz mehanickite rabotilnici golfovite i pasatite se najcestite koli aj da ne recam 90% sto ke gi sretnete i cekat red za popravka.
Па нормално кога 90% односно повеќето возат пасати и голфови и одат по сервиси да менуваат потрошни делови и масла додека малкумина имаа алфи па затоа нема по сервиси ете ви логика


Sent from my iPad Air 2 using Tapatalk
 
Последно уредено:
Член од
8 јануари 2012
Мислења
9.979
Поени од реакции
14.758
Јас се заинтересирав за Алфа 147 како потенцијален алфиста....и начекав една на дигната на дигалка на сервис кај мој пријател Го распрашав за одржување, и скапотијата најмногу е на пример ако ти се расипи јабучица на предно рамено...менуваш цело рамено (6000 денари) бидејќи јабучицата е непроменлива.

Задниот трап има сложено подесување, па на таа ја што ја гледав од тие причини задните гуми од внатрешната страна беа толку истрошени што се гледаа жиците
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
Јас се заинтересирав за Алфа 147 како потенцијален алфиста....и начекав една на дигната на дигалка на сервис кај мој пријател Го распрашав за одржување, и скапотијата најмногу е на пример ако ти се расипи јабучица на предно рамено...менуваш цело рамено (6000 денари) бидејќи јабучицата е непроменлива.

Задниот трап има сложено подесување, па на таа ја што ја гледав од тие причини задните гуми од внатрешната страна беа толку истрошени што се гледаа жиците
Od alfa edino nesto so ima potencijal to est kakov takov kvalitet i izdrzlivost e alfa 159. Drugo ic ne ni gledaj.
Patem kako za info cela prednica na 147 moze da se reparira eftinko.
 
Член од
20 октомври 2013
Мислења
1.096
Поени од реакции
509
Прегледај го приврзокот 171052
Дупката не беше толку голема беше негде на пола од оваа, тој дел кај штоп светлото отпосле отпадна
Штом била на пола од ова, дали најде внатре камен или нешто друго што би укажувало дека некој ти ја скршил? Доколку не, дали си приметил некој греач да не ти работи? И мене ми се случи истово од расипан контакт на греачи, пред мои очи, и имаше дупка помала од оваа.
 
Член од
31 јули 2008
Мислења
114
Поени од реакции
37
Ne mi zboruvaj tekvi raboti...bidejki ke me premisliš da se vratam so razmisluvanjeto za 147:ROFLMAO:
У кратки црти гледај да е ЈТД, пази на предница, има и ефтини и скапи делови, колку пари толку музика, и да напоменам Алфа сакаш или не сакаш средина нема, а муабети за алфа секогаш ќе има,ја возам и ја знам, ако е добра зачувана зимај.
 
Член од
6 април 2014
Мислења
4.947
Поени од реакции
6.144
Па нормално кога 90% односно повеќето возат пасати и голфови и одат по сервиси да менуваат потрошни делови и масла додека малкумина имаа алфи па затоа нема по сервиси ете ви логика


Sent from my iPad Air 2 using Tapatalk
jas tamu kaj sto sretnav niedna ne menuvase potroseni delovi tuku site ima odreden problem :)
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.004
Koj te izlazal ova? Serija 3 ti e so 4 vrati, a serija 4 e so 3 vrati.
е90 има и купе
Серија 4 сега засега е со две врати и во 2018 ќе има со четири врати така кажаа главучите во БМВ дирекцијата инаку БМВ 3-ка е помала од таа 4-ка со две врати па види сега и згора на тоа на крајот 2018 БМВ 3- ка ќе престане да произведува


Sent from my iPad Air 2 using Tapatalk
од серија 4 има со две врати ф82 м пакет

И 4 серија има редизајн а набрзо и наследник[DOUBLEPOST=1495208069][/DOUBLEPOST]
Што е подобро да се земе,алфа 147 фејслифт или 156 фејс,дали механички се исти или не,мотори дизел и сл.Мене по ми иде на 156ама гледам дека се ретки доста,по огласи само неколку,147 ги има со лопата.
Второ,на што најмногу да се обрати пажња при купување ваков половњак?
Разликата е како бравво и брава а едната има поголем багажник

Препорака 156 ама бензин,исто и за 147.
Дизелите 1.9 јтд имаат двомасни замајци а ќе го платиш 2000-2500 ама кога ќе треба да менуваш ламела спремај 50-55к денариш плус работна рака уште минимум 6к
Исто така имаат нежна предница[DOUBLEPOST=1495208120][/DOUBLEPOST]
У кратки црти гледај да е ЈТД, пази на предница, има и ефтини и скапи делови, колку пари толку музика, и да напоменам Алфа сакаш или не сакаш средина нема, а муабети за алфа секогаш ќе има,ја возам и ја знам, ако е добра зачувана зимај.
да да јтд а пред да смениш ламела продај ја[DOUBLEPOST=1495208311][/DOUBLEPOST]
Od alfa edino nesto so ima potencijal to est kakov takov kvalitet i izdrzlivost e alfa 159. Drugo ic ne ni gledaj.
Patem kako za info cela prednica na 147 moze da se reparira eftinko.
за разлика од 156 подобрена им е предницата или..........
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom