Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.

Сталкерот

Резидентен космонаут
Член од
5 јуни 2012
Мислења
5.759
Поени од реакции
7.586
Aj fala kurcu bidna i ova. Se nadevam samo DPMNE nema da izigrava SDSM so razni bojkotiranja na parlament ova ona i veke ednas da funkcionirame ko kakva takva normalna drzava posle 4 godini kriza.
Јас верувам дека ДПМНЕ нестрпливо чекаат да ја пополнат позицијата на конструктивна опозиција која народот на Република Македонија им ја одреди на изборите.:LOL:
 

Ryan Giggs

tearing you apart since 1991
Член од
27 мај 2009
Мислења
11.562
Поени од реакции
20.810
Сега му е редот на Заев, ако по некоја случајност забега/ат кај што не треба, верувам дека нема да дочека ни 4 години власт. Ако се покаже како што треба, ќе остане ако не верувам дека тоа ќе биде и крајот на СДС како партија, само да се надеваме дека и државата нема да ја повлечат со себе.
 
V

viktora

Гостин
mandatot ke go dobijat ljockite, el crpnatiot e samo za ukras. na zalost na pogolemiot del od ovde prisutnite so selektivni setila za sluh i gledanje ova ne im e jasno.
Црпнатиот даде писмена гаранција.Тоа што им ветил на љочките е негов проблем.Сега ќе го јаде,дали од љочките тоа што им ветил или од македонците зошто нема да се држи до писмената гаранција.Во секој случај уште долго ќе го гледаме со фластери по главата.
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.684
Поени од реакции
11.915
Ооо, кутра душичка ти. :tapp:

Хахаха, кутрите бе... :D :D

Прегледај го приврзокот 171011

Нека му каже некој на куртонот дека АМНЕСТИЈА дава само и само Собранието на Република Македонија. Претседателот дава помилување.
Избрзано го напишал коментарот, сакал да каже аболиција, бидејќи претседателот може да дава помилување и аболиција - како што Хорхе направи со аболицијата во 2016 година која подоцна мораше да ја повлече, и како што Бранко Црвенковски направи со аболицијата на зајко кукурајко во 2008 година, и со помилувањето на Александар Верушевски во 2007 година.
 
Член од
11 март 2015
Мислења
1.117
Поени од реакции
982
Сакаш да се навратам пак? Одамна пишував за ова. Напишав дека нашиот устав не предвидува давање на мандат по втор пат. Значи, пишува дека по 10 дена од конституирање на Собранието се дава мандат. Нема ништо за втор, трет пат.. Ако си следел, ќе си го знаел мојот став.
А дали забранува да се даде мандат по втор пат? И дали има нешто за тоа ако првиот пат не се состави влада?
Дај бе не глумете правници!
 
V

viktora

Гостин
Еве за тоа се радувам кога србоманската гнаса од ДПМНЕ пагjа. Како ти ги слушам глупостите ти не си вистински вмровец туку татко ти бил комунjарче. ДПМНЕ има една голема улога- повекето мрша што беше во СДСМ се пресели таму. Но сега СДСМ треба да пази оти мршите ке сакат пак да цицат и бргу бргу ке сменат боjата:)
Мене курот ме заболе и за србите и за бугарите и за дпмне и за сдс.Важна ми е татковината.
И за тебе исто прашање,.Некој македонец да не ти клецал некоја од фамилија што си ваков?
 
Член од
1 септември 2014
Мислења
625
Поени од реакции
606
Мене курот ме заболе и за србите и за бугарите и за дпмне и за сдс.Важна ми е татковината.
И за тебе исто прашање,.Некој македонец да не ти клецал некоја од фамилија што си ваков?
Важна ти е татковината, а дозволуваш некој да ја осиромаши, опустоши и да се однесува како да е негова лична своина? Или најважно ти е да го полниш семејниот буџет од државна работа ?
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: Leb

Ернесто ЧЕ Гевара

Hasta La Victoria Siempre
Член од
21 јуни 2010
Мислења
14.387
Поени од реакции
21.946
Избрзано го напишал коментарот, сакал да каже аболиција, бидејќи претседателот може да дава помилување и аболиција - како што Хорхе направи со аболицијата во 2016 година која подоцна мораше да ја повлече, и како што Бранко Црвенковски направи со аболицијата на зајко кукурајко во 2008 година, и со помилувањето на Александар Верушевски во 2007 година.
Помилување и аболиција е едно исто, тие 2 збора се синоними. Кај нас во нашиот правен систем се употребува терминот помилување, не аболиција.
 

JimmyFloydBottleBank

Rimtutituki
Член од
29 ноември 2010
Мислења
6.801
Поени од реакции
8.600
Грујо, Хорхе и Бетмени патроти прави, синови македонски и лафови. Власт и мандат дадоа, од протести се повлекоа. Ете ги денешните македонски патриоти, ќе дојде некој кинез од нато и еу и одма ја виткаат кичмата.:pos:

Баш ме занима правникот Ѓоле @Ѓорѓи Н. какво мислење има сеа за овие тројца лафови македонски??:ROFLMAO:
 
Член од
16 февруари 2014
Мислења
343
Поени од реакции
198
Еее.... светските планови никој не смее да ги попречи. Веројатно секоја влада е со странски аманет кај нас. Јас и за владите на Груевски слушав дека се поставувани со странско влијание. Ова од луѓе на висока позиција сум го слушнал.
Pa fala bogu. Ti sto mislese, Zaev ima mokj i vlijanie da butne vakva bagra od vlast. Nego, kjuti si, idat dobri vreminja. Moze i nesto u IT sektorot ke zivne, pa ke padne nekoja raboticka za programiranje.
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.684
Поени од реакции
11.915
Помилување и аболиција е едно исто, тие 2 збора се синоними. Кај нас во нашиот правен систем се употребува терминот помилување, не аболиција.
Секако дека не е исто.

Помилувањето се однесува на осудени луѓе, а аболицијата се однесува на луѓе за кои се водат обвинителни постапки.

Зајко кукурајко воопшто не беше осуден во 2008 година за да биде помилуван, туку обвинителните постапки против него беа стопирани со аболицијата која му ја потпиша Бранко Црвенковски.
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
Заев само за тоа што го тргна Груjо е ако не хероj барем голема работа чисто како човек. Со ваква машинериjа се пребори, со вакво понижуванjе во сите куртон медиуми со ваква пропаганда и од "северниот" сосед што беше речиси единствениот крепител на режимот на Груевски. Не обичам србизми ама Секоjа чест на човекот како човек. Тоа не значи дека нема да се насере. Се знае дека имидж тешко се гради ама еден погрешен чекор е доволен да се засере се.
da de, laki lucijano go simna al kapone. da zivee pravdata neli. potkup nad 100.000e po novo veke ne e kriminal tuku diskreciono pravo na poedinci so imaat najmalku 1 god plukacki staz.
 
Член од
16 февруари 2014
Мислења
343
Поени од реакции
198
Не знаеме кои се намерите на „чадорот“. Ништо не е случајно. Се се прави и правеше за да има нова власт. Ни изборни резултати не беа важни, итн.. Не ми е јасно, зошто имаше потреба од избори, кога „чадорот“ со мали напори ќе формираше мнозинство и во стариот пратенички состав.
Ne treba da si mnogu pameten za da razberes deka namerite na "chadorot" ne se losi. Dokolku imase takvi nameri "chadorot" odamna ke bevme u mnogu pogolemi sranja. Vaka, na povidok e izlez od dolgogodisna kriza.
 
Член од
30 мај 2012
Мислења
5.027
Поени од реакции
2.889
Pa fala bogu. Ti sto mislese, Zaev ima mokj i vlijanie da butne vakva bagra od vlast. Nego, kjuti si, idat dobri vreminja. Moze i nesto u IT sektorot ke zivne, pa ke padne nekoja raboticka za programiranje.
koga ke vi stane jasno za kakvo lajno ste glasale i samite ke sakate da go obesite,.
 
V

viktora

Гостин
Важна ти е татковината, а дозволуваш некој да ја осиромаши, опустоши и да се однесува како да е негова лична своина? Или најважно ти е да го полниш семејниот буџет од државна работа ?
И едните и другите го опустошувале.Нешто не е јасно?И никогаш не сум работел државно.Семејниот буџет сум го полнел поштено со моја пот.Ако на некој му ветиле административно место па тука рипа како на свадба тоа е друго.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom