Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
23 март 2015
Мислења
7.011
Поени од реакции
1.983
L

Löwe

Гостин
И тоа.[DOUBLEPOST=1494184887][/DOUBLEPOST]
Не сум.
Како само успеваш секаде да стигнеш. Лицето Ѓорѓи Н. има напишано 800+ мислења на темава. ПОВЕЌЕ ОД ОСУМСТОТИНИ МИСЛЕЊА ВО ТЕМАВА. Многу вишок време имаш како за програмер.
 
Член од
23 март 2015
Мислења
7.011
Поени од реакции
1.983
Џабе. Народот не ги признава изборите и нови избори се единствено решение за излез од кризата.
Како во Србија, Сад..[DOUBLEPOST=1494185173][/DOUBLEPOST]
Како само успеваш секаде да стигнеш. Лицето Ѓорѓи Н. има напишано 800+ мислења на темава. ПОВЕЌЕ ОД ОСУМСТОТИНИ МИСЛЕЊА ВО ТЕМАВА. Многу вишок време имаш како за програмер.
Ете..
 
Член од
28 мај 2008
Мислења
3.966
Поени од реакции
4.073
И груевски на времето пишеше вакви текстови. Само за државното здравство.
Има една бомба т.е разговор помеѓу Латас и Мали Ѕинго у кое латас кажува дека текстот што се појавил во некој од весниците бил директно напишан од груевски. Повод за пишувањето на таков текст беше некакво фалење на Камчев дека приватното здравство било подобро од државното.
 

karan

бивш поет, плукач, вљубеник во слободата
Член од
31 мај 2006
Мислења
3.595
Поени од реакции
2.719
Пооо, повторно истото. Овие неутралните мудреци се подосадни дури и од уставникот, тој барем за мајтап терање служи.
Подобро досаден неутралец отколку беден политички профитер.
Извинете што не сум слуга додека ме ограбуваат. Стварно мислам срамота.

Да беше понормален овој муртинскиот психички пореметен зајак, да имаше шанса да повладее подолго, барем ќе видевме до кај може да стигнеме со виткање кичма односно политичка проституција и полтронство. Можеше и да ни се посреќи благодарејќи на неговиот курвинскки газ.
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.197
Подобро досаден неутралец отколку беден политички профитер.
Извинете што не сум слуга додека ме ограбуваат. Стварно мислам срамота.

Да беше понормален овој муртинскиот психички пореметен зајак, да имаше шанса да повладее подолго, барем ќе видевме до кај може да стигнеме со виткање кичма односно политичка проституција и полтронство. Можеше и да ни се посреќи благодарејќи на неговиот курвинскки газ.
Знаеш што ми е мене најсмешно? Кога некој ќе рече, јас сум за тоа сите што згрешија да лежат затвор. И кога ќе го прашаш како ќе лежи фамилијата во затвор ако не ја турнат од власт, нема одговор, или ќе ти рече нешто во стилот, сите се криминалци.

За да имаш држава, државата мора да биде правна. За да биде правна, оние кои направиле криминал треба да лежат затвор. Тоа е приоритет над сите приоритети. Ако немаш правна држава, ти всушност немаш држава, па така да нема ни што да зачувуваш и браниш. Заев за мене е инструмент Гвујо и компанија да завршат во затвор. Ништо повеќе, и ништо помалку од тоа. Ако тоа не се случи, отидовме јабана многу побргу отколку што земјата ќе ни ја земат Албанците, масоните или илуминатите.
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.005
СДСМ е во моментот единствена надеж за спас на Македонија, ако и тој тргне по мафијашките патишта на Грујо, тогаш Македонија нема да ја има
Не се сложувам со констатацијата твоја,бидејки Македонија има искуство и со нив кои во еден ден без присуство на опозиција сменија 600 судии.[DOUBLEPOST=1494188198][/DOUBLEPOST]
Новите министри што ќе прават ако мислиш дека нема криминалот да го извадат?

Сендвичу ај помогни им на луѓево, сендвичу програмерски.

https://forum.kajgana.com/threads/c-c.4993/page-170
Е па вака

Талат го симпатизира дрпмне и ке кочи било каков обид за ставање во затвор на фамилијата.
Исто и Артан кој пак го спремаат за министер во мвр симпатизер е на Сашо воедно и негов миленик.
Врти сучи преку овие двајца дрпмне пак ке владее со државава
 
Последно уредено:

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.776
Поени од реакции
26.345
Знаеш што ми е мене најсмешно? Кога некој ќе рече, јас сум за тоа сите што згрешија да лежат затвор. И кога ќе го прашаш како ќе лежи фамилијата во затвор ако не ја турнат од власт, нема одговор, или ќе ти рече нешто во стилот, сите се криминалци.

За да имаш држава, државата мора да биде правна. За да биде правна, оние кои направиле криминал треба да лежат затвор. Тоа е приоритет над сите приоритети. Ако немаш правна држава, ти всушност немаш држава, па така да нема ни што да зачувуваш и браниш. Заев за мене е инструмент Гвујо и компанија да завршат во затвор. Ништо повеќе, и ништо помалку од тоа. Ако тоа не се случи, отидовме јабана многу побргу отколку што земјата ќе ни ја земат Албанците, масоните или илуминатите.
Добро бе улави ќе се праиме...со браќата по криминал во коалиција... на повидок дил со груле...додека ние си праиме очовад тука меѓусебно, не секс туку фистинг ни праат 26 години. Како пинг понг топче, народов.... Ај младиве ги разбирам, неуки, ама ти ми се чини повозрасен си..
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.275
Не се сложувам со констатацијата твоја,бидејки Македонија има искуство и со нив кои во еден ден без присуство на опозиција сменија 600 судии.[DOUBLEPOST=1494188198]
A кај беше опозицијата да дискутира и се противи на такво поставување на судии?
И друго интересно, ако ВМРО после тоа не ги смени тие СДСМовски судии, значи ли дека се работеше за фер и праведни судии?
 
Член од
23 март 2015
Мислења
7.011
Поени од реакции
1.983
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.197
Добро бе улави ќе се праиме...со браќата по криминал во коалиција... на повидок дил со груле...додека ние си праиме очовад тука меѓусебно, не секс туку фистинг ни праат 26 години. Како пинг понг топче, народов.... Ај младиве ги разбирам, неуки, ама ти ми се чини повозрасен си..
Ако Заев не ги пикне во затвор Гвујо и фамилијата, јас прв ќе напишам овде дека е најголемо говедо. По тоа како Гвујо мирно ги турна гаќите, и мене ми се чини дека нешто договори за себе. За жал, се ми се чини дека јабана ќе одат Гоца, Миле и двјаца тројца од покрупните риби, и повеќемина од трет и четврт ешалон како и некои "бизнисмени" од типот на Сеад Кочан, додека Гвујо ќе си го извлече газот.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.932
Поени од реакции
15.953
намалување на пензиите, конфискација на имотот на поранешната власт итн... Бидејќи поранешната власт остави големи долгови, земаше кредити а не градеше фабрики туку споменици на Грци и Бугари, парите не беа вложени во нешто од кое ќе се имаше корист, бидејќи нели гркот на плоштад нема да те излечи ако го гледаш, или бугарот во Кисела Вода. Е така.
За бркањето тоа мора да се случи иначе новата власт уште одма ќе има црна дамка на себе. 1000+ луѓе седат дома а земаат плата, 180.000 администрација има. Тие 1000+ мора ОДМА да бидат избркани, администрацијата да се намали на 80.000 што значи 100.000 мора одма да се избркаат уште првите два три месеци. Тие пари за плати кои ги цицате вие што не работите мора да се пренасочат во враќање на кредитите кои поранешната власт ги земаше за да ги задоволи своите забегани фантазии.
Тие од здравството кои не работат убаво и не се стручни мора да бидат избркани.
Мора оваа држава да има ред, не може клати врата земај плата, мора стручни лица да работат. Ти ако си стручна нема што да се плашиш, а ако си гласала за криминалци за да се вработиш тогаш треба да се плашиш бидејќи ќе останеш без работа. Ново време дојде, или ќе бидеме држава или не.

Ај сега кажи ми што ќе прават новите министри?
- ЛЕТ пишува дека новата власт ќе му ја зголеми пензијата :facepalm:
може да се намалат пензиите ако се намалат и платите ( девалвација), т.е. ако паднеме во тешка мизерија поради неспособна влада...
- кој ти е поранешна власт ( ДУИ ?) а и по кој основ ? .. ај малку од апоите да си земаш :cool:
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.275
- ЛЕТ пишува дека новата власт ќе му ја зголеми пензијата :facepalm:
може да се намалат пензиите ако се намалат и платите ( девалвација), т.е. ако паднеме во тешка мизерија поради неспособна влада...
- кој ти е поранешна власт ( ДУИ ?) а и по кој основ ? .. ај малку од апоите да си земаш :cool:
државата е во критична состојба, со над 5 милијарди евра надворешен долг и за сега непознат внатрешен долг чиј износ се чува како најстрога тајна а по некои проценки и тој е речиси колку и надворешниот.
Значи 10 милијарди евра долг со празен пензиски фонд, здравство до гуша во долгови и школство кое не може ни огрев да набави ни да санира училници.
СДСМ нема да најде купови пари по државни сефови и фиоки, ќе најде купови обврзници, неплатени сметки, фактури и долгови.
Ќе имаме тежок период кој сите ќе го осетиме, некој со амалување на пензија и плата некој со губење на работно место некој со долгогодишна затворска казна и одземање на нелегално стекнати имоти и пари.
Детски наивно е некој да очекува во првите недели на новата власт во слободна Македонија да потечат реки на пари пошто едноставно ги нема, потрошени се од страна на предходната власт, дури мислами дека ќе треба да се организира донаторска конференција на економски моќните земји да ни помогнат да се извлечиме од ова криза која по големина може да се спореди со пропаста на Македонското царство пред 2000 госини.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom