Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
5 мај 2016
Мислења
1.330
Поени од реакции
854
мислиш дека ситуацијата е безнадежна, дека се е џабе, дека вака ни е судено?
Дај боже да не сум во право, но мене ми се чини дека ПОДЕЛБАТА на државичкава наша веќе тропа на врата:(
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.275
Член од
19 мај 2014
Мислења
140
Поени од реакции
59
мислиш дека ситуацијата е безнадежна, дека се е џабе, дека вака ни е судено?
Во првите 2-3 месеци од новата влада веќе ќе знаеме како ќе се владее. Не сум некој голем верник дека во СДСМ се сменети менталитетот и верувањата, моја претпоставка е дека ќе се тера како во старите-добри времиња, но еве дај боже да грешам.
 
Член од
23 март 2015
Мислења
7.011
Поени од реакции
1.983
Изборите поминаа, полека се воспоставува власта призната од меѓународната заедница, наскоро ќе се извадат сите договори, тендери, анекси, фактури, ќе се дадат на обвинителство и судовите иљадници криминални случаеви и ќе почне македонија да се гради од страна на храбри и чесни луѓе.
Читаш што пишувам? Џабе беа избори кога можеа мнозинство контра ВМРО ДПМНЕ да направат и со стариот собраниски состав. Секако СДСМ изгуби.
 
Член од
2 септември 2010
Мислења
7.148
Поени од реакции
7.516
Чиста сум дукат, ништо не зимам, само ми е вербата и надежта одамна изгубена за некој посаглам живот во Мак.
Новите министри што ќе прават ако мислиш дека нема криминалот да го извадат?
Читаш што пишувам? Џабе беа избори кога можеа мнозинство контра ВМРО ДПМНЕ да направат и со стариот собраниски состав. Секако СДСМ изгуби.
Сендвичу ај помогни им на луѓево, сендвичу програмерски.

https://forum.kajgana.com/threads/c-c.4993/page-170
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.275
Читаш што пишувам? Џабе беа избори кога можеа мнозинство контра ВМРО ДПМНЕ да направат и со стариот собраниски состав. Секако СДСМ изгуби.
Џабе беа избори во комунизмот.
Сега е слобода и демократија, еве ВМРО секоја година правеше избори, дали и тогаш беа џабе?
 
Член од
5 мај 2016
Мислења
1.330
Поени од реакции
854
Новите министри што ќе прават ако мислиш дека нема криминалот да го извадат?

Сендвичу ај помогни им на луѓево, сендвичу програмерски.

https://forum.kajgana.com/threads/c-c.4993/page-170
shehehehhe.gif

ЕТЕ КАКО ТЕ ЗАМИСЛУВАМ КОГА ТЕ ЧИТАМ, затоа и не сакам да ти одговорам...ајде продолжи да џвакаш.
 
Член од
2 септември 2010
Мислења
7.148
Поени од реакции
7.516
Прегледај го приврзокот 170352

ЕТЕ КАКО ТЕ ЗАМИСЛУВАМ КОГА ТЕ ЧИТАМ, затоа и не сакам да ти одговорам...ајде продолжи да џвакаш.
Па ти викаш дали сонувал човекот, јас не знам што друго ќе прават новите министри ако не го вадат криминалот од претходните. Можеш да ме замислуваш како сакаш, јас друго те прашав, секако нели ако можеш да одговориш ако не тогаш здравје, секако ќе бидете избркани од работа вие од здравството. Ако и ти не веруваш како сендвичот програмерски, тогаш биди стрплива и ти, ќе видиш.
 
Член од
5 мај 2016
Мислења
1.330
Поени од реакции
854
Па ти викаш дали сонувал човекот, јас не знам што друго ќе прават новите министри ако не го вадат криминалот од претходните. Можеш да ме замислуваш како сакаш, јас друго те прашав, секако нели ако можеш да одговориш ако не тогаш здравје, секако ќе бидете избркани од работа вие од здравството. Ако и ти не веруваш како сендвичот програмерски, тогаш биди стрплива и ти, ќе видиш.
Јас те прашав кога тоа ќе имаме 500 евра плата, што се правиш наудрен...и што си запнал да се бркаат луѓе од работа, зошто е таа злоба, само затоа ли сакаше да дојдат овие ретардоси на власт за да не испобркаат од работа???
Ти немаш поим од ништо, продолжи да мелеш.
 
Член од
2 септември 2010
Мислења
7.148
Поени од реакции
7.516
Јас те прашав кога тоа ќе имаме 500 евра плата, што се правиш наудрен...и што си запнал да се бркаат луѓе од работа, зошто е таа злоба, само затоа ли сакаше да дојдат овие ретардоси на власт за да не испобркаат од работа???
Ти немаш поим од ништо, злоба меле во тебе.
На крајот од мандатот на новата влада ќе има 500 евра плата. Најпрво мора да се почне со враќање на украдените пари, намалување на пензиите, конфискација на имотот на поранешната власт итн... Бидејќи поранешната власт остави големи долгови, земаше кредити а не градеше фабрики туку споменици на Грци и Бугари, парите не беа вложени во нешто од кое ќе се имаше корист, бидејќи нели гркот на плоштад нема да те излечи ако го гледаш, или бугарот во Кисела Вода. Е така.
За бркањето тоа мора да се случи иначе новата власт уште одма ќе има црна дамка на себе. 1000+ луѓе седат дома а земаат плата, 180.000 администрација има. Тие 1000+ мора ОДМА да бидат избркани, администрацијата да се намали на 80.000 што значи 100.000 мора одма да се избркаат уште првите два три месеци. Тие пари за плати кои ги цицате вие што не работите мора да се пренасочат во враќање на кредитите кои поранешната власт ги земаше за да ги задоволи своите забегани фантазии.
Тие од здравството кои не работат убаво и не се стручни мора да бидат избркани.
Мора оваа држава да има ред, не може клати врата земај плата, мора стручни лица да работат. Ти ако си стручна нема што да се плашиш, а ако си гласала за криминалци за да се вработиш тогаш треба да се плашиш бидејќи ќе останеш без работа. Ново време дојде, или ќе бидеме држава или не.

Ај сега кажи ми што ќе прават новите министри?
 
Член од
5 мај 2016
Мислења
1.330
Поени од реакции
854
На крајот од мандатот на новата влада ќе има 500 евра плата. Најпрво мора да се почне со враќање на украдените пари, намалување на пензиите, конфискација на имотот на поранешната власт итн... Бидејќи поранешната власт остави големи долгови, земаше кредити а не градеше фабрики туку споменици на Грци и Бугари, парите не беа вложени во нешто од кое ќе се имаше корист, бидејќи нели гркот на плоштад нема да те излечи ако го гледаш, или бугарот во Кисела Вода. Е така.
За бркањето тоа мора да се случи иначе новата власт уште одма ќе има црна дамка на себе. 1000+ луѓе седат дома а земаат плата, 180.000 администрација има. Тие 1000+ мора ОДМА да бидат избркани, администрацијата да се намали на 80.000 што значи 100.000 мора одма да се избркаат уште првите два три месеци. Тие пари за плати кои ги цицате вие што не работите мора да се пренасочат во враќање на кредитите кои поранешната власт ги земаше за да ги задоволи своите забегани фантазии.
Тие од здравството кои не работат убаво и не се стручни мора да бидат избркани.
Мора оваа држава да има ред, не може клати врата земај плата, мора стручни лица да работат. Ти ако си стручна нема што да се плашиш, а ако си гласала за криминалци за да се вработиш тогаш треба да се плашиш бидејќи ќе останеш без работа. Ново време дојде, или ќе бидеме држава или не.

Ај сега кажи ми што ќе прават новите министри?
Ќе го дрват како тебе, 24 часа на кајгана:D
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.275
Јас те прашав кога тоа ќе имаме 500 евра плата, што се правиш наудрен...и што си запнал да се бркаат луѓе од работа, зошто е таа злоба, само затоа ли сакаше да дојдат овие ретардоси на власт за да не испобркаат од работа???
Ти немаш поим од ништо, злоба меле во тебе.
За да опстане и напредува државата мора да се намали администрација и да се направи поефикасна, 180.000 административци кои се во најголем број партиски војници за кој се задолжуваме да ги плаќаме се како тегови на нозете на некој маратонец.
Нив ги произведе во голем број минатата власт, за да обезбеди гласачко тело. Речиси нема млад човек кој нема да направи нешто за да се пикне на државна работа. Тоа е и оправдано, нели убава плата, редовна исплата, социјално, здравствено, пензиско, годишни одмори, еден куп празници...
Државата требаше да создаде услови да на младите им биде попримамливо да работат во приватен сектор од колку во државен. Во држава приватниот сектор, производството е двигател на напредокот, не може државата да се ослонува и да прикажува како успех плати од 20.000 денари во државна администрација. Тоа е само замачкување на очи.
Се зборува дека секое работно место во таканаречените “странски инвестиции“ ја чинеа државата, а со тоа и нас, со 20.000 евра.
Па со правилно распоредени 20.000 евра на луѓе со желба и план можеше да се раздвижи малото стопанство и наместо да имаме 3000 вработени по штрафцигер погони кои се затвараат кога на газдите ќе им помине грејс периодот за неплаќање на даноци, ќе имавме иљадници мини фарми, производства на органска храна, погони, семејни бизниси...
Постојат начини да се редуцира администрација, некои повеќе некои помалце болни, али ќе мора, со 100.000 административци кои државата ја чинат и до 50 милиони евра месечно или 600 милиони евра годишно. ќе има пари кои ќе се пренасочат на развој на гранки кои Македонија ќе ја кренат на стабилни и здрави основи.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom