Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.
Член од
2 септември 2010
Мислења
7.148
Поени од реакции
7.516
Ако си ти малоумен и не умееш да читаш не сум ти ја крив..
Секој еве уште еднаш СЕКОЈ кој ке ја прифати платформата треба Македонците на клоци да го фатат..

Сега прочитај едно пет шест пати пошто од прва у ќушпата не ти влегува...

Sent from my MI 5s using Tapatalk
Лесно е отпосле, финтата е што кога требаше ти и другите идиоти ќутевте, тоа доволно кажува за вашиот патриотизам.
 
Член од
19 април 2017
Мислења
4
Поени од реакции
7
1. да е способна Сдсм да направи влада до сега ќе направеше без разлика на иванов, ама не е пошто им фуфти заради локалниве избори и им одговара одлагање
2. Пратениците на СДСМ беа изгласани од нивните симпатизери да ги преставуваат во собрание минативе 10 и кусур години, а тие на секое несогласување на вмро како пичиња одма напуштаа собрание и реално едно пола мандат го поминаа седејќи дома и земаа високи плати, и пак тоа им одговараше
3. СЈО повеќе направи штета и ја продлабочи кризата со безвезните случаи на Т . Во секое здраво судство прво се собираат докази,и тоа цврсти со сведоци, документација, се работи тајно и на крај се вади налог судски за притвор,,, сјо им е побитно да се изрекламира со глупи пресови каде што се даваат во јавност, па после ќе се губат докази и ќе бегаат лопови,,,
4. Крај на кризата може да има веднаш, ако сакаат ( а за тоа се залагаа )албанските партии да се откажат јавно од глупите барања за јазици, симболи (итака пола мкд е со албански знамиња, и албански се збори насекаде) и да се концентрираат на економски прашања, ама нив КУР ги боли за македонија и за народот
5. ВМРО не е никаков фактор и пречка, вмро само си користи ситуација, што им е апсолутно дозволено и како секое демократско опшество па така и нашево никој не може да им забрани да не шират параноја
6. Дефинитивно на МКД и треба промена на политичка сцена , ама промена не со СДСМ и ДУИ, доколку тие н се единствен избор, подобро уште 20 години да нема влада , да не функционираат институции ,, додека не се освести народот и не се создаде ново реформаторско политичко движење
 
Член од
19 мај 2012
Мислења
1.550
Поени од реакции
363
Лесно е отпосле, финтата е што кога требаше ти и другите идиоти ќутевте, тоа доволно кажува за вашиот патриотизам.
Лесно е да се брани ај ти јавно како патриот јавно осуди ја платформата...

Sent from my MI 5s using Tapatalk
 
Член од
2 септември 2010
Мислења
7.148
Поени од реакции
7.516
Лесно е да се брани ај ти јавно како патриот јавно осуди ја платформата...

Sent from my MI 5s using Tapatalk
Се пофалив некаде дека сум патриот? Ти си тој кој цело време викаше дека си, памтиш како досаѓаше со сликички ко прваче? На секоја минута прашуваше влада има ли, платформа осудуваш ли. Па затоа ко патриот редно беше и кога вмро влезе во преговори да пишуваш така, најди ајде една изјава од вмро каде ја отфрлаат платформата ПРЕД преговорите за влада, една само најди. Лажен патриот, јадеш гомна само за друго не си способен, сега откако сите почнаа да викаат дека странците заебале работа и индиректно се издаваат дека прифатиле платформа, ти наеднаш ќутиш. Ее такви идиоти ги има 450 илјади, затоа никад нема држава да бидеме, никад.
 
Член од
19 мај 2012
Мислења
1.550
Поени од реакции
363
Се пофалив некаде дека сум патриот? Ти си тој кој цело време викаше дека си, памтиш како досаѓаше со сликички ко прваче? На секоја минута прашуваше влада има ли, платформа осудуваш ли. Па затоа ко патриот редно беше и кога вмро влезе во преговори да пишуваш така, најди ајде една изјава од вмро каде ја отфрлаат платформата ПРЕД преговорите за влада, една само најди. Лажен патриот, јадеш гомна само за друго не си способен, сега откако сите почнаа да викаат дека странците заебале работа и индиректно се издаваат дека прифатиле платформа, ти наеднаш ќутиш. Ее такви идиоти ги има 450 илјади, затоа никад нема држава да бидеме, никад.
Осуди ја де платформата ајде...
Или продолжи да изиграваш кловн...


Sent from my MI 5s using Tapatalk
 
Член од
2 септември 2010
Мислења
7.148
Поени од реакции
7.516
Осуди ја де платформата ајде...
Или продолжи да изиграваш кловн...


Sent from my MI 5s using Tapatalk
Нема што да осудам, не постои платформа. Кловнот си ти, бидејќи не сакаш да признаеш каков си и што уствари браниш затоа го вртиш муабетот, ама доста ти беше внимание.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.513
Поени од реакции
23.009
Гледај репликата да ти биде на кирилица.

1. Јас сигурно не сум манипулиран. Јас ги гледам фактите. Програмата за влада, која е објавена, е документ составен од сите програми на сите членови на коалицијата. Платформата таму не е присутна и сега не знам во што е проблемот!? Единствениот проблем е тоа што убаво ви беше на власт и сега влечкате некаков народ по улици за да ги брани вашите идеали! Смешно.
2. Која е етничката средина на вмро? Македонци!? Во таа коалиција имаш неколку турски партии, босанска, 1 или 2 српски и ромска! Како ја одделивте таа смеса, за да стигнете до тој хомоген производ кој го нудите како факт? Никако.
3. СЈО е многу способно, проблемот е во тоа што само една институција сака да соработува со него, но и има неколку илјади сведоци, кои ќе сведочат како заштитени сведоци, очигледно се работи за страв од освета на неклиминалната и партиотска партија. СЈО тврди дека има околу 10.000 сведоци, но јас мислам дека бројката е малку напумпана, освен ако тие не сведочат за веродостојноста на своите разговори и да бараат евентуална оштета од државата.
4.Аха. Значи вмро се сложи за платформата, славеше влада и оп, некој се јави и се пропадна! Претседателот само што потврди дека овие кои протестираат, таа ноќ платформата ја носеле како пехар кој повтроно ќе им овозможи да играат во некое големо финале. Сега не ја сакаат! Ајде нека се одлучат, па нека кажат што сакаат.

Следи ги мислите и фактите, воочи ги доказите и смени фонд, па потоа со задоволство ќе дискутираме. :)

1. Toa e programa na sdsm, besa veke kaza deka bez da i se udovoli nema da bide del od vladata a i sela e mnogu jasen. Ti si izmanipuliran veruvas vo gluposti objaveni od sdsm za nekakva vladina programa a ovie ni vlada ne sklopile.

2. So sila glup se pravis? Se znae od koja etnicka zaednica vmro I sdsm vlecat glasaci isto ko sto se znae za dui, dpa, besa...

3. Rezultat se bara, mi e gajle mene kolku svedoci, razgovori i dokumenti imalo sjo. Ako nema rezultat a zasega nema togas fer e da se priznae deka ne de nisto poveke nego del od propagandnata masinerija na sdsm.

4. Ne se slozile, napravile dogovor, kakov ne znaeme.

Nema sto da diskutirame, jas samo ti ukazav deka poima nemas toa sto go pisuvas. Sega eve i platforma vikas ima a vo predhodniot post zborese deka takvo nesto nemalo.
 
Член од
19 мај 2012
Мислења
1.550
Поени од реакции
363
Нема што да осудам, не постои платформа. Кловнот си ти, бидејќи не сакаш да признаеш каков си и што уствари браниш затоа го вртиш муабетот, ама доста ти беше внимание.
Не постои само у твоја глава забрцај ја повеќе у песок како ној...

http://www.alsat-m.tv/mk/Објавена-е-заедничката-декларација-н/

Ај сега ја осудуваш или не..
Или пак ќе рипкаш како кловн со глупи постови...


Sent from my MI 5s using Tapatalk
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.513
Поени од реакции
23.009
вмро ги кажа своите црвени линии после неуспешните преговори. Ете најди изјава пред добивањето на мандатот каде ја осудуваат и отфрлаат платформата.

Vmro kako pobednik na izborite imase dolznost da sklopi vlada, zatoa i dobi mandat. Pregovaraa ne se dogovorija. Tuka zavrsuva prikaznata. Ti insistiras deka nesto prifatile itn... Jas pak ke kazam, totalno e nebitno se toa sega, faktot ostanuva deka na kraj nemalo dogovor. Koga gi kazaa crvenite linii e nebitno, ako ne bilo taka neka pokazat dui sto bilo dogovoreno, neli imaat pismeno?
 

Makaron

КЕН ЛИИИИ лиду дибу даут јууууууу !!!!
Член од
16 јули 2014
Мислења
7.612
Поени од реакции
11.739
Ne be ne, ovie dodeka ne izgubat na izbori vaka ke se tegavat.

Sent from my ALE-L21 using Tapatalk
 

LordDragonII

Dr.Strangelove
Член од
15 август 2008
Мислења
10.995
Поени од реакции
5.726
Во живо, одбрана на мкд:


Се стари, пензионери и административци.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.955
Поени од реакции
15.973
Овде е криза 27 години, не е последниве 2-3 г. само кризата.
Туку гледам овде во статијава Албанија најголем раст , а Косово колку нас. Да се вратиме назад 25 г кај бевме ние кај беа овие 2 земји??
Албанија имаше 3 асфалтирани улици, а Косово беше воена зона. Сега тие имаат поголем раст од нас. Е некој изгледа работел последниве 20 г. Македонија да ја направи последна на Балканов.
се уште ние купуваме невести од Албанија а и запослуваме овчари и други работници од Албанија, НЕ обратно...[DOUBLEPOST=1492617865][/DOUBLEPOST]
Во живо, одбрана на мкд:


Се стари, пензионери и административци.
Ова долу НЕ Е во Албанија, туку во штабот на Дуи


Карл Билт лажел - ова е писмото со кое барал средба со Иванов, но бил одбиен
 
Член од
24 октомври 2013
Мислења
12.192
Поени од реакции
26.993
1. Toa e programa na sdsm, besa veke kaza deka bez da i se udovoli nema da bide del od vladata a i sela e mnogu jasen. Ti si izmanipuliran veruvas vo gluposti objaveni od sdsm za nekakva vladina programa a ovie ni vlada ne sklopile.

2. So sila glup se pravis? Se znae od koja etnicka zaednica vmro I sdsm vlecat glasaci isto ko sto se znae za dui, dpa, besa...

3. Rezultat se bara, mi e gajle mene kolku svedoci, razgovori i dokumenti imalo sjo. Ako nema rezultat a zasega nema togas fer e da se priznae deka ne de nisto poveke nego del od propagandnata masinerija na sdsm.

4. Ne se slozile, napravile dogovor, kakov ne znaeme.

Nema sto da diskutirame, jas samo ti ukazav deka poima nemas toa sto go pisuvas. Sega eve i platforma vikas ima a vo predhodniot post zborese deka takvo nesto nemalo.
Имаш правила на форумов, ако не си ги прочитал, прочитај ги. Можеби и мене не ми се допаѓаат, но мора да се почитуваат.

1. Тоа е програма на влада. Владата ќе ја сочинуваат сите партии во коалицијата, некоја повеќе, некоја помалку. Тоа можеш како сакаш да го прифатиш.
2. Ти поставив прашање и чекам одговор. Вмро е шовинистичка партија, која цело време меле и меле за македонизмот. А видовме во бомбите колку го застапувале македонизмот и како името можело да биде променето. Пред тоа сакаа да го менуваат и државниот грб, нели со бугарски лав, и се договарале со дуи за нов закон за јазиците! Вмро цело време нешто не прави, а тоа тајно го прави, и ако настане грешка ја криви опозицијата! Ти за таква партија си се одлучил!?
3. Како може да очекуваш резултат кога секоја институција ги затвара вратите пред нивните истраги? Имаш идиотски и крајно корумпирани судии кои цело свое семејсво си го пикнале во судството преку партиска линија и прават се’ што може да се направи за СЈО испадне грешно, а паторот и смрадот криминалци околу него, да бидат невини за сите тие злодела кои ги направиле. Немаше да очекуваме ништо, ако ЈО експерсно, после бомбите, одма не започнеше истраги. Зошто така јавно не ја истакнуваш општата незадоволност од работата на ЈО? Или тоа е дел од машинеријата на вмро, па не смее да се чепка!?
4. Знаеме. Од дуи неколку пати рекоа дека главната причина била СЈО. Од вмро, пак рекоа дека не се сложиле околу законот за јазиците, што нормално излезе дека они направиле коалиција, ама еден телефонски разговор таа ја расипал! Смешки.

Ти си тој што врска нема што пишува. Јас реков дека пратформа нема, не дека немало, а сега има само програма за влада. Сакаш верувај, сакаш не, јас не можам со сила знаење да ти дадам. :)
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.513
Поени од реакции
23.009
Имаш правила на форумов, ако не си ги прочитал, прочитај ги. Можеби и мене не ми се допаѓаат, но мора да се почитуваат.

1. Тоа е програма на влада. Владата ќе ја сочинуваат сите партии во коалицијата, некоја повеќе, некоја помалку. Тоа можеш како сакаш да го прифатиш.
2. Ти поставив прашање и чекам одговор. Вмро е шовинистичка партија, која цело време меле и меле за македонизмот. А видовме во бомбите колку го застапувале македонизмот и како името можело да биде променето. Пред тоа сакаа да го менуваат и државниот грб, нели со бугарски лав, и се договарале со дуи за нов закон за јазиците! Вмро цело време нешто не прави, а тоа тајно го прави, и ако настане грешка ја криви опозицијата! Ти за таква партија си се одлучил!?
3. Како може да очекуваш резултат кога секоја институција ги затвара вратите пред нивните истраги? Имаш идиотски и крајно корумпирани судии кои цело свое семејсво си го пикнале во судството преку партиска линија и прават се’ што може да се направи за СЈО испадне грешно, а паторот и смрадот криминалци околу него, да бидат невини за сите тие злодела кои ги направиле. Немаше да очекуваме ништо, ако ЈО експерсно, после бомбите, одма не започнеше истраги. Зошто така јавно не ја истакнуваш општата незадоволност од работата на ЈО? Или тоа е дел од машинеријата на вмро, па не смее да се чепка!?
4. Знаеме. Од дуи неколку пати рекоа дека главната причина била СЈО. Од вмро, пак рекоа дека не се сложиле околу законот за јазиците, што нормално излезе дека они направиле коалиција, ама еден телефонски разговор таа ја расипал! Смешки.

Ти си тој што врска нема што пишува. Јас реков дека пратформа нема, не дека немало, а сега има само програма за влада. Сакаш верувај, сакаш не, јас не можам со сила знаење да ти дадам. :)

1. Koja vlada? Takva seuste nema.

2. Znaci glup si. Ok. Vmro i sdsm se makedonski partii. Dui, besa, dpa se albanski. Povtorno mi zboris gluposti za nekakvi ilegalno steknati razgovori. Sto e od se toa napraveno? SJO neka resi se toa, zatoa se formirani. Sdsm znaeme sto se napravi da ne se povtoruvme...

3. Ne ocekuvam, blagodarenie na glupo napraveniot dogovor od przino nisto ne ocekuvam, zatoa nekoj vrtel telefon...

4. Neka izleze dui so dokumentite sto neli gi imaat ako e taka. Moze odma da dokazat deka vmro lazat. Vmro jasno kaza sto i kako ama ete ne veruvame ni na niv neli lol[DOUBLEPOST=1492619377][/DOUBLEPOST]
Имаш правила на форумов, ако не си ги прочитал, прочитај ги. Можеби и мене не ми се допаѓаат, но мора да се почитуваат.

1. Тоа е програма на влада. Владата ќе ја сочинуваат сите партии во коалицијата, некоја повеќе, некоја помалку. Тоа можеш како сакаш да го прифатиш.
2. Ти поставив прашање и чекам одговор. Вмро е шовинистичка партија, која цело време меле и меле за македонизмот. А видовме во бомбите колку го застапувале македонизмот и како името можело да биде променето. Пред тоа сакаа да го менуваат и државниот грб, нели со бугарски лав, и се договарале со дуи за нов закон за јазиците! Вмро цело време нешто не прави, а тоа тајно го прави, и ако настане грешка ја криви опозицијата! Ти за таква партија си се одлучил!?
3. Како може да очекуваш резултат кога секоја институција ги затвара вратите пред нивните истраги? Имаш идиотски и крајно корумпирани судии кои цело свое семејсво си го пикнале во судството преку партиска линија и прават се’ што може да се направи за СЈО испадне грешно, а паторот и смрадот криминалци околу него, да бидат невини за сите тие злодела кои ги направиле. Немаше да очекуваме ништо, ако ЈО експерсно, после бомбите, одма не започнеше истраги. Зошто така јавно не ја истакнуваш општата незадоволност од работата на ЈО? Или тоа е дел од машинеријата на вмро, па не смее да се чепка!?
4. Знаеме. Од дуи неколку пати рекоа дека главната причина била СЈО. Од вмро, пак рекоа дека не се сложиле околу законот за јазиците, што нормално излезе дека они направиле коалиција, ама еден телефонски разговор таа ја расипал! Смешки.

Ти си тој што врска нема што пишува. Јас реков дека пратформа нема, не дека немало, а сега има само програма за влада. Сакаш верувај, сакаш не, јас не можам со сила знаење да ти дадам. :)

1. Koja vlada? Takva seuste nema.

2. Znaci glup si. Ok. Vmro i sdsm se makedonski partii. Dui, besa, dpa se albanski. Povtorno mi zboris gluposti za nekakvi ilegalno steknati razgovori. Sto e od se toa napraveno? SJO neka resi se toa, zatoa se formirani. Sdsm znaeme sto se napravi da ne se povtoruvme...

3. Ne ocekuvam, blagodarenie na glupo napraveniot dogovor od przino nisto ne ocekuvam, zatoa nekoj vrtel telefon...

4. Neka izleze dui so dokumentite sto neli gi imaat ako e taka. Moze odma da dokazat deka vmro lazat. Vmro jasno kaza sto i kako ama ete ne veruvame ni na niv lol
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom