Случувања во Македонија (Генерална дискусија)

За кого би го дале вашиот глас на парламентарните избори во април 2020?

  • ВМРО-ДПМНЕ

    Гласови: 64 19,0%
  • СДСМ

    Гласови: 41 12,2%
  • ЛЕВИЦА

    Гласови: 58 17,2%
  • БЕСА

    Гласови: 1 0,3%
  • ДУИ

    Гласови: 8 2,4%
  • АЛИЈАНСА ЗА АЛБАНЦИТЕ

    Гласови: 1 0,3%
  • ДПА

    Гласови: 0 0,0%
  • МАКЕДОНСКИ КОНЦЕПТ

    Гласови: 5 1,5%
  • ИНТЕГРА

    Гласови: 8 2,4%
  • ЕДИНСТВЕНА МАКЕДОНИЈА

    Гласови: 3 0,9%
  • Некоја друга

    Гласови: 9 2,7%
  • Нема да гласам или ќе го поништам ливчето

    Гласови: 139 41,2%

  • Вкупно гласачи
    337
Статус
Затворена за нови мислења.

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.276
Не треба многу фантазија за да се замисли што ќе се случува овде ако се скачкаат уса и русија , а еу иде у раскол и заради тоа кој се и какви пусии фаќа на Балканов во случај на таков ток на работите..., кои од ден во ден, ако не се случи некое чудо станува извесен.
Ќе биде срамно и понижувачки за нас ако трета светска војна почне заради некоја си таму Сирија или Босна наместо ради нас
 
Член од
2 септември 2010
Мислења
7.148
Поени од реакции
7.516
nice try
kako noviot zakon za albanskiot jazik kje go suzbie kriminalot i podobri standardot na albanskoto malcinstvo?
ne li gledas deka radi takvi glupi politicki poeni,nema mesto vo vladinata programa za sistemski promeni kon demokratizacija na zemjava kako mesto za ziveenje na site gragjani?
Има во владината програма многу работи кои се поважни од албанскиот јазик, тоа што вие му давате важност не значи дека е поважен.
koga vikas`i dpmne go prifatija toj zakon` toa e zemanje za reper. ne diskutiras dali zakonot e potreben, odma vikas deka dpmne go prifatile.do sega na vrapcinjata im e jasno deka dpmne se losi, ama izgleda samo za zakonot bile pametni i umni i treba da se prodolzi nivnoto delo?
vekje ima zakon za upotreba na albanskiot jazik na lokalno nivo vo opstinite kade sto se nad 20%.
zaev saka da vovede nov zakon za unapreduvanje na upotrebata. da moze albanecot da komunicira so drzavnite instiucii na drzavno nivo. na DRZAVNO nivo.
spored tebe, vlaga albanec vo drzavna institucija vo gevgelija,zbori na albanski i oni mu vrakjaat na makedonski. toa kje bide efektot od noviot zakon za upotreba na albanskiot jazik na drzavno nivo? ti usvari ne ni imas nikakva pretstava(zamisla) kako bi izlgedala primenata na toj nov zakon. samo slepo veruvas deka zaev e ok i deka nema da ne zaebe. najs.
pa i jas toa vikam,kako moze noviot zakon za albanski jazik na drzavno nivo da bide merka vo borbata protiv kriminalot???
vekje e etablirano da albanec se obrati i mu bide vrateno na majcin jazik vo opstinite kade sto se nad 20%. chumu unapreduvanje na drzavno nivo?
znaes deka protestite bea protiv kriminalite na dpmne a ne za nov zakon za albanski jazik? jasno ti e toa? ama izgleda na zaev ne mu e jasno, pa po greska go pisal vo vladinata programa namesto realni i sistemski merki za borba protiv kriminalot kako- specijalno sudsko oddelenie,popis,edna izborna edinica etc....
koga si vekje vo struga.glasase na referendumot?
ne, nemam bugarski pasos
Не сака Заев да воведе туку Грујо и Дуи си се договориле пред изборите што и како ќе прават за јазикот, мислејќи дека нема да имаат проблем за правење на влада. Откако им пропадна обидот за влада, сега Дуи го бара тоа што го договориле со Грујо, значи да не понудел Грујо прв тогаш тоа немаше да биде побарано, а да не збориме за униформите во полиција и војска што нудел.
По 100-ти пат исти прашања. Одговорено е, да не вергламе.
Не туку ти си одговараш како што ти чини тебе. Еднаш ти смета еднаш не, ама тогаш кога не ти смета викаш дека тие преговори не биле за платформата, не си знаел зошто биле. Изгледа за во кафана преговарале кој да плати кога ќе одат. Смешки си.
Jordanka Ivanovska-Joci
пред 29 минути ·
Луѓето тешко ме сфаќаат. Бидејќи не сум конформист. Јас сум за идеи. Ако е добра идејата и е општествено корисна, јас сум "за".

Јас 3 год. одев на протести против Грујо, против криминал, а сум против Платформи. (Која имено ја читав внимателно и во најголем дел е цедење на држ.буџет за потребите на една етничка заедница. Јас барем ја читав ).

Се залагам за смена на секоја власт, на 4 години, бидејќи поинаку цвета корупцијата, грабежот и бирократијата.

Јас сум за граѓански идеи. И проекти. Се' она кое ќе ја подобри живеачката на сите, за мене е во ред. Се' она кое значи убав живот, ќе наиде на аплауз кај мене. И нестрадање, пониски цени, сметки, права на работници, помали права за богати, народни кујни, поголеми социјални примања, поголеми права за сиромашни...

Јас сум на страната на жртвите и работничката класа. Секогаш ! Не можам да се занимавам со правата на политичарите, кои се фикции, а и со правата на бизнис елитите, тоа никогаш !
Вие, лажни левичари, кои 2 реда не сте прочитале за левици, секогаш ќе наидете на критика кај мене !
dodeka gi rendase nebanjatite,super bese za evropejcite
sea koga pocna da gi renda glupostite na zaev,odma ne cini. bar taka vikaat od siniot klub
Не бе зошто да не чини. Нека критикува тоа е демократија, кога се критикува власта без последици. Нешто што го немаше досега.
Кој бил финансиран ај кажи? Дека многу знаеш нели.
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
Ќе биде срамно и понижувачки за нас ако трета светска војна почне заради некоја си таму Сирија или Босна наместо ради нас
упорен си нема што , кој нормален би помислил ЗАРАДИ НАС. Треба ли 1000 пута да повторам дека НИЕ немаме капацитет да задвижиме бран, евентуално најмногу што можеме е да стоиме со даската на песокот и да чекаме на таков , па да иссурфаме за нас поволен пласман. Како 1944... зошто во следното возење се пласиравме катастрофално и изгубивме се од пред тоа... Сеа што сакаш уште да ти се објаснува , земи восокот у раце.. гланцај и чекај... :) :) :)
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.513
Поени од реакции
23.014
Има во владината програма многу работи кои се поважни од албанскиот јазик, тоа што вие му давате важност не значи дека е поважен.

Не сака Заев да воведе туку Грујо и Дуи си се договориле пред изборите што и како ќе прават за јазикот, мислејќи дека нема да имаат проблем за правење на влада. Откако им пропадна обидот за влада, сега Дуи го бара тоа што го договориле со Грујо, значи да не понудел Грујо прв тогаш тоа немаше да биде побарано, а да не збориме за униформите во полиција и војска што нудел.

Не туку ти си одговараш како што ти чини тебе. Еднаш ти смета еднаш не, ама тогаш кога не ти смета викаш дека тие преговори не биле за платформата, не си знаел зошто биле. Изгледа за во кафана преговарале кој да плати кога ќе одат. Смешки си.

Не бе зошто да не чини. Нека критикува тоа е демократија, кога се критикува власта без последици. Нешто што го немаше досега.

Кој бил финансиран ај кажи? Дека многу знаеш нели.


Naporen si so toa deka nesto dogovorile. Se sto postira e predlog spremen od sipci vo nekoe ministerstvo, nema potpisi nitu e prifateno toa, nema ni dokaz deka za toa ke bide i razgovarano a ne nesto poveke
 
Член од
2 септември 2010
Мислења
7.148
Поени од реакции
7.516
Naporen si so toa deka nesto dogovorile. Se sto postira e predlog spremen od sipci vo nekoe ministerstvo, nema potpisi nitu e prifateno toa, nema ni dokaz deka za toa ke bide i razgovarano a ne nesto poveke
Ако не било договорено немало ни да е напишано. На своја рака без знаење на Грујо никој ништо не правел.
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.513
Поени од реакции
23.014
Ако не било договорено немало ни да е напишано. На своја рака без знаење на Грујо никој ништо не правел.
Ti se objasni deka e predlog. Znaci sipcite si imale zelba, nisto poveke. Uste imaat, eve zajo ke im ja ispolni
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.005
Две ц'рвени :icon_lol: А вие ср'бските колонисти шо ке правите сега, албански ли ке учите, б'лгарски пасоши ли ке земете или по-живо по здраво со свинете к'м Шумадија :icon_lol: Еди Рама, еба ср'бската мама, нали Латасчо ?
Во БГ и МК нема влада, Еди цар Освободител, тој мајка, тој татко :icon_lol: Чамерија с'рце Србиje:jeeee:[DOUBLEPOST=1491708299][/DOUBLEPOST]
Ушче не знам, Еди ке каже :icon_lol:
nepismen,cemerija e vo grcija ne vo srbija.
ako ne si ucel proguglaj pred na napises use nekoja glupost
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
nepismen,cemerija e vo grcija ne vo srbija.
ako ne si ucel proguglaj pred na napises use nekoja glupost
..остај го него..,,ни у еден бугарски азил за фалични со ум не го примаат , па се лечи овде муфте...:sneaky:
 
Член од
20 април 2012
Мислења
3.678
Поени од реакции
9.691
Ќе ја прифатиш доколку си член на ДУИ
Тоа е платформа на политичка партија, не е свето писмо, и ДУИ ќе се обидува да таа платформа ја спроведе во дело преку институции на власт, доколку собрание изгласа со мнозинство нешто - тоа ќе се прифати, доколку собрание со 2 третини прифати нешто, тоа и уставно ќе се прифати, доколку народ на референдум нешто прифати - и тоа ќе се спроведе.
Демократски.
Ќе ја прифатиш доколку си член на ДУИ
Тоа е платформа на политичка партија, не е свето писмо, и ДУИ ќе се обидува да таа платформа ја спроведе во дело преку институции на власт, доколку собрание изгласа со мнозинство нешто - тоа ќе се прифати, доколку собрание со 2 третини прифати нешто, тоа и уставно ќе се прифати, доколку народ на референдум нешто прифати - и тоа ќе се спроведе.
Демократски.
Одвреме на време гледам албански телевизиски канали со македонски превод.Таму албанските партии дуи и беса јасно ставаат до знаење дека ќе бидат коалицираат за состав на влада само со онаа македонска партија шо ќе ја прифати нивната албанска платформа!Исто така ставаат јасно до знаење шо содржи таа полатформа тоест уцена.Не е време да се правиме мутави демек не е нешто опасна за Македонија зошто после ќе биди касно , ќе не нема,готово финито.
 
Последно уредено:

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.810
Поени од реакции
26.374
Дали јас имам кажано дeка протест со македонски знамиња значи да бидеш воден или да си вмровец жити се? Јас не ни ги спомнав знамињата нити протестите во нашата дискусија за војна. Не сакаш очигледно да ме разбереш и вртиш, и тоа е смешно и ништо друго. Во нашата дискусија за војната, ти реков дека Груевски ги користи таквите ко ТЕБЕ бидејќи се топовско месо. Со ранење со патриотизам на духовно и економски разединет народ одвнатре пали, пали и те како пали. И затоа реков дека тоа што го прави е глупо бидејќи не е патриот туку обична лопужа што се крие зад вистинското значење на зборот ВМРО. Затоа ти велам дека да умреш за фотељар е глупо, но ако сакаш кој ти брани,а смртта нема да значи ништо на крајот од војната, и сите ќе бидат генерали. Затоа и ти велам дека младите не ги интересира војна, не значи дека ако не сакам да умрам ради политичари дека не си ја сакам земјата.
Тебе ставот ти е, кој е спремен да ги брани Македонските национални интереси дури и со војна, е испран мозок на дневната политика на грујо. И одма го ставаш грујо во неговиот кош.

Кој дел не го разбра од претходно, јас бев спремен да ги бранам Македонските национални интереси со живот во 1993 за време на Илирида, бев во 2001 за време на војната, бев во 2004 за време на референдумот, сум и сега и во секој момент од осамостојувањето, па до сега. Грујо во дел од тие моменти не бил релевантен, ниту пак бил свесен дека некогаш ќе стане релевантен. Во тие моменти на местото на грујо биле бане, љубчо и којзнае кои куртони и не сум бил заложник на нивната дневна политика. Заложба за одбрана на Македонските национални интереси ми се нашите дедовци кои реки крв пролеале за оваа земја, за да некој ја разграба тек така.

Не е Македонија на грујо или на зајо, па јас да гинам за нив, ако ги бранам Македонските интереси. Таквиот став е став на неутрализирање на секаков отпор и ширење апатија меѓу народот. Само нејсе, таа апатија ќе ви се удри од глава, поготово во моментите кога ќе треба да се поддржи зајо да формира влада, а ако „пензионерите“ решат со багерите да влезат во собрание. Дали тогаш ќе вреди да се гине за зајо ?
 

Сладоледџија

Ванила & Чоколадо
Член од
8 декември 2009
Мислења
14.458
Поени од реакции
11.916
Od sekkgas sip tarite se stremele za golema albanija, toa nikoj ne moze da go negira.. dvojazicnost ti e de facto federalizacija, a toa so kantonite so saka zaev da go vovede e uste poloso, zapadnite kantoni ke si izglasaat nezavisnost i pripojuvanje kon albanija
 
W

wicked_1

Гостин
Тебе ставот ти е, кој е спремен да ги брани Македонските национални интереси дури и со војна, е испран мозок на дневната политика на грујо. И одма го ставаш грујо во неговиот кош.

Кој дел не го разбра од претходно, јас бев спремен да ги бранам Македонските национални интереси со живот во 1993 за време на Илирида, бев во 2001 за време на војната, бев во 2004 за време на референдумот, сум и сега и во секој момент од осамостојувањето, па до сега. Грујо во дел од тие моменти не бил релевантен, ниту пак бил свесен дека некогаш ќе стане релевантен. Во тие моменти на местото на грујо биле бане, љубчо и којзнае кои куртони и не сум бил заложник на нивната дневна политика. Заложба за одбрана на Македонските национални интереси ми се нашите дедовци кои реки крв пролеале за оваа земја, за да некој ја разграба тек така.

Не е Македонија на грујо или на зајо, па јас да гинам за нив, ако ги бранам Македонските интереси. Таквиот став е став на неутрализирање на секаков отпор и ширење апатија меѓу народот. Само нејсе, таа апатија ќе ви се удри од глава, поготово во моментите кога ќе треба да се поддржи зајо да формира влада, а ако „пензионерите“ решат со багерите да влезат во собрание. Дали тогаш ќе вреди да се гине за зајо ?
Ти јамајка манипулантот, немаш доволно самосвест за да браниш национални интереси.

Првиот ден кога излегоа снимките и кога на тапет беше извадена македонската политика, пракса, политичари и народот зад нив, ти измисли 100 сценарија и ги нарекуваше предавници тие што излегоа да се побунат. Ја подржа аболицијата за милион кривични дела, ги подржа сите одлуки на фикусот со кои му ја рушеше и уште руши мнозинската волја на овој ограбен народ, спротивно на сите можни закони.

Ти нити си некаков националист, нити си македонец, нити нечиј брат како што се претставуваш... твоите пишувања и дејанија се слични на оние талибанците кои си ја бранат сектата и нивните луди логики за правда и правичност.
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.955
Поени од реакции
15.973
Па значи промена бараш на уставот бе Ѓорѓи. Уставот сто пати е цитирано и кажано што вели, Претседателот има должност (а не по сопствена волја и убедување) во рок од 10 дена од конституирањето на собранието мандат да додели на оној кој има парламентарно мнозинство. Мандаторот прави предлог влада и се гласа во собрание.
а ако случајно оставка даде председателот или му падне авионот ??
нема врска сето тоа, ако се бара мислење од председателот а НЕ СМЕЕ да НЕ даде Мандат, тогаш зошто се БАРА мандат од председателот ??
Па и романскиот председател не даваше исто од декември 3 месеца Мандат, тој бараше друг да биде мандатар, бидејќи тој што бил предложен имал работа со судови...
е сега не сум во тек дали Брисел го принуди или сменија мандатар...
 
V

viktora

Гостин
Можеби, тоа не ја намалува важноста на тоа специјално обвинителство. Колку пати е кршен уставот од страна на власта последниве години?[DOUBLEPOST=1491689089][/DOUBLEPOST]
Прво, човекот не е на власт, па да вадам заклучоци, да, верувам дека може да промени некои работи, ако не, кој фактор е он? Утре јас прв ако треба ќе протестирам против него, ако има издржаност. Значи ако Заев вика дека нема да има двојазични банкноти и двојазични униформи, ќе нема, ако има, онда излажал, тоа отом потом ќе видим, ако биде премиер.
Сеа ми е јасно мене уствари, тебе не ти смета законот за јазици, тебе ти смета општо албанскиот фактор во државава, епа најдобро да земеме да се исколиме, ако имаш муда, па или тие или ние, зошо ни е соживот?[DOUBLEPOST=1491689132][/DOUBLEPOST]
Со бугарски пасош не си предавник? Знаеш што потпишуваш кога ваѓаш бугарски пасош? За другар прашувам..[DOUBLEPOST=1491689388][/DOUBLEPOST]@lans Иначе, рече дека немаш бугарски пасош, шо викаат бугарите, ги интересира ли албанската платформа?
Прегледај го приврзокот 168105
И за германско државјанство мора да се потпишеш како германец,ама оди кажиим го тоа на тие 2 милјони турци дека се германци има очи да ти ископаат.
 
A

Avenger99

Гостин
И за германско државјанство мора да се потпишеш како германец,ама оди кажиим го тоа на тие 2 милјони турци дека се германци има очи да ти ископаат.
Не им кажувам, најголеми патриоти и турци се тие кои живеат во Германија.
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom